Jump to content

Fotografija, foto aparati i dodatna oprema


revox

Preporučeni Komentari

sve zavisi od svrhe

 

profesionalac (u proizvodjackom smislu , plasman fotografije za prakticnu svrhu)  trazi brzinu , kvalitet , pouzdanost , manipulativnost

 

umetnik bira medij po drugim kriterijumima ; jos ima ljudi koji slikaju na staklenim plocama

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Što se mene tiče, ja sam presrećan kad mi se periodično zalomi da napravim sliku za koju svi koji je vide kažu da je odlična. Doduše, to može i sa telefonom koji ima pristojnu optiku (skupo!) ili sa pristojnim multipraktikom, mnogo više zavisi od pronalaženja motiva, odabira scene, svetla, ugla, udaljenosti i posvećenosti trenutku. Često to uspe i idiotu, ali aparatu, ne rukovaocu.

Kad uslikaš list u jesen ili klas žita i gledaš u fotku i imaš utisak da će svakog trenutka da zatreperi, onda je to-to... Bar za mene... Mene je zatrovao profesor Karlovaris koji mi je predavao fotografiju u srednjoj školi u NS (doduše, tamo negde '81-'83 nismo ni znali da će jednog dana da nam bude normalno da radimo slike u boji a kamoli da će neko da zameni film u trakama za neke piksele) i moram da priznam da analogna fotografija ima neki poseban šmek (naprosto nikad ne znaš šta će da bude konačni rezultat dok ne prođeš celu peripetiju oko vađenja filma, razvijanja istog, pravljenja fotki u kupatilu... :) ) ali meni to danas više ne pije vodu... To je neki drugi svet iz kojeg sam izašao... i nema mi nazad. Danas mi je pored svega, kao i sa mnogim drugim stvarima dobro ako je "zgodno"... Rad sa 35mm filmom mi više nije zgodan. Omatorilo se i ulenjilo. :oldtimer:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Secam se da je nakon pojave digitalnih aparata jedno vreme bila aktuelna rasprava digitalni VS analogni.Pa su se lomila koplja i raspravljalo o kvalitetu jedne i druge tehnologije. Nesto kao CD-dzije i gramofondzije kod nas. Na strani analogdzija je bila (tada manja )rezolucija digitalnih aparata naspram recimo 2000 zrna po inchu kod filma. Na strani digitaldzija je bilo sve ostalo. Pa je bilo precutno receno digitlija za amatere i turiste a analogija za profesionalce. Nakon nekog vremena vise analogne aparate ne vidjamo nigde(jel dostignuta rezolucija 2000 po intchu?) i nema vise ni rasprava . Svi su presli na digitalu. ( secam se jedne reportaze gde je najveci fotostudio u Londonu preko noci presao na digitalne aparate. Troskove kupovine novih aparata su pokrili ustedom za godinu dana na razvijanju filmova. O prednosti analogne nad digitalnom fotografijom vise niko ne govori? Ili su im ekonomski razlozi zapusili usta?

Za razliku od njih, nasa analogija ( vinil) se jos i dobro drzi. Ponegde i ima da se kupi ( i hardver i softver) a bogami i pobornika superiornosti vinila nad CDom ima dosta.

Postoje neki entuzijazisti (umetnici) koji koriste crno bele filmove i analogne aparate ali to je retkost... Znam možda dvoje ljudi koji koriste analogiju, i oni sami razvijaju filmove. Cena crno-belog filma je oko 500din, a i razvijanje je tu negde.oko 500din u radnji, ovako je valjda jeftinije kad se sabere. Aparati koliko ja znam mogu dosta jeftino da se nađu...

Svakako mislim da osim užitka u celom tom procesu tu nema ničeg, a gubi se i prednost digitalne obrade slike, mada kad pogledam kakvih slika sve ima, trebalo bi zabraniti digitalne foto aparate...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kad pogledam kakvih slika sve ima, trebalo bi zabraniti digitalne foto aparate...

 

Ma ne, to je kao da si rekao da zbog reality programa treba zabraniti televiziju... Ne aparate, no rukovaoce. Štono reče stara poslovica "guns don't kill people, people kill people"

 

Moj prvi digitalac je umeo da zbrljavi celih 640pixela u širinu i 480 u visinu a posle 20-22 iskuckanih slika, baterije bi se morale promeniti. To je otprilike to što se s početka novog milenijuma moglo dobiti za 100€. Od svih funkcija koje današnji aparati imaju, ovaj se bio zadovoljio tasterom za uključivanje/isključivanje i dugmencetom za okidanje. Naspram toga je Smena 8 bila super-potentna-profi mašina. Ma 10x41 na sedamdesetpetu svetlosnih godina daleko... Danaske Smena osam može da bude komad sentimenta iz mladosti. Mislim da sam se oprostio od ideje analognog fotoaparata kada sam 2004. u Austriji na jedno popodne u ruke dobio Olympus E1 Još dugi niz godina posle toga nisam mogao ni da prinjušim aparatu kao taj...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Iz čiste radoznalosti stavio na snapsort da se u kratkim crtama usporede Canon SX50HS (moj multipraktik) i Pentax K-S1 (moj budući DSLR)

Umal' me šlog nije strefio kakva budalaština ispala...

 

post-13-0-86941900-1452066956_thumb.jpg

 

Ispade po ovome multipraktik bolji... :buehehe:

Ono, jest praktičniji al' da je bolji... :notthinking:

 

Onda gledam u sitna crevca

 

post-13-0-57768800-1452067131_thumb.jpg

 

i ispade da flip out displej i high speed video zapis plus nerealno visoka cena (može kojekude nov da se kupi već od 464€ a ovde stoji 688€ što je bila cena nekada davno kada se tek pojavio) vrede u bodovima više od svega ostalog? Budalaština. Dođe mi da odem tamo gde prave taj sajt i da ih počastim sa par molotovljevih koktela. :rofl:

 

Daklem, živi dokaz da je Trust no one  jedina prava istina koja je poslednjih dvadesetak godina izrečena na TV... Doduše, i Dr House je svojim Everybody Lies natuknuo isto...

 

Da stvar bude još idiotskija, uporedio sam multipraktika i 1100D koji sam imao i idiotluk se ponovio: 68 naspram 38poena u korist SX50. E, da nisam imao onaj 1100D gde sam i sa najjeftinijim kit komplet objektivom pravio (ne)uporedivo bolje slike, možda bih i progutao... Daklem... Od sada savete i sugestije primam samo od takvih izvora kao što je kolega Vinko i drugi članovi foruma koji znaju znanje. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Treba zabraniti određenim "umetnicima" bavljenje digitalnom fotografijom. :)

 

E... Vidiš Milice da možeš, samo nećeš dušo... :msn-rofl:

 

(ako ti nije nešto jasno, samo me nazovi)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kada su digitalni aparati presli 5Mp razlika u rezoliciji nije vise bila problem. 

Kod analognih postoje neke kombinacije aparata objektiva filma, papira , cega sve, i to je prepoznatljivo, neki fotografi nece da se odreknu toga. da li moze digitalnim efektima da se to postigne, verovatno da, ali ...

Ono sto je problem je sto danas ljudi naprave 1000 fotografija a od toga je 10 valjano, nekada se nije samo skljocalo, nego se razmislilo na sekund pre okidanja i tada je od 36 fotografija 30 bilo dobro. a i nije bilo zoom objektiva,koji su kompromis, nego su svi imali fiksne koji su bilo kakvi imali razliku u fotografiji ogromnu u odnosu na bilo koji zoom 

@Stein: ova 50ca, ako je ispravna ima da oduva kit objektiv, ostrina i kontrast su nebo i zemlja.

par saveta. kamera na aperture priority, stavis na F2.0 F2.2 portreti tako uradjeni sa zamuljanim backgroundom su fantasticni.

Za dokumentovanje koje cega gde ti treba edge to egde ostrina F8, ako nemsa svetla na stalak(ima jefitni neki oznaka je 63 silver nesto,2000dinara nov) i ISO drzis nisko, opet ostrina boli glava.

Inace taj objektiv na f1.7 prema kit objektivu koji je f5.6 za istu zarisnu trazi 8 PUTA manje svetla, tako da ti ISO veliki na aparatu nije must have, a opet kvalitet fotke bolji

Jos kao dodatak mozes na taj objektiv da stavis reverse ring  i imas makro objektiv za insekte i cvece, a jeftino, 

http://www.pentaxforums.com/forums/10-pentax-slr-lens-discussion/155940-50mm-f1-7-any-good-macro-photography.html

http://www.bhphotovideo.com/c/product/82187-REG/General_Brand_AV49PK_Reverse_Adapter_Pentax_K.html/c/product/#inpage:in+stock?gclid=CPLwzbbTlMoCFQw6GwodqLwILQ

 
Mana te 50ce je sto je manualan, nekome jeste nekome nije, to sto je fixni je prednost, veruj mi, ono ce te naterati da na sekund razmislis o kadru i vrlo brzo ces znati sta ces dobiti ako tu stanes, ili ces se tabanima zoomirati i stati da dobijes kadar koji zelis.
 
Jel si isao u srednju umetnicku, kazes da ti je Karlavaris predavao?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Oću ja, ali zauzet mi je trenutno sweet spot za razgovor (nije sweet spot za uživanje, nego je jedino tu u kući dobar signal za mob): :D

 

E onda imaš pp.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam rekao jos za tu 50cu ona ce biti 75mm na pentaxu sto je vec short tele, pa nije ono da ga nosis samo njega, ali lepe fotke ces imati fakat.

Jos nadjes tako jeftino neku 20cu sto sam pomenuo ranije da imas za landscape bez potrebe za fokisiranje. ako podesis kako sam naveo...

Uzivancija.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam rekao jos za tu 50cu ona ce biti 75mm na pentaxu sto je vec short tele, pa nije ono da ga nosis samo njega, ali lepe fotke ces imati fakat.

Jos nadjes tako jeftino neku 20cu sto sam pomenuo ranije da imas za landscape bez potrebe za fokisiranje. ako podesis kako sam naveo...

Uzivancija.

 

Dvadeset milimetara kod nas u ponudi (korištenih) nema oglašeno, našao sam jedan 16mm ali nije K-mount. Elem, Multipraktik je kupljen da bude praktičan, mala torbica i unutra aparat i gotovo. Kad se nakanim, Pentax će da se nosi u verovatno većoj torbi i svi postojeći objektivi sa njim. Pa šta mi u tom momentu zatreba ili paše. Ono što sam našao napolju (ebay.de) bogami počinje daleko od mojih finansijskih sposobnosti... Fiksna dvadesetka sa F manjim od 4 košta bliže 600-800 evra.

 

Ima još samo jedna stvar koju ja nikako da ukapiram... Čisto primera radi, konkretna nejasnoća oko definisanja i razlike između dva objektiva... Primer je 70-300mm objektiv, ima koje prodaju sa naznakom da je Tele(zoom) a drugog sa naznakom Macro. Znam šta je suštinska razlika između dva termina no ne razumem kakva je razlika između dva objektiva koji su oba 70-300mm a jedan je označen ovako, a drugi onako... Ima li zapravo razlike pa prodavci samo lupetaju ili?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To je puno za 20cu staru, ako pricamo o manualnim, koja radi posao odlicno, u nikon svetu sam, ne poznajem dovoljno pentax, kada budem imao vremena pogledacu sta ima pa cu ostavi ikomentar ako nesto nadjem. znam samo da pentax K mount to sto je decenijama unazad napravljeno radi.

 

Sto se makro objektiva tice to je 99% teleobjektiv.

Makro objektiv treba da ima 1:1 odnos, a to samo moze fiksni da da. ti zelis da si na 5cm od subjekta, a to ne moze 70-300 njemu je min distance pola metra i vise.

 

Postovao sam par postoiva ranije predlog za makro preko reverse ringa od $10ak i 50ce koju imas , to preporucujuem kao jeftino i kvalitetno. ima i link sa rezultatima.

Ako treba pomoc oko te tehnike reci .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Našao sam Makro prstenove i preobratne (reverse) prstenove za neke sitne pare po komadu. Ako je istina, u petak bi trebalo da mi stigne aparat i 50mm objektiv pa kad ih budem imao kod sebe, videću šta tu paše i šta je smisleno kupiti za makro fotografisanje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stein, ja slikam Pentaxom, ne znam sta si razjasnio od nedoumica koje si imao...ako ima jos sta nejasno - pitaj.

Sto se objektiva tice, pasu svi objektivi sa K bajonetom (a to su svi Pentax objektivi za 35mm SLR proizvedeni od 1975). Sa starim "M" objektivima sve radis rucno, sa "A" objektivima imas automatsku ekspoziciju a rucni fokus, a sa F, FA, DA, DFA imas sve automatsko. A, M, F i FA su iz doba filma, DA I DFA su......digital.

Nemoj mnogo nade da ulazes u rucno fokusiranje sa starim objektivima na tom telu, osim ako ne koristis FocusPeaking....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...