Jump to content

Mali eksperiment – OB vs BR sub


damic

Preporučeni Komentari

Dobio od prijatelja na probu/prepravku dva OB suba, prednja ploca dimenzija 60 x 60 cm. Drajver je 15-incni Howthorne Silver Iris Augie, koji je Eminence specijalno pravio za primenu u OB.

rfbOB2G.jpg

 

Plan je da se od ova dva OB suba napravi jedan, ali u Ripol dizajnu, cija je glavna prednost da zauzima najmanje prostora od svih OB varijanti. Dve 15-ice bi stale u kvadratnu kutiju dimenzija stranica oko 45cm, zapremine ispod 90l.

Pre nego sto sam resio da rastavim OB subove, uradio sam par merenja sa mesta slusanja u mojoj sobi.

pocZl6f.jpg

Moj sub (1 od 4) je sa vuferom od 10 inca u BR kutiji zapremine 74l (Visaton TIW 250), pozicija u sredini sobe ispred mesta slusanja (sluzi i kao stocic) udaljen od prednjeg zida 2,6m. SPL odziv u realnom prostoru, vidi se na gornjem grafiku prikazan CRVENOM linijom.

Na prvi pogled odziv je katastrofa, na 29,6Hz i 60Hz ima dva ogromna pika a izmedju te dve tacke rupu, sirine cele oktave. Posle 60Hz, odziv je kako-tako. Generalno receno, odziv suba je los, sto je gotovo redovna pojava u svim nasim sobama i iz tog razloga uvek preporucujem upotrebu bar dva suba cija kombinacija daje mnogo bolje rezultate. Naravno, moze i vise od dva. Cesto na pojedinim temama govorim da subove treba pozicionirati iskljucivo uz merenje odziva, sto retko ko prihvata, vecina se oslanja na svoje “zlatne uši”.

Zatim sam moj BR sub sklonio i na isto mesto stavio jedan OB sa gornje slike, PLAVA linija predstavlja slucaj kad su membrane drajvera okrenute prema prednjem i zadnjem zidu sobe, a ZELENA kad su membrane okrenute ka bocnim zidovima. Soba je 4 x 6m.

Iz grafika se moze izvesti nekoliko zakljucaka, kao sto je poznato, OB sub u sobi daje manje velikih sobnih rezonanci (modova) a veci broj manjih, sto je pozitivno. Kad je pozicioniran ovako skoro na sredini sobe, vise mu “prija” veca udaljenost od zidova u koje gledaju membrane, ovde je razlika u SPL-u oko 8dB. Ovo mi ima logike, kako je emisija dipola u obliku broja 8, radijacija sa obe strane je veca ako ima vise prostora sa prednje i zadnje strane drajvera. Sa druge strane OB daje manji ukupan SPL (ovde poredimo 15 i 10-incne vufere povrsina membrana 850 i 300cm2). Klasican sub daje nizi frekventni odziv od OB.

CRNA linija predstavlja odziv glavnih zvucnika Apogee Duetta sa 4 suba, cisto radi poredjenja. Sva merenja radjena sa istom jacinom signala. Subovi seceni low pass filterom na 80Hz.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zelim da izrazim jedno svoje razmisljanje. Kada bi imali dva razlicita drivera npr dve 15 -ce razlicite firme ali da  su nekiim cudom 110% isti parametri merenja zvuka (utopiski) siguran sam da bi opet razlicito zvucali jer su razlicitih proizvodjaca. 

Sad to razmisljam jer mogu negde da vidim merenja koja mi se svidjaju ali da mi se ne svidja zvuk a sa druge strane da vidim ista (to je jako bitan detalj) takva merenja a drugi brand i da mi se svidi zvuk. Nisam protiv merenja daleko od toga ali mislim zbog gore izrecenog da ne mogu bas da mi kazu kakav ce biti moj utisak zvucni kad ja to sednem da slusam jer je i sam zvucni pecat drivera veoma bitan. 

Znaci nista ne kudim samo onako razmijlam naglas.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Svi ,,MI,, razlicito cujemo a i znamo,pa sta ce nam onda usi za slusanje.Bogami ne kudim ni ja samo glasno razmisljam kao STRADI.I ja imam problem sa 3w clasic ne mogu da merim pa kopristim usi pa kako bude jer nemam mernu opremu a onako za zajebanciju i dokolicu dobro dodje ,ubijes koji sat kad recimo pada kisa i ,, tako to,,.Bar kod mene je tako bez ikakve ljutnje ili bilo kakvog negiranja vec dokazanih stvari ili pogresnog nerazumevanja tematike.Licno volim da to tako cujem i za mene je to to jer je jedina opcija u lenjosti da preduzmem neke odredjenije stvari kao sto su merenja.:DVec tri nedelje menjam delove u skretnici skoro svaki dan i jos nisam ni blizu onog sto zelim ali dace BOG.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Stradi said:

Zelim da izrazim jedno svoje razmisljanje. Kada bi imali dva razlicita drivera npr dve 15 -ce razlicite firme ali da  su nekiim cudom 110% isti parametri merenja zvuka (utopiski) siguran sam da bi opet razlicito zvucali jer su razlicitih proizvodjaca. 

Sad to razmisljam jer mogu negde da vidim merenja koja mi se svidjaju ali da mi se ne svidja zvuk a sa druge strane da vidim ista (to je jako bitan detalj) takva merenja a drugi brand i da mi se svidi zvuk. Nisam protiv merenja daleko od toga ali mislim zbog gore izrecenog da ne mogu bas da mi kazu kakav ce biti moj utisak zvucni kad ja to sednem da slusam jer je i sam zvucni pecat drivera veoma bitan. 

Znaci nista ne kudim samo onako razmijlam naglas.

Postoje merenja i merenja. Freventni odziv je bitan ali nije sve. U videu ispod opširnije a i to nije sve :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 minutes ago, 2a3 said:

Svi ,,Vec tri nedelje menjam delove u skretnici skoro svaki dan i jos nisam ni blizu onog sto zelim ali dace BOG.

Mislim da je bas to segment gde instrumenti mislim merenja mogu najvise da pomognu. Susreti drivera tj izrada skretnice. Mislim merenja realno pomazu svugde jasno mi je to ali ono moje razmisljanje nije bas za zaboraviti i baciti ali vise u smislu onog balona gore pored glave kad nesto trazis da ipak nije sve u merenjma i onome sto pokazu grafikoni nista vise.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

13 hours ago, chakija said:

Fino fino...a jel suv bass na OB? :blink:

Bas je solidan, i imam utisak za ovih par dana koliko ga slusam da je malo "brzi",  ali nema one energije kao kad je zvucnik u kutiji. Prednja ploca je suvise mala, mozda bi zvucalo drugacije da je veca. Ipak sam vise za BR ili kompresiju.

Dalje, Fs je prilicno nizak 27Hz, vesanje je harmonika i prilicno kruto kao kod PA drajvera, zahteva jako pojacalo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, 2a3 said:

Svi ,,MI,, razlicito cujemo a i znamo,pa sta ce nam onda usi za slusanje.Bogami ne kudim ni ja samo glasno razmisljam kao STRADI.I ja imam problem sa 3w clasic ne mogu da merim pa kopristim usi pa kako bude jer nemam mernu opremu a onako za zajebanciju i dokolicu dobro dodje ,ubijes koji sat kad recimo pada kisa i ,, tako to,,.Bar kod mene je tako bez ikakve ljutnje ili bilo kakvog negiranja vec dokazanih stvari ili pogresnog nerazumevanja tematike.Licno volim da to tako cujem i za mene je to to jer je jedina opcija u lenjosti da preduzmem neke odredjenije stvari kao sto su merenja.:DVec tri nedelje menjam delove u skretnici skoro svaki dan i jos nisam ni blizu onog sto zelim ali dace BOG.

Što ne uzmete ovo za probu, biće vam jednostavnije sa merenjem frekventnog odziva

http://loudspeakerfreaks.com/Product.asp?Product_ID=12418

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

16 hours ago, Stradi said:

Sad to razmisljam jer mogu negde da vidim merenja koja mi se svidjaju ali da mi se ne svidja zvuk a sa druge strane da vidim ista (to je jako bitan detalj) takva merenja a drugi brand i da mi se svidi zvuk

Upravo ovo je, da kazem problem ili sustina.

Frekventna merenja i raspodela zvuka po sobi su jedna stvar, da se obezbedi cistoca i pokrivenost reprodukcije, a "licni pecat" zvucnika je prica iz domena entropije zvuka, koju prakticno ne mozemo korektno da merimo u sobi.

Nacin, vrsta i intenzitet harmonika koje zvucnik moze da prenese, uz unos sopstvenih. I to je prosto odvojeni kolosek price, i svaka cast onome ko moze da uziva i prosto da cuje taj deo zvuka.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Super tema, evo mozda ste primetili, ja koristim OB (Eminence Beta 15) koji ne zvuci dobro zato sto je blizu zida, s druge strane (nezavisno) koristim i CSS125 fr u kompresiji koji cak bolje zvuci od OB, samo mu 'fali malo basa nize'. A posto sam u novom stanu, soba je zvucna katastrofa, dimenzija otprilike 4x4m, kocka :( (2.7 plafon). I sad nesto razmisljam da li vredi da pravim Ripol, ili da pravim 4 zatvorema Sub-a i batalim OB. Pre ce biti ovo drugo, zato sto bi Ripol bio opet do zida, sto ne valja.

A da sam na tvom mestu, ako bih mogao, pre Ripola bih probao Nelson Pass-ovu varijantu SLOBe, :D tj.Slot Loaded Open Baffle  imas verziju sa samo jedan 15"zvucnik. A kad smo kod Ripola, trebace Notch filter, aktivni ili pasivni, mozda na oko 200 hz...

ob rear.jpg

np room 170710.jpg

415B640B-628C-444A-BE19-8E9DEE1EB284.JPG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ali u pricu su ukljuceni razliciti srednjotonski/ extended range driveri i to je neverovatno bitno. Na primer sa Lowtherom i sa Visatonom nije bas isto bass podrucje koje oni sami dohvate tj vise taj gornji bass jer od bassa basssa nemaju ni jedan ni drugi u OB koncepciji. Tako da i implementacija a i sam tip bass drivera bi bio razlicit. Sasvim druga tema .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

30 minutes ago, Vix said:

Super tema, evo mozda ste primetili, ja koristim OB (Eminence Beta 15) koji ne zvuci dobro zato sto je blizu zida, s druge strane (nezavisno) koristim i CSS125 fr u kompresiji koji cak bolje zvuci od OB, samo mu 'fali malo basa nize'. A posto sam u novom stanu, soba je zvucna katastrofa, dimenzija otprilike 4x4m, kocka :( (2.7 plafon). I sad nesto razmisljam da li vredi da pravim Ripol, ili da pravim 4 zatvorema Sub-a i batalim OB. Pre ce biti ovo drugo, zato sto bi Ripol bio opet do zida, sto ne valja.

A da sam na tvom mestu, ako bih mogao, pre Ripola bih probao Nelson Pass-ovu varijantu SLOBe, :D tj.Slot Loaded Open Baffle  imas verziju sa samo jedan 15"zvucnik. A kad smo kod Ripola, trebace Notch filter, aktivni ili pasivni, mozda na oko 200 hz...

ob rear.jpg

np room 170710.jpg

415B640B-628C-444A-BE19-8E9DEE1EB284.JPG

Treba ti ovo http://sound.whsites.net/project48.htm (ima i novija varijanta), ili samo ovo na postojeće http://sound.whsites.net/project71.htm

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vix, ovo pravimo za drugara koji malo kuburi sa prostorom a voli OB sound. Ripol je dizajn sa ubedljivo najmanjom zapreminom "kutije". Malopre sam napravio grubi proracun, dimenzije bi bile 440 x 440 x 429mm sto je 83,05l.  Poseduje aktivnu xo, rez ce biti izedju 60-80Hz LR48, tako da nece biti potrebe za notch.

Planiram iduce nedelje seckanje materijala pa cu da javim kako je ispalo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, sam Dipol, tj. Ripol ne bi zauzimao mnogo mesta, ali ipak i za njega vazi da mora biti dalje od zida, ako moze tako da se postavi, inace dzaba...

Nixie, sve izleda da cu na kraju ici na male zatvorene kutije za Linkwitz transformacijom. Lakse naci 400 w pojacalo nego smestiti OB...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, Vix said:

Da, sam Dipol, tj. Ripol ne bi zauzimao mnogo mesta, ali ipak i za njega vazi da mora biti dalje od zida, ako moze tako da se postavi, inace dzaba...

Nixie, sve izleda da cu na kraju ici na male zatvorene kutije za Linkwitz transformacijom. Lakse naci 400 w pojacalo nego smestiti OB...

Ma ne treba ti 400W, ti imaš ta mala pojačalca za glavne zvučnike, 100-200W D klase (samo full bridge) za sub ti je puna kapa. Najbolji bas je iz kompresione kutije sa korekcijom. Većina dobrih SUB-ova je tako napravjena. Moj kum ima jedan baš takav, ubija a čist ko suza. I komšije ga vole samo ne znaju odakle dolazi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...