Jump to content

Hi-end Hi-eff system


chakija

Preporučeni Komentari

Upravo sam se vratio sa slušanja...Moram prvo da se zahvalim Davidu na odvojenom vremenu i na trudu koji je uložio da mi prezentuje zvučnike.Na žalost, nisam video savet za krokodilke tako da nisam ih nisam poneo. Slušali smo kompletnu prezentaciju zajedno sa main drajverom.Ovo je prvi sonido koji sam čuo do sada-ranije sam imao prilike da ih vidim ali ne i da ih čujem.Prvo što sam zapazio je fenomenalan izgled samih kutija. Kao što se videlo na slikama (negde su na forumu) majstori su odradili vrhunski posao. Sava oko furniranja i izrade, hifish oko dizajna nosača za main drajver i Zen Mod oko dizajna helper kutije.Ja volim glasnu muziku, ali što hifiš voli glasno da sluša.... :DMala šala-stvarno se tako čuju da je jednostavno teško biti lagan na volume pot-u, pogotovo uz rokčinu koja je hifisov omiljeni žanr, koliko sam primetio.Zvuk FR sonida na OB mi je delovao poznato-ranije sam imao iskustva sa kojekakvim zvučnicima na OB i ovde su te karakteristične osobine dipola izražene-ogromna prezentacija prostora, lakoća prolaženja kroz komplikovane deonice, hologramska prostornost po visini i širini(dubina mi je nekako falila u odnosu na alpairce), takoreći makrodinamika na vrhunskom nivou. Ono što bi se razlikovalo u poređenju sa econowave je "sirovost" u zvuku činela i zvuk žice gitare. Kod EW osetiš metal u zubima i misliš da ćeš se poseći na najlon od gitare, dok je ovde to ležernije i nekako ne obraćaš pažnju na to kako instrument zvuči već slušaš sve-ukupnu prezentaciju. Takođe, po meni se čuje malo i nedostatak najviših tonova, tj preko 16KHz. To je sto se tiče SWR-200 na OB.Elem, ono što je meni daleko bilo interesantnije jeste kako se bas čuo. Kutija u kojoj je smeštena 12" SCW-300 je projektovana od strane Zen-a i radi na principu MLTL. Ovaj princip rada kutije mislim da nije pogodan za ono što meni treba, jer kontam da direktivnost koju emiture zvučnik nije dovoljna da bi se složila sa hornom sa kojom hoću da uparim woofer(mislim da su bass-refleks, onken ili kompresija bolje za tako nešto) . Međutim, za ono što je projektovana odrađuje više nego odlično. Zvuk me jako podsetio na moje stare OB-ove sa 2xalfama, ali sa više energije u području ispod 50Hz. Ovo bi konkretno značilo da je bass maaalo "suvlji" ali zna da udari kad zatreba samo tako. Nema tog, što bi starci rekli, "boxy" zvuka. Komplikovane bass deonice prolaze bez trunke muljanja.Međutim, ono što je meni falilo (a to je naravno stvar ličnog ukusa) jeste osećaj wooommmmmmmmm koji se oseti u plućima kada udari bass ispod 40Hz, a što sam recimo čuo sa bejmama 12LW30/n u bass refleks kutiji. Ne znam da li je posledica toga što MLTL ne ide dovoljno nisko ili je to karakteristika samo drajvera. Moguće je da bi u BR kutiji bilo više toga :).Na kraju, još jednom se zahvaljujem hifisu na gostoprimstvu i želim mu da još dugo uživa u zvuku u kome se pronašao!Mislim da malo duže davljenje sa pričom odgovara temi jer su ovo takođe jedni vrhunski hi-eff hi-end zvučnici.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 485
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Ono što me zabrinjava kod sonida je ta nedoslednost održanju parametara-malo deluje neozbiljno jbg. Ne znaš na kraju sa čim ćeš završiti...Ispada da bi stari Varga trebao da izmeri TS parametre za svaki zvučnik i priloži rezultate merenja uz njega.Kod dobrih proizvođača pro zvučnika su te razlike zaista minimalne.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

uzmi u obzir da je Varga tek sad objavio javno na sajtu k-ke nove serije zvucnika (SCW i SWR) ;sto ce reci - tek skoro je zavrsen razvoj istih .k-ke su bile poznate do sada na principu rekla-kazala , objavljivanja na ruskom i nasem forumu , ali sto bi rekao Hadzi-Kostic - Tako Reci Nezvanicno ......

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Još jedan dan prođe u zaludno gledanje stotina woofera i proturavanje parametara istih kroz winsd. Na kraju, nekako sonido 12" uvek završi u sweetspotu po svim kriterijumima....Doduše, i dalje ne smem da žurim sa odlukama. Čekam još pametnih predloga.BTW, jel sonido ima shorting ring ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Poshto je u temi velike vs male membrane, doslo do nekog "zaključka" da velike membrane bolje sviraju u svakom pogledu,u poslednjih nekoliko godina doslo do ogromnog hajpovanja po pitanju kombinacije 12 ili 15" woofera i kompresionog drajvera u horni-WG.Ja trenutno ZAISTA uzivam slusajuci malene alpair-ce u pencil 7 kabinetimaWoffer je JBL 2226 koji je meni (a pretpostavljam i drugima) nedostupan zbog visoke cene.

Nije se došlo do zaključka da su velike membrane bolje od malih u svakom pogledu, već da su velike membrane bolje za niske frekvencije. Manje membrane su bolje za srednje. Ako sa 15" jedinicom pokrivaš i srednjetonsko područje, to sigurno neće biti vrhunsko kao što se preferira.Jeste došlo do hajpovanja preko svake mere, i za hi-fi namenu u prosečnim sobama bez jakog osnova, što se mene tiče.Na tvom mestu bih stavio Alpair 7 ili u OB ili u manju kompresionu kutiju i samo dodao bass, a rezna frekv. u području 200-300 Hz.Ccccc.....pretenzije na High-End High-Eff System a nema se ni za gorivo. http://www.jblpro.com/pages/pub/components/2226.pdf Lepo se vidi da solidno može da radi do nekih 400-500 Hz, a onda off-axis odziv pobeže.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Upravo sam se vratio sa slušanja...Moram prvo da se zahvalim Davidu na odvojenom vremenu i na trudu koji je uložio da mi prezentuje zvučnike.Na žalost, nisam video savet za krokodilke tako da nisam ih nisam poneo. Slušali smo kompletnu prezentaciju zajedno sa main drajverom.Ovo je prvi sonido koji sam čuo do sada-ranije sam imao prilike da ih vidim ali ne i da ih čujem.Prvo što sam zapazio je fenomenalan izgled samih kutija. Kao što se videlo na slikama (negde su na forumu) majstori su odradili vrhunski posao. Sava oko furniranja i izrade, hifish oko dizajna nosača za main drajver i Zen Mod oko dizajna helper kutije.Ja volim glasnu muziku, ali što hifiš voli glasno da sluša.... :DMala šala-stvarno se tako čuju da je jednostavno teško biti lagan na volume pot-u, pogotovo uz rokčinu koja je hifisov omiljeni žanr, koliko sam primetio.Zvuk FR sonida na OB mi je delovao poznato-ranije sam imao iskustva sa kojekakvim zvučnicima na OB i ovde su te karakteristične osobine dipola izražene-ogromna prezentacija prostora, lakoća prolaženja kroz komplikovane deonice, hologramska prostornost po visini i širini(dubina mi je nekako falila u odnosu na alpairce), takoreći makrodinamika na vrhunskom nivou. Ono što bi se razlikovalo u poređenju sa econowave je "sirovost" u zvuku činela i zvuk žice gitare. Kod EW osetiš metal u zubima i misliš da ćeš se poseći na najlon od gitare, dok je ovde to ležernije i nekako ne obraćaš pažnju na to kako instrument zvuči već slušaš sve-ukupnu prezentaciju. Takođe, po meni se čuje malo i nedostatak najviših tonova, tj preko 16KHz. To je sto se tiče SWR-200 na OB.Elem, ono što je meni daleko bilo interesantnije jeste kako se bas čuo. Kutija u kojoj je smeštena 12" SCW-300 je projektovana od strane Zen-a i radi na principu MLTL. Ovaj princip rada kutije mislim da nije pogodan za ono što meni treba, jer kontam da direktivnost koju emiture zvučnik nije dovoljna da bi se složila sa hornom sa kojom hoću da uparim woofer(mislim da su bass-refleks, onken ili kompresija bolje za tako nešto) . Međutim, za ono što je projektovana odrađuje više nego odlično. Zvuk me jako podsetio na moje stare OB-ove sa 2xalfama, ali sa više energije u području ispod 50Hz. Ovo bi konkretno značilo da je bass maaalo "suvlji" ali zna da udari kad zatreba samo tako. Nema tog, što bi starci rekli, "boxy" zvuka. Komplikovane bass deonice prolaze bez trunke muljanja.Međutim, ono što je meni falilo (a to je naravno stvar ličnog ukusa) jeste osećaj wooommmmmmmmm koji se oseti u plućima kada udari bass ispod 40Hz, a što sam recimo čuo sa bejmama 12LW30/n u bass refleks kutiji. Ne znam da li je posledica toga što MLTL ne ide dovoljno nisko ili je to karakteristika samo drajvera. Moguće je da bi u BR kutiji bilo više toga :).Na kraju, još jednom se zahvaljujem hifisu na gostoprimstvu i želim mu da još dugo uživa u zvuku u kome se pronašao!Mislim da malo duže davljenje sa pričom odgovara temi jer su ovo takođe jedni vrhunski hi-eff hi-end zvučnici.

Lepo si ti opisao šta ti se sviđa a šta ne u tom sistemu. Da bi stigao do onoga što hoćeš treba se malo više oznojiti.Sirovost u zvuku visokih i nedostatak najviših frekvencija nije u području koje prepostavljaš, već dosta niže. Preko 16 kHz i ne čuješ, a problem je u području 6-12 kHz, a već sam toliko puta pisao o tome, i zašto velike FR jedinice ne mogu to odsvirati kako treba.Za dobar udarac na najnižim frekvencijama treba i dobra velika jedinica u kompresiji ili bass-reflexu, ali i opakije pojačalo a ne T-amp. Treba Ampera.Uvek je na početku najbitnije odrediti koncepciju zvučnih kutija. Vidi se da se i oko toga na startu luta.Kada kažem koncepciju, mislim na veći broj stvari, a ne samo princip rada kutije za bass. I broj jedinica, i način rada, i približno rezne frekvencije, uklapanje odziva (frekventnih on i off-axis, faznih). Sve to pre nabavke jedinica.Za ono što si opisao, potrebna je trostazna kutija. To "rastezanje" velike jedinice do 1,5 kHz i visokotonca sa WG down to 1,5 kHz je šaljivo i zvučno će na kraju balade imati hrpu mana.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nadam se da si takođe primetio da sam rekao da mi se svideo zvuk E-W kod Synca. Isto tako, anubis (koliko kod kontroverzan bio) ima sluha i kaze da summe dobro sviraju... Po meni, dovoljno razloga da završim započeto(pojedem g. do kraja).Elem, kakvo je mišljenje u vezi beyme 12b100 ? Po grafiku izgleda poprilično linearno do 2KHz, jedino što se postavlja pitanje koliko kvalitetno može to da odradi ? Mana-efikasnost...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Čekam još pametnih predloga.

Kako ćeš znati koji je predlog pametan, a koji i ne toliko? Kako ćeš odabrati?Rambo Amadeus je stalno bio glavna zvezda u društvu. Mogao je svakoga nadgovoriti. Za sebe je govorio da je najpametniji u Svemiru, i da nije sreo pametnijeg čoveka. Pre nekoliko godina je dao intervju, gde je rekao da se grdno zeznuo, i objasnio: Uvek sam u svakoj prilici video da mi niko ne može pameću parirati. Toliko sam bio govorljiv i prepametan, željan dokazivanja, da u stvari nisam primećivao ljude pametnije od sebe. Njih ima, štaviše prilično, ali ih ja u toj euforiji nisam uočavao. Da sam više slušao šta imaju i drugi da kažu, čuo bih veliki broj izvrsnih stvari,i tada bih uvideo da u stvari i nisam pametan, koliko sam za sebe smatrao da jesam.Ja neke stvari ne mogu promeniti. U takvim situacijama, niti neki moji predlozi jednostavno nemaju svrhu. Stvari se odvijaju drugim tokom. Ostaje mi samo da čekam, i vidim šta da li se u budućnosti došlo do nečeg drugačijeg, boljeg. Ne boljeg jednog tehničkog rešenja, već znanja i načina razmišljanja. A onda stiže i dobro rešenje (ili neograničen broj), kao logičan rezultat dostignutog nivoa.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Upravo i ja merkam tu beymu za uz moj focal audiom 7a2. Treba mi do 250 Hz. Ta beyma je jedna od retkih koja bas ima efikasnost koja mi treba, 93-94 db. Gledam dal mogu nekako da uklopim tappered TL sa 180 litara, posto ce mi zvucnici ionako biti ugradjeni u orman. Mada lakse bi bilo samo udariti variovent i nema glavobolje. Za BR sam dobio f3 39 Hz za 80 litara kutiju, sto mi je nekako malo, fs drajvera je 29 Hz.Zna li neko koliki je mms kod te Beyme 12B100R, nesto izbegavaju da napisu...Da li onaj PSP elektronik kod nas i dalje drzi beyme? Cene sa sajta su im bas dobre.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prodaju Beyme, i po cenama iz kataloga sa sajta. Ono sto moze da se desi da im lager nije bas uredno popunjen, a tada ces cekati i par meseci dok stigne roba.

Upravo i ja merkam tu beymu za uz moj focal audiom 7a2. Treba mi do 250 Hz. Ta beyma je jedna od retkih koja bas ima efikasnost koja mi treba, 93-94 db. Gledam dal mogu nekako da uklopim tappered TL sa 180 litara, posto ce mi zvucnici ionako biti ugradjeni u orman. Mada lakse bi bilo samo udariti variovent i nema glavobolje. Za BR sam dobio f3 39 Hz za 80 litara kutiju, sto mi je nekako malo, fs drajvera je 29 Hz.Zna li neko koliki je mms kod te Beyme 12B100R, nesto izbegavaju da napisu...Da li onaj PSP elektronik kod nas i dalje drzi beyme? Cene sa sajta su im bas dobre.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Treba da Mms bude oko 77gr ali nemoj 100% da me drzis za rec. Nizak fs drivera ne garantuje uvek i nizak odziv , ima tu jos gomila parametara koja utice.

Upravo i ja merkam tu beymu za uz moj focal audiom 7a2. Treba mi do 250 Hz. Ta beyma je jedna od retkih koja bas ima efikasnost koja mi treba, 93-94 db. Gledam dal mogu nekako da uklopim tappered TL sa 180 litara, posto ce mi zvucnici ionako biti ugradjeni u orman. Mada lakse bi bilo samo udariti variovent i nema glavobolje. Za BR sam dobio f3 39 Hz za 80 litara kutiju, sto mi je nekako malo, fs drajvera je 29 Hz.Zna li neko koliki je mms kod te Beyme 12B100R, nesto izbegavaju da napisu...Da li onaj PSP elektronik kod nas i dalje drzi beyme? Cene sa sajta su im bas dobre.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da ne kvarim pricu, ali F.A.S.T. koncept, sa recimo tom Beymom do 300-350 Hz u bas refleksu, ili kompresionoj kutiji, i Alpair 7 u kompresionoj kutiji, bi mogli sasvim lepo i korektno da sviraju. Beyma bi radila tamo gde radi najbolje, a takodje i Alpair. Jos samo biamping, podesis relativno pojacanje koje istovremeno sluzi i za kompenzaciju Baffle-Step-a, i imas pristojan zvucnik koji moze em bass, em ostalo :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da ne kvarim pricu, ali F.A.S.T. koncept, sa recimo tom Beymom do 300-350 Hz u bas refleksu, ili kompresionoj kutiji, i Alpair 7 u kompresionoj kutiji, bi mogli sasvim lepo i korektno da sviraju. Beyma bi radila tamo gde radi najbolje, a takodje i Alpair. Jos samo biamping, podesis relativno pojacanje koje istovremeno sluzi i za kompenzaciju Baffle-Step-a, i imas pristojan zvucnik koji moze em bass, em ostalo :)

Dodao bih još i dobar tweeter na to i napravio krštenu trosistemsku kutiju :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...