Jump to content

Kupujem Siemens ECC 82


Stradi

Preporučeni Komentari

Smes da radis sta hoces, ali nije korektno da na diy forumu delis tehnicki nedorecene savete. Iako u dobroj nameri. 

Nije ovo pisanije uperemo ni zeru protiv tebe, nisi ti, dunavko, ni izmislio lampe ni izmislio svapovanje i slicne pokusaje prosirenja zabave i probanja...

Menjaj i slusaj, kao i masa tzv audiofila, ali znaj da je to u sustini hajp, nebitno da li je da postenom ili nepostenom predistorijom.

To moze da ima velikih psihoakustickih efekata i da te nacini srecnim, ali je tehnicki nekorektno bez "poznavanja kretanja elektrona" i situacije ispod podnozja lampe....nazalost, takva je audio industrija, pojacano kretanje elektrona u ritmu muzike. 

 

Jos je trazena simensova ecc82, za koju se prica(ja je nisam imao da mogu da potvrdim), da ima srebrnu (ili posrebrenu) anodu..pa mozda i to nekome cini zadovoljsvo..kao recimo meni ove verzije lampi sa pozlacenim pinovima..

 

I kao sto je valjda jasno, posto je to sve elektronika, i igracke su nam napravili neki elektronicari, po nekim formulama i zakonima, oni i dalje vaze...i sve je to razvijano zarad potrebe ratovanja i komunikacije medju "artiljerijom", a onda su pacifisti malo prenamenili igracke za zabavu.

Ne znam sto se toliko boris protiv malo detaljnijeg (u)poznavanja problematike? Nakraju sve mora da se svede pod racunanje i merenje, da bi imalo predispozicija da dobro radi..pa tek onda birkaj sta je sluhu lepse..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

veruj mi da sam tehnicki jako potkovan,cevi,praksu i teoriju poznajem vise nego pristojno.odrzavao sam cevnu opremu u jednom poznatom institutu,cak i deo jednog cevnog racunara,a uzgred 5963 cev se nikad nije koristila za oscilator vec za f.flopove a i ecc82 se tu isto koristila.tehnike merenja si mi poznate,imam mnogo moje merne opreme.radio sam sa velikanima srpske audio scene.sam pravim audio uredjaje,sam motam transformatore,ali samo za sebe.ne prodajem moje uredjaje.ponesto i poklonim.da ne duljim,karakteristike ecc82 i 5963 su iste,prenosne,resetkine i anodne.kako postavis radnu tacku tu i rade,jedna i druga,u linearnom i onom drugom rezimu.jedna menja drugu do 250v an.napona iako sam ja 5963 napajao i sa 310v i jos radi.jel treba da dubim teoriju da bih pokazo koliko znam.ili obrnuto.sto se tice slusanja,kada je pokojni N.Vukusic pisao onu drugu knjigu o  cevnim audio pojacavacima mi kao saradnici smo predstavili svoje radove,nas 12.i bila je obaveza da svako od nas da po dve muzicke numere.ja sam odabrao b.okudzavu i dz.baez.te numere nemaju neku muzicku pratnju pogotovo okudzava -sam vokal i gitara.Nikola se malo bunio,ipak te pesme moraju da budu takve gde bi tehicki deo dosao do izrazaja ali sam mu dao obrazlozenje koje i dan danas vazi za mene:nisam od osoba koji kupi sistem muzike ,pusta nesto na njoj ,analizira rad pojedinih instrumenata,meri ,razmesta,drnda to sto pusta,muziku bira po tome kako se cuje timpan,itd..Tu se negde izgubilo nesto...muzika je i tekst ,poezija,izraz a ne samo tupi ritam instrumenata,drmanje membrane,niklovana anoda i kriva katoda.najlepsi instrument je ljudski glas.elem,cev 5963 je ista kao ecc82.tocka.zavrsena prica a evo i link za onu pesmu od okudjave koja se zove molitva i gde pesnik moli boga da svakome da ono sto mu treba,plasljiivom hrabrost a nekom i razum.toplo je preporucujem svima.na kraju nista se vise ne meri nego se slusa ,pa za to i imas taj audio urejaj.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I sada ti meni pojasni, zasto si sa takvim tehnickim pedigreom zalutao u audiofilske obicaje, i oslonio se na neskolovan, nevezban, nereferentan, kompleksan i sklon pogresnim opazanjima, sluh..Kao sto i neka merna oprema moze da bude nekorektna, sa limitima, ili prosto lose upotrebljena pogresnom metodom...

Cinjenica je da na kraju krajeva slusamo to sto slusamo, ali treba da znamo sta slusamo, koji su elementi sistema, fizike i slusnog aparata...

Ako se situacija i promenila prostim ubadanjem lampe, nebitno bolje ili gore, zar nema zelje da se konstatuje zasto, da li je sve bilou redu i pre toga, dali je sve bilo tehnicki korektno, i na kraju da li je sluh naviknut na nesto a sada doziveo promenu, bilo koje vrste..

 

Plus,  metoda "slusanja" je prazna referenca mnogih prodavaca zmijskih vodica i magle, i lake zarade. I vise se prevara radi u toj zoni, jer je subjektivna, nedokazljiva, ABX testovi odbaceni...ali je to velika i borbena tema..trgovci su mocni...

Sa trece strane, na DIY forumu pokusavamo da sastavimo neke kockice, sa logicnom i tehnickom osnovom, i tu se mogu probati razne opcije konfiguracija, ali ipak znamo da brinemo o okruzenju komponenti, radnim tackama, uparenosti, karakteristikama i sta mozemo da ocekujemo..

Slusanjem samo verifikujemo (ne)uspesnost iskoriscene kolicine detalja u sistemu, bio on predpojacalo, pojacalo, zvucnik ili ceo sistem..

Poenta je u metodama diy, a ne u audiofiskim obicajima ljudi koji inace imaju sva ljudska prava i slobode misli, ali su bahato odbili sopstveno pravo da gube vreme ucenjem i razumevanjem tehnike..

Nego osmatraju dogadjanja, kojegde, selektuju aktivnosti sa minimumom truda i novca i prave neke "probe" i ucestvuju u nekim diskusijama...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kako ide onaj citat iz filma - ne's se ti sinko leba od te tvoje svirke najesti ....

 

vladd- definitivno si se pogubio u ovoj temi , ne znas vise ni gde ni zasto udaras

pitanje je bilo jednostavno - moze li ova ceve umesto ove

a da ga jebem , ja vise nisam siguran dve iste lampe da li ce biti iste , posle 100god gubljenja vakuuma i ostalih faktora , a ti mu ga ciguljas sitna crevca

obrati paznju na AndrewT pisanije na Big DiyA - 85% onoga sto napise covek jeste u pravu , al' niko ko je duze od 3 dana na tom forumu vise ne obraca paznju , jer nikakve koristi od njegovih postova

pored konkretnog znanja , ako se covek bavi socijalnom interakcijom , neophodan je i minimum socijalne inteligencije

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

43 minutes ago, vladd said:

Poenta je u metodama diy, a ne u audiofiskim obicajima ljudi koji inace imaju sva ljudska prava i slobode misli, ali su bahato odbili sopstveno pravo da gube vreme ucenjem i razumevanjem tehnike..

Nego osmatraju dogadjanja, kojegde, selektuju aktivnosti sa minimumom truda i novca i prave neke "probe" i ucestvuju u nekim diskusijama...

Ja , kao doživotni neozbiljni audio početnik, mogu da se složim sa ovim citiranim osim da sam bahato odbio da se bavim razumevanjem tehnike. Nešto ću da pročitam, nešto od toga ću i da razumem ali da tvrdim da se razumem u elektroniku neću. Probaću ono što oni koji se razumeju izprojektuju i nesebično nam dariju da probamo i učestvovaću u tim diskusijama komentarišući moj lični doživljaj i utisak o zvuku jer mislim da je to i krajnji cilj.

Problem je što postoji isključivost ovde na forumu. Ja sam upravu, moja je poslednja i tačka. Prave ljudi još uvek sve i svašta, naravno u manjem obimu jer je maje para ali mnogi neće da kažu, napišu šta su uradili jer ide se na svađu,  omalovažavanje i slično. Što mi reče  ... šta će to meni u životu.

Da ne budem pogrešno shvaćen uvek sam za konstruktivnu kritiku, ukazivanje na greške i neslaganje i uvek pitam šta treba da se poboljša u zvuku i teram da se kaže još bolje napiše. Ubeđivanje da je samo on u pravu ne prihvatam. Poslušaj, opleti do mile volje, super. Nisi čuo a na sva usta to ne valja kako zvuči, jok brate. Konstrukcijski ne valja zbog toga i toga podržavam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

54 minutes ago, Zen Mod said:

obrati paznju na AndrewT pisanije na Big DiyA - 85% onoga sto napise covek jeste u pravu , al' niko ko je duze od 3 dana na tom forumu vise ne obraca paznju , jer nikakve koristi od njegovih postova

Fantastično poređenje... nekad sam i pročitao šta piše AndrewT, ali skontam nakon nekog vremena da je mnogo zamorno :(

Liči vladd na njega, nije da nije... :D

Kaži ga brate, kratko, ubodi suštinu. Zato je forum. Za teoretisanje piši knjigu pa izdaj. I to će neko da kupuje i čita.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da e potpunije razumemo, nisam mislio samo na neke clanove diy foruma, ili nesto veci broj clanova hifi foruma ali nisam dopisao da je "svetski trend".

Vise sam pomislio na one koji smatraju da postoji neka mistika i magija, ili nicim konkretnim izazvana neka karakteristika zvuka..

A u maloj meri se odnosi na sve one koji ne zele da se upuste u doucavanje. Bar na diy forumu..gde se nesto busi, lemi, povezuje i meri...

Ovo nije filozofski forum vec tehnicki, i neke tehnicke cinjenice postoje i iskljucive su, pa i tvrdnje oko njih su srazmerno iskljucive..

Ja bar ne ispostavljam iskljucive tvrdnje, a da nisu zasnovane na tehnickim cinjenicama. Moze se desiti da ispustim neki detalj,izvedem pogresan zakljucak, ali diskusija i sluzi da se sve to koriguje. I naravno da ne znam sve i svja, ali ono sto znam, to znam, i ne smatram da je malo ili povrsno(a to ne smatraju ni neki drugi, tek da nije moja uobrazilja), a pride nisam prestao da ucim...niti cu to sebi da dozvolim. Rekao sam , na pocetku a i sada, daimam veliku pauzu u bavljenju audio spravama, ali sam dobar deo propustenog razmotrio..sada nadoknadjujem propustene realizacije, koje sam nekada planirao, a nisam doradio..popunjavam rupu iskustva

Ali nije na meni da budem ucitelj, ali mogu da otvorim diskusiju sa tehnickog aspekta, i u tom smeru prihvatam sve opcije rasprave. 

Oko nametanja imaginarnih zakljucaka i smernica, zasnovanih na nestabilnim osnovama, sto se tehnike tice(hajp, pomodarstvo, marketing, ili prosto svetsko forumasko infantilno lupetanje), tu sam poprilicno , osnovano i nepopravljivo iskljuciv da takve elemente diskusije odbacim.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Zen Mod said:

moze li ova ceve umesto ove

Po meni NE MOZE..kao BC 107 umesto BC550..ili koji god slican primer stavljanja losije komponente..

Logika je, ako vec biramo BOLJE, da to radimo u svakom slucaju..

 

Quote

 

obrati paznju na AndrewT pisanije na Big DiyA - 85% onoga sto napise covek jeste u pravu , al' niko ko je duze od 3 dana na tom forumu vise ne obraca paznju , jer nikakve koristi od njegovih postova

pored konkretnog znanja , ako se covek bavi socijalnom interakcijom , neophodan je i minimum socijalne inteligencije

 

O socijalnoj inteligenciji na forumu neka brinu moderatori. Kda vec ima materijala.

Na big diy se moze lepo diskutovati sa malom manjinom tehnicki pismenih, ostali...kako im volja, traze uzbudjenja i novotarije..

Vise bih sebe poredio sa SY, koji ignorise nekorektne postove, a na korektne se trudi da odgovori.

A voleo bih da se igram sa igrackama koje ima jneutron i jos par njih iz "doline"..

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 minutes ago, vladd said:

Ovo nije filozofski forum vec tehnicki, i neke tehnicke cinjenice postoje i iskljucive su, pa i tvrdnje oko njih su srazmerno iskljucive..

reci brate sta imas , ne razvodnjavaj i ne skaci sam sebi u usta

 

obrati paznju na ovo : Takodje, postoji razlika izmedju iznosenja stava i cedjenja suve drenovine.

 

nisam ja sam dosao do toga , i mene su naucili

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja pokusavam da postujem posteno. Da iznesem neka saznanja, i da saznam nesto novo. Smatrajuci da na forumu nema nevaznih ljudi.

Ako je situacija takva, da se to mora promeniti, nije problem...iako nije zadovoljstvo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nemam vise pojam koja ti je namera , ali ja vise od obima stiva ne savatavam sustinu

eto , neka je i do mene - moje nedovoljne obrazovanosti , no bih te onda molio da za nas (drustvo iz zadnje klupe) u postovima izvuces i kratak zakljucak ...... da ti pisanje ne bude u ludo .... pa cu bar ja odma' da skocim na dno posta i procitam ono sto razumeti mogu

:rofl:

ono sad , taksativno bi mogli , po svim postenim i nepostenim pravilima eritristicke dijalektike , da se bavimo svakim pojedinim argumentom u zadnjih nekoliko postova - koji nije vezan za tehnicku stranu rasprave ....... no mi mrsko

i ne zamenjuj teze ..... vrlo dobro znas da nisam napravio nikakvu podelu na vazne i manje vazne

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemam ja taj stav, koji mislis, i nije problem biti kratak, ali za kratke postove treba ..onaj koji cita i da razume..

Niti sam na tebe mislio po pitanju podele, vec na sebe .

Jednostavno JA smatram da se svi zabavljaju svako na svoj nacin. I to jedino postujem.

Prostakluke, patologije, i ostale soc devijacije, jednostavno ne primecujem i ne posvecujem im paznju.

 

P.S

Necemo da se vredjamo, onaj AndrewT je pomalo retard..mislim, nije netacno sta pise, ali su mu postovi na nivou.."treba ukljuciti pojacalo da bi se cuo zvuk"..kao da je vaspitac u jaslicama.. :) 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I to sto kazes. Moram da donesem neke cevape da se revansiram sto sam napravio povod za oglas sa najvise strana u istoriji oglasavanja koji nemaju veze sa oglasom, Evo ja cu da kupim cevape za kaznu sto ne znam da merim. (sto se kaze plati kad si neznalica).

Da ne zaboravim da se izvinem javno svima narocito pojedincima  sto ja slusam uredjaje a ne merim, doduse merio bih ja da znam ali ne znam, ali i drugi da se izvinu sto ne znaju ono sto ja znam to bi bilo korektno :loleverybody: a moram da se izvinem i sto nisam poslusao roditelje da upisem elektrotehniku nego odoh u komsiluk (lepse bejahu devojke) . Sledeci put dajem oglas na KP. :) 

Nego treba da dobijem neke WE 5814 sutra ako Bog da pa rekoh da pitam da li da uzimam ili ne. Gde su one u odnosu na ECC 82, E82CC, 802, 5963 mislim zvucno jer je to moj jedini merni instrtument ma koliko bio nesavrsen drugi nemam. :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam skoro trampio sylvania 5814A za RFT ECC82, u mom hummble preampu boljše rade.

Savet ne preplaćivati lampe pošto se kojekakve SQ prodaju po loodačkim cenama, bolje kupiti više "običnih" pa probavati i/ili čekati povoljne ponude

Po meni najbolje lampe su one koje su ispravne i nisu mikrofonične a najbolje mi se sviđaju ECC82 Philips

evo ovde ima slika i podataka ko je proizvođač a pod kojim logom su plasirane lampe

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...