Jump to content

Circlotron ili klasika sta mislite o ovim shemicama


Beli_Ninja

Preporučeni Komentari

Pazi sad ovo, ovo je delo jednog naseg proizvodjaca cevnih pojacala (jednog od bolje kotiranih, kada je ovaj forum u pitanju). Ovo je SE 2A3 a jezgra su ili Iskrina ili Simensova, i to je po polovina od ~ 500VA jezgra. Ovo nije pojacalo pravljenjo za prodaju pa ne bih da pricam o kome se radi jer nije moja fotografija. Ovakva bih mogao da nabavim.U opticaju bi bila i Simensova M jezgra sa procepom od oko 250VA. Ne znam tacno presek.

post-193-0-34940300-1329905147_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 82
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Belividim da je izlazni trafo za taj maleni SE napravljen na jednostrukom C jezgru tako da je ceo namotaj postavljen na jednom stubu ,Sto kaze Zen mozda mu nista ne fali i kada se tako napravi .U svakom slucaju za tvoj PPP Autotrafo jezgru Ne treba nikakav procep , bez obzira na oblik i vrstu upotrebljenog jezgra .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U svakom slucaju za tvoj PPP Autotrafo jezgru Ne treba nikakav procep , bez obzira na oblik i vrstu upotrebljenog jezgra .

Da... dok se govori o low end trafima (razglasni i slicno). Ali malo kvalitetniji PP trafo isto pita zracni raspor, doduse puno manji nego kod SE trafa ali da je ipak tu. Iz vise razloga, od same uvik prisutne barem male asimetrije medju cijevima i namotajima do najboljih mogucih osobina na najnizim frekvencijama.

Nije jezgra toliko pametna da zna da li je oko nje uspostavljen protok DC struje kroz omski otpor namotaja ili AC struje kroz induktivitet. A ta AC struja je tim veca cim je manji induktivitet i cim su nize frekvencije. Neka se niki ne tjesi sa time da je to reaktivna (jalova) struja kroz induktivitet, njezin uticaj na krivulju magnetiziranja (B-H) je isti ka i uticaj DC struje.

Upravo je koristenje manjih jezgri i izostavljanje zracnih raspora na PP trafu (zbog kojih bi jezgra tribala bit barem malo veca) velikim dilom odgovorno za prisutnost onog nazalost prilicno rasprostranjenog misljenja da su "cijevi tanke u basu". I za to ca proizvodjaci obicno karakteristike trafa (cesto naoko impresivne) daju najcesce pri samo 1W snage

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sstrsatVelika je razlika izmedju rada klasicnog PP OPT i Balansiranog PP Autotrafoa ! Ali se svakako kod oba tipa OPT trazi dobar balans rada izmedju izlaznih cevi , bilo da je DC ili AC .Jedna od prednosti Balansiranog Autotrafoa jeste sto uvek ima vise nego dovoljno prostora da se optimalno popuni prostor trafoa zicom za dati presek jezgra , jer recimo izolacija izmedju slojeva primara nije potrebna , tako da sam bar ja licno isao uvek na nesto deblju zicu primara i uvek na dosta deblju zicu sekundara u odnosu na konvencionalan OPT proracun vezan za debljinu zice .Ovo predimenzionisanje debljine zice Autotrafoa ima puno uticaja bas na linearan odziv Amp-a u najnizem spektru zvuka .Sa pravljenjem procepa kod Balansiranog Autotrafoa se nisam bavio i cenim da obicno nije ni potreban .Otprilike da sto je specificni prenosni odnos Balansiranog Autotrafoa manji , reciprocno opada kriticnost kvaliteta kod izbora jezgra , recimo da vrlo kvalitetnih karakteristika Autotrafo za prilagodjavanje Circlotron OTL pojacala na izuzetne niske vrednosti impedanse tereta zvucnika jezgro jeste obicno Torusnog tipa .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sstrsatVelika je razlika izmedju rada klasicnog PP OPT i Balansiranog PP Autotrafoa ! Ali se svakako kod oba tipa OPT trazi dobar balans rada izmedju izlaznih cevi , bilo da je DC ili AC .Jedna od prednosti Balansiranog Autotrafoa jeste sto uvek ima vise nego dovoljno prostora da se optimalno popuni prostor trafoa zicom za dati presek jezgra , jer recimo izolacija izmedju slojeva primara nije potrebna , tako da sam bar ja licno isao uvek na nesto deblju zicu primara i uvek na dosta deblju zicu sekundara u odnosu na konvencionalan OPT proracun vezan za debljinu zice .Ovo predimenzionisanje debljine zice Autotrafoa ima puno uticaja bas na linearan odziv Amp-a u najnizem spektru zvuka .Sa pravljenjem procepa kod Balansiranog Autotrafoa se nisam bavio i cenim da obicno nije ni potreban .Otprilike da sto je specificni prenosni odnos Balansiranog Autotrafoa manji , reciprocno opada kriticnost kvaliteta kod izbora jezgra , recimo da vrlo kvalitetnih karakteristika Autotrafo za prilagodjavanje Circlotron OTL pojacala na izuzetne niske vrednosti impedanse tereta zvucnika jezgro jeste obicno Torusnog tipa .

Da, svakako, ako cemo za kriterij razlocnosti uzet broj zavoja trafa za jednu i drugu topologiju onda je razlika u tome jako velika.Ali.... to je uvjetovano vanjskim krugom i prvenstveno razlicitom impendantnom okruzenju koje trafo "vidi". Nazalost, mnogi misle da je circlotron spoj nesto ka carobni stapic koji je zahtive za trafom ako ne skroz skinul onda debelo smanjil. I je, smanjil ih je u nekim aspektima (npr mogucnost autotrafo izvedbe zbog puno manjeg rasipnog induktiviteta daje itekako bolje ponasanje na visim frekvencijama itd) ali se nikako ne smi zaboravit da ponasnje trafa samog za sebe (bez obzira da li je to trafo ili autotrafo) ostaje isto ka i kod PP trafa i da isti zakoni elektromagnetike vaze u pogledu krivulje magnetiziranja kod obadva trafa.A za mene ozbiljno razmatranje izlaznog trafa polazi od krivulje magnetiziranja i ona je alfa i omega svega kad se razmatraju trafi. I tu fizikalno nima razlike izmedju trafa za circlotron i trafa za klasicni PP. Ljude obicno zavara to ca u circlotronu mogu stavit (auto)trafo sa manjim primarnim induktivitetom nego u klasicnom PP ampu i budu toliko zadovoljni sa tim da je motanje jednostavnije i sa manje zavoja da ni ne razmisljaju o nicemu dalje. A manji induktivitet znaci i manji induktivni otpor.... i kako je jos davno neki Georg Simon Ohm povezal napon, struju i otpor nekim zakonitostima.... svakome ki imalo razmislja ce taj nizi induktivni otpor rec neke stvari vezano za B-H krivulju. Naravno, stvari su jos puno slozenije i ovo je samo malo zagrebavanje po povrsini onoga ca se tu odvija.Zac ovo navodim? Siguro ne zato da bih obeshrabril nekoga ki oce napravit circlotron nego bas zato ca smatran da u topologiji koja (ako je naravno dobro izvedena) moze dat vrlo znacajne prednosti u odnosu na klasicni PP triba itekakovu paznju posvetit trafu. Zali boze truda oko izrade circlotrona ako ce se njegov trafo shvatit ka "piece of cake" koga ce svatko sa lakocom risit. Skroz besmisleno je ic na topologiju koja moze dat puno a onda od toga "puno" realizirat malo zato ca se na osnovu nekih crteza potcinilo izlazni trafo i pomislilo da on ne trazi nikakvu paznjuTako da kad san u proslom postu navel potribu za zracnim rasporom kod trafa za PP (i circlotrona, to se valjda samo po sebi podrazumiva), imal san u vidu kvalitetni trafo a ne nesto namotano odoka tako da kao "radi". Iznedu radi i "radi" razlike mogu bit jako velike.Valjda je iz ovoga jasno zac smatram da je odredjeni zracni raspor neophodan i u PP trafuSpominjanje toga kako se kod prilagodbe OTL-a na ponesto razliciti teret od onoga za koga je proracunat (mada time OTL zapravo automatski prestaje bit OTL) je potpuno izvan konteksta ove teme i ako je tribalo sluzit "dokazivanju" kako eto i toroid moze poc bez zracnog raspora je potpuno neprimjenljivo za circlotron sa par komada EL34 (ili cega slicnoga) kakav se u ovoj temi razmatra.U tim OTL prilagodbama se radi o izrazito niskoimpendantnom okruzenju je vrlo lako sa relativno malo zavoja postic induktivitet visestruko veci od potribnog tako da je i na najnizim frekvencijama struja kroz induktivitet dovoljno mala i bez nekog znacajnijeg uticaja na krivulju magnetiziranja. Zato tu barem teoretski moze proc toroid koji je inace vrlo ositljiv na "diranje" njegove B-H krivulje. Ipak, da li tu u praksi ima prednost toroid ili EI trafo ovisi jako o simetriji kad govorimo o "tipicnom" OTL-u recimo circlotron tipa koji nima DC odvajanja na izlazu. Nesto se bas ne bin kladil da ce tipicne 6AS7 u tipicnom OTL-u odrzat toliki nivo simetrije da nimalo ne afektiraju toroid.Ali da se vratimo na temu, svakome ki se misli uvatit motanja izlaznog rafa bin itekako preporucil da prije toga jako dobro prozvace (obimni) materijal o tome na www.turneraudio.com.au stranicama.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stigo i Sstrast sad cemo dobiti po pichici :buehehe:

(Pisem na osnovu Zenovog posta #129 iz moje teme o 6N13S, nista licno prema Sstrastu da ne bude zabune)

Ma nes, ne boj se. A uostalom, jesi valjda i neki nindja pa te ne triba bit strah :buehehe:

Ovo ca san napisal o potribi zracnog raspora je bilo da ti ukazem da ne bis smil podcinit trafo. I da ako vec gres na konstrukciju koja moze poprilicno toga pruzit da se potrudis da njezine potencijalne mogucnosti ne ostanu samo potencijalne.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno Sstrast, svaki post je dobrodosao ima ovde dosta nas koji smo ili nikakvi ili vrlo tanki sa znanjem iz ove oblasti pa bi lepo bilo da se znanja prenose. Kakva je korist od toga sto nesto znas a neces nikom da preneses. Bar ja takav stav imam a i vecina ovde na forumu. Kakva je meni korist od mog Crnog pojasa ako ne stvorim bar jos 10 Crnih koji ce da stvore jos.....Uzgred, onaj sajt je babaroga, ili sto bi rekli Maratonci jebitacan. Sunce ti poljubim koliko literature na jednom mestu. :oke:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uzgred, onaj sajt je babaroga, ili sto bi rekli Maratonci jebitacan. Sunce ti poljubim koliko literature na jednom mestu. :oke:

Babaroga ili ne, jako ti preporucan da ga dobro prozvaces ako mislis sam delat nesto po pitanu izlaznih trafi.A kako se bavis sportom koji zahtiva izuzetnu samodisciplinu onda imas itekakve temelje (mada ih mozda ni sam nisi svistan) da se "prisilis" i to proucis. Nazalost, nima nacina da se tako opsezan materijal sintetizira u 2 ili 3 posta.Ne bi bilo puno koristi da ja sad potrosin dvi tri ure i napisen kilometarski post koji bi s obzirom na obimnost materijala i dalje bil tek zagrebanje po povrsini. Da se posluzin analogijom iz tvog sporta, to bi bilo isto ka da bi ti pokusal nekoga za dvi ure ucinit majstorom borilackih vistina. Neke stepenice se jednostavno ne mogu preskocit.Naravno, potribni trafo koji bi omogucil da punu snagu dobijes i na najnizim frekvencijama ti moze netko izracunat ali viruj mi da je pristup u kome osim izrade sprave nesto i naucis jedini pravi pristup svemu ovome. Detalji i eventualne nejasnoce na koje se moze naic na tako obilnim stranicama ka ca su od tog starog klokana Turnera se uvik mogu u temama prodiskutirat.Sad, ako ti je cilj samo da napravis circlotrona bez obzira kakve ces rezultate dobit onda slobodno zanemari ovo ca san rekal i o zracnom rasporu i o potribi ulaganja odredjenog truda. U tom slucaju zemi prvi trafo koji najdes (i najobicniji mrezni trafo sa odvojenim primarima i sekundarima od npr 110 + 110V / 24 + 24V ce tu delat) ali time nisi dobil nista veliko
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma ne zurim ja nigde, lampe ne mogu da propadnu od stajanja :wink2:Kad smo vec kod objasnjenja Aikido nije sport vec iskljucivo vestina jer nema takmicenja (ili mozda i jeste jer moras da se takmicis sa najvecim protivnikom, samim sobom).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma ne zurim ja nigde, lampe ne mogu da propadnu od stajanja :wink2:

Ma i da propadnu (donekle i mogu, zavisno od puno faktora), nije tragedija. Lampi ima i bit ce ih siguro barem jos 50 godina. Ki ce i potrosit sve ono ca su Rusi nastancali :buehehe:Ali imas pravo, ne triba zurit a izrada ampa ce doc na red. A cak mozes ic i tako da za pocetak projdes sa nekim li-la trafom a da naknadno ugradis dobar trafo. Puno naravno zavisi da li zelis nekom takvom gradnjom doc do amp kojim ces godinama bit zadovoljan ili zelis samo slozit nesto u svrhu ucenja. Ako je ovo drugo onda ni neki topoloski detalji na shemi nisu previse vazni ali ako je prvo onda vridi razmotrit potencijalne sheme po kojima mislis delat tako da i driverska i ispravljacka sekcija ampa budu kako tribaju bit. Iskreno receno, sheme koje si postal nisan bas ni stigal pogledat ali provat cu ovih dana.Ako ti je potribna i ako ju zelis moja pomoc za konkretizirat nec od toga, moc cu ti je pravo pruzit tek nakon zavrsetka Triode Festivala u 5. misecu. Recimo da san do tada malo tanji u vrimenu jer sam se nasal umjesan u nekoliko projekata za to
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne volim da fuserim, kad budem skupio sav materijal i kad se sklopi skladna sema onda krecem da sklapam. Ne manjka meni amplifikacija pa da mi gori pod nogama. I onaj mali Gainclon LM3886 koji sam sastavio meni zadovoljava kriterijume, ali ne znaci da ne zelim bolje. Ovo je samo pocetak i ovo mi puno znaci jer znam u kom pravcu treba da idem i kako da skupljam delove.Hvala za podrsku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

bio jednom rec.audio.tubese tu smo divanili i divanili i tu sam ja od Choky-ja postao Zen Moderatorna nemoderisanoj grupi , negde u nekom ratu oko necega :buehehe:u to vreme mister PT je bio extra poznat po extra poznavanju RDH4 i uzimanju istog kao Biblijekasnije je ipak malo revidirao neke stavove i prosirio iskustvaizvanredan cikica

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Brucošijade, tulumi u studentskom domu, ženski studenti...

Jesi li lud, mozda ovo gleda Girl of White Ninja. Znas li ti brate ko je ona :pijanidrot:

Sad mi je najpametnije da kazem :gayrepost: inace ne pomaze ni :aikido: Mogu odmah da zovem Gagija da odradi popravni iz Opelo II u realnoj situaciji....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...