Jump to content

Dvosistemski best buy Scan-Speak


Impuls

Preporučeni Komentari

Mogla bi prednja ploca da se srafi iz unutrasnjosti kutije kroz otvore za drajvere. Nije lako ali je moguce uraditi. Koliko je pametno i potrebno je druga prica.

Rešenje je nadohvat ruke:Svaka od lamela ima svojih 6 rupica. Sve rupe su po vertikali nanizane u istu vertikalnu osu i pretpostavljam da su zamišljene zarad jednostavnijeg stezanja lamela u jednu celinu tokom lepljenja. Nigde ne piše da poklopac i dno moraju biti zalepljeni, niti da vertikalni niz rupa mora da bude zapunjen. Ako se poklopac spremi sa upuštenom a ne skroz probušenom rupom a dno sa probušenom i sa donje strane upuštenom rupom, lako je u poklopac ubaciti slepu maticu puta 6 komada (spoljašnji navoj reda 8/9mm, unutrašnji M6) a sa donje strane provući navojnu šipku M6 sa glavom/maticom i onda se zapravo dobija kutija koja se sastoji od sredine koju čine slepljeni komadi od lamela, poklopac sa 6 matica i dno sa 6 rupa i onda se u prednju (promenljivu/zamenljivu) ploču, takođe ubacuje recimo 6 komada slepih matica za drvo a na prednjem delu samog lamelarnog dela kutije buši takođe 6 prolaznih odgovarajućih rupa. Tokom procesa sklapanja/rasklapanja, zvučnici se montiraju na prednju ploču, ona se iznutra fiksira na lameliranu glavnu masu kutije a na kraju, postavljaju dno i poklopac koji se međusobno spajaju sa 6 već spomenutih navojnih šipki M6. Gotovo. Budem li raspoložen, mogu i to da kreiram kao pokaznu vežbu. Ko god da se odluči da izvede ovakvu kutiju (ja znam da ja neću, a zbog gabarita i ličnih preferencijala - premale kutije za ogroman prostor koji treba da ozvučim) može da to uradi sa minimumom dodatnih ulaganja, mada mislim da to nema mnogo smisla jer sve ostalo, a prvenstveno sami drajveri previše koštaju da bi se tek tako, malo-malo, pa menjali nekim drugim drajverima...Što se tiče rezanja, ne znam. Meni osim bušilice, ubodne pile i "oberfrezera" (glodalice) druge alatke za pripremu lamela nisu niti potrebne, niti dostupne, a svakako, ako bih se i opredelio za neku ovako složenu izvedbu, ne bih to radio na ovako malim kutijama. Ja sam se "primio" na elektrostatike i mislim da nema više nazad. Ono što još planiram (jednog dana) je par "ozbiljnih" TL kutija koje se neće praviti od lameliranih slojeva... Pošto koristim svaku priliku da nešto novo i korisno naučim u SolidWorksu, radim ovakve sitne "usluge" vizualizacije prijateljima sa foruma da im olakšam odluku i približim konačan izgled zamišljenog projekta. Usput, uvek nešto korisno naučim i radujem se svaki put kada neko kaže "hvala", to mi je sasvim dovoljno...Nekada davno (1983-84) sam pohađao časove u školi za primenjeni dizajn u Novom Sadu i uvek sam bio sklon da se igram ovakvim stvarima. Život me je provozao u nekim drugim pravcima, pa sam završio radeći nešto sasvim drugo, ali se uvek nekako vraćam dizajnu kao nikada neprežaljenoj zabavi i užitku... Kada to spojim sa nekim komadom muzičke opreme koja na kraju prosvira, a u sebi nosi neki deo moje maštarije, zadovoljstvo je potpuno...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 342
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Odlicna ideja...dotezanjem istih menjas stimung kutije... :good2: Sto da drajveru budi problem, jel... :character13:

Mislim da u onom delu površina gde se spajaju sredina, dno i poklopac, može da se stavi tanak sloj nekog absorbcionog materijala zarad zaptivanja kutije a koji bi se adekvatnim pritezanjem sabio do one granice da nema zazora ali ni propuštanja vazduha. Suštinski, moglo bi recimo da se stavi čak i one paste silikonsko/akrilnog tipa, slično pasti kojom se mažu zaptivke između bloka/zaptivke/glave motora, ali bih izbegavao silikone acetatnog tipa. Mislim da zapravo idealan slučaj jeste odabir neke materije sličnoj pasti koja se koristi za termo spregu između tranzistora i hladnjaka, dakle, nešto čime se površine namažu, stegnu, istisne se sav višak, ali se zaravo ne vrši trajno lepljenje. Za one koji nemaju nameru da se petljaju sa zamenama prednje ploče i drajvera, ili su završili sa petljanjem sa dampingom (ili ne), postavili su skretnicu i smatraju da je sve gotovo, onda se nanese lepilo, poklopcem i dnom se pozatvara lamelirani deo i zanavek osigura čvrstina i zaptivanje kutije. Manipulacije su i nakon toga moguće, ali računajući na to da je sve već onako kako je zamišljeno tj kako treba da bude, lepilom se proces "ukutijavanja" privede kraju....Kao što rekoh, uvek ima više nego jedan način da se dođe do željenog cilja. Pitanje je samo ko je gde postavio tablu sa natpisom "cilj"... na 100 metara ili iza 42-og kilometra... :mrgreen:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Univerzalnost je majka svih komplikacija   :crazyrocker:Sad pronaći ko i za koliko para bi to radio na CNC-u.

Odokativno, sa pomenutim cenama, rezanje, da ne kažem sečenje, bi iznelo oko 200 EUR + materijal :connie_nutzo: ???
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

recimo da se isplati CNCanje - samo izrezati spoljasnje konture na masini , a ovo iznutra zdrljati ubodnom ....... ako je usteda u pitanju ..........mada sam ja licno malo izmaknut od cele teme ....... takvi malecki jednostavno nisu my cup of tea :cheers:

To sam i ja rkao, premalo za moj apetit i prostoriju. Elem, kome fajlovi trebaju, kod gazda Nesica su, mene batalite :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izvinte ako upadam u temu ko pijan u kafanu ali me zanima čemu njakanje sa tim naizmeničnim krivinama na unutrašnjim stranicama?? stojeći talasi difrakcija trt-mrt...? if so - jedan sloj bitumena od 5mm rešava taj problem... am I missing something? ili je to fora ako smo videli nešto na velikom DIY onda mora da je dobro?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Misho,generalno je boljene samo zbog unutrasnih refleksija vec i zbog cvrstoce svake lamele ponaosob...?a i vise je sexi... :crazyrocker:.Ali deco zar vi niste imali u osnovnoj skoli OTO?pa ako nema mnogo tih lamelaonda:1. napravite shablone od cvrsceg papira (deblji triplex cheepo, ili jeftiniji hamer)2. opcertajte sve lamele3. dobra ubodna u sake jake4. veoma dobra testerica, original a ne fake tamo neke (zbog "bezbedonosnih mera"5. proste zastitne Naocare i rukavice po zelji...6. malo vise od 1 prepodneva sa odmaranjem i hladjenjem masine7. i to je to.garantovano brze a i manje benzina od nosanja tamo amo po mashinama.ovo shvatiti kao predlog nista agresivno :character13:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Misho,generalno je boljene samo zbog unutrasnih refleksija vec i zbog cvrstoce svake lamele ponaosob...?a i vise je sexi... :crazyrocker:.Ali deco zar vi niste imali u osnovnoj skoli OTO?pa ako nema mnogo tih lamelaonda:1. napravite shablone od cvrsceg papira (deblji triplex cheepo, ili jeftiniji hamer)2. opcertajte sve lamele3. dobra ubodna u sake jake4. veoma dobra testerica, original a ne fake tamo neke (zbog "bezbedonosnih mera"5. proste zastitne Naocare i rukavice po zelji...6. malo vise od 1 prepodneva sa odmaranjem i hladjenjem masine7. i to je to.garantovano brze a i manje benzina od nosanja tamo amo po mashinama.ovo shvatiti kao predlog nista agresivno :character13:

Nema mnogo, oko 40. I ostane mašina pride, za sledeći projekat :hot:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo unutra ubodnom da...pa jos ako ste toliko napaljeni svaki siljak oturpijati da nema ostrih ivica.Al ubodnom spoljne jako tesko...ajd sto je gotovo nemoguce izvuci sve iste linije...nego sto ubodna uvek ima veliku toleranciju pa rezovi gotovo nikad nisu pod pravim uglom. Srecom male su kutije pa nece biti puno gitovanja i smirglanja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 Пријатељ који је мени на ЦНЦ глодалици радио све делове за дрвене хорне може све то да издеље, и споља и изнутра!Вољан је да то комплет одради, наравно након договора.   :good2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 Пријатељ који је мени на ЦНЦ глодалици радио све делове за дрвене хорне може све то да издеље, и споља и изнутра!Вољан је да то комплет одради, наравно након договора.   :good2:

Neka hvala.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ŠBBKBB da se koriste lamele od iverice i medijapana, pa da se naizmenično slažu... 100% bi se driveri zbunili.

Ja bih ih onda radije zbunio mešanjem šper ploče i mediapana. Iverica samo pali listove od ubodne pile a i mnogo je ova naša iverica porozna (osim ako se ne razvali neki ormar od "visoki sjaj" iz sedamdesetih... E, to je bila iverica, ovo je samo malo bolje zgužvan toalet papir i pelene... sa punilom i lepilom. :sarcastic_hand:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moze i topolov sper ima neki majstor u Sremskoj mitrovicisto pravi (lepi furnire) to.ja sam video to sto je uradio i stvarno je mnogo bolje nego iz radnjeali fora je sto moze da uradi debljinu i do oko 6.5cm to sam video (a mozda moze i deblje?)(moj prijatelj porucio kao tablu za OB...)u tom slucaju se broj lamela smanjuje mozda na pola?u svakom slucaju zavisi od visine kabineta...to je veoma dobar materijal i relativno lako se sece,mnogo lakse nego bukov sper koji je max deb ako imate srece da nadjete 3cmtakodje se lakse smirgla.. :Viannen_loungelizard: btwdobra ubodna sa dobrom vodjicom i ne-nasilno vodjena nece da odstupa i sece pod pravim uglom.ALI ako Zeon kaze da to moze na masini bolje je tako zbog toga sto su horne dosta komplikovanjie sa izradu a dobio je odlivcne rezultate?cheers :crazyrocker:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sto se zezati sa tim kad napokon u zemlji imamo svetskog dobavljaca drveta? Sper balticke breze, debljine i klase koja god vam treba...nigde cvora i praznina u slojevima. Dobra ubodna ce izaci skoro ko razumno cnc secenje?Po meni ovo je sve cisto pacenje...ne bi li se imala slojevito-talasasta...naizmenično-periodična..."slice bonding" tehnologija :sarcastic_hand: No svako ima svoj vid zabave... :bathroom:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...