Jump to content

B.S.B.I.T.


stein

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 105
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Ma jok, nikakve horne. Q faktori za ove zvučnike nikako nisu za hornu. Nije neizvodljivo, ali nije cilj praviti nešto što troškove tera u extrem, cilj je iskoristiti već postojeće i ućariti... Konstrukcija od gredi i letava je svakako neophodna da se izvrši nivelacija poda, mineralna vuna je svakako potrebna da se reši izolacija i uštedi energija, iverica je svakako potrebna da pod u potkrovlju bude dovoljno čvrst da se po njemu može hodati a da ne ugiba, jedino što je bilo potrebno dodatno uraditi je lepljenje ploča iverice jednu za drugu da se stvori zaptivanje (a i biće čvršće, plus svaku susednu stegama uvučem u istu ravan i tek kasnije pritežem šarafima za drvenu konstrukciju) i na kraju, dva zvučnika koje sam svakako imao, dva komada mediapana koji su takođe već odavno spremljeni, pojačalo za subwoofer imam, mada je moguće da ću se sa tim još poigrati...Ovo što radim je zapravo "infinite baffle" tj beskonačna ploča. Iako nije beskonačna, zvučnici će ovoliku površinu osetiti kao beskonačnu jer će sve rupe biti pozaptivane a zapremina je dovoljno velika da se ne stvori "stojni talas" a pošto sam svakako stavljao sloj mineralne vune od 5 cm na pod (iznad plafona prizemlja) da sprečim stvaranje "hladnog mosta" postoji lepa količina dampinga koji bi trebalo da spreči povrat vazduha. Sama okolina dva zvučnika je dampirana sa duplim slojem koji je dodadtno povijen prema gore tako da iza takve prepreke malo šta brzine ostane od 344m/s...Dakle, da rezimiram: osim samog extra vremena da pripremim rupe i dve tube lepila, ništa posebno nisam morao da ulažem... Naravno, uređenje prostora još nije gotovo, trebaće napraviti zaštitnu ploču/stočić gde mogu da se odlože razne stvarčice, eventualno neki dobar komad 40mm mediapana koji se inače koristi za radne ploče u kuhinjama...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znaci , Sirotinjski B.S.B.I.T.= SBSBIT :P

U neku ruku, da... :)

Problem nastaje u ostatku posla/sredstava... Ali ako postoji neka osnova, onda sama petljancija oko iskorištenja prostora i ne mora da bude nešto ubistveno skupo... Ona razlika da dođem do osnove će ovaj projekat za mene stvarno značiti osiromašenje... Za neko vreme...

Zamena krova: 4600€

Mineralna vuna: 400€

Najveći subwoofer u gradu i okolini: neprocenjivo!

PS. grede i letve su mi dž. pošto su bile deo starog krova... a reč koja počinje na sir... ne smem da koristim. Ovde. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Time for some technical detail...GTw 1200 Mk IIMaximum powerNominal power handling (Watt): 220Maximum power handling (Watt): 900Frequency response (Hz) -10 dB: 30-1.000Efficiency (dB / Watt / 1m): 89Efficiency (dB / 2,83 V / 1m): 92Nominal impedance (Ohm): 4WooferInstallation depth (mm): 139Diameter installation hole (mm): 282Diameter cut out (mm): 297Material loudspeaker basket: SteelColour loudspeaker basket: transparent blackDiameter membrane (mm): 300Membrane material: Injected PPMembrane form: ConeMembrane colour: titanium silverBeading material: RubberSize voice coil (mm): 50Material voice coil body: KaptonWire material voice coil: CopperMagnet material: FerriteExtended pole core (EXP): YesVented pole core: YesConnection type: ClampSurface material: SilverLoudspeaker grill: YesThiele-Small-Parameter fs (Hz): 28Thiele-Small-Parameter Qts: 0,56Thiele-Small-Parameter Qes: 0,62Thiele-Small-Parameter Qms: 6,6Thiele-Small-Parameter Vas (l): 61Thiele-Small-Parameter Xmax (mm): +/- 8The manual... http://fe0wap79.bosch.de/intershoproot/files/serviceDocuments/7606475001001_EA_GB.pdfIt includes the frequency response and suggestions for size of the box etc. Not sure if I can re-calculate the response for the 7k liter infinite baffle... huh?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

It includes the frequency response and suggestions for size of the box etc. Not sure if I can re-calculate the response for the 7k liter infinite baffle... huh?

Something tells me, that the -3dB point could be somewhat low :PMagura :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Magura: How low? It's resonance frequency is at 28Hz but the diagram only shows the boxed responses, probably the estimated curve, not the actual measured one...post-13-124962347823_thumb.jpgToday I should be able to close it all the way, I run out of sealant/glue...post-13-124962351161_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Magura: How low? It's resonance frequency is at 28Hz but the diagram only shows the boxed responses, probably the estimated curve, not the actual measured one...post-13-124962347823_thumb.jpgToday I should be able to close it all the way, I run out of sealant/glue...post-13-124962351161_thumb.jpg

I wouldn't be surprised, to see a peak down in the low twenties. I've seen something similar once, where a room next to was used, it had a funny peak around 23Hz.Magura :PEDIT: mass loading the cone was part of the trick as I recall
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Then, I suppose I won't know before we do some measuring. Regardless of that, I hope it will fit my musical taste and suit my judgement for quality. Did behave rather well in a box (vented v.2)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

BTW, efikasnost joj je 85,5 dB/1W/1m a ne koliko su nažvrljali, i to je prosečna efikasnost na širem opesegu, dok bi nisko rezanakao sub to bilo i bar 2-3 dB niže. Pri tome ta jedinica ne može za svojih realnih 82-83 dB na opsegu koji bi pokrivala da podneseni električno (termalno) ni mehanički toliko snage (tj. struje) sa koliko bi je trebalo pržiti da bi mogao da se iscedi zadovoljavajućevisok SPL. Koliko para, toliko kvalitetnog SPL-a na najnižim frekvencijama. Moguće su i neželjene rezonance i "brundanja" same jedinicena odredjenoj frekvenciji i preko odredjene snage, jer su to velika mehanička i termička opterećenja za jedinicu koja nije baš extra kvalitetna. Za takav ambiciozan zahvat kao što je kompresioni sub ugradjen u pod moj minimum bi bio kvalitetna 15" bas jedinica sa voice-coilom od 77-110 mm, Xmax od bar +/-12 mm i damage Xp-p od bar +/-20 mm, koja može bez problema da sažvaće 600 W RMS i/ili 1200 W u piku. Pošto bi bilo u aktivi, onda bi trebala i jedna mala ekvalizacija krive odziva prema najnižim freq.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Sipi me pitao za ovaj projekat. Pa, recimo da je do one mere do koje se moglo, završeno. Nivelacija obe površine iznad starog dela kuće je izvedena, tako da kada se dođe u potkrovlje, ima tri visinska nivoa. Prvi nivo se nalazi iznad naknadno dograđene dnevne sobe i najviši je. Potom se ide naniže, jedan korak i sa desne strane se nalazi drugi nivo gde će između ostalog, biti i mesto za sedenje i slušanje muzike, a sa leve strane, treći, najniži nivo, gde se nalazi oprema. Paneli su 192cm a open bafle 185cm visine (OB bez nogica, šiljaka, za sada) pa mi tako najviše odgovara za razmeštaj u prostoru. Basovi od 12" su smešteni na drugom nivou, gde će se nalaziti i mesto za sedenje. Pošto me još čeka malo posla oko slaganja mineralne vune, a mrzim da radim u neredu, prvo sam rešio zaostale repove (zujanje pojačala, kutijanje predpojačala) a sada ostaje da rešavam mineralnu vunu, pre nego ozbiljno zahladi. Naravno, gore još nema grejanja a verovatno ću zbog količine izolacije da to rešim nekim klima-uređajem jer će se grejati u prizemlju a pet santimetara mineralne vune i 18mm iverica su tek-tek izolacija da baš ne ode sva toplota iz prizemlja u nebesa. Ostalo mi je takođe da rešim zabate, vide se blokovi i cigle što niti je lepo, niti praktično, a nije baš jako ni izolovano, tek 5cm stiropora sa spoljašnje strane...Basovi su na svojim mestima, čekaju priliku... Za upotrebu ovog subwoofera bi trebalo imati neki par manjih kutija a to za sada niti je u planu, niti je prioritet... I moram da dodam, nije bilo nikakvog zidanja. Korištene su grede, letve i iverica, tek nešto mediapana od 25mm na koje su sami drajveri montirani. Sve ostalo je lepilo i šarafi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

После писања у Ф5 теми тек сад видех и ову :character13:.Кад је мени нешто промакло :buehehe:.Свиђа ми се али мислим да та два Баса неће добро радити, тј неће давати максимум.Не види се добро али кутија за њих је можда мала.Никад се не зна, док се не заврши!стоН_Колд

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Не види се добро али кутија за њих је можда мала.Никад се не зна, док се не заврши!стоН_Колд

Pa možda, 7000 litara i nije nešto posebno veliko... ako porediš sa cisternom od 30.000 litara... :character13:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nabijeno tebi nešto drugo... :buehehe:Na sredini prostorije prolazi betoska greda visine nekih 30cm pa sam da bih izbegao stalno preskakanje i opkoračivanje, a na kraju je i ruglo, podigao nivo poda za cca 2cm iznad betonske grede (zapravo venčanica/venac, kako je već ko zove) i tako dobio dubinu. Puta širina i dužina, pa sad ti računaj... 22m2 puta 0.3m... (kada se izbaci zauzeće sa gredam i letvama, taman oko 7klitara) I naravno, nije do naočara nego spava na času... :character13:http://www.diyaudio.rs/topic/282-b-s-b-i-t/page__view__findpost__p__7684

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...