Jump to content

Fotografija, foto aparati i dodatna oprema


revox

Preporučeni Komentari

55 minutes ago, silentbob said:

Stein, hvala na iscrpnom odgovoru. Nemam preferenci prema profi fotografiji i treba mi nešto za po kući i za odmore da slikavam decu uglavnom.

Ne bežim ni od dslra ali koliko sam te shvatio jedan objektiv nije dovoljan da pokrije potrebe čak ni nezahtevnim korisnicima. Ako nisam u pravu onda je taj pentax koji si ti kupio dobra kombinacija?

Takođe sam čuo da je veličina senzora presudna za kvalitet fotografija pod veštačkim osvetljenjem. Jel ima smisla juriti što veći senzor?

Ako je to za idi-mi-dođi-mi-okolokućno i holidays slikanje, mislim da jedan dobar prosumer savršeno radi posao. Ako se pak odlučiš za DSLR, onda prvo odredi maksimalan budžet za ceo paket svega (kako rekoh, za cca 70€ može da se dokupi neki solidan 70-300mm objektiv bez obzira na to da li je za Canon, Nikon ili Pentax) ali onda treba računati i na to da više neće biti baš jako praktičan baš za sve, zauzvrat, nagrađuje mnogo kvalitetnijim slikama. U stvarnom životu, 18-55mm kit objektiv odradi najveći deo posla bez da mu se može zameriti. Dodatak tele-zoom-a do recimo 300mm samo omogućava slikanje stvari do kojih naprosto ne možeš prići. Na primer krupan plan tigrove glave u nekom zoo vrtu ili šta slično. Ali to možeš odlično odraditi i sa prozumerom i biće odlične slike. Provereno ;) (u prilogu umanjena slika napravljena sa Canon SX50, bez dorade)

Što se tiče Pentaxa K-S1, ni grama žala nemam, i da opet imam (samo) 300€ u džepu, opet bih ga uzeo. Lomio sam se podosta između Canona i Nikona koje sam spomenuo u prethodnom postu, svi su bili skuplji a ni jedan nije za razliku u ceni nudio ništa toliko spektakularno zbog čega bih bio spreman da dodajem novac na gomilu. Trenutačno ima na nemačkom ebay jedan isti ovakav plavi kao moj sa svega 500 okidanja za 210€, doduše samo telo, ali ja svakako planiram da prodam kit objektiv a njima cena ide od 45€... Ako imaš nekoga da ti doturi iz nemačke...

Canon SX50HS ima baš ukakano minijaturan senzor. 1/2.3" (6.17 x 4.55 mm) a Pentax K-S1 ima APS-C (25.1 × 16.7 mm)... Ne znam da li je veličina presudna za kvalitet fotki pod veštačkim osvetljenjem, ali SX50 ne radi dalje od ISO 6400, dok je kod K-S1 limit ISO 51200. To u praksi znači da će u sumrak/polumraku Canon SX50 da napravi mnooogo sitnih tačkica u raznim bojama (šum) a K-S1 će pri istim uslovima da odradi prihvatljiv nivo kvaliteta. Doduše, da se ne lažemo, ima i tu šuma pri ISO 6400 ali je da kažem, neiritantan i ne uništava sliku do neupotrebljivosti.

Ne mislim da ima smisla juriti što veći senzor po svaku cenu. Međutim, fakat je da aparati koji imaju veći senzor imaju potencijal da prave bolje slike. Kada kažem da ne mislim da ima smisla juriti veći senzor po svaku cenu, onda prvenstveno mislim na cenovnu provaliju između odličnih aparata sa APS-C senzorom (crop faktor 1:1.5) i Full Frame aparata gde je crop faktor 1:1, hoće reći, 35mm. Evo video gde je to predivno i veoma jednostavno objašnjeno... Sudeći po objašnjenju, veći senzor može da primi više svetla, samim tim jeste bolji u lošijim svetlosnim uslovima. Moje iskustvo iz prakse jeste takvo, ali nisam ja neki stručnjak pa da kategorički tvrdim tako nešto :)

Konkretno i jednostavno objašnjenje sledi negde na 4. minuti videa...

 

 

Tiger.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eve našao neke stare slike... Minolta DiMAGE E323. Maleni kompakt, iz 2003. 3Mp, mali senzor, odlične fotke. Jeste malkice "provučena" kroz doterivanje kontrasta i dodat beli okvir a osim toga samo odrađen resize. Dakle, bez nekih kompleksnih obrada... Rekao bih savršeno korektna fotka.  Dakle, ne mora da bude skup aparat da bi bile dobre slike. Bitno je da je aparat (kakav god da je i koliko god bio mali ili veliki, u osnovi pravi dobre slike. Skuplji (DSLR) aparati imaju bolje šanse da svaka slika bude odlična, ali želim da ukažem i na to da ne treba biti gadljiv prema kompaktima samo zato što su mali. Neki od njih rade odlične slike. Dakle, ja bih prvo išao na to da se u okvirima budžeta nađe aparat koji pravi najbolje slike a ako pri kraju odlučivanja bude nategnuto koji (kompakt, prozumer ili mirrorles/DSLR) odlučiti na osnovu toga koji nudi najviše onih opcija koje korisniku nešto znače.

green and blue_res.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eto citam, gledam i kontam da cu kupiti nesto od gore navedenog cim ustedim 300 € a da ne pukne nesto nepredvidjeno...

Evo nerviram se sa glupim smarfonom, radi ono sto on hoce, a ne sto ja hocu :(

Evo par pokusaja...mogu zamisliti kako bi izgledalo da s'pravim fotoapratom a ne imitacijom istog...

20160502_123543-1280x720.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Aj, dobro... Pazi, insekti su malecni, nemirni i ponekad i nedruželjubivi. Iz iskustva znam da nisu baš uvek raspoloženi da im se previše približavaš. Zato sam ja i kupio makro objektiv od 90mm što mi omogućava da ostanem dovoljno daleko da ih ne bih preterano uznemirio. Najveći problem sa tehničke strane gledano je područje na kojem je objekat u fokusu, odnosno dubinska oštrina. Eto, primera radi, sa objektivom od 90mm, na 10cm udaljenosti (tek pri F16) dubinska oštrina je svega 0.01cm! Ako se udaljim na 50cm, (F8) dubinska oštrina se povećava na još uvek nedovoljnih 0.81cm (dužina normalne, domaće pčele je bliže 10mm ili više) Dakle, nema šanse ni sa odličnim makro objektivom i DSLR-om da dobiješ sliku pčele koja će biti savršeno u fokusu svom svojom dužinom ili širinom. Dakle, moram da podesim F na 16, udaljim se na 50cm od pčele i tek onda mogu da računam na dubinsku oštrinu od 16mm. Uz malo sreće, cela će pčela biti u fokusu. E, sad ti objasni pčeli da se ne pomera... Dakle, batali frustracije oko toga. Ako hoćeš da se petljaš sa makro fotkama, moraćeš malo dublje da uguraš ruku u džep. Naravno, ima i za to tehnika koja se zove photo-stacking ali opet, moraš da nabasaš na pčelu (muvu, komarca, leptira, vilinog konjica, štagod) koji će biti mirni u procesu. Pride tako nešto ne treba ni pokušavati bez stativa, dovoljno svetla...

Mislim da je s početka najbolje držati se jednostavnih stvari, portreta, pejzaža i dobro upoznati aparat i šta se od njega može očekivati...

Elem, fin online kalkulator za sračunavanje DOF: http://www.dofmaster.com/dofjs.html

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Čestitamo! :)

Pretpostavljam (nadam se) da ga nisi preplatio.

Meni u međuvremenu stigao objektiv Sigma 17-50mm F2.8 EX DC OS HSM kao zamena za standardni kit objektiv SMC Pentax DAL 18-55mm F3.5-5.6 koji nipošto nije loš, ali... khm...

Suštinska razlika je prvenstveno u oštrini i naravno, više ne moraju da budu idealni svetlosni uslovi da bi se napravila iole dobra slika. Ima još, ali o tom potom, kad ga još malo izgustiram. :) 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pošto je u pitanju objektiv koji se proizvodi ne samo za Pentax nego i za druge aparate (Canon, Nikon i Sony A-mount) možda još nekome bude zanimljivo. Pre ikakvog konkretnog razmišljanja o ovome objektivu (ili bilo kojem drugom konkretnom), imao sam problem sa fotografisanjem u pozorištu, i to prvenstveno baletskih predstava. Scensko osvetljenje je uglavnom prigušeno, pokreti balerina brzi a upotreba blica veliki no-no :angry27:. Koji god da sam do sada aparat koristio, tek bi poneka slika bila vredna angažovanja da se "razvije" tj printa (a jednom sam istuckao nekih 780 okidanja za sat i po). Na poslednju predstavu sam otišao dva puta (pozorište je nedovoljno veliko da primi sve pa uvek rade dve predstave u nizu) pa sam malo eksperimentisao. Malo sa pozicijom odakle slikam, a malo sa žarišnim daljinama i objektivima. E sad, skoro sve slike koje sam odradio sa fiksnim 50mm objektivom su dobre, a ove sa kit/18-55 idi mi dođi mi, ali uglavnom ispod onog nivoa koji smatram prihvatljivo dobrim. To je problem koji se vuče već nekih deset godina otkako mi ćera ide na balet. I tu ja upitam ovog pro-fotografa koji pravi dobre slike pa mi to roditelji posle plaćamo, what's the secret i naravno, sve mi je rekao sa F2.8... Ok. Odem na pentaxforum da vidim šta bi mi preporučili za konkretnu namenu a pride i za noćne slike po gradu i letovanjima gde mi treba dovoljno široko a daleko nije toliko bitno. Palo je nekoliko sugestija za fiksne objektive od nekih 24 do 85mm ali je to sve uglavnom mač sa dve oštrice a svi su se složili da je ova Sigma best bang for the buck. I tako ja pročitam ovamo i onamo, a kao finale uporedni test tri slična objektiva u klasi cene cca 434-900 USD (u vreme pisanja testa, sada su cene povoljnije pa Sigma koja je tada koštala 669, danas košta 419 dolara).

Ostatak priče ne moram da cedim. Našao sam najbolju ponudu (360€ FC na ruke, uvoz iz Hu) i to je to.

Do sada sam slikao u zatvorenom sa malo svetla ali najviše na otvorenom. Slike su fantastično oštre, i manje više sve je kako je napisano u testu. U suštini, osim okidanja gde sam eksperimentisao u manualnom modu da procenim gde su granice upotrebljivosti i testiranja AF vs MF, nema šta da se baci sa aspekta tehničkog kvaliteta. Objektiv odlično radi i close-up slike (nije macro) i ima zavidnu dubinsku oštrinu čak i na malim udaljenostima od objekta, ma sve je stvarno odlično.

Ono što bi mu neko mogao zameriti je težina (poprilično je kabast u odnosu na kit objektiv, 565 naspram cca 220gr) ali svakako nije zamišljen da ga koriste mala deca i pomalo mrljav poklopac za prednje sočivo koji u odnosu na sve ostale objektive koje imam, deluje kao da se baš na tome škrtarilo. Ali uz malo pažnje, klikne na mesto i posle toga ne ispada. Naravno, veliki minus je i cena koja uopšte nije naivna, pogotovo kad se poredi sa cenom koju sam platio za aparat sa kit objektivom, ali ako se broj slika za pokazivanje/čuvanje poveća sa 1-2% na 30 ili čak 40%, onda vredi. Naravno, reč je o slikanju u uslovima koje sam spomenuo na početku.

Sledeća stvar koju ću da odradim je izlazak u večernju šetnju po gradu i glumatanje turiste, te slikanje u noćnim uslovima. Takvih slika imam sijaset pa ću imati sa čime da uporedim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma čuj preplatio, pa znaš valjda da sam matora stipsa ;) 200 mu jura komplet sa torbicom. Tja mislim da i nije loše jer i nisam jurio ništa State of the art. 

Nego ti si ga zaglibio do jaja 2,8 svetlosno moćan objektiv nije šala, već mračni predmet želja, bravisimo.

Ja sadak moram malo u ilegalu jerbo će me finanskijski direktor u kući obesiti za ... uz to naleteo i kupio tri para zvučničkih kablova a šta će mi pojma nemam. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

0k2€ je okej cena :) Ako nisi pixel-peeper, onda će ti zasigurno odraditi pošteno ;)

Što se F2.8 tiče, pa nisam imao mnogo izbora. Godinama teglim kojekakve aparate, Fuji S5600, potom Canon S3 IS pa Canon 1100D pa SX50HS i konačno Pentax K-S1 i uvek nešto gledam da uštedim a kad dođe na neki zahtevniji teren, sve pada u vodu zbog nesposobnosti aparata da ispunjava želje a uglavnom se svede na to da sa optikom koja jeste okej danju i sa blicom, ali kad se svetla pogase a blic isključi, trt. Imam na hiljade i hiljade sačuvanih podsetnika na to da se protiv zakona i zakonitosti fizike ne može... Tu naprosto boj bije "svetlo" oružje a ne srce u junaka... Al' dobro, sad će mi guzica jedno vreme sigurno biti mirna, jerbo mi poprilično odjekuje iz provalije u džepu a još me pred kraj meseca čeka i registracija auta... :buehehe:

Evo jedne sličice od danas...

 

Wild Roses_resize.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eto veceras sa nesto "kopao" po podrumu i otkrio nesto...

Nekada davno..sam rukovao tom spravom: ISO ne diram, ekspozicija 2-16 zavisno od svetla/oblaka...fokusiram...ne disem i skljoc...i zamisljam kako li ce ispasti... :)

20160507_223249-800x450.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moj ćale imao takav Zenit. Nije mi ni dao da ga diram... Ja dobio Smenu i ćao, i to ne kao danas što klinci dobijaju tablete i mobilne, bezveze i bilo kad, nego ispod jelke me čekao. Tek sa tim je bilo nagađanje. Digitalna fotografija koliko je unapredila i usavršila tehniku slikanja i post-procesiranja, toliko je i ubila proces učenja. Sad je dovoljno da namestiš na automatiku i gotovo. Doduše, automatika je osmišljena i uvedena još ranije, s kraja 20. veka već smo imali Minoltu koja jest radila sa filmovima ali je imala "auto" poziciju... Mislim da je već onda osmišljen naziv "idiot" za takve aparate. Ali eto, i to ima svoje limite. Ja sad sve i da ima filmova na svakom ćošku, ne bih se vraćao na klasičan 35mm film. Ne zato što ne valja, ne zato što ne bih za neke sitne novce mogao da kupim neki analogni aparat, no zato što nije to za vezere kao što sam ja :)  Ima finih a ne skupih SLR Pentaxa okolo, a ja se zatrpao u objektive koji pasuju za APS-C senzor, mislim da imam samo jedan jedini 50mm F1.7 koji bi radio na FF, tj 35mm. Pentax je tek sad na tržište izbacio digitalni full frame aparat a cena je za moj standard neprihvatljivo visoka.

Čuvaj ti tog Zenita, to je deo istorije :) makar ga više nikada ne koristio...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moj prvi i sadašnji fotoaparat, jedan uz drugog... (ova Smena je neka druga Smena 8, ali ista kao i ona moja - za 150 dinara naprosto nisam mogao da odolim kupovini)... (slikano mobilnim... :buehehe: )

 

WP_20160508_11_52_16_Pro.jpg

WP_20160508_11_52_46_Pro.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno da cu sacuvati taj Zenit. ;) Ima posebnu emotivnu vrednost. Ako ne gresim, upravo tim fotoaparatom me majka slikala kad sam bio beba...imala je i opremu za razvijanje filmova i slika i sama razvijala slike (crno-bele...) Bila ta skalamerija u svom koferu ali zaboravljeno negde u garazi, dok se lopovi nisu setili da i to ukradu, mada nikom nikad nece trebati...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Da li se u današnje vreme može napraviti dobra (extra, profi) fotografija klot samo upotrebom aparata,  objektiva i odgovarajućeg osvetljenja ili je neophodna postprodukcija ( photoshopovanje)?  Profi fotografi kažu da je neophodno  photoshopovati.

http://9gag.com/gag/awxvdVy?ref=fsidebar

E sad  da li možemo analogno tvrditi i za muziku?  Da li ekstra snimak može samo izvodjač, mikrofon i mikseta ili mora i malo magije? Čemu onda naša  hifa i gde je njena uloga?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Fotografija da (bez fotošopiranja), muzika ne (ili svirka uživo, ili propušteno koz lampe, trandže, kola).

Od alata koristim samo kropovanje, i to ne smatram fotošopiranjem  ( šta više i nemam ga), jer i kod analognog se koriste makaze ili udaljavanje pri exponiranju radi kadriranja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...