Jump to content

DIY gramofon II


stein

  

66 članovâ je glasalo

  1. 1. Da li ste zainteresovani za samogradnju gramofona?

    • Da, ako nije skuplje od cene novog CD plejera
    • Da, ako tema bude dovoljno informativna
    • Da, bez obzira na cenu i tehničke informacije
    • Ne, to je bacanje para i vremena
    • Ne, previše je zahtevno
    • Ne, gramofon je prevaziđen kao izvor
    • Nisam siguran, ali je zanimljivo
    • Nije mi zanimljivo
  2. 2. Da li vam je ova tema zanimljiva



Preporučeni Komentari

  • Odgovora 703
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

:tongue10: To ne znachi da ga ne slusham. :serbvidkakisicl0:

Ja moj ne slušam. Prodajem ga, ali očigledno da niko ne želi da ga kupi :)Ovaj što sada pravim, Au Contraire, neć biti niti na prodaju, niti moguće kupiti u vremenu koje dolazi nakon finalizacije projekta. :Viannen_loungelizard: Čak i da neko namakne dovoljno para da ga plati, postavio sam uslov da samo tako može da ga odnese, da to učini svojim dvema rukama ispruženim ispred sebe (dakle, nema oslanjanja na grudni koš). Pošto je samo osnova u formi granita (credits: LukaLuka) sama teška oko 50kg, potom tanjir oko 7,3kg (credits: Leonardo), a biće tu još oko 8.5 u mediapanu, plus oko kile u motoru (credits: ZenMod), pa slede prohronske vertikalne spone za spajanje mediapana i nivelaciju... Računam da sam gramofon bez ručica neće biti mnogo lakši od nekih 70kg, ako ne bude i više... :character13:post-13-0-71546000-1291322992_thumb.jpg post-13-0-48604600-1291323003_thumb.jpgpost-13-0-83567500-1291323015_thumb.jpg
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne bi bilo lose da taj medijapan odradis sendvicarenjem sa Al sheets od 2mmpoenta je u visestepenom menjanju brzine prenosenja talasa vibracijetakodje - zavisno od rucke - valja predvideti lako menjanje sub-board-a rucice pa experimentisati sa raznimneke vole kompozitne materijale , neke drvo , neke metal(e)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne bi bilo lose da taj medijapan odradis sendvicarenjem sa Al sheets od 2mmpoenta je u visestepenom menjanju brzine prenosenja talasa vibracijetakodje - zavisno od rucke - valja predvideti lako menjanje sub-board-a rucice pa experimentisati sa raznimneke vole kompozitne materijale , neke drvo , neke metal(e)

Jes' vala, dobar primer je Immedia gramofon,sve je montirano bilo na jednu podebelu plocu-sendvich od nekoliko slojeva aluminijumskih ploca i meksih kompozitnih materijala (plastike kojekakve,valjda), pri cemu su u sredinu ubacili mekse slojeve, a tvrdji sloj je isao na vrh i na dno, odmah ispod gornje i donje finalne Al ploce. Ideja je da se vibracije sa gornje i donje Al ploce LAKO prenesu na tvdji sloj i da ih on prenese na srednju Al plocu , a ona na srednji sloj koji je meksi i koji treba da proguta i prigusi vibracije . Citao sam o tom gramofonu pre12-13 god, i osim takve konstrukcije baze, kuriozitet je bila i konstrukcija tanjira, takodje sendvich, nekoliko slojeva Al ploca i komp.materijala i jos zesca fora je bilo to sto OSOVINA NA VRHU (NA KOJU SE STAVLJA PLOCA , NIJE PRODUZETAK GLAVNE OSOVINE NA KOJOJ LEZI TANJIR! Nije ni u kontaktu sa njom , nego je usadjena u najvislji sloj tanjira. Cini mi se da je to akusticki vrlo opravdano ( vibracije koje poticu iz lezaja, i iz baze se dodatno 'izgube' u masivnom tanjiru, i ne prenose se na plocu ni preko tanjira NI PREKO OSOVINE. Isto mi se cini da to zesce otezava izradu tanjira, i trazi izuzetnu masinsku preciznost. Dal ima smisla zaletati se na tako nesto u pravljenju DIY gramofona ce bolje od mene umeto da procene Stein i Leonardo, oni su ovde profi mashinci...Ovde sy hvalospevi u Stereophille http://www.stereophile.com/content/immedia-rpm2-turntable Ovo je link za Immedia gramofone http://www.immediasound.com/ , mada ovi danasnji drugacije izgledaju nego onaj i z pomenutog magazina . Cini mi se da i Kuzma sad ima neke viselojne tanjire... :drinks:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Trenutačno mi visina segmenata odgovara savršeno, a sredstava za alumenijum i slične proslojavajuće elemente nemam. Ni do sada se nisam žurio, pa neću ni sada da zbrzam. Idem korak po korak, ono što mogu kako valja, odradiću, ono što ne mogu, sačekaće...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Drzimo palceve...(ovo malo suludo zvuci,ako se s'vata bukvalno :bathroom: ) ... i sta li su to 'fige'...?

Držati fige ili palčeve, ista stvar. Znači i podrazumeva isto. Ipak sam odlučio da malo obuzdam konjicu i zabeležio sam se za tri ploče od 300x400mm 2mm debelog (tankog) alumenijuma. Kako ću ja to spojiti i slepiti, ostaje misterija. Verovatno nekim univerzalnim lepilom, mada mi se, iskren da budem, više dopadala ideja da akrilnim lepilom za drvo slepim samo 4 ploče mediapana. Za ovo malo lima neću propasti, a gore neće biti nego bez. Kroz sve ploče baze će se osmisliti vertikalno postavljene okrugle šine (stubići) koji će ne samo biti dobar orijentir za spajanje ploča a da ne skliznu u neku nekontrolisanu kosinu, već će se moći koristiti i za stezanje ploča tokom lepljenja, a potom i za nivelaciju kada baza bude formirana.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na stranu bajandera i slojevi (ja sam prvo pomislio na slaninicu), nego sta mislis o ovoj ideji da plocha ne ide direktno na osovinu, nego da se navrh tanjira 'uglavi ' pin za nju, a koji bi bio odvojen od same osovine. Trazi se vrlo mala geometrijska tolerancija sklopa, ali ono malo buke sto pravi lezaj ne bi islo direktno u plochu, bem li ga, mozda i nije vredno truda. Immedia gramofoni se rade u Spral Groove (podfirma) i zadrzali su i sendvich konstrukciju i baze i tanjira, i imajujos neke interesantne cake, poveliki spoljni metalni prsten natakren na tanjir -povecanje inercije , i Spindle de-coupled from bearing for optimal mechanical isolation of recordhttp://www.spiral-groove.com/products/index.htm , i navodno imaju i "ubistvenu" rucku. Meni dopada. :drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na stranu bajandera i slojevi (ja sam prvo pomislio na slaninicu), nego sta mislis o ovoj ideji da plocha ne ide direktno na osovinu, nego da se navrh tanjira 'uglavi ' pin za nju, a koji bi bio odvojen od same osovine. Trazi se vrlo mala geometrijska tolerancija sklopa, ali ono malo buke sto pravi lezaj ne bi islo direktno u plochu, bem li ga, mozda i nije vredno truda. Immedia gramofoni se rade u Spral Groove (podfirma) i zadrzali su i sendvich konstrukciju i baze i tanjira, i imajujos neke interesantne cake, poveliki spoljni metalni prsten natakren na tanjir -povecanje inercije , i Spindle de-coupled from bearing for optimal mechanical isolation of recordhttp://www.spiral-groove.com/products/index.htm , i navodno imaju i "ubistvenu" rucku. Meni dopada. :drinks:

Morao sam ovo da pročitam nekoliko puta dok nisam shvatio o čemu je reč... Na kraju sam shvatio da zapravo opisuješ isto što je urađeno i kod mene, naime, prvo je pripremljena osovina (od osovine klipa amortizera Audija) na koju je kolega Leonardo napasirao sendvič-tanjir dobijen lepljenjem 9 slojeva akrila (tzv plexiglass) i "uradio" tanjir i osovinu u balans. Dakle, koliko god da je sama osovina imala "udar", odnosno, izlazila iz idealne ose koncentričnosti, toliko je spoj osovine i tanjira korigovan u zajedničkom spoju osovine i tanjira da se dobije potpuna koncentričnost. U dnu osovine se nalazi jedna kuglica na kojoj se osovina i tanjir vrte a bočno su u čauri dva teflonska prstena koji služe kao ležajevi, a na vrhu, unutar osovine tanjira, urezan je navoj za osovinicu ploče koja se naknadno uvrće i strugana je od drugog materijala. U slučaju da se proceni da zajednička masa i "tonski odziv" tanjira i osovine utiče na čujne karakteristike sklopa, osovinica ploče će se izolovati od osovine na kojoj rotira tanjir. Ako zatreba, i samo ako zatreba. Ne mogu ovako paušalno da dajem izjave jer još uvek nismo čuli šta sve igla kupi sa ploče i ostatka gramofona, ali u mukloj tišini, nisam konstatovao bilo kakav šum samog sklopa tanjira kada se vrti sa osovinom. Spajanje pogonskim remenom će dovesti u interakciju sistem pogon-tanjir pa ćemo i to poslušati. Ako se dođe do zaključka da je neophodno izvršiti bilo kakvu vrstu asistencije ili dorade, to će svakako biti učinjeno. Pre svega toga, ipak, treba sklopiti bazu, a to neće biti pre nego budem imao sve elemente za sklapanje... Al lim neće biti moguće dobiti pre ponedeljka, tako da ću dane vikenda iskoristiti za preciznije određivanje dimenzija baze, pozicioniranje i osmišljavanje detalja oko spajanja i podešavanja visine i nivelacije baze, detalja oko finalizacije kućišta motora, možda čak dospem i do početka kreiranja tangencijalne ručice. Neke od komponenti imam još od vremena kada sam započeo ceo projekat, neke treba da definišem...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Morao sam ovo da pročitam nekoliko puta dok nisam shvatio o čemu je reč... Na kraju sam shvatio da zapravo opisuješ isto što je urađeno i kod mene, naime, prvo je pripremljena osovina (od osovine klipa amortizera Audija) na koju je kolega Leonardo napasirao sendvič-tanjir dobijen lepljenjem 9 slojeva akrila (tzv plexiglass) i "uradio" tanjir i osovinu u balans. Dakle, koliko god da je sama osovina imala "udar", odnosno, izlazila iz idealne ose koncentričnosti, toliko je spoj osovine i tanjira korigovan u zajedničkom spoju osovine i tanjira da se dobije potpuna koncentričnost. U dnu osovine se nalazi jedna kuglica na kojoj se osovina i tanjir vrte a bočno su u čauri dva teflonska prstena koji služe kao ležajevi, a na vrhu, unutar osovine tanjira, urezan je navoj za osovinicu ploče koja se naknadno uvrće i strugana je od drugog materijala. U slučaju da se proceni da zajednička masa i "tonski odziv" tanjira i osovine utiče na čujne karakteristike sklopa, osovinica ploče će se izolovati od osovine na kojoj rotira tanjir. Ako zatreba, i samo ako zatreba. Ne mogu ovako paušalno da dajem izjave jer još uvek nismo čuli šta sve igla kupi sa ploče i ostatka gramofona, ali u mukloj tišini, nisam konstatovao bilo kakav šum samog sklopa tanjira kada se vrti sa osovinom. Spajanje pogonskim remenom će dovesti u interakciju sistem pogon-tanjir pa ćemo i to poslušati. Ako se dođe do zaključka da je neophodno izvršiti bilo kakvu vrstu asistencije ili dorade, to će svakako biti učinjeno. Pre svega toga, ipak, treba sklopiti bazu, a to neće biti pre nego budem imao sve elemente za sklapanje... Al lim neće biti moguće dobiti pre ponedeljka, tako da ću dane vikenda iskoristiti za preciznije određivanje dimenzija baze, pozicioniranje i osmišljavanje detalja oko spajanja i podešavanja visine i nivelacije baze, detalja oko finalizacije kućišta motora, možda čak dospem i do početka kreiranja tangencijalne ručice. Neke od komponenti imam još od vremena kada sam započeo ceo projekat, neke treba da definišem...

Priznajem, nisam detaljno iscitao sve sto si napisao ...Al nije to bitno, bitno je da moze da se izvede 'decoupled spindle' , svaka cast, ovi iz Immedie su to opisivali kao 'pain in the ...'
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Priznajem, nisam detaljno iscitao sve sto si napisao ...Al nije to bitno, bitno je da moze da se izvede 'decoupled spindle' , svaka cast, ovi iz Immedie su to opisivali kao 'pain in the ...'

Pa sve je "PIA" ako tome prilaziš kao nerešivom problemu i muci koju treba okončati. Mada, uveren sam, kao i mnoge fame koje su se godinama stvarale oko analognih grebofona, i ova je samo fama koja može, a i ne mora imati neki poseban značaj za sveukupan kvalitet uređaja.Za danas sam mislim završio, sutra je pametnije od današnjeg dana, a za laku noć, poklanjam vam jedan mali informativni dodatak, čisto da izbegnem neka nepotrebna pitanja oko reda veličina...TT base.PDF
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

" možda čak dospem i do početka kreiranja tangencijalne ručice" :clapping: Cist Manijak...

Iskreno rečeno, kada sam sagledao sve aspekte oko toga šta se mora i šta se ne mora, šta i kako može i ne može, zapravo, onako, veoma iskreno, lakše je napraviti dobru tangencijalnu nego šestarsku ručicu. Problem je zapravo samo u spretnosti i pažnji koja je neophodna, dobro planiranje i razmišljanje korak unapred, eliminiše mnoge probleme i pola je dobro urađenog posla. Šestarske ručice su samo utoliko zgodnije za samogradnju što se neke greške mogu i naknadno iskorigovati improvizovnim sredstvima a svaka šestarska ručica svakako po defaultu ima grešku u čitanju iz brazde, a na tangencijalnoj greška, ako se pojavi, prati istu diskrapanciju sve od prve do poslednje brazde.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Konačno stigoše Alu ploče 2mm, ali sam previše bolan a u deficitu sa redovnim dozama Naproksena da išta radim danas. Nadam se da ženica neće smetnuti s uma da mi donese lek za bolu moju... :oldtimer:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moram da priznam da nisam posteno procitao sta sve pise u temi, ali onako na brzinu zapalo mi je za oko da brum kotrljanja tanjira donosi dosta problema.Na nakom starom BSR-u sto sam imao prenos je bio sa osovine motora na neki gumeni tocak koji je pokretao tanjir, i bilo je rumble-a za dve medalje, ali to verovatno svi znaju. Ono sto mene zanima da li je moguce napraviti prenos bez kontakta. Pomocu magneta. A spolja nesto sto bi to pokretaloAjd da lupim, zaboravio sam kako se zove, a mrzi me da trazim, kako radi trofazni motor. Ili oni lusteri na plafonu sto imaju ventilator.Vredi li razmisljanja? Ili komplikujem bez potrebe?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eto, pametni ljudi sve izmislili. :coffee: znam ja zasto sam se manuo gramofoneta davno, davno(a mozda i to sto su me bachili odje da radim, a nisam ni imao neke ploce)Stein, keep up the good work

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na nakom starom BSR-u sto sam imao prenos je bio sa osovine motora na neki gumeni tocak koji je pokretao tanjir, i bilo je rumble-a za dve medalje, ali to verovatno svi znaju.

Da, to i moja žena zna, a nju takve stvari baš opako ne zanimaju :)Elem, ono što si možda omašio je ingeniozno rešenje koje u sebi sadrži fenomenalnu skraćenicu: VHS!Pošto je tema razvodnjena predugim odugovlačenjem, ukratko, u ovom projektu tanjir ima poprilično kila i trči na osovini od 20mm koja opet, stoji na jednoj kuglici a sa boka, osovinu pridržavaju dve teflonske prstenaste čaure.Pogon će biti DC motor preko VHS trake, a po obodu tanjira. Još uvek ne smem da tvrdim da će ovako pogonjen tanjir biti bešuman kada igla krene da skuplja muziku iz brazde, ali smatram da imamo dobre šanse.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eto, pametni ljudi sve izmislili. :coffee: znam ja zasto sam se manuo gramofoneta davno, davno(a mozda i to sto su me bachili odje da radim, a nisam ni imao neke ploce)Stein, keep up the good work

Of course :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...