Jump to content

Circlotron ili klasika sta mislite o ovim shemicama


Beli_Ninja

Preporučeni Komentari

Kao sto naslov rece interesuje me sta je po vama bolje?

http://users.triera.net/zupanbra/elektronke/ppp.html PPP Cevni Ojacevalnik

http://users.triera.net/zupanbra/pdf/PPP1.pdf Ova shema ja sa prvog linka.

http://www.triodeel.com/images/eva30a.pdf Electro-Voice A-30

http://www.triodeel.com/images/eva30b.pdf Electro-Voice A-30

Imam neke cevke pa kada se budem resio da znam u kom pravcu da gledam, a i za one koji bi nekada probali da sagrade cevno pojacalo da znaju sta ih ceka kod ovih zavrzlama.

Pored ovih shemica u opticaju je i npr. Dynaco ST 70 (hvale ga pa zato on) sa ovim na ulazu http://www.classicvalve.ca/docs/DynaMutt_octal.pdf (zato sto te cevi imam, a ne zato sto se razumem pa pametujem :wink2: ) pa bi dobro dosla iskustva onih koji su bili u kontaktu sa ovakvim masinama. I tako........

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 82
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Sto se tice PPP Cevni Ojacevalnik-a izlazni je prilicno jednostavan za motanje, nema mnogo namotaja, a za ST 70, jbg klon je u pitanju, tu bih verovatno isao na P&K izlazne.

Daleko bilo da trazim originalne trafoe za Dynaco ili za EV.

Ove sheme za EV sam dao samo kao primer za Circlotron verziju, ali bih se bazirao na PPP Cevni Ojacevalnik jer je dato i uputstvo za motanje izlaznog. Iskreno samo zato mi je i interesantan taj PPP jer bih mogao sam da namotam izlazni.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Beli Los putokaz za uspeno napraviti Circlotron DIY Tube Power Amp jeste ona matora sema i dosta netacan prateci tekst iz praistorijkog casopisa Radio Amater 6 / 1962 pisan od Mirka Voznjaka , ovo pogotovu vazi za deo teksta i opis vezan za izradu izlaznog Autotrafoa . Isto ovo vazi i za semu iz tvog linka #2 .EV A30 seme jesu tacne ali su opet nedovoljno definisane bas po pitanju konfiguracije izlaznog trafoa kada je recimo DIY u pitanju .Dynaco ST70 ne bih komentarisem .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

BeliLos putokaz za uspeno napraviti Circlotron DIY Tube Power Amp jeste ona matora sema i dosta netacan prateci tekst iz praistorijkog casopisa Radio Amater 6 / 1962 pisan od Mirka Voznjaka , ovo pogotovu vazi za deo teksta i opis vezan za izradu izlaznog Autotrafoa .Isto ovo vazi i za semu iz tvog linka #2 .EV A30 seme jesu tacne ali su opet nedovoljno definisane bas po pitanju konfiguracije izlaznog trafoa kada je recimo DIY u pitanju .Dynaco ST70 ne bih komentarisem .

Hvala Banat. A sto ne komentarises ST 70, nemas iskustva ili mislis da nije dobar koncept? Imas li neki koncept za preporuciti?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

BeliOva tvoja prilozena schema za ST70 nije schema od Originalnog starog Dynaco ST70 i drasticno se razlikuje , tako da i ne moze da zvuci isto kao i stari ST70 ,ali sve je to vise ili manje varijacija na temu Ultra Linear PP pojacala , i ima ih okolo jos na desetine slicnih ,Mislim da kada se ide na DIY PP tube Amp-a klasicnog concepta Mullard jeste tu nekako najbolji .Moj licni favorit po kvalitetu zvuka jeste PP Circlotron sa Autotransf. i Unity Coupled PP concept , i tu je svakako McIntosh najpoznatiji .Za DIY izradu Circlotron Autotrafo jeste jednostavan i obicno daje odlicne zvucne rezultate , isto vazi i za kvalitet zvuka iz McIntosh Unity Coupled Amp-ova sa tom razlikom da je namotati dobar DIY Unity Coupled OPT skoro nemoguce !

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Banat,Konkretno imam 4 kom 6L6GC Ei, 4 kom 6N8S, 2 kom 1579 i tu i tamo gledam da nabavim jos koju od ovih cevcica i kada amp proradi razmisljacu da predjem na KT66. Ove cevi su mi u opticaju za cevno pojacalo. Ideja mi je da amp bude total octal base, e sad vidim da je lako za namotati ovaj Autotrafo zato sam ga i uzeo kao jedan od primera. ST 70 jeste u igri, ali naravno kao sto kazes, to bi totalno bio drugi amp kada se promene cevi, napajanje, izlazni trafoi.... Njega sam samo naveo kao primer misleci da je konceptualno ok....Sto se tice McIntosh-a od toga bezim sto dalje jer taj izlazni trafo je zesca karakondzula za namotati, em sto ne bih mogao sam em sto ne bih imao koga da cimam za to. A i cena takvog trafoa je zesci samar i to vojnicki da zvoni u glavi. A i u McIntosh pojacalima brate ima cevi za omanji muzej cevi.Imas li neki, po tebi, dobar primer za PP Circlotron?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Experience Electronics Germany godinama vec radi odlicno ocenjene razna pojacala snage bazirana na PPP ( Circlotron ) konceptu .Ali oni obicno koriste standardne EL34 cevi u izlaznom balansiranom mostu sa oko 450V za plivajucih B1/B2 + . , Prodaju cak i razne kit komplete .Ovaj njihov koncept i topologija pojacala jeste dobar !Eto i 100W sheme ali sa 6 x EL34 u izlaznom Circlotron stepenu samo iz razloga da bi razumeo o kakvoj se topologiji radi .Nacelno ova schema moze vrlo lako da se prilagodi prema tvojoj kolekciji cevki koje imas u posedu .Mirko Voznjak ali i mnogi drugi jesu napravili Kapitalnu gresku kada su opisivali izradu tog izlaznog Autotrafoa na mestu gde kaze da se druga polovina primara mota u suprotnom smeru od prve !!! , to je Totalno Pogresno !!! , obe polovine tog inace ispravno dimenzionisanog Balansiranog izlaznog Autrafoa motaju se u Istom Smeru !!! .Interesantno je to sto sam vidjao tako pogresno uradjene DIY cevne Circlotron pojacavace koji cak i rade !!! , ali svakako ne onako kako treba i daleko su sa losijim zvukom od onih pravilno uradjenih .

post-556-0-65815500-1329770576_thumb.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Beli

Ovu semu 6xEL34 u PPP ( Circlotron) spoju skinuo sam davno sa sajta Frihu.com , gde lik opisuje opravku jednog crknutog originalnog Experience Electronics Germany 100W Amp-a .

Dok je artikal `` Glass Boden Amp`` sa Yogi-jevog sajta ustvari vrlo slicno DIY pojacalo koje je uradjeno po nekada davno publikovanoj schemi iz casopisa Elrad , i stvarno je u toj DIY izvedbi napajanje cenim nepotrebno predimenzionisano , ko neka Lokomotiva :P

Oba dizajna je uradio Inz.Gerhard Haas , vlasnik firme EEG .

http://www.frihu.com...rker/ppp-4.html

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sto se mene tice imam 2 komada JJ 500uF 500VDC i nabavicu jos 2 koamada i jos koji sitniji za drajverice i po blok na svaki od njih i to bi bilo vise nego dovoljno za stereo 2 x 6L6GC Circlotron. Nego kazes da bi ja mogao onu shemicu od Inz.Gerhard Haas-a da prepakujem na moje cevke?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno da moze da se prepakuje !Moje misljenje jeste da je dizajn g.din Haas-a nekako najelegantniji tu , Haas-ov ulazno driverski stepen jeste univerzalno dobar cak i za obicne PP izlazne stepene , naravno ali samo uz neke sitne prepravke , provereno !EI Nis- 6L6GC jesu Dosta Nezne cevi !!! , pogotovu njihova G2 elektroda ! , tako da ti preporucujem max napon u izlaznom Circlotron mostu od oko 350 V po fazi Amp-a , tako ce te 6L6GC imati tu jedan malo meksi rezim rada i tako ce ujedno i trajati mnogo duze a davace ti negde oko max .25 W A/AB Klase lepog zvuka .Ujedno tako mozes da uklopis u filtere ispravljaca izlaznog Circlotron mosta standardne elko-ve sa 400V radnog napona .220uF/400V - 4 komada jeste sasvim dovoljno za svako takvo Circlotron pojacalce , zaista nema potrebe da se ide sa vecim vrednostima jer se ne dobija bas nista , Circlotron balansirani most snage inace ima inherentno Odlicna PSRR svojstva , eventualno mozes da dodas tu poneki blokac paralelno sa zadnjim Elkovima filtera.Ulazna i driverska cev moze da bude po jedna Ruska oktalna 6h8c , kad ih vec imas .Pitanje za tebe : Kakva jezgra imas za DIY izlaznih Autotrafoa ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno da moze da se prepakuje !Moje misljenje jeste da je dizajn g.din Haas-a nekako najelegantniji tu , Haas-ov ulazno driverski stepen jeste univerzalno dobar cak i za obicne PP izlazne stepene , naravno ali samo uz neke sitne prepravke , provereno !EI Nis- 6L6GC jesu Dosta Nezne cevi !!! , pogotovu njihova G2 elektroda ! , tako da ti preporucujem max napon u izlaznom Circlotron mostu od oko 350 V po fazi Amp-a , tako ce te 6L6GC imati tu jedan malo meksi rezim rada i tako ce ujedno i trajati mnogo duze a davace ti negde oko max .25 W A/AB Klase lepog zvuka .Ujedno tako mozes da uklopis u filtere ispravljaca izlaznog Circlotron mosta standardne elko-ve sa 400V radnog napona .220uF/400V - 4 komada jeste sasvim dovoljno za svako takvo Circlotron pojacalce , zaista nema potrebe da se ide sa vecim vrednostima jer se ne dobija bas nista , Circlotron balansirani most snage inace ima inherentno Odlicna PSRR svojstva , eventualno mozes da dodas tu poneki blokac paralelno sa zadnjim Elkovima filtera.Ulazna i driverska cev moze da bude po jedna Ruska oktalna 6h8c , kad ih vec imas .Pitanje za tebe : Kakva jezgra imas za DIY izlaznih Autotrafoa ?

Ma i nisam ni mislio da idem na vece napone od 350V, video sam datasheet. Sto se jezgara tice, trenutno nemam nista. Imam nesto u planu, ali necu nista da pricam jer nemam pojma koji ce mi presek trebati za tih 25W. Kako sam upucen kad bih isao na klasican PP trebalo bi mi jezgro od nekih 20 - 25 cm2, a za Circlotron treba manje jezgro bar tako kazu i manje namotaja jer nema jednosmerne komponente.Imas li neku preporuku za jezgra?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Je li circlotron i kod BAT lampasa?

Jedan poznati kolega ( Atmasphere ) sa BIG DIY sajta kaze mi da jesu , ali sa tom razlikom da su BAT Circlotron Amp-ovi `` anodno `` kuplovanog tipa .
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

BeliZa projektovanih 25W snage treba ti negde od 10 - 16cm kvalitetnog EI preseka jezgro za Balansirani izlazni Autotrafo , sa recimo 12 cm preseka Amp prenosi i najnizu oktavu zvuka bez problema .De Luxe varijanta bila bi duplo C jezgro ne veceg ukupnog preseka od nekih 10 cm preseka .Manji broj namotaja Circlotron Autotrafoa jeste iz tog razloga sto Circlotron PP izlazni most uvek koristi Ceo namotaj primara i sekundara , za razliku od klasicnog PP pojacala gde izlazne cevi koriste uvek samo po Pola primara ,+ Circlotron most snage ovde jeste CF tipa pa je izlazni otpor cevi i namanji , sve to ukupno znaci 4 puta manji otpor(impedansa) Autotrafoa nego kod klasicnog PP OPT .To sto nema proticanja DC komponente u namotaju primara tek jeste zasebna prednost ovog spoja, jer nema pojave prelaznog okidackog tranzitnog efekta skoro do klase B bias-a izlaznih cevi .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

BeliVidjao sam jednostruka C jezgra upotrebljena za kvalitetne mrezne trafoe , gde je po pola primara i sekundara namotano na svakom stubu C trafoa zasebno .Kako bi takav trafo radio kao izlazni ?, iskreno receno : ne znam !.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...