Jump to content

Novopridosle skalamerije


Preporučeni Komentari

To se kaže "ufrezenkovana" rupa. (frezirana, frezovana)

Od frezera kojime se to radi. A obični šloseri rade većom burgijom i uvek zajebu jer ne urade iste dubine

Inače, pravilno se  na Srpskom kaže upuštena rupa. (i naravno, vijak sa upuštenom glavom)

A švapsko  senken znači...?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To se kaže "ufrezenkovana" rupa. (frezirana, frezovana)

Od frezera kojime se to radi. A obični šloseri rade većom burgijom i uvek zajebu jer ne urade iste dubine

Inače, pravilno se  na Srpskom kaže upuštena rupa. (i naravno, vijak sa upuštenom glavom)

A švapsko  senken znači...?

ne ufrezenkovana , nego ferzenkt pa onda možada po srbošvapskom ferzenkovana rupa/otvor/štagod

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Šloseraj  je pod velikim uticajen švapskog jezika.

E sad može da bude frezenkovanje zbog frezera a može i fersenkovana zbog senkena.

Ali u južnim krajevima sam  ja čuo samo    prvu varijantu.

evo tebi lepa sličica koja kaže šta je šta

http://www.wtn-shop.de/out/pictures/CMS/vhm/multitool_v8.jpg

e, sad ko kako skuje pa izgovara je sasvim druga stvar.

domaća kombinacija uzenkovano ili frezenkovano je katastrofa, valjda upušteno ne zvuči dovoljno dobro.

 

uostalom, ebeš gramatiku i pravopis , razumemo se sasvim ok.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobro jutro,

dok još Siroma spava :) da vam kažem da mi je drago što nije bilo polemike oko izraza "svojeručno", jerbo sam na svoj lični manuelni doprinos kutiji veoma ponosan!

I Drug Tito je bio šloser u duši i nije tajna da je voleo tu i tamo da ubegne u radionicu koju je imao u sklopu predsedničke rezidencije da se opušta uz strug, bušilicu, mesinganu štanglu i ulje za podmazivanje burgije :)

Na žalost ja u sklopu rezidencije imam daleko skromnije mogućnosti pa idem kod mog drugara iz Pokreta Nesvrstanih (DIY) Majstor-Pište pa tamo upuštam kad stignem :)

...oko izraza "upuštati" ne bih nastavljao raspravu pošto ima i drugih značenja koja nisu vezana za šloseraj, ako moderator misli da je dobro zbog preglednosti teme, molim da moju limenu epizodu premesti u Danielak Phono preamp ili da je stavi kao novu temu pod MC cevni phono preamp u projekt-galeriju pa da tamo nastavimo :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Drago mi je da je procedura prilagođavanja površine kutije prošla kako treba. Dok nisam došao u posed male alatke koja za to služi, desilo mi se više puta da precenim svoju i snagu bušilice te oštrinu burgije i prosviram rupu pa onda sve ode u tri lepe. Najteže je upuštanje u 2mm lim za 3mm vijke. Odnos debljine i potrebne dubine materijala se poklapa tako da vrh burgije uvek mora da prođe kroz već postojeću rupu od 3mm da bi se dobila dovoljna dubina tojest, da glava vijka bude u istoj ravni sa limom.

 

Što se jezičkih zavrzlama tiče, nemački se preslikao u domaće mašinstvo kada se DIN norma preslikala u JUS. Famozna i legendarna rečenica "Sedi, jedan" je uvek sledila kada bi neko od đaka na pitanje "Kako se zove ovaj instrument" namesto "Pomično kljunasto merilo" bubnuo "šubler!"

 

Nije to jedina stvar u školi zbog koje su padali kečevi. Na pitanje kako se koristi/pozicionira violončelo (a nema veze sa tehničkim vaspitanjem no muzičkim) tačan odgovor bi bio pridržavanje unutrašnjom stranom kolena a ne "između nogu"... Danas mi je to smešno...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To se kaže "ufrezenkovana" rupa. (frezirana, frezovana) Od frezera kojime se to radi. A obični šloseri rade većom burgijom i uvek zajebu jer ne urade iste dubine Inače, pravilno se na Srpskom kaže upuštena rupa. (i naravno, vijak sa upuštenom glavom) A švapsko senken znači...?

 

Ufrezenkovana ti glava. :rofl: 

 

Frezovanje bi značilo glodanje a frezenkovanje je budalaština**. https://de.wikipedia.org/wiki/Fr%C3%A4sen

 

Senken na nemačkom je isto što i sink na engleskom, a pojašnjenje nedvosmisleno jasno: https://en.wikipedia.org/wiki/Countersinkiliti https://de.wikipedia.org/wiki/Senken

 

Frezenkovanje** :

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod mene frezom zovu i ono čime se kopa vinograd (motokultivator) :)

Pa se u skladu s tim freza loza.

 

Što opet vuče poreklo od nemačkog naziva za taj priključak na motokultivator, Bodenfräse... (što ni google ne ume da prevede jer je u pitanju tipična nemačka složenica od reči tlo i reči glodalica) A nema veze sa glodanjem tj obradom metala :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bilo kako da se zove, hvala vam što ste postavili kojim se alatom radi, ja radio burgijom za nekoliko brojeva većom od rupe i to ispadne propas........i uvek se pitam gde grešimmm... ? :D

Hvala još jednom :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

attachicon.gifIMG_7945.JPG attachicon.gifIMG_7947.JPG attachicon.gifIMG_7948.JPG

 

Još od juče, al' ne stigoh da isprobavam nešto posebno...

Sećam se kad sam ih prvi put video u robnoj kući (u sklopu mini linije) sav sam bio raznežen i onda me pogled na cenu vratio u realnost. Doček'o malo, koju godinu i eto meni njih za siću. Inače, probano na licu mesta, sve ispravno. Sad se mislim kako da ih natrpam oko monitora a da ne bacim štampač dole...

 

Rešio postavljanje a bogami i amplifikaciju. Mali Kenwood A-34 je taman lepo čučnuo na donju ploču, ispod štampača... Ne bih zalazio u mračne vode audiofiličarstva kako to zajedno svira, ali sigurno bolje svira nego bilo koji 2.0 ili 2.1 sistem pravljen da se kači na komp. Pogotovo kada se uzme u obzir da je sve upalo u veoma skromnu sumu. Ma šta god da sam smislio, u samogradnji ne bih uspeo da sklopim ništa bolje ni za iste a kamoli za manje novca. Konačno ću moći da slušam muziku kad radim ispred kompa a da to ne zahteva da pola Đerdapa radi samo za moju opremu i da mi onaj bloated quasibass ne ide na živce... Cenovno je sve zajedno izašlo otprilike u klasi cene najjeftinijih polovnih aktivnih NFM, ali definitivno bolje zvuči.

 

Pojačalce je okej, očuvano, nije hakano a iznutra deluje kao da nije bilo paljeno ili krpljeno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...