Jump to content

O ring


revox

Preporučeni Komentari

hvata par milimetara oboda LP, i vrsi funkciju clampa (samog oboda)

ista logika upotrebe kao i za centralni clamp

nece nista lose uraditi obodu ploce, pod uslovom da je nalegajuca povrsina glatka

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)
15 minutes ago, Zen Mod said:

hvata par milimetara oboda LP, i vrsi funkciju clampa (samog oboda)

ista logika upotrebe kao i za centralni clamp

nece nista lose uraditi obodu ploce, pod uslovom da je nalegajuca povrsina glatka

bem li ga ... ne znam ... kolko puta promašiš početak ploče al igla bar padne pored lp-a ... malo rizično u toj varijanti naročito kad omatoriš pa ne vidiš dobro i kad ti stvari ispadaju iz ruku 😂

kolko puta mi se desi da mi čistac lp- ispadne iz ruke na lp ... zato sam zamjenio metalni sa plasticnim

ne daj boze da mu Oring ispadne ... počka se na ploču u sekund 😂😂

Izmenjeno od revox
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)
Pre sat vremena, revox reče

ne kontam sto je kvaka sa ovim O ringom

Taj o Ring je predvidjen da zajedno sa klamp-om mozes slusati ploce koje imaju Warp ili su malo krive kao tanjir za supu.

Msm izem ti audiofilske MC-ejke ako ce da iskacu iz brazde na Warp-u,  Shure prati sve.

 

P.S. Naravno ne koristim ploce koje imaju bas gadan Warp ali Shure cak i takve cita - mada to ne valja za vesanje igle.

Izmenjeno od krca44
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 minutes ago, krca44 said:

Taj o Ring je predvidjen da zajedno sa klamp-om mozes slusati ploce koje imaju Warp ili su malo krive kao tanjir za supu

takve nemam 😉 

9 minutes ago, Mikorist said:

Zato svi starci prelaze na DAC-ove i daljinske  upravljače . :laugh1tooht:

nemere bit ... navika je čudo 🤘😂

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 2/13/2024 at 4:42 PM, krca44 said:

Msm izem ti audiofilske MC-ejke ako ce da iskacu iz brazde na Warp-u,  Shure prati sve.

Nije poenta da se obezbedi tracking, nego konstantan VTA kod reprodukcije. Zvučnice koje idu dublje u rilnu (fine line, microridge, gyger i štatjaznam) su drastično osetljivije na promene ugla naleganja, projektovane su da samo pod jednim uglom leže u rilni kako treba. Sferične zvučnice nisu toliko osetljive, zbog naleganja samo na dve bočne tačke rilne (barem dok su nove). To ih čini manje osetljivim i na azimut. Warpovane ploče VTA menjaju obično u dva ekstrema tokom svake rotacije. Sad, ako imaš VTA on the fly, možeš malo podići ručku da “u proseku” svira solidno, ali se čuje na osetljivoj zvučnici kako ide “svetlo - tamno” u svakom krugu.

E ovo je rešenje tog problema bez medikacije. Ostaje ti samo da se dodatno sekiraš oko ploča gde rupa nije u sredini a iskrivljena je, tu rešenja nema. Još ako je O Ring malo tešnji, vrlo lako možeš i kantilever prebiti. 
Još jedna zanimljivost je da ako koristiš ovaj “outer clamp”, obavezno je da stegneš ili stisneš i sredinu, inače se centar ploče odvoji od tanjira. Funkcioniše slično kao kratko ćebe

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 14 časa, gluv_i_udaren reče

E ovo je rešenje tog problema bez medikacije. Ostaje ti samo da se dodatno sekiraš oko ploča gde rupa nije u sredini a iskrivljena je, tu rešenja nema. Još ako je O Ring malo tešnji, vrlo lako možeš i kantilever prebiti. 
Još jedna zanimljivost je da ako koristiš ovaj “outer clamp”, obavezno je da stegneš ili stisneš i sredinu, inače se centar ploče odvoji od tanjira. Funkcioniše slično kao kratko ćebe

Tolerancije za celi sistem igla - generator bi trebalo da uzimaju u obzir de-centrirane i malko warp-ovane ploce - problem je mislim sto MC imaju jako tvrda vesanja pa dolazi do toga o cemu ti pricas. 

Taj O-Ring + Klamp je bas medikacija jer nista sem toga ne mozes da uradis na warp-ovanoj ploci.

 

P.S. Odavno su meni iskusniji govorili - ako predjes na MC moraces da imas samo "savrsene" ploce - nista pucketanje, nista iskrivljeno, nista warp itd....:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)
48 minutes ago, krca44 said:

. . .  ako predjes na MC moraces da imas samo "savrsene" ploce - nista pucketanje, nista iskrivljeno, nista warp itd....:D

Been there ( Ortofon Rohmann ), done that ( Ortofon 540 MK II, kada se potrosila igla preslo se na Ortofon needle 510 MK II ).

Audiofili - MC.

Diskofili ( 500+ LP-a ). - MM.

Idealno - gramofonska baza sa dve rucice, pa ko voli, nek' izvoli. :)

Izmenjeno od Doktor
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 hours ago, krca44 said:

Tolerancije za celi sistem igla - generator bi trebalo da uzimaju u obzir de-centrirane i malko warp-ovane ploce - problem je mislim sto MC imaju jako tvrda vesanja pa dolazi do toga o cemu ti pricas. 

Taj O-Ring + Klamp je bas medikacija jer nista sem toga ne mozes da uradis na warp-ovanoj ploci.

 

P.S. Odavno su meni iskusniji govorili - ako predjes na MC moraces da imas samo "savrsene" ploce - nista pucketanje, nista iskrivljeno, nista warp itd....:D

Loše centrirana ploča isto utiče na MM i MC, nema tu nikakve razlike, MC sklop stylus + kantilever + coil je lakši nego MM sklop i to je prvi razlog zašto su “detaljnije”. Drugi razlog nije vezan za MM/MC nego za oblik vrha.

Način obrade stylusa je ono gde leži razliku u warpovanim pločama. Kao što rekoh, bilo koji line kontakt je osetljiviji na warp nego “point” kontakt stylusa sa brazdom. Ako imaš sferični ili elipsasti stylus, VTA je manje bitan nego na line kontaktima. Čita se samo sredina brazde. Line će izvući više iz brazde i pustit i ono što voliš i što ne voliš, a sfera i elipsa će pustiti deo onoga što voliš. Nezavisno da li je MM ili MC.

Moje iskustvo sa MM zvučnicama je prilično limitirano (ni sa MC nije veliko, ipak imam samo malo više od dva petka u vinylu) tako da ne mogu reći šta je za koga, ipak sam do sada imao samo pet zvučnica, sve MC, jedna od njih sa okruglim konusnim vrhom DL103r (slično sferičnom), ostale sve sa nekim line kontaktom (MC20 MK2, BM Ace, BM Glider, Kiseki PH), dok sam se sa MM igrao samo na tuđim gramofonima. Denon je definitivno manje osetljiv na VTA i warp ploče iako mu je kantilever dosta krući od ostalih.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 6 minuta, gluv_i_udaren reče

Loše centrirana ploča isto utiče na MM i MC, nema tu nikakve razlike, MC sklop stylus + kantilever + coil je lakši nego MM sklop i to je prvi razlog zašto su “detaljnije”. Drugi razlog nije vezan za MM/MC nego za oblik vrha.

 

Lose centrirana ploca utice definitivno i na jedne i na druge - moje iskustvo je sledece : ako se ta rupa malo prosiri od upotrebe onda Klamp moze dosta pomoci jer ploca vise ne vrluda tamo-vamo - to se ne samo vidi nego se cuje jasno.

Kad sam pominjao MC nisam tvrdio da su one teze od MM vec samo da imaju po pravilu "tvrdje" vesanje - nisku komplijansu.... i da to mozda ima neki uticaj na to kako vrh lezi u brazdi kod neravnih ploca ( mozda i nisam u pravu, to je uvek moguce :D ).

Realno za warp nema nekog resenja sem O-Ringa + Klampa ili Furutech? ( preskupog ) aparata za grejanje i ispravljanje ploca - minimalan warp kod mene licno moze da prodje ali sve dalje od toga ide u kantu.

Oblik vrha - licno preferiram Hyper Elipsu sto je pocetak neke siroko nazvane "Fine Line kontakt" grupe.  Meni ona radi bolje od Elipse ( dozvoljene su licne preference jer ima ljudi koji vise vole Konus ili Elipsu ).  Meni licno je razlika znacajna u korist Hyper-Elipse u odnosu na Elipsu - da ih nema prodao bih Shure V15/3.

 

:cheers:

 

P.S.  Za kraj jedna licna obzervacija : mrzim 180gr vinil jer se ploce krive same od sebe, bez obzira kako ih drzao u polici i tu nema pomoci.

Brazda ima propisanu dubinu i sirinu ( min-max prema uslovima rezanja tipa minutaza, rpm, itd )  i ne vidim kako tu 180gr moze uopste da pomogne u odnosu na 120gr-150gr ploce.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 7 časa, krca44 reče

P.S. Odavno su meni iskusniji govorili - ako predjes na MC moraces da imas samo "savrsene" ploce - nista pucketanje, nista iskrivljeno, nista warp itd....:D



WhatsApp Slika 2024-02-18 u 22.04.42_9d71dd65.jpg 

Ma ne skače to baš tako lako. 
Samo jedna od mojih 4 SPU je na 4 grama gazne sile jer su ostale urađene kod Lacike sa modernim iglama i kantileverima, ali nijedna ne skače po pločama, a nisu mi sve baš ravne. U stvari, mislim da su mi stare ploče ravnije od ovih kakti novih.
Možda je do SPU?
Ne znam, jer nisam probao neke od ovih MC za prave odlikaše.
Niti EMT mi nije skakao po pločama.
Mislim, SPU i EMT su kao Levi's 501 i Adidas Universal. Ima novije, ima bolje, ali ovo ne može da ne valja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)
pre 11 minuta, zerowaf reče

U stvari, mislim da su mi stare ploče ravnije od ovih kakti novih

Meni je ovo generalno tacno.

SPU... je poseban slucaj  jer smatram to je prvobitno uvek bila broadcasting zvucnica za rado stanice.

S druge strane i DST / DST Lumiere su pravljene za broadcasting a kad vidis iglu - ona najvise podseca na Decca igle... pa se prosto pitas koliko je ovo jako osetljivo a mozda nije uopste na iskakanja i slicno..... kao sto Deccu bije losh glas da joj treba rucka posebnih krakteristika da radi kako treba ( laka a izuzetno crvsta sa najboljim kug-lagerima ili pivotom ).

Vrlo mi je drago da imamo info o cenam polovnih SPU - cenim da ce sledeci hit biti polovne EMT, ako vec nisu. 

 

P.S. Uvek sam zeleo jednu SPU  :D

Izmenjeno od krca44
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Upravo sada, gluv_i_udaren reče

Verujem da je razlika izmedju hyper elipse i "pravog" fine line takodje primetna.

Sigurno jeste, ipak je Hyperka samo pocetak tih finijih profila.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)

Mozda su Japanci doakali tome sa vakumiranjem ploce za tanjir ?

 

 

 

msm nisam sad bas siguran sta su radili sa vakumiranjem... mislim to ploca-tanjir.

Izmenjeno od krca44
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 19 minuta, gluv_i_udaren reče

Btw, da se vrnemo na temu: O-Ring mora biti dobra stvar, ni jedna plo;a, koliko god ravna bila ne lezi celom povrsinom na tanjiru. Jedino sto je to jos jedna od silnih jebalada u nizu da bi pustio sebi muziku..

 

pre 17 minuta, krca44 reče

Mozda su Japanci doakali tome sa vakumiranjem ploce za tanjir ?

 

 

 

msm nisam sad bas siguran sta su radili sa vakumiranjem... mislim to ploca-tanjir.



To znači da mnogi vide isti problem, a našli su dva rješenja za njega.
Da, imam i sam ploča koje bih volio tako poravnati, ali nisam siguran da bi se muzika išta popravila za ova moja potumplana ušesa.
Ima neka caka, lako je izguglati, sa dva komada stakla i rernom (pećnicom? ono u čemu se peče nešto) koja se grije na x stupnjeva (ne previše), pa se ploča izravna.
Isti princip rada imaju komercijalni "ravnači" ploča od 4 ili višecifrene cijene u eurima, samo što su napravljeni s vlastitim grijačima, tajmerom i mehanizmom za lako stavljanje i vađenje ploče.

...

Opet, ovakav outer rim zajedno s utegom/klampom će dobrano učvrstiti ploču i odagnati i zadnje sumnje radi li ploča neke mikro pomake dok igla ore po njoj, te gubimo li zbog toga poneki šum u dvanestom redu viola.
Da nisu skupi koliko jesu bih već imao jedan ako ništa drugo, a onda zato da isprobam. :thumbsup:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)
pre 6 minuta, zerowaf reče

Ima neka caka, lako je izguglati, sa dva komada stakla i rernom (pećnicom? ono u čemu se peče nešto) koja se grije na x stupnjeva (ne previše), pa se ploča izravna

Caka je kontrola temperature i duzina procesa.

Mom drugaru su tako izravnali plocu neki "klinci" iz Zemuna, na suncu tokom leta ( izmedju dve staklene ploce ).

:D

Izmenjeno od krca44
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 3 minuta, krca44 reče

Mom drugaru su tako izravnali plocu neki "klinci" iz Zemuna, na suncu tokom leta ( izmedju dve staklene ploce ).

 

 

Ja sam tako, još u osnovnoj, nepopravljivo smotao Synchronicity od Police.

Ostavio sam ju kod starog u autu kad smo popodne otišli do bake. 🤓

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako ćemo da ravnamo ploče, najbolje da imamo staklo 10mm sa rupom fi 100 dubine 1/10mm za nalepnicu i dva otvora 7,2mm u centru za pozicioner. Onda može i sunce ili infracrveni grejač, a temperatura može da se meri isto ir termometrom

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...