Jump to content

Hi-end Hi-eff system


chakija

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 485
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

18" je sasvim druga priča...

Ne zavisi ni samo od Qts-a. To je previše generalizovanja. Sve je druga priča u određenoj implementacji.

 

 

25Hz?Eee da, apropo tog pitanja hteo sam da postavim ja još jedno...kako to da sa sennheiser iE8 imam brutalno dobok i kvalitetan bass u mojoj ušnoj školjki?

Zato što tvoj kanal u ušnoj školjki maltene zatvara cilindar sa membranom zvučnika u slušalici koja se u toj varijanti ponaša kao klip (malo mnogo grubo rečeno ali to je princip).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne zavisi ni samo od Qts-a. To je previše generalizovanja. Sve je druga priča u određenoj implementacji.

Slažem se u potpunosti, ali evo, navedi mi neki 12" zvučnik koji ima Qtc od 0,2 do 0,3 i da se dobro simulira u BR-kutiji i da svira do 35Hz f3? Znači bez pikova, velikog delay-a i divljanja faze...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slažem se u potpunosti, ali evo, navedi mi neki 12" zvučnik koji ima Qtc od 0,2 do 0,3 i da se dobro simulira u BR-kutiji i da svira do 35Hz f3? Znači bez pikova, velikog delay-a i divljanja faze...

 

Pusti simulaciju. Delay te ne zanima jer će svaka komponenta skretnice uneti određeni delay kao i same dimenzije drajvera, tip kutije, horni whateva. O fazi tek da ne govorimo.

 

Imaš 12" bas koji ima recimo 95 dB i Qts od 0,2. To ne znači da on neće moći da svira bas nego da ćeš morati više da ga daviš skretnicom. Pitanje je opet kakav mu je Vas i pomalo Qms (zarad preciznosti jer je moj subjektivni utisak da se zvučnici sa malo većim Qms-om čuju nešto preciznije od onih sa nižim - ne zavisi samo od Qms-a ali je vrlo često tako).

 

Baci pogled u Loudspeaker design cookbook. Ima tamo lepo objašnjeno šta i kako.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sonido ima prilično mali Qms...mada (da te citiram od ranije) geneneralizacija svake vrste i mene dovodi do ludila ;)

 

 

prophet

WoW!!! (nije World of Worcraft, popularna MMoRPG igrica)

Meni se sviđa...problem je samo kako naterati gđu da se i njoj svidi. Morao bi baš da se naradim...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sonido ima prilično mali Qms...mada (da te citiram od ranije) geneneralizacija svake vrste i mene dovodi do ludila ;)

 

Zato i rekoh da ne zavisi samo od Qms-a. Priča je kompleksnija od tek nekoliko parametara - bez ikakve želje da mutim vodu i izazivam pitanja "pa šta je onda bitno?".

 

Prosto, mislim da bi trebao da povećaš kalem na bas srednjetoncu i poslušaš da vidiš imaš li više basa i je li ti to dovoljno. Takođe slušaj srednje da ih ne umrljaš sa previše induktiviteta. Do 2mH mislim da je prihvatljivo, a time si inkorporirao i određeni BSC u samu skretnicu. Meni je sa 12dB/o skretnicom (1,75mH i 14uF sa 3 oma na red) Sonido radio taman po volji u 114 litara prvobitno predviđenih za deltalite.

 

Sve ovo važi za bas srednjetonac. Za ispod 40Hz ćeš morati nešto ozbiljnije, ali onda ništa od srednjih iz tog zvučnika. Tu može da se krene od priče Qts - 0.35 ; Vas oko 100-120 litara ; Qms >4 ; Mms >50

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sonido ima prilično mali Qms...mada (da te citiram od ranije) geneneralizacija svake vrste i mene dovodi do ludila ;)

 

 

prophet

WoW!!! (nije World of Worcraft, popularna MMoRPG igrica)

Meni se sviđa...problem je samo kako naterati gđu da se i njoj svidi. Morao bi baš da se naradim...

Uloži dodatni napor :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

neverujem da mogu da se cuju ter skoro infra iscilacije cak i ako ih zvucnik proizvede?

Ako se nesto i detektuje to su onda 2 i 3 harmonik. narocito ako se generise signal sa kompjutera...

za pravo iskustvo generisnog signala trebalo bi da bude analogni generator izvor.

drugo sumnljam da ima snimljenog materijala sa tako niskim tonovima?

na plocama sigurno jako retko posto se uglavnom reze ispod 60Hz ili malo nize zbog prevelikog podrhtavanja

u brazdi i drugih stvari a riom se samo kompenzuje kao...

te niske f vise se osete u telu, recimo na koncertima a recimo i video sam par puta da ljudi za miks pultom

spustaju sve "dugmice" ispod 60Hz na master EQ

...

u digitanim snimcima mozda i ima ali najverovatnije kao oktave ispod osnovnih tonova?

,,,

a mislim da ima 12ica koje mogu da idu jako nisko a imaju mali Qts

na primer starije Dyn jedinice 30W54, 30W100 sigurno i ma i drugih i iz tog vremena a i savremenih.

.

potrebno je videti i listu niskih osnovnih tonova, bas bubanj, nas gitara E, kontrabas, itd

:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da 12" zvučnik jednostavno ne može da svira dovoljno nisko i kvalitetno bez Qts>0,3 u bass refleksu.

Kompresija je kompresija. Vec sam negde napisao da nemam bas neke kutije ali su kompresione. I taj bas ne moze da se poredi sa bas reflexom. Meni se do sada ni jedan bas reflex zvuk basa nije svideo, jednostavno nije odsecan i na mestu. Uvek ima onaj VUF efekat, dok je kod kompresije udarac u stomak i bubne opne su kontrolisane od strane zvucnika.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kompresija je jednostavnija za napraviti ali se mora imati zvučnik koji je pogodan za kompresiju. Nisam nešto jurio baseve za kompresiju ali ne mogu da se pohvalim da sam nabasao na neki koji je pogodan, a odgovarao bi za dvosistemac. Mislim da je ideja sa kompresionim vuferima zarad boljeg basa bolja od stavljanja Dynaudio ili nekog drugog zvučnika u 3Pi clone zarad dobijanja boljeg basa. 

 

Onda si trebao odmah praviti trosistemac. Neka dobra 12" ili 15" (e onda možeš da guraš priču sa Qts-om jer zvučnik ne mora da radi ništa osim basa pa ne moraš da žongliraš parametrima koji te zadovoljavaju), 6" ili 8" srednjetonac (ukrštanje na 300Hz) i visokotonac (ukrštanje - zavisi od ponašanja srednjetonca).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

BR ne mora da ima wof efekat

kada se dobro odredi precnik, dizina cevi, i pozicija u odnosu na driver u kabinetu

ako jedna od ove 3 stvari nije priblizno dobro uradjena imace negativnih efekata...

A slusao sam i masu kompresionih kabineta sa wuf efektom...

...

mozda nije liza ideja uraditi kompresionu sa 2 basa po kanalu mislim da bi se smnajila zapremina kabineta

i povecala efikasnost, i skretnica bi imala manje vrednosti induktiviteta pa bi kalemovi bili manji i mogli bi se motati debljom zicom?

...

eminence 18ice su ti oko 0.29-0.32 Qts

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ustvari mozda ce se povecati zaprmina kab zato sto ce se najverovatnije udvostruciti Vas?

To bi konkretno trebalo izmeriti recimo sa delta masom i 2 drivera u paraleli.

...

Ali ima jedan problem kod kompresionih kabineta

to jednostavno ne moze da se uradi sa delovima od ormana

kabinet mora da bude ultra cvrst, debeli zidovi, precke, odlicna izolacija iznutra, i ako je moguce da zidovi nisu paralelni itd

inace kad je driver iznutra snabde energijom, ta velika povrsina kabineta tako lepo svira, prava milina... :)

...

takodje najverovatnije ce biti potreban shelf na krajnjim niskim

pa onda korekcije dampinga...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da sad počinjem priču iz početka, a na osnovu svega što smo poslednjih dana razmatrali, mislim da bi se odmah odlučio za novu beymu 15cxa400Fe.

Jednostavno, taj zvučnik ima sve potrebne parametre da svira kako treba.

Koaksijalac, 96db osetljivost, 15" membrana, 3" drajver sa zajedničkim magnetom, Qtc idealan za kompresionu kutiju, relativno lagana membrana, "optimalni" waveguide-phaseplug, velik Qms, mali Rms, odličan odziv (verovatno bi radio sa veoma jednostavnom skretnicom).

Čak mu je i cena povoljna-oko 280e, doduše u Poljskoj...

http://www.elmuz.com.pl/sklep/index.php?p1021,15cxa400fe#.Uamh_tjcCRw

 

http://profesional.beyma.com/pdf/15CXA400FeE.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...