Jump to content

DIY gramofon II


stein

  

66 članovâ je glasalo

  1. 1. Da li ste zainteresovani za samogradnju gramofona?

    • Da, ako nije skuplje od cene novog CD plejera
    • Da, ako tema bude dovoljno informativna
    • Da, bez obzira na cenu i tehničke informacije
    • Ne, to je bacanje para i vremena
    • Ne, previše je zahtevno
    • Ne, gramofon je prevaziđen kao izvor
    • Nisam siguran, ali je zanimljivo
    • Nije mi zanimljivo
  2. 2. Da li vam je ova tema zanimljiva



Preporučeni Komentari

  • Odgovora 703
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

najiskrenije ti zavidim na količini slobodnog vremena koje ti je stajalo na raspolaganju za crtkanje virtualnog lavaboa u potkrovlju.Nevermind, želim ti puno uspeha u realizaciji gramofona!

Kažu da školovanje čini stručnjaka, a praksa majstora. Najbolji način da se stekne praksa je da se vežba a najbolje da se vežba načini zanimljivom. Ovo mi je mnogo zanimljivije raditi nego ramove za tricikle, ima dosta kompleksnih detalja, vežbam a usput mi dođe i zadovoljstvo. Ovako ispade da zapravo činim dve korisne stvari: učim da koristim program zarad posla gde će mi trebati za izradu sveobuhvatne dokumentacije, a istovremeno s uživanjem pripremam diy projekat koji ipak zahteva dosta pažnje i preciznosti u detaljima. Ovo mu dođe neka vrsta ekvivalenta električnoj šemi nekog uređaja... Pogreška u jednom detalju čini ceo sklop neispravnim :drinks: Hvala na lepim željama... Lavabo je inače samo deo pozadinske slike za prezentacije, moglo je biti i jednobojno, višebojno ili negde nasred šume. Ovo mi je delovalo prilično adekvatno okruženje :drinks:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Solidan Work :buehehe: ... pomislih prvo da si to uradio sa SketchUpom

Solidworks je prvenstveno namenjen za ozbiljno projektovanje, tačnije rečeno, vizualizaciju ideja sa veoma jasno i precizno definisanim detaljima, odnosima i dimenzijama; samim tim, licenciranje istog i hardverski zahtevi, postavljeni su na visoke nivoe. Koliko sam upućen, Google Sketchup još uvek je aplikacija u razvoju i spada u freeware i ima sva ona ograničenja koja dolaze sa programima takve vrste. Pošto je primarni cilj programa koji je trebalo odabrati za potpuno i sveobuhvatno rešavanje tehničko tehnološke dokumentacije bio postavljen na sposobnost da se u jednom procesu stvori baza podataka koja se koristi za sve kasnije potrebe, onda Google Sketchup nikako nije upao u listu kandidata. Crtanje gramofona i detalja bi se dalo izvesti i sa nekim od besplatnih programa, ali je u mom slučaju gramofon a i drugi projekti kojima ću se verovatno poigrati, samo niz sitnih primera za vežbu koje radim sa zadovoljstvom. Mogućnost kvalitetnog rendera i vizualizacije koja se približava vernom oponašanju stvarnosti je samo jedna od mogućnosti programa. Precizno definisanje, dimenzionisanje, testiranje na stres (simulacija), određivanje mase, zapremine, priprema za lasersko sečenje, provera preklapanja dva ili više materijala, provera funkcionalnosti pokretnih elemenata i sve ostalo nije ugrađeno u manje kompleksne i manje zahtevne programe. Solidworks omogućava (između ostalog) i direktno kreiranje tehničkih crteža bez potrebe da se iste stvari crtaju više puta, a svaka izmena na nekom od elemenata koji su deo nekog sklopa unutar tehničkog crteža, automatski se regeneriše i menja i na samom tehničkom crtežu nakon izmene na 3D modelu. Onomad sam radio sa 3D Studiom (DOS) potom sa 3D Max Studiom, i tamo se model takođe mogao jasno definisati dimenzioniranjem tokom kreiranja, ali se iz postojećeg 3D modela nije mogao izvući nikakav tehnički crtež ili pak uneti bilo kakava kotirana dimenzija koja bi bila prikazana na odštampanom crtežu. Samim tim, model je bio odličan za neku vrstu prezentacije ideje ali i beskoristan za potrebe proizvodnje. Nakon što završim dizajniranje svih elemenata za ovaj gramofon, iz kreiranih 3D modela, spremiću tehničke crteže i dokumentaciju na osnovu koje svaki detalj koji treba da se napravi može da se preda strugaru, glodaču, majstoru na laseru (šta god) i da se proizvede potrebni deo koji će se potom idealno uklopiti uz sve ostalo. Svaka nepravilnost koja nastane, samo je moja greška u pozicioniranju ili konstrukciji ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...

Jako je dobro i lepo što si se upustio u 3D parametarsko modelovanje. Sigurno će ti koristiti i u poslu kojim se profesionalno baviš.Ali ti čak nisi ni zagrebao u mogućnosti takvih programa. Pogledaj malo linkove koje sam postavio. Posebno Showcase.http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/pc/index?siteID=123112&id=13717655http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/pc/index?siteID=123112&id=14708626Možeš da napraviš digitalni prototip, možeš da ga testiraš na razna opterećenja i još puno toga.Da optimizuješ i izabereš najoptimalniji materijal, da proveriš izdržljivost dela ili celog sklopa.Dalje možemo na PP :buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jako je dobro i lepo što si se upustio u 3D parametarsko modelovanje. Sigurno će ti koristiti i u poslu kojim se profesionalno baviš.Ali ti čak nisi ni zagrebao u mogućnosti takvih programa. Pogledaj malo linkove koje sam postavio. Posebno Showcase.http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/pc/index?siteID=123112&id=13717655http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/pc/index?siteID=123112&id=14708626Možeš da napraviš digitalni prototip, možeš da ga testiraš na razna opterećenja i još puno toga.Da optimizuješ i izabereš najoptimalniji materijal, da proveriš izdržljivost dela ili celog sklopa.Dalje možemo na PP :buehehe:

I ne mora PP ;) Može i OVDE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 5 months later...

Posle svega što se izdešavalo (svuda okolo po kući i forumu), konačno je i na ovom polju počelo da niče neko bilje... Zapravo, jedna mala valjak-kutijica od neke specijalne plastike koju ne koristimo baš često u firmi pa već dugo stoji i rekoh da malo pokrenemo priču... I uzeh olovku i nažvrljah svom strugaru šta bih voleo da mi izburgija na toj njegovoj glomaznoj mašini... I tako je nastalo jedno malo i fino kućište za motorić koji još onomad dobih od Zena, a baš za ovaj granafor. Obećao mi Zen i šemu za neko dobro napajanje, ali fućka mi se, za sada je dobro i ono što sam skarabudžio za inicijalni test. Ostaje mi sada da izbušim još par nekih sitnih rupica i provučem navoje da se spoji motor na blok plastike i zatvori dnom...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a ako poslusas jos koju - mozda to i proradi uspesno

taman imas mesto sa leve strane a - evo zvanicno - doniram i mikrometar - za zatezac

Ah, pričekaj malo, možda neće trebati, palo nešto i meni na pamet, konačno, meni mehanika lebac...

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Otišao danas do radionice gde režu materijal na meru, obradovali me, dva majstora koji su umeli da zaoble ćoškove više nisu u svojstvu zaposlenika, stoga ako nešto hoću, može, ali samo na ćoškaste dimenzije. Dobra strana priče je cena... 820 dinara za kvadratni metar MDF 19mm. Meni treba 0.68m2 pa to nije mnogo, ali opet, u nedostatku radne snage, moram da čekam do subote na par komada...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ha... Zanimljivo. Priča kako su prebukirani poslom i kako su u nedostatku radne snage prokišnjava. Maločas su me zvali da će moje da bude gotovo posle 15h (rade do 16h)... Dođe mi da sednem u kola i odem po drvenariju... koliko već drveta u medijapanu ima, jel'... :character13:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako Ti urade pre, obećanog Ti, vremena, ne valja. Da su Ti, u subotu, rekli da dođeš u ponedeljak, opet, Ti, ne bi valjalo. Jesi namćor. Taman htedoh da uživam kako si vredan i kako Ti je krenulo, kad se House probudi u Tebi...Gori si od mene...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

He he he...Na kraju završilo se tako da me je draga obavestila da neće doći kući s posla do kasno uveče i da se pobrinem za sve. Rekoh dobro, onda ćemo za ručak kuvati Keba-Krabine pljeskavice iz Mekdolandsa... Usput smo otišli sa ćerom i pokupili nešto što za sada liči na ovo...post-13-0-94942500-1291219874_thumb.jpgVidećemo kako i gde će se uklopiti tanjir, potom iscrtati mediapan, pobušiti rupe, polepiti... Znate već kako ide sa mediapanom...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Posle svega što se izdešavalo (svuda okolo po kući i forumu), konačno je i na ovom polju počelo da niče neko bilje...

Yay!P.S. Samo da se zavrshi F1 i matching preamp [dok Zen ne zavrshi Brunhildu] - i ja pochnem svoju ruchicu.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Yay!P.S. Samo da se zavrshi F1 i matching preamp [dok Zen ne zavrshi Brunhildu] - i ja pochnem svoju ruchicu.

I ti spominješ svoj gramofon jednom godišnje, kao i ja... :sarcastic_hand: Dobro, ja svake godine dodam po jedan novi deo... :buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Malo smo raduckali, mislim da će ovako nekako biti prihvatljivo za izradu u praksi, detalji podložni promenama, idemo na bušenje rupe za čauru osovine, pa posle redom...post-13-0-85406200-1291311776_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...