Jump to content

Zanimljive, smešne i čudne fotografije


Preporučeni Komentari

Moje iskustvo je bilo dosta drugačije. U čkolu krenuo '70-te, sestra i brat bili u srednjoj. Otac, niži rukovodilac u Carnex-u, majka radnik u trgovini. Svake godine more - istina: radnička odmarališta, izviđački kampovi, kasnije šator i vreća za spavanje. Kada sam bio u srednjoj, brat i sestra su bili na fakultetu. Brat u domu, a sestra je iznajmila sobu. Farmerke i patike - jednom godišnje. Radio sam nešto za letovanje i neki komad odeće, ali su mi roditelji dodavali. Kukali su istina zbog love permanentno, ja danas ne kukam, što ne znači da nemam poteškoća - imam dvoje dece na studijama i jedno u srednjoj školi. Uz nezaposlenu ženu.

 

Istina je da sam tada bilo mlađi, lepši i pametniji, pa se to doba i zbog toga čini lepšim. Ali, tada smo imali perspektivu, moglo se živeti od rada. danas to nije tako.

 

"Kukali su istina zbog love permanentno, ja danas ne kukam"

 

E, to je poenta. Po tome smo, valjda, bolji od svojih predaka. Da je lako, bemliga, nije nikako lako, nisam to ni hteo da kažem niti da to bude suština. Mislim, a možda grešim, da je koren svega u činjenici da je, da bi nama ovde bilo makar malo bolje, svima ostalima prvo trebalo da bude mnogo bolje. Da pojasnim na čega ciljam - razvoj tehnike i tehnologije, te prelazak na mas-produkciju robe za široku potrošnju je dovelo do toga da je na zapadu danas, bilo šta proizvedeno pre svega nekoliko godina praktično zastarela stvar (tj tehnologija koja se koristila pre nekoliko godina je zastarela i odbacuje se, na neki način) i to nama ovde omogućava da nama to sve bude pristupačnije. 2005. je Renault Modus kojeg sam skoro kupio koštao oko 20.000€ (startna cena za "klot" benzinca 1.2 16V je bila oko 16k €) a ja sam ga u Nemačkama posle odbitka poreza platio 2350€. (posle sam sve to još nadoknadio troškovima dovoza i plaćanjem poreza i carine) ali kada se uporedi početna cena za auto u salonu sa cenom za auto posle cca 7 godina i +140.000km svodi se na to da mu je tržišna vrednost pala na max 15-25% od početne. (moj primerak nije baš skroz merodavan jer ispade skoro neverovatno jeftin)  elem, zarad poređenja, moj ćale nije mogao da uveze auto iz Nemačke ili Italije tek tako. Tu negde, sredinom sedamdesetih je vrhunac bio kada je kupio petnaestak godina starog NSU Prinz-a (1200) - država je zaštitila svoju auto industriju pa ko je hteo novo, morao je da odreši kesu i kupi ili Zastavu ili neki od auta koji su na neki način bili "domaći" zbog kooperacije nekih domaćih firmi sa stranim auto industrijama (Cimos-Citroen, IMV-Renault, kasnije IDA-Opel, VW-TAS itd)

Kada je ćale kupio šareno staklo za staviti ispred ekrana crno belog Ei televizora, to je bio događaj godine. Unitra kasetofon (Grundig u načelu) je bio dugo godina jedina hifi oprema ako ne računamo Ei lampaša koji je razveseljavao kevu u kuhinji. Danaske za "sitne pare" može da se kupi bilo šta od bilo kog svetskog brenda i da u svakoj prostoriji u kući/stanu svira neka druga muzika. O televizorima da i ne pričamo - čak i ja koji baš uopšte nisam neki veliki zaljubljenik u TV imam LED TV sa 82cm ekranom koji može da ide na internet, da se spaja sa računarima, upravlja preko smart telefona... Nekad su za "desetobrzinku" ljudi dizali kredit na šest meseci a danas za manje od trećine prosečne plate možeš iskeširati bicikl sa 18 brzina. Kad je ćale kupio prvi digitalni sat sa crvenim brojevima, koštao je 100 tadašnjih nemačkih maraka a danaske za cenu pet kutija cigara možeš kupiti ručni računar koji pokazuje i vreme (mada, to nikome više i ne treba - i najjadniji dinosaurus mobilni ima sat ako te zanima vreme) ... Ovako bih mogao do besvesti. Sve što je vezano za sitnarije koje su nam postale svakodnevnica su u nekim relativnim odnosima postale jeftina roba koja niti ima neku vrednost niti je posebno skupa niti dugo traje. I ništa nam više ne znači.

Nasuprot tome, (nekada davno) tzv besplatno lečenje i besplatno školovanje, a uz to i hrana, postali su pitanje od vitalnog značaja, mnogima, na žalost i pitanje egzistencije, što bi Šekspir rekao, "Biti ili ne biti"... E, to je problem...

 

A sad svi lepo da odemo da gledamo neki reality show...

 

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 14.6k
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

da,masovna proizvodnja i unapredjenje procesa proizvodnje uticali su na brzinu proizvodnje po malo i na cijenu. danas tu pored ovako ili onako porobljene radne snage najvise utice smanjen kvalitet ugradjenih komponenti. Unitra i lampas tv "vukli" su se decenijama i radili,pitam se gdje ce za pet godina biti samsung tv sa ram rom ithernet i svojih 82cm jer je kao i gotovo sve danas napravljen da traje 3-4 godine. Slucajno mi pod ruke doslo parce ploce univerzum (prakticno no name) pojacala i u njemu STK sa dale otporima od vat i dva,nichicon kapacitetima-vjerujem da je kostao poprilicno kad je izasao ali tad je imao ugradjene dijelove koji su danas cista ezoterija(ne mislim na stk). u to vrijeme krajem 70tih i pocetkom 80tih moj otac se ozenio,dobio dva sina,kupio dva placa i napravio dve kuce sa pratecim objektima. promjenio je pet firmi a najduze radio u zeljezari sisak. kad smo uselili drugu kucu poceli smo ici na more a hrane i slatkisa je bilo,nikad u steku ali nismo bili ni zeljni. majka je bila domacica,dakle jedan izvor para. zakljucak:sada se izgleda ti snalazis kao moj otac nekad,a ja kao tvoj otac nekad. uglavnom,misljenja sam da se tad bolje i lakse zivjelo,jer je ovo danas blago receno uzas,premalo je zaposlenih a jos manje zadovoljnih.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nisi ti Olivere kreten i budala sto svako malo postujes takve snimke

 

ja sam kreten i budala sto svaki put izbrojim do deset .......... i onda ili ti napisem ili ne napisem .

 

sledeci put kad budes postovao snimak na kojem je neko povredjen , necu nista reci ........  samo cu da ti pregazim nalog kao sto je ovaj naskakac pregazen

 

a snimak ostavljam nedirnut za nauk - da se vidi sta je tebi smesno

 

ZM

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mislim da je ovde Zen potpuno u pravu. treba izbegavati postavljati slike i videa brutalnosti i nasilja.mozda ima psihicki labilnih (medju nama ili posetiocima) slaboga srca, dece koja mogu slucajno ovo da vide, recimo moja, cesto su mi iza ledja, ili ima nas koji smo bili u ratu i ne zelimo vise da vidimo (nista) slicno. . .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...