Jump to content

RAAL - Eternity omni speaker


Mikorist

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 64
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Prof. Nikola "Koka" Jankovic, sculptor; Zoran "Kuzma" Kuzmanovic, sculptor. The sculpture in the back is Nikola Tesla, made 30 years ago by Prof. Jankovic, who gave the Eternity name to our speakers. The bass sphere bronze is carefully cast in Kuzma's foundry and Vladimir Ivanovic is the designer of the speaker's appearance and the one that sculpted the bronze. He will also design our amplifiers to have a sculpted bronze top plate.

Profesor Koka Janković je za mene, kao laika za umetnost, a pogotovo skulpturu, pre svega jedan divan i prijatan čovek sa kojim može o mnogo čemu da se razgovara i od koga može mnogo toga da se nauči. Veliki je specijalista za portrete i više puta sam uživao dok sam ga gledao kako radi. Kako smo se upoznali po hi-fi liniji razumljivo je da smo najviše pričali o muzici i hi-fi uređajima, a u njegovom ateljeu je uvek svirala fina muzika - najčešće stari džez.Ne znam kako se dogodilo da ga Aca angažuje za svoje zvučnike, ali mi je milo što vidim da je prilikom ovako ambicioznog projekta dobro razmišljao o tome ko će uraditi koji deo posla.Inače, ako je nekome to bitno, želeo bih još da naglasim da je Prof. Janković i akademik naše SANU.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa nije ni onaj jbl everest nesto po dizajnu, ali se i meni vise svidja od raalasuvise sam konzervativanipak, svaka cast aci, ne bih se bunio da imam kuci bilo sta od njega

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ZZZ je u podeljenoj off temi napisao izmedju ostalog :

Inace neopravdano izostaje ime coveka koji je mnogo doprineo realizaciji projekta

Vladimir Ivanovic

inace vajar, koji je osmislio i napravio rucno kalupe za livenje bronzanih delova...

Livenje su uradili momci iz livnice Zorana Kuzmanovica, isto naseg druga sa studija

jako lepo.

nazalost nasa stara prica uvek se neko izostavi...

driveri jesu beyma ali custom modeli i ne moguvse naci u prodaji, kao i srednjetonske jedinice koje su isto custom...

.

omni sam slusao u pripremnoj prvoj verziji prosle godine i iskustvo je bilo sasvim novo,

sveze, a utisak je bijo veoma dubok i jak i pored toga sto to nije bilo zavrsno stanje, a ostala oprema nije bila na potrbnom nivou...

samo test verzija.

da sada ne davim, imao sam utisak da razgovaram sa covekom dok sam obilazio oko zvunika u prostoru.

potpuno drugacije.

.

moram da priznam da finalni fizicki izgled nije moja soljica caja

smeta mi taj prizvuk spomenika, a i povrsina je malo mlitava.

ali posto ja nisam kupac moje misljennje se moze uzeti kao irelevantno

vaznije je misljenje kupaca...

.

jos jedna zanimljiva stvar je to da su fotografije uradjene u

poznatom studiju u LA-u koji vodi nas covek vise decenija

nezna mu ime nazalost, ali je jako poznat i medju najboljima na svetu za specijalnu fotografuju.

dizajneri studija su postavili svaku sitnicu koja je prisutna na fotografijama...

Cuo sam da su od praznog prostora studija za jedno pre podne podne sve organizovali i postavili

spremno za fotografisanje... Oopremi u studiju da i ne govorim naucna fantastika...

:buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

za te slike sam napisao "mozda" jer nisam upucen tacno koje je Vlada radio ;ali znam da je radio seriju fotki , bas za komercijalnu upotrebu , tako da je vrlo veoma enormno strahovito moguce da je nas momčić uradio i te slike ;po kvalitetu - lici na njegov rad ....... bar koliko sam ja skromno upoznat  :buehehe:

Хм, "Момчић"кајзеР_Созе

jest - momčić u duši ....... a ne Deda kao neki :buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 nedelje kasnije...

jest - momčić u duši ....... a ne Deda kao neki :blush:

Evo teme za pismeni zadatak iz Srpskog: Zasto Volim Chokija? ili Moj omiljeni Lala.Stucam nesto ovih dana, sve se pitam sta mi je, zena umire od smeha, kad vidi ovde se prica povela naveliko. Ne stizem da dovoljno cesto pratim sta se ovde sve pise, ali evo bolje ikad nego nikad. Sta ces, kako rece jedna devojka iz Chicaga, Amerika - Chemerika, nista ne stizem.Da ne bude: Kasno "momcic" na DIYrs stize. Pocnimo iz pocetka:Plavusu mi ostavite na miru! Nesto mi se mnogo tu muvate. Prvo je bilo u davnim racunarima "Cije su noge?" sad bi da je zadrze u sobi, i sl. Upravo taj dijapzon od jednog od prvih brojeva Racunara i ove slike za Acu ukoricavaju nekih 27 godina naseg braka. To mu dodje nekako prakticno, ozenis se sa svojim modelom pa uzivas u slikanju i zivotu zajedno. Jeste Choki je u pravu, ja sam uradio ove fotografije za Acu. Namenski smo planirali da se timing poklopi sa Acinim dolaskom i prezentacijom Ethernity na RMAF u Denveru i na Burning Amp u San Franciscu. Slikano je u studiju koji sam izgradio i vodio zadnjih 10 godina ovde u SF-u i ne treba ni napominjati koliko mi je bilo drago da uradim ove fotografije. Odkako sam pokrenuo Burning Amp postalo je vec tradicija da svakog Oktobra, Aca, Solaja, Mladen, Danny i prosle godine Nebojsa Napijalo dodju u goste, te se za mene jednodnevni Burning Amp produzi u nekih 5 dana neprestanog zadovoljstva. Od ujutro do sitnih sati je pop non stop. Izmedju dobrog pica, razgovora, muzike podesavanja zvuka, probanja Acinih zvucnika, Solajinog preampa... Redovno smo pravili veliku veceru u studiju za goste koji dolaze sa drugih kontinenata, kao i za vazne goste za Burning Amp, tako da smo obicno vukli opremu od moje kuce do studija postavljali tamo, namestali, slusali, pa onda sve demontirali, pa pakovali za BAF sledece jutro, pa tamo namestali, pa odande sklanjali, ponovo pakovali, pa nosili nazad u studio za slikanje, pa tamo montirali, demontirali pa pravili audiciju za moj crew da cuju... Za slikanje smo namenski napravili ovaj zid, ofarbali u crno belo... S moje tacke gledista, em sam fotograf, em sam audiofil, em nasi ljudi dosli, em ne samo da su nasi nego su najbolji od najboljih u onome sto rade... Sad vam je jasno zasto vec od Januara brojim dane do Oktobra. Ethernity i dizajn - Kako i sami znate zvucnici cesto treba da zadovolje dvojaku funkciju, tehnicki kvalitet i estetski. Ukoliko bilo koji prednjaci na ustrb drugog onda ne valja. Zbog toga open baffle skoro uvek ima ozbiljan estetski problem. Potrebna je sto veca ploca da bi tehnicki radilo kako treba, a velika siroka drvena ploca i tipicna dnevna soba slabo da idu zajedno. Ukoliko Ethernity shvatite kao veoma inteligentan open baffle onda vam ideja postaje jasnija. Sada, uzmite ovaj experiment: Izvadi iz kutija deset 15" zvunika. Poredaj ih jedan do drugog. Izmeri koliko prostora to zauzima - odprilike 4.5 metra ukoliko se zvucnici dodiruju. (Izbaci kutije u drugu sobu da se ne saplices, jer ti vise nije ostalo mesta u sobi da se kreces) E sad pokusaj to da spakujes u nesto sto ce da zauzme najmanji moguci prostor i da uz to moze da izdrzi neverovatnu silu izazvanu potiskivanjem 5 x 15 inca i da uz to ne vibrira? Povrh svega napravi tako da ne izgleda kao ruglo u sobi... Kako drugacije konstruisati open baffle a da ne zatvoris pozadi kutiju? Kako drucagije konstruisati omni direktivni zvucnik a da nije okrugao? Kako povezati mid i bas a da se ne potiru previse visoko? Svi ovi zahtevi su minska polja u dizajnu zvucnika, gde mnogi ili ne uspeju ili naprave kompromise. Setite se da je i Linkwitz koji je izmislio open baffle, konstruisao subwoofer da bi podpomogao bass na cuvenim Orionima. Estetski, Ethernity oblik je neouobicajen za ono sto smo naviklii da vidimo, ali nemojmo porediti babe i zabe. Poredimo performance ovih zvucnika sa adekvatnim, a sto ce reci za ljubitelje kockastih kutija - cik smesti pet 15" u kutiju pa vidi koliko ce to mesta da zauzme, i jos uz to da je open baffle, da bi moglo adekvatno akusticki da se spoji sa mid i tweet. Da li sam pomenuo da tweet deo treba da bude bas na odredjenoj visini usiju?Nadam se da kada uzmete sve ovo u obzir, shvatice te koliko je ovo genijalno resenje bez kompromisa. Kada kazem bez kompromisa to kazem sasvim pouzdano jer sam imao priliku da cujem, odnosno da koristim adekvatnu gramatiku, i na moje veliko zadovoljstvo da slusam. :( Takodje verovali ili ne, mnogo je lakse smestiti u sobi ovaj oblik, nego (proporcionalnu) kockastu kutiju. Bronza je neuobicajen materijal za zvucnik, ali samo zato sto je mnogo lakse i jeftinije iseci daske i zalepiti ih u box. Po bilo kom drugom kriterijumu svi bi imali bronzane zvucnike pre nego drvene. Noralno ukusi su razliciti, i sasvim je tacno da ono sto se ne dopada jednom ne mora da znaci da se dopada drugom. Da je suprotno svi bi imali samo jedan zvucnik, jedno odelo, jedna kola. Moj cilj je zelja da se Acin dizajn postavi u ispravnu perspektivu i lakse shvati sta je postigao, kao i da se koristi ispravan metrics u poredjenju. Posmatrati samo dizajn bez obzira na tehnicki zahtev postavljen verujem da je ovaj forum poslednje mesto za takav razgovor.Genijalnost dizajna i konstrukcija Ethernity- ja je ravna velikim istorijskim proizvodima, da pomenem npr, B&W Nautilus. Jedina je razlika sto Aca nema jednako veliki marketinski budzet da to i promovise na isti nacin i sto Ethernity zvuci bolje. Kada se prica o ribonima, postoji veoma jak razlog zasto je Aca visoko priznat i cenjen od svih velikih imena u audio biznisu. Kad Nelson Pass kaze "Alexandar is the best... he knows his stuff" onda je sasvim nepotrebno s moje strane dodavati bilo sta. Normalno ja sam malo sentimentalniji na uspeh naseg coveka i sve ima drugaciju perspektivu kad se 9000 milja pomnozi sa 19 - 20 godina, ali to sto je Aca napravio sa ribonima jos niko nije uspeo. Ribon je daleko napredniji od bilo kog visokotonca, a Aca je svojim idejama i konstrukcijom uspeo da odkloni sve sto im je bila slaba strana i time napravi savrsen zvucnik. Koristio sam i voleo ribone i pre nego sto sam cuo RAALove, i dovoljno mi je bilo samo jedanput da ih cujem da znam da se radi o savrsenom proizvodu.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kako već čovek reče, tek kad se malo razmislim, shvatim zašto su ove kutije beskompromisne... Same komponente su ništa dok se ne sklope u celinu kada dobiju taj 100000 dolara vredan zvuk. Znači, koji mind job :blush:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Svaka čast... ostajem bez reči posle ovakvih priloga.Sram da bude sve koji ikako probavaju da podriju i omalovaže ovakvu veličini i uspeh. Ovaj čovek živi ono što mi sanjamo. Svaka čast!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...