Jump to content

DIY gramofon II


stein

  

66 članovâ je glasalo

  1. 1. Da li ste zainteresovani za samogradnju gramofona?

    • Da, ako nije skuplje od cene novog CD plejera
    • Da, ako tema bude dovoljno informativna
    • Da, bez obzira na cenu i tehničke informacije
    • Ne, to je bacanje para i vremena
    • Ne, previše je zahtevno
    • Ne, gramofon je prevaziđen kao izvor
    • Nisam siguran, ali je zanimljivo
    • Nije mi zanimljivo
  2. 2. Da li vam je ova tema zanimljiva



Preporučeni Komentari

A mozda ih je Pikaso ucio da zidaju :)

Ma nisu imali wikipediju da provjere značenje riječi. :)Edit: Stein, jesi našao kutomjer? Dokle ćeš se ti šegačiti dok mi zabavljamo čitatelje? :):)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 703
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Mora da je ta učiteljica predavala mojim zidarima. Jadni dečki ništa nisu shvatili! Ako ne vjeruješ pogledaj kuteve kod mene u kući. :)

To su bili neki audiofili zidari. Trudili se...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Evo, ja radio malkice, kada stigne noviji PC, će se rade i malo redovniji renderi, do tada samo bejziks... :buehehe:(exploded)post-13-127266240099_thumb.jpg(linije)post-13-127266290122_thumb.jpgi neki pogled sa strane...post-13-127266295587_thumb.jpgSledi završavanje crteža glava (pickupa) i crteži ručice, motor već imam i bazu (manje više) a potom sve zajedno i tako...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uh sada si me podsjetio da obrišem prašinu sa svog pokušaja izrade gramofona. Na ovom projektu sam se uistinu umorio. Jedan od najtežih, iako je sve naizgled jednostavno. U konačnosti nisam uspio savršeno izbalansirati tanjur, ali će i ovako to biti jako dobro i u svakom slučaju prekrasno za vidjeti. Fotografija nažalost ni približno ne može dočarati ljepotu.

post-26-12727438992_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni se čini da je Leonardo uspeo izbalansirati rotirajući sklop, ipak, slušni je test i dinamički opterećen sklop zapravo merodavno merilo. (uh, šta napričah... :buehehe: ) Meni ova igrarija sa SolidWorksom sve bolje ide pa ako pomisliš da mogu pomoći nekim transferom sa skice u egzaktne tehničke crteže, nije problem (vežba čuda čini) a trenutno se mučim da dođem do nekih egzaktnih dimenzija zvučnice. Standardni mount 1/2" je jasan. Problem je malo diskrapancija između 9 i 10mm ofseta igle od montažne ravni, potom i visina koje od slučaja do slučaja varira od 14 do 18mm kao "standard" a čini mi se da svako radi po standardu, ali najčešće po sopstvenom... :cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nosač ručke. Dvije ploče koje idu jedna iznad druge, a odvojene vijcima. Donja ploča ima ekscentričan provrt (sa zubom za pričvršćivanje) kako bi se okretanjem oko rupe na bazi gramofona dobila različita udaljenost od osi gramofona. Vijcima se regulira visina. Donja ploča ima u rupama za vijke navoj, a s donje strane utor za upuštenu glavu vijka. Na taj način vijci pritegnuti maticom s gornje strane stoje apsolutno nepomično. Zatim se na svaki navoj montiraju matice, zatim gornja ploča i opet matice. Na gornju ploču montira se ručka. Materijal izrade eloksirani aluminij debljine 1 cm.

post-26-127281160982_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 nedelje kasnije...

Da iskoristim malo vreme za odmaranje mozga, poigrao sam se hardverom i ispunjavam obećanje. Renderovane slike tanjira...post-13-014254100 1275222164_thumb.jpgpost-13-052830100 1275222186_thumb.jpgpost-13-040689600 1275222201_thumb.jpgpost-13-053792000 1275222216_thumb.jpgSledi crtanje 3d ručice i zvučnice, malo kalkulacija i konstrusanja tangencijalne ručice, priprema motora i to sve u programu pa onda tehnički crteži i izrada (skoro pa da zvuči neverovatno..)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

idi begaj - tol'ko si ga dobro nacrtao da ne moras ni da ga pravis ...... Postavljena slika

Pa nije da ne mora, ali prvo da sustignem samog sebe. Sada crtuljam ono što je već u stvarnosti napravljeno... Kad smo već kod toga, emlitimotor što je komplikovan za nacrtati sa sve iznutricama (a moram da bi radilo, jel...) :drinks:

post-13-079765600 1275338482_thumb.jpg

... mada, ako ćemo BAŠ tako, onda je zvučnica baš najzeznutija. Ne nađem lupu da vidim kakav je oblik igle... :drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

... i konačno, zvučnica... Bar koliko sam uspeo da namerim PKM-om (Pomično Kljunasto Merilo, za reč "šubler" se dobijalo: "Sedi, JEDAN!") tako da ako neko ima tačne dimenzije, rado ću ih uneti u fajl i korigovati postojeća odstupanja od stvarnih dimenzija. Ali, zarad neke vrste prezentacije i planiranja, dovoljno tačno... Iz nekog razloga, renderi su mi danas malkice "zatupljeni", verovatno zato što nema mnogo zaobljenih površina, a cela zvučnica je sva nekako...post-13-051758400 1275415802_thumb.jpgpost-13-064900900 1275415814_thumb.jpgpost-13-065871500 1275415822_thumb.jpgpost-13-093268300 1275415829_thumb.jpgšvapska... :drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako je prvo bilo početak, onda ti ovo jako dobro ide. Čestitke!

Jedino mogu reći hvala, trudim se :drinks:Polako se sastavljaju i svi ostali delovi. Zvučnica je spojena sa ručicom i sada se stavlja uz tanjir sa bazom pa će se polako videti koliko se čega mora sagraditi da se dobije potrebna visina za bazu...Evo još par sličica ručice sa zvučnicom...post-13-050276000 1275422526_thumb.jpgpost-13-009523200 1275422541_thumb.jpgpost-13-014082500 1275422556_thumb.jpg
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pošto sam danaske baš onako dobro bio produktivan, evo jedne lepe vizije kako bi moglo da izgleda kad bi moglo... Mislim na okoliš gramofona. Note to self: get decent background images for rendering... :drinks:post-13-069162000 1275423815_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Danas sam bio malo skromniji pa sam dodao jednu malu remenicu na motorčić a sve to na bazu, otprilike gde mislim da će da bude kada bude sastavljeno. Ostaje mi da sada smišljam one detalje koji fale... Ovo što se vidi, i postoji u stvarnosti, jedino što ne levitira. Moram još izdizajnirati tangencijalnu ručicu i videti gde se ona može postaviti i onda na osnovu potreba dizajnirati postolje za ručice i bazu za dve ručke i tanjir...post-13-061498500 1275513612_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...