Jump to content

Fotografija, foto aparati i dodatna oprema


revox

Preporučeni Komentari

Ako pitaš za pouzadanost gotovo da nema razlike. Ako imaš već neke opreme, makar iz starih, hemijskih vremena (objektivi) Nikona ostani pri Nikonu.

Nema veze što nećeš imati automatiku i sl. canon nije baš poštovao uvek te varijante. Najbolja serija Canon objektiva svih vremena-stari FD jednostavno ne ide na nova dig.tela.

S druge strane, od vremena hemijske (svetlopisne) fotografije Canon objektivi a danas algoritmi za obradu slike uvek su bili superiorniji u prenošenju boje.

Potpisujem da vernu crvenu nećeš dobiti iz Nikona (a ja sam nikondžija) bez teškog zamlaćivanja sa postprocesingom, počev od kućišta od 6Mpix pa do Nikona D800 i sl.

Sad izaberi, možda utiče i to šta društvo ima pa kao što Pedja reče pozajmljuje se.

 

Sad izvini na velikim slovima...NIKAD I NIKAD I NIKAD NE KUPUJU POLOVNA KUĆIŠTA osim ako to kupuješ od rodjene sestre.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ovde ima odlično poređenje ova dva modela http://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-1200D-vs-Nikon-D3200 ikoliko vidim najveća razlika je u iso osetljivosti i u senzoru koji su na strani nikona. ovako na papiru to deluje kao ozbiljna razlika, ali ne znam kako je realno u praksi. da li mi je baš potrebno da se iso podesi na 12800? na tako visoke vrednosti teško se slika iz ruke, zar ne?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

600D ima flip screen and auto clean sensor, i brži shooting speed ~4fps (1200D nema)... sto je ako se bavis teleskopima kao ja nezamenljivo. ili snimas iz ludackih uglova. odnosno kadriras video zapise.

 

cini mi se da i 1200D i 600D  imaju ISO 12800

p.s.

profi fotrogafi kazu za 1100D i 1200D da su "prasinarski aparati". brzo im se senzor umusavi   :sarcastic_hand:

 

mada ja ne primecujem te tackice od prasine - ali oni gledaju bukvalno svaku tacku na snimku  :prankster2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

evo nesto za pomoc

 

http://www.dpreview.com/reviews/nikon-d3200/12

 

komparacija razlicitih nivoa osetljivosti i algoritama za redukciju suma

 

svim kucistima se senzor brzo umusavi ako cesto menjas objektive...cak i sistem za redukciju tj 'otresanje' prasine mnogo ne pomaze

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Crni, razmisli dobro šta ćeš da fotografišeš i da li ti je potreban baš dslr. Bez dodatnih objektiva i opreme nemaju mnogo smisla, pogotovo u toj klasi. Većina početnika nikad ne promeni objektiv koji dobije sa aparatom. Nekoliko mojih poznanika je kupovalo dslr-ove da bi fotkali decu a onda su posle prvog godišnjeg odmora shvatili da su im nepraktični, da ih skoro uopšte ne koriste, da su objektivi skupi... Skoro svi su rasprodali aparate budzašto, neke i sa manje od 1000 okidanja, a onda su prešli na prosumere ili kompakte i to se pokazalo kao pun pogodak.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

da, i ja sam razmišljao o prosumeru, ali me pokolebao jedan test u kome se kaže da kompaktni aparat nikad ne može da dostigne taj nivo detalja kao dslr. naravno u rangu cene.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

na tako visoke vrednosti teško se slika iz ruke, zar ne?

 

na tako visoke vrednosti lakse se slika iz ruke ali racunaj da je maks. ISO osetljivost iole upotrebljiva na tom kucistu 3200 ASA.

 

na 600 D sigurno 6400, mozda i vise. ne bih poredio seriju 1000 i seriju 600. nisu ista cenovna kategorija.

 

@Acikov ceo komentar

kljucna je prva polovina prve recenice ali se ne slazem bas sa zakljucima.

 

cinjenica je da ce ti kuciste sa tzv. kit objektivom (recimo 18 do 55mm) ispuniti preko 90% potreba...sve ostalo sluzi da se proda vise i skuplje. naravno kada postoje realne potrebe treba kupiti opremu sa vise mogucnosti. ruku na srce koliko puta ces fotkati po kisi, oluji pa da ti treba weather proof kuciste? koliko puta godisnje ti treba kuciste koje moze da okine 7 ili 9 kvadrata u sekundi umesto onog koje moze 6 ili 4?

vise puta sam propustio fotku kada sam nosio vise pribora pa i objektiva nego kada sam nosio samo jedan.

 

najpametnije je da procistas razmisljanja izvesnog Ken Rockwell-a...ali samo ona o izboru kamere, objektiva, pribora i slicno...to vredi

ostalo na njegovom sajtu je prost marketing tipa decije harmonike...kako god da je stisnes izlazi isti zvuk

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

da, i ja sam razmišljao o prosumeru, ali me pokolebao jedan test u kome se kaže da kompaktni aparat nikad ne može da dostigne taj nivo detalja kao dslr. naravno u rangu cene.

 

Što se tiče nivoa detalja prosumer/kompakt vs. dslr - ima dosta aparata koji po kvalitetu fotografija vrlo malo ili uopšte ne zaostaju za dslr-ovima.

 

Kad pričamo o detaljima, koliko velike fotografije ili njihove delove misliš da izrađuješ i koliko često? Većina gleda fotke na monitoru...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kaže da kompaktni aparat nikad ne može da dostigne taj nivo detalja kao dslr. naravno u rangu cene.

razlika je u fizickoj velicini senzora

 

m_SSCOMP.jpg

mali senzor ne moze da prismrdi velikom (bez obzira na elektroniku dodatnu), kao sto iz malog zvucnika ne moze bass da izadje,  onako kao sto izlazi iz 15-ce  :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Acikov ceo komentar

kljucna je prva polovina prve recenice ali se ne slazem bas sa zakljucima.

 

Nisu to moji zaključci već iskustva mojih poznanika. Slažem se sa ostatkom tvog posta.

 

Ja inače imam dslr, da ne pomisliš da sam od onih koji tvrde da je to bacanje para i da isto može i mobilni telefon.

 

Ne pokušavam da odgovorim crnog od kupovine, već samo da ga podstankem da dobro razmisli šta mu treba pre nego što istrese gomilu keša.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bez dodatnih objektiva i opreme nemaju mnogo smisla, pogotovo u toj klasi.

 

Sad vidim da se nisam najbolje "odrazio". Ono što sam hteo da kažem je da dslr (generalno) nema mnogo smisla bez dodatnih džidža-bidža, a da u klasi 1200D dodatne džidža-bidže MENI nemaju mnogo smisla. U prevodu: ja bih radije kupio npr. G16 nego 1200D, pogotovo ako uzmem u obzir svoje poznanike koji nisu dobro procenili svoje fotografske potrebe.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Aciko

ne mislim to...i ja bih posavetovao da potrosi sto manje, dakle isto mislimo. 600D ili Nikon ekvivalent nece mu pomoci u tome to je moja poenta.

fotku pravi covek a ne kamera.

digitalna fotografija je donela previse sra..a i problema za resavanje zarad samo jedne prednosti nad hemijskom a to je instant rezultat. na zalost vecina tog instantnog rezultata zavrsi na LCDu kamere ili monitoru PC i najdalje na TVu. ja recimo sve svoje vazne radove pucam i filmom. racunam da s vremenom ide navise i kvalitet digitalizacije. ono sto me vec sada skoro zadovoljava za par godinace me odusevljavati.

dakle nisam pristalica dig.fotke ali sam svestan da je to realnost i da nece nestati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Aciko

ne mislim to...i ja bih posavetovao da potrosi sto manje, dakle isto mislimo. 600D ili Nikon ekvivalent nece mu pomoci u tome to je moja poenta.

fotku pravi covek a ne kamera.

digitalna fotografija je donela previse sra..a i problema za resavanje zarad samo jedne prednosti nad hemijskom a to je instant rezultat. na zalost vecina tog instantnog rezultata zavrsi na LCDu kamere ili monitoru PC i najdalje na TVu. ja recimo sve svoje vazne radove pucam i filmom. racunam da s vremenom ide navise i kvalitet digitalizacije. ono sto me vec sada skoro zadovoljava za par godinace me odusevljavati.

dakle nisam pristalica dig.fotke ali sam svestan da je to realnost i da nece nestati.

 

Razumemo se. :shakehands:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne pratim vise pomno foto scenu ali bih ipak predlozio dslr...ako se ne varam nije velika razlika u ceni ili je G16 mozda i skuplji?

u jednom se slazem sa mikoristom...manji senzor ima vece probleme da savlada sliku, pogotovo ako je nakrcan pixelima. vise puta sam video tehnicki prihvatljiviju sliku sa dslr makar i crop-ovanog i recimo 10Mpix nego sa manjeg senzora koji ima 16Mpix.

hifilisticari se zale na snake oil, pominju kablove i potove koji 'sviraju'...nista to nije prema fotografima.

'stim što ja ne mogu da ušrafim u teleskop prosumer.'

proveri Sony Nexove i Nikon bese J1 ili V1 serije? nisam siguran da ne moze.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

proveri Sony Nexove i Nikon bese J1 ili V1 serije? nisam siguran da ne moze.

sad je gotovo.  :D

 

nista to nije prema fotografima.

ma da . imam drugara koji ima foto-radnju... radio mu sajt  (on mi je i rekao da uzmem 600D) ...(profi) fotografija je bolest (gora od hi-fi)... :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne pratim vise pomno foto scenu ali bih ipak predlozio dslr...ako se ne varam nije velika razlika u ceni ili je G16 mozda i skuplji?

 

Moguće je da je skuplji, njega sam naveo samo kao primer dobrog džepnog aparata. I ja sam uvek za dslr, nema tu mnogo priče šta je bolje ali znaš li koja je glavna zamerka ljudi posle nekog vremena korišćenja? Kabast je, cimanje mi je da ga nosim itd... o tome ja pričam. Znaš kako me gleda žena kad treba da idemo negde? Samo prevrće očima i ccc... Al' zato kad treba da se uslika nešto, neće da vadi svoj A720 nego "daj ovamo na sekund"... :Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...