Jump to content

Fotografija, foto aparati i dodatna oprema


revox

Preporučeni Komentari

A jel' to čini onda da možeš tako lako da skakućeš i trčkaraš okolo? :rofl:  Dobro bi bilo, isto k'o što bi dobro bilo da to pomagalo ima bilo kakve veze sa amaterskom fotografijom...

Steadicam je prvenstveno namenjen profesionalcima a najmanje za slikanje portreta, arhitekture i makro fotografiju (okvir u kome se kreću moja interesovanja) radije za snimanje video zapisa gde je neophodno istovremeno pomerati kameru (pratiti objekat koji se snima) a izbeći potrese i podrhtavanja koje unose telesni pokreti snimatelja. Takav set košta cca 4k USD... Najjeftinija spravica (a baš za ručne kamere) je tzv "gimbal" (Steadicam Scout Gimbal) za oko 45-200USD i onda sve ide uzbrdo, nebo je granica cene. Pošto mene video uopšte ne zanima, čak ni na amaterskom nivou, omašio si preporuku :P Al' dobra volja se isto računa nešto, valjda :D

 

http://www.bhphotovideo.com/c/buy/Stabilizers/ci/3990/N/3717223531

Izvinjavamo se mnogo se izvinjavamo  :angry-yell:  .Samo smo imali dobru volju, k'o sto rece, i nadu da ces mozda evoluirati sa portreta i  bubica   i do pokretnih  slika .

BTW stedicam i gimbal su  razvijeni u military industriji za potrebe fiksiranja gadjanja odnosno snimanja cilja  bez obzira na kretanje vozila (tenka, helikoptera) a onda  su  presli i u civilnu  sferu da se zarade i pare.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Slike su dobre, no si ih opako kompresovao, pogotovo 2. i 3. u nizu. :) Malo post-procesiranja nije naodmet jer neće aparat nikada da replicira ono što oko vidi tako kako oko vidi pa se možda može malo doterati (izražajnost kontrasta/osvetljenja/boje) ali okej pošto se još niste upoznali. Nisi nam odao tajnu o kojem je sokoćalu reč :)

 

Elem, nemoj se uopšte osećati loše ako tvoj aparat nije neki mambo-džambo, ja sam 9 od 10 slika urađenih sa Minolta D-image e323 mogao slobodno da stavim uz fotke rađene sa sto puta skupljim aparatima...

 

DiMAGEE323.jpg

 

Evo jedne koju sam slik'o sa tim baš jednostavnim aparatićem:

 

post-13-0-45127400-1454095242_thumb.jpg

 

Tako da... Cenovno pristupačan i jednostavan aparat definitivno ne podrazumeva da slike moraju biti loše :) Ako ima dovoljno svetlosti i odabere se pravi momenat i dobar ugao, mogu fantastične slike da budu. Od svih su ipak najbolje one koje beleže trenutke kojih se najradije prisećamo ;)

 

post-13-0-53564600-1454095563_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Malo se igrao... :)

 

................

 

Dobro je dok je vrh hemijske. Kad budem krenuo sa pokušajima da slikam razigrane bube, onda će biti zeznuto :)

 

edit: (automatika je ipak skresala sa 1920p širine na manje, jbga) 

super ti je ovaj makro, sad mogu da se nadam da ću i ja moći kad-tad da se kandidujem za model za aktove!!! :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

'esi munjen!

 

:msn-rofl:

 

edit: elem, post-processing: Fast Stone Image viewer. Free, brz, praktičan, jednostavan za rukovanje, intuitivan i lako se kapira rukovanje. Ima sve moguće filtere kojima sa jednim ili dva klika možeš za minut-dva doterati svaku potencijalno dobru sliku da bude takva kakvom je želiš videti i sačuvati/podeliti. crop, resize i sve ostale alatke se podrazumevaju ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Probaj Adobe Lightroom, nije težak za korišćenje (intuitivan), ali mislim da je odličan izbor.

Cimer mi je inače "profesionalni" fotograf, fotka koncerte i tako to pa ga koristi za post-processing, i ja sam zadivljen sa kojom lakoćom se popravljaju slike i ispadnu odlične. :) Ima lens correction i sve ostalo što treba, može čak i da se automatizuje postupak, pa ako nisi probao vredi pokušati. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kao i sve od Adobe, podložan je ... kako bih rekao... potrebi da se koristi ili hakovana ili plaćena verzija... Pri tom, "težak" je skoro ceo gigabajt... Za kućne zajeb..avancije je dovoljan i ovaj što sam ga već spomenuo. Ko hoće ozbiljnije da se petlja, ima i GIMP... Ozbiljan program, ali zahteva dosta rada dok se sve ne savlada. Takođe besplatan a nije teži od 98Mb :P

 

Prosečnom korisniku/amateru ne treba Dajc da ode do prodavnice po kilo krompira.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ali mešaš malo babe i žabe, gimp i lightroom praktično nemaju dodirnih tačaka (da se ispravim odma', imaju dodirnih tačaka, ali su programi za različite namene, gimp možeš da porediš sa photoshop-om). :)

Ja samo kažem, nemoj odma' da se biješ, a i ti si ozbiljan korisnik, nikako prosečan. :P

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ali mešaš malo babe i žabe, gimp i lightroom praktično nemaju dodirnih tačaka (da se ispravim odma', imaju dodirnih tačaka, ali su programi za različite namene, gimp možeš da porediš sa photoshop-om). :)

Ja samo kažem, nemoj odma' da se biješ, a i ti si ozbiljan korisnik, nikako prosečan. :P

 

Pričamo o istoj stvari :)

Meni Fast Stone Image viewer odradi 99% svega što eventualno želim da uradim sa nekom fotkom a ceo install exe file je 5.6Mb. I nije nakrcan adware đubretom ili slično :) Za ono 1% što ostane, Gimp može da zameni Photoshop. Lightroom koliko vidim, teži celih 900+Mb za download i cela A4 strana uputstva kako ga osposobiti za funkcionisanje a da izbegneš plaćanje. Nisam radio sa istim pa ne mogu da kažem ništa za ili protiv upotrebe istog, ali još nisam imao situaciju da sa FSIV ne mogu da doteram sliku da bude bolja nego kakva je ispala u procesu slikanja. A baš sam imao svakojakih aparata, od veoma jeftinih džepnih pa do DSLR-a. Više vremena u procesu posvetim pripremi pozicije, odabiru motiva i najboljeg/adekvatnog objektiva za neku situaciju... Čisto zarad sticanja nekog mišljenja, skinuću Ligtroom i probaću ga pa ću ti reći šta mislim... ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemoj pogrešno da me shvatiš, ne namećem da je bolji, ne koristim ni jedan ni drugi, niti se bavim fotografijom na bilo koji način, samo prenosim iskustva nekog  ko to radi svakog dana. :)

Znam da je jedan od glavih razloga što koristi Lightroom to što ima dobar (a prost), lens correction,

Druga bitna stvar je profile correction, svaki aparat ili objektiv imaju neki nedostatak koji se vidi na skoro svakoj slici, a pomoću preset-a može to da reši jednim klikom... Verovatno ni ti sad ne vidiš to, ali probaj da odradiš korekciju za tvoj aparat, tj. objektiv i videćeš razliku (ni ja nisam verovao). Gotovo sve slike koje si pravio su tamnije po uglovima, to nije loš objektiv, svaki objektiv ima taj problem, samo u manjoj ili većoj meri...

Možda to tebi ne znači, a i ne obrađuješ 200 fotografija dnevno, ali možda nekome zatreba. ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije mi đavo dao mira pa sam probao. Da budem stvarno iskren, ne nalazim ništa tu od konačnih rešenja što ne mogu da postignem i sa FastStone. Zilion preset opcija i fine tuning svih mogućih q-rac-pa-lac dugmića je stvarno fascinirajući i još gomila menija i opcija vezanih za GPS i web, mobile i tablet... Božićna jelka od programa al' ne bilo kak'a, no ona iz gazdačke kuće, tako da celo selo vidi i zavidi kako se šareni i svetli... Isklik'o sam si dušu tražeći neki rezultat (vredan pažnje) koji ne može da se dobije sa kudikamo skromnijim i jednostavnijim paketom i da budem iskren, neke stvari jeste lakše/jednostavnije odraditi sa Lightroom-om (fino ugađanje odnosa RGB kanala na BW slici npr) ali mene uglavnom zadovoljava i ono što mogu i ovako, konverzijom u grayscale pa doterivanjem kontrasta i odnosa osvetljenja i senke. Ako je slika u osnovi dobra, ne treba joj zilion dugmića da se korektno utegne i postane zanimljivija. Ono što Lightroom pride nudi, kreiranje biblioteke sa slikama i preuzimanje kontrole i nadzora nad svim slikama koje imam na disku, to ne treba da radi. Znam ja veoma dobro gde sam šta sačuvao, ne treba program o tome da vodi računa... Ukratko, deluje veoma moderno i dobro opremljeno, kao prava robna kuća svega i svačega, al' ja sam, da prostite, doš'o samo po pola 'leba, mleko i 200 grama praške....

 

Konačni pucanj u nogu je LR odradio pogrešnim iščitavanjem tipa/vrste objektiva iz EXIF-a: na sliku odrađenu uz pomoć Sigminog 28-300mm objektiva i to pri 300mm, ubacio je podatak da je slika rađena sa 35-135mm Pentax objektivom na 200mm. Da ja takav objektiv imam, možda bih se i dao prevariti. FS je sa iste slike korektno iščitao sa kojim je objektivom slika rađena i na kojem podešavanju...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja samo prenosim ono što sam video i čuo, ja sam ipak :pioneer:

 

Tačno je da ljudi nekad potežu za overkill programima, ja se trudim da izbegavam to, GIMP mi je odličan.

 

Nije overkill ako je ono što si napisao, citiram:

 

 

Možda to tebi ne znači, a i ne obrađuješ 200 fotografija dnevno, ali možda nekome zatreba

 

 

Danas sam snimio 4 kadra i juče isto tako nekako. Juče izlazak sunca a danas jednog figuara za kolekciju :) Od četiri okidanja, sva četiri su dobra, samo ja sad treba da prelomim koja slika će da završi kao ona koju sam odabrao za album zaboravljenih i napuštenih vozila. Mislim da će da bude ova:

 

post-13-0-03592000-1454180683_thumb.jpg

 

i dorada jedne sa bubom:

 

post-13-0-89660800-1454180783_thumb.jpg

 

Dok mi nije sinulo da beležim ovakve kadrove, imao sam osećaj da na svakom ćošku ima jedan trulex. Ispostavilo se da ih uopšte nije tako lako naći ovih dana...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jeste telefonska (sve su) ali sam je smanjio zbog foruma? Da kacim original? Ima jos....

 

Šta koristiš za smanjivanje? Ono što ne valja na slici je izražena slojevitost nijansi na nebu. Hoće reći, očajno loše odrađena kompresija. Doduše, ako se ne podesi valjano kod snimanja, svakako dobiješ loš rezultat. Prekomerna ili nedovoljna ekspozicija obavezno naprave problem. AUTO podešavanja su mač sa dve oštrice :( Evo jedne sa odličnim objektivom i aparatom, a urađeno na automatskom setovanju i jedna sa drugačijim podešavanjem slikana možda pola minuta kasnije (tek koliko je trebalo da se prepodesi, obe su slikane u rano jutro u polumraku pa je teško izbeći digitalni šum):

 

post-13-0-31598400-1454237329_thumb.jpg post-13-0-05049800-1454237338_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...