Jump to content

Gramofonska tema


grau.

Preporučeni Komentari

15 hours ago, vladd said:

Ozbiljniji pristup osovinama je trenutno u suludim cenovnim rangovima, da bi se pricalo o nekom opstem dobru. Malo mesinga, celicna osovina i tona uzbudjene price...to je za mase..

Da, niko ne gleda Tehniksove nivoe buke, posto je usadjeno da "merenja ne sviraju", "seme ne sviraju", "ne slusa se muzika gledanjem u osciloskop".... vec svira "magija", koja prodaje teske osrednjosti i zmijska ulja za sve pare..

Direkt drajv, matori Q202 sa brumom ispod 70 decibela...neinteresantan. :) 

kako stoje idleri po ovom pitanju??..veeelika pomama danas za njima,plasim se da se ni tamo ne radi o dobrom "brojcanom odnosu" :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, sax.hifi said:

Lenco je broj jedan po pitanju idlera i jednostavnosti.

gramofon prost ko pasulj, a odlican.

nema viska delova.

nema mambo-dzambo.

 

to sto si odgovorio je recimo OK..pitanje koje se poteglo je brum kao merilo kvaliteta kod gramofona:

 

Quote

Da, niko ne gleda Tehniksove nivoe buke, posto je usadjeno da "merenja ne sviraju", "seme ne sviraju", "ne slusa se muzika gledanjem u osciloskop".... vec svira "magija", koja prodaje teske osrednjosti i zmijska ulja za sve pare..

Direkt drajv, matori Q202 sa brumom ispod 70 decibela...neinteresantan. :) 

znaci,gde je naspram ovoga idler L-75/78//301/401? ... 70db od Technics Q202?..plasim se jaaakoo daleko :) ..da pojednostavimo,drzimo se fabrickih varijanti,ne nakon mambo dzambo modifikacija?..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 hours ago, paja959 said:

to sto si odgovorio je recimo OK..pitanje koje se poteglo je brum kao merilo kvaliteta kod gramofona:

 

znaci,gde je naspram ovoga idler L-75/78//301/401? ... 70db od Technics Q202?..plasim se jaaakoo daleko :) ..da pojednostavimo,drzimo se fabrickih varijanti,ne nakon mambo dzambo modifikacija?..

ne razumem sta hoces da kazes.

Technics Q202 ne moze da se meri sa Lencom L75.

sto se tice zvuka.

to sto pise na papiru je jedno (ne kazem da nije istinito)

ali kad prikljucis gramofon i pustis plocu je drugo.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Idleri imaju svoju buku, ali svako slusa sta mu je drago.

Ja recimo volim i jedne i druge, i prastare i najnovije, nisam rasista ni fan neke posebne tehnike, svaka sprava ima svoje neko "bice". 

I ako brum utice i petlja se u rad glave, zasto ga ne umanjiti, zasto bih radio preamp sa -90dB sumom, kada je -40-50 ok..ili ga placali ne znam koliko, raditi sant ili ultralinearne regulatore, koristili baterije, i isterivati neke detalje, kada sum i brundanje nisu bitni?

Najslabija karika u lancu definise snagu lanca.

A kao najbitnije, i sto naslucujem da Leonarda zanima je ko zna sta su napisali i kako su to merili, pa to trzisno predstavili..standarde su svakako ignorisali i koristili ono sto im odgovara...kao uvek sto svi bakali rade..

Da imaju isti metar, pa da kazem i ocenim, ovako.. :) 

 

@Leonardo Postoje niskofrekventni mikrofoni,  cak veoma pogodni za diy, ima i uputstava po netu. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To sad zalazi u ukuse..da i uzmemo za ozbiljno, mene u okviru ukusa zanimaju detalji, zasto je nesto ukusno, koliko mirodjije, bibera ili islandskog lisaja je u receptu. :) 

Recimo da mi je san da po svom ukusu mogu da modelujem neku spravu da radi. ..a za to treba znati kako skuvati, sprziti(to znam :) ) zaciniti ili konzumirati lako obareno...

Znati izabrati i tanjir i tiganj. :) 

A ne da mi prodavci tiganja sole pamet..necu cepter ocu metalac..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, sax.hifi said:

ne razumem sta hoces da kazes.

Technics Q202 ne moze da se meri sa Lencom L75.

sto se tice zvuka.

to sto pise na papiru je jedno (ne kazem da nije istinito)

ali kad prikljucis gramofon i pustis plocu je drugo.

 

eh,ipak se poteglo pitanje "zvuka " gramofona,i nije decibelaza bruma odlucujuci faktor....:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

57 minutes ago, vladd said:

To sad zalazi u ukuse..da i uzmemo za ozbiljno, mene u okviru ukusa zanimaju detalji, zasto je nesto ukusno, koliko mirodjije, bibera ili islandskog lisaja je u receptu. :) 

Recimo da mi je san da po svom ukusu mogu da modelujem neku spravu da radi. ..a za to treba znati kako skuvati, sprziti(to znam :) ) zaciniti ili konzumirati lako obareno...

Znati izabrati i tanjir i tiganj. :) 

A ne da mi prodavci tiganja sole pamet..necu cepter ocu metalac..

Na cemu si ti to ?

Gadna vutra ili nesto jache ?

 

Btw, dobro vece vi u kafanu. 

A sad', opet napolje na svez zrak. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Leonardo said:

Kako se u domaćoj radinosti može kvalitetno i što tačnije izmeriti brum mehaničkih komponenti gramofona? Pitanje je za svakog ko ima smislen odgovor, ne nužno i praktično iskustvo koje je u svakom slučaju cenjeno i dobrodošlo. 

ima ovde :

http://www.diyaudio.com/forums/analogue-source/243656-measuring-rumble.html

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Doktor said:

Na cemu si ti to ?

Gadna vutra ili nesto jache ?

 

Btw, dobro vece vi u kafanu. 

A sad', opet napolje na svez zrak. 

Bas te nije  mrzelo da ispises toliko ulicarski post? Ti si nesto kupio i postao znalac? 

 

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

35 minutes ago, grau said:

vi sto pisete o buci kod idlera se razumete u buku, idlere i generalno vrtilice kao mara u kriv q.

pa verovatno ni Alistair Robertson Aikman nije imao pojma kad je u svoje rucke iz serije II i III stavljao gumeni prsten kod srafova sa kojim se baze rucke pricvrscuju na gramofone :rolleyes:..zli jezici govore da je to bilo upravo zbog gramofona sa pogonom na idler,a men se cini da na njihovim user manualima stoji uslikan tanjir od Garrard-a..teorija zavere 100 % ...proveo sam cca 6 godina sa originalnim L-75,novokupljenim..sad 301/401 upada u istu tu pricu,al u ime naroda,pojasni malo,slabo me nesto memorijske jedinice sluze,kolko se secam,odnosi S/N su dosta slabi kod njih..i dobar popa uci do kraja zivota

:ph34r:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 minutes ago, neskor said:

evo merenja za Garrard 501 idler

  • 501 Inspiration
    Rumble - 79 dB
    Wow and flutter < 0.05 (test limit)

To je fascinantno. Nije ni cudo sto moze da zaseni.

P.S.

Mislim da nije bas u strogoj direktnoj vezi nivo bruma i vrsta pogona, koliko preciznost izrade i kvalitet materijala i vestina manipulisanja sa potencijalnim problemima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 hours ago, paja959 said:

to sto si odgovorio je recimo OK..pitanje koje se poteglo je brum kao merilo kvaliteta kod gramofona:







 

znaci,gde je naspram ovoga idler L-75/78//301/401? ... 70db od Technics Q202?..plasim se jaaakoo daleko :) ..da pojednostavimo,drzimo se fabrickih varijanti,ne nakon mambo dzambo modifikacija?..



 

39 minutes ago, neskor said:

evo merenja za Garrard 501 idler

  • 501 Inspiration
    Rumble - 79 dB
    Wow and flutter < 0.05 (test limit)


 


 

To je ovo za 22.000 $ ?

http://www.audioevidence.com/Garrard.php

Paja je postavio pitanje za fabričke, stock varijante. ;)

Možemo i Technics q202 da nabudžimo za 20.000$, da mu sve promenimo i zadržimo samo on/off dugme. :D

Bilo bi zanimljivo uporediti ovaj nabudzeni Garrard sa nekim Japanskim DD teškašem sa kraja 70-ih početka 80-ih. :)

gt-2000-h.jpg

dp-100m-h.jpg


 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sve savremene idler varijante su apsolutni vrh, zato kostaju koliko kostaju - saskia, 501 i slicno. imas i rim drive koji je slicna fora, na top VPI i teres gramofonima.

ko je zaludan neka meri, ko nije neka slusa.

ne vucite me za jezik da komentarisem L75 vs 126. i sta znaci uopste drzimo se fabrickog stanja? pa thorens je upravo prvi primer sta se moze uraditi modifikacijom, belt drive modeli, 124 da ne pisem. iz istih razloga, kontrola vibracija.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, grau said:

sve savremene idler varijante su apsolutni vrh, zato kostaju koliko kostaju - saskia, 501 i slicno. imas i rim drive koji je slicna fora, na top VPI i teres gramofonima.

ko je zaludan neka meri, ko nije neka slusa.

ne vucite me za jezik da komentarisem L75 vs 126. i sta znaci uopste drzimo se fabrickog stanja? pa thorens je upravo prvi primer sta se moze uraditi modifikacijom, belt drive modeli, 124 da ne pisem. iz istih razloga, kontrola vibracija.

 

grau,kolko ljudi tolko cudi..ja se drzim originalnih izvedbi,jer sve ostale,teske modifikovane sprave su prica za sebe,sa svojim tehnickim karakteristikama,gde se poboljasanja unutar tehnikalija,tako i za odnos signal sum unose promenom osovina (razliciti materijali),kao i razni materijali u koncepciji oko plinthova..ovo ja ne sporim,i ne ulazim u tu pricu,tu se u vecini slucajeva radi o unikatima,tu i tamo se moze uhvatiti neka sledbenost,ako je sve isto,al to je skoro pa mission impossible..ja sam svoju L75 cu menjao za 160/SME 3009/II..never looked back..me happy,ti sa sa 301-com,i vozimo dalje,ja 126-cu..

Amin

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neko slusanje  necega, nije neki argument za diy forum. Pogotovo ako ima ambicija da se iztesterise neka sprava. Polje je otvoreno, neko kupuje i slusa, neko testerise, slusa, pa opet testerise..samo ga zanima sta bi to trebalo da dotesterise..

Kod mene malo toga ostane u stok varijanti.

 

E sad, to "unweighted" merenje ukljucuje i bitne subsonike. S tim, sto je siroko polje problema u toj zoni, a ne zna se koji je frekventni segment dodirnuo doticni nivo prezentovanih xxdB.

Zato su pocesto slabo upotebljivi podaci, kao i izoblicenja pojacavaca na 1000Hz ili pri 1W

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...