Jump to content

DIY-Σ


lukaluka

Preporučeni Komentari

A da li bi usta horne kao kod jmlc horne popravila stvar kod ove horne?

Pitam zato sto je i to izvodljivo....

 

apsolutno da, za opciju gde stoji sama

 

taj hibrid OS plus JMLC lipover verovatno ubija kako radi

 

za baffle ne tj besmisleno je

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 218
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

to je bar lako probati - malo krep molerske  siroke trake i osmica ili desetka izolaciona navlaka za cevi grejanja

 

brz i jeftin mockup , aproximacija onoga sta bi se dobilo da se odradi izjedna u materijalu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

tema se polako ali sigurno rasplinjava, ako nije problem molio bih moderatora da je, radi lakšeg praćenja rasčlani  na nekoliko sub-tema tipa:

 

-GeLee Summa clone

-GedLee lavor, šta sa njim?

-Uticaj Boje Lavora Na Feng Šui

 

za onu prvu bih dodao moj utisak da Zvu ako ništa drugo, ali je absolutno u pravu glede značaja skretnice koja je možda na primeru SummaClone zvučnika čini mi se izašla kao najbitniji deo zvučnika: već sam negde napisao da sam bio slušni svedok optimizacije GrauSumma zvučnika kod FFL, i da kad je zamenjena original skretnica sa drugom zvučnik se pretvorio u vašarski razglas za ringišpil i oglašavanje skupljanja perja i starog gvožđa, dok kad se vratila original sketnica pa još sa ispravno priključenim polaritetima desilo se ono što je trebalo da se desi- počeo je zvučnik da svira kako treba, šta treba i kome treba. 

Ostalo tipa modifikacija nečega što niste ni slušali u prvobitnoj izvedbi mi deluje IMHO kao umetnost radi umetnosti iliti proizvodnja rakije viljamovke ali od šljiva napr...

Pokušao sam da čitanjem thread-a dođem do rešenja za Vašu glavolomku oko razdvajanja i nisam uspeo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Onda ćemo napraviti i varijantu sa ustima kao kod JMLC horne pa ćemo upoređivati, jedino što to neće biti baš brzo napravljeno, ali biće.

Pošto sam savladao metodu izrade, bilo koja kriva horne se može napraviti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ovaj lik odavde http://gainphile.blogspot.com.au/2010/11/s15-econowave-dsp.htmlkaze za (Celestion CDX1-1745) ovo:I configured and listened briefly this compression driver at recent GTG and was pleasantly surprised as how similiarthe frequency characteristic and sonics is compared to B&C DE250.postoji li mogucnost da se napravi lavor od dvanest inca za Celestion CDX1-1745 ?ovo je bre prilicno jeftinije - mini summe bi meni licno vise odgovarale - te zbog para ali i prostora :whistle2:

 

Mikoslave. onda ti je bolje da odmah praviš sa DE250. Celestion CDX1745 košta 61 evro u Player-u. Dodaš još po 20 evra po drajveru zarad mirne glave.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Onda ćemo napraviti i varijantu sa ustima kao kod JMLC horne pa ćemo upoređivati, jedino što to neće biti baš brzo napravljeno, ali biće.

Pošto sam savladao metodu izrade, bilo koja kriva horne se može napraviti.

 

Imaš li JMLC krivu ? Video sam da je ima na netu. Kontam da to ne može da zajebe stvar. Gledao sam Triode Festival Europe gde je JMLC merio horne. Njegova i Kugelwellen su naj naj.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne, ne treba mu JMLC kriva sa neta, mislim da se pitanje ako sam ga dobro shvatio odnosi samo na lipover, potrebno je da na ustima prakticno napravi pun polukrug ciji je poluprecnik jednak poluprecniku izlaznog zakrivljenja

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Horna montirana na siroki bafle ne doprinosi disperziji nego refleksijama od te iste prednje ploce

postoje izvrsena merenja u tom smislu

Najcelishodnije resenje u tom smislu je sundjerasti prsten ili neki drugi polupropusni ili vec kakav drugi odgovarajuci materijal

koji se postavlja po obodu horne...

Coveko koji je to merio obmotao je obicnu krpu kao primer...

...

Zbog toga i ova WG horna ima neki poluskraceni LeCleach nastavak u 3 i poslednjem segmentu

i to je OK za montazu u kutiju kao sto je u {originalu"

ali bi trebalo da ima puni LeCleach ili neki drugi zaobljeniji zavrsetak za stand alone

kao i "kapuljacu"

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne, ne treba mu JMLC kriva sa neta, mislim da se pitanje ako sam ga dobro shvatio odnosi samo na lipover, potrebno je da na ustima prakticno napravi pun polukrug ciji je poluprecnik jednak poluprecniku izlaznog zakrivljenja

 

Na tu krivu sam mislio nego nisam precizirao :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U principu to sto se racuna je koncept.

Definitivno najveci problem kod originalnog dizajna je

nasilno upakovano sve na jednu plocu da bi bilo kompaktnije

u smislu koji sam u ranijim postovima opisao i pokusao argumentovati

(kao po obicaju bez odziva i po ignore fazonu...)

osnovno je to sto je driver u originalu suvuse blizu poda a dislociran je od linije pozicije slusanja

to je dalje uslovilo jako suzen dijapazon mesta na kome su bas refleks otvori

Skoro na jedinom mogucem koje je ostalo...

Koja je verovatnoca da bi BR otvori trebalo da budu bash na tom mestu i tog precnika?

horna je projektovana po pravilima WG ali za montazu na prednju plocu

Skretnica je sigurno OK sto se tice elemenata, ALI za potpune performanse

mora se ici na od solidnong ka preteranom

jako debela zica i za bas i za visoke preko 2mm da bi se dobilo oko 0.1-0.15 oma

a ne 0.5-0.6 standarnih kao sve je i vise nego OK.

Razlike su drasticne a najvise se ogledaju u prirodnosti glasa i svih ostalih instrumenatau donjem midu

odakle sve i potice.

KOndenzatori = pick Your poison

Inace bazicni koncept skretnice je OK pun nin-inverting phase 24/24

Ali bi trebalo razmotriti i Duelund koncept skretnice

...

Ako cete da prepisujete samo napred

ALI onda se moraju nabaviti isti driveri i skretnica

sa istim ili priblizno istim Rdc kalemova

kabinet takav kakav jeste ima svojih prednosti

Nazalost iz spomenutih razloga samo u dimenzijama

Meni izgleda obicno i nezanimljivo...

:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U principu to sto se racuna je koncept.

Definitivno najveci problem kod originalnog dizajna je

nasilno upakovano sve na jednu plocu da bi bilo kompaktnije

u smislu koji sam u ranijim postovima opisao i pokusao argumentovati

(kao po obicaju bez odziva i po ignore fazonu...)

..................

:)

 

Ako misliš na ovo: 

1. podesivi time alaing.2. podesivi ugao po horizontali a i vert.3. bas se pomera od poda i gravitira boljoj slusnoj poziciji4. isprvniji su odnosi izmedju centra drivera i dna i plafona kabineta5. otvara se prostor za bolje pozicije i velicine BR otvora...

 

Tvoji argumenti stoje i Ok su. Ne mogu da se raspravljam sa tobom kad delim tvoje mišljenje, a da lupam +1 - bezveze mi je :)Nisi na ignore, bar što se mene tiče.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na tu krivu sam mislio nego nisam precizirao :)

Bilo je ranije to na forumu u tema ma o hornama

Koliko sam ja saznao iz dokumentacije i papira o WG

postoje 3 segmenta horn nsatavka

.

1. ulazni deo sam pocetak grla - to je relativno jasno dokumentovano

mada postoje 2 formule za to i taj deo ima zakrivljenje, malo je lako se izracuna ali ga ima

i to postoji i na originalnij horni lepo se vidi na fotografijama...

Paradoksalno je da ona formula koju je G dao za ovaj segment u papirima nije najstabilnija?

Dok je ona kojiu je izneo na DIY Audio forumu tacnija, barem daje normalnije rezultate?

.

2. konicni pravi deo u sredini koji je dobro objasnjen i lako se da odrediti prema mogucim parametrima

.

3. zakrivljeni deo posle konicnog dela

koji je totalno konfuzno objasnjen i nema preciznog uputstva ni formule koja se primenjuje?

Ima dosta gesaka u dokumentaciji i formulama i ne dobijaju se normalna resenja i jedinice nisu u redu

i ti rezultati nisu dobri

Tako da je za montazu na plocu mozda najbolje uzeti vec postojeci

...

A uglavnom mislim da bi tu trabalo da bude neki LeCleach zavrsetak

a to nije polukrug ve punije zakrivljenje

...

I jos nesto nema male komore izmedju drivera i pocetka horne

a potrebna je narocito za uslovno receno nizi deo spektra ispod 1500Hz recimo 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kako mislis punije zakrivljenje? pa najvece je 360 stepeni i upravo to je na ustima le cleach horne. vece od toga ne znam kako da naprave tj ne znam sta bi pravili:)

Pa ti rece polukrug (180deg)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma nek sam na ignore, samo nemoj da me biješ :D@ Neskor - Vako: 

Pa da recimo kao crvena kriva SA tim sto mislim da nema potrebe da se bas toliko savija unutra

mislim da je dovoljno da predje polukrug, recimo do tacke kada pocne da se vraca prema ustima?

taj deo je ustvari Fibonacci-jeva kriva i relativno lako se konstuise

:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jedina stvar koja je zajebana je kada dodajemo lipover kao kod JMLC to dodaje bar 10 cm u prečniku što dodatno komplikuje pozicioniranje horne na midbass kabinet. Le Cleach horna je sex za izliti jer je kalup složen zbog zakrivljenja koje ide u minus - time se ipak ne bih bavio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zato ste meni na ignore obadvaojica :hihihihi:

'De si nasao Dragoljupceta majke ti...he...he Luka, pa zbog toga i kazem da nema potrebe savijati "na unutra"nemoguce je izvaditi kalup, a nema ni potrebe, nisam ni kod LeCleech-video ta Fibonacci savijanja do u beskraj...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jedina stvar koja je zajebana je kada dodajemo lipover kao kod JMLC to dodaje bar 10 cm u prečniku što dodatno komplikuje pozicioniranje horne na midbass kabinet. Le Cleach horna je sex za izliti jer je kalup složen zbog zakrivljenja koje ide u minus - time se ipak ne bih bavio.

 

Poenta jeste da se to savijanje radi kod horni koje ili nisu OS ili ako jesu, idu mnogo niže od 900 Hz koliko je planirano za wg. Kada je rez toliko nisko kao recimo 300Hz, razmak između drajvera postaje manje bitan. Može i sa hornama koje su pravljenje da se režu više ali onda udaljenost slušaoca od kutija mora biti mnogo veća kako bi se zvuk homogenizovao.Mislim da ovde treba ići na ovu varijantu koju si ti napravio. Eventualno možeš napraviti jedan par koji ima lipover osim na delu gde će biti naslonjen na kutiju zarad probe. I to naravno ako hoćeš uopšte da se mlatiš sotim. Ja bih bio zadovoljan i sa običnim :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...