Jump to content

Kupujem Siemens ECC 82


Stradi

Preporučeni Komentari

ako je na lampi napisano ecc82 12au7 5963 ta lampa mora da ima jako slicne karakteristike kao sto je dato u katalogu za tu lampu.5963 je projektovana za profesionalu sa smanjenim Ua -250v ali je zato robusnije izrade i trpi vecu disipaciju na anodi .stavljale su se u logickim kolima zbog pouzdanosti,ali imaju iste karakteristike kao ecc82.budalastina je ko tvrdi drugcije.mnoge 5963 su se pokazale u audio aplikacijama mnogo bolje nego vecina ecc82.ako je guma 14 -75 -155 onda je svaka guma koja ima tu oznaku pasuje na felnu od14 cola itd...imate dosta materijala na netu za tu temu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nasao mi je konstruktor lampe , Zamenio sam postojece Philips Mini Watt za Sylvania 12AU7A . I jedne i druge lampe su NOS. Moja potraga je gotova za ovaj put. Hvala svima na savetima i na saznanju za 5963 kao jednu od varijanti za ECC82. Mogao sam da biram i cak sam pregovarao sa @dunavkom da uzmem te Sylvania gold 5963 i vec resio da okoncamo posao ali kao sto rekoh konstruktor me je sinoc obavestio da mi je nabavio lampe a da ce uzeti predhodne koje su bile ugradjene. Dunavku se i javno zahvaljujem na strpljenju i volji da me nesto nauci kao i zelji da u mom prostoru isprobamo dosta lampi  ali istovremeno i izvinjavam za moje neznanje  i dosadjivanje. 

Sad odoh da preuzmem lampe.

Hvala svima

ps

Da ne zaboravim, cemu oglas samo za Siemens. Ja sam jurio lampu sa extended, i bright sound-om jer mi takve vise odgovaraju pa je zato Siemens bio izbor jer sam ih do skoro slusao samo u drugacijoj konstrukciji prepojacala. Ova Sylvanija je takodje na toj strani , bar tako pisu po svetu a uskoro cemo se i sami uveriti. Jesu Telefunken i Mullard vrhunske lampe ali za moj ukus ne tako otvorene i transparentne ja to zovem malo tupe i malo previse mekane za moj ukus naravno. Imao sam na probi i jedne i druge, a to je moje misljenje i od ranije ali mislio sam mozda sa ovom konfiguracijom u uredjaju , ali ne , one jednostavno imaju taj deo u zvuku koji ja ne volim. Tako da ja sam tacno znao sta trazim uskoro cemo saznati i da li sam nasao. Sudeci da imam i 2A3 Sylvania i Sylvania 6AG7 postao sam kolekcionar Sylvania lampi izgleda.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A zasto bi "morale" da imaju jako slicne karakteristike, i sta je to jako slicno, kada i medju lampama sa istim oznakama ima rastura osobina? Ko ih tera na moranje, potrosaci, industrijska elektronika koja ih ne koristi vise? Standardi koji ne vaze?

Zato ih  merenje definise gde su i sa su, za bolje poredjenje, nalik uparivanju tranzistora..Inace i njima "moraju" da budu slicne karakteristike, ali nisu..pogotovo od serije do serije..

 

A ako je vec analogija sa gumama, pa ima neke razlike izmedju miselina, danlopa i tigra.. :) ..iako im je dimenzija ista. :) BTW, desava se i kod guma, da se jedna uzduzna polovina brze trosi od druge ..

Proizvodnje nisu savrsene, a mi ipak zlimo da nam je sistem sto savrsenije utrimovan..

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, Stradi said:

Nasao mi je konstruktor lampe , Zamenio sam postojece Philips Mini Watt za Sylvania 12AU7A . I jedne i druge lampe su NOS. Moja potraga je gotova za ovaj put. Hvala svima na savetima i na saznanju za 5963 kao jednu od varijanti za ECC82. Mogao sam da biram i cak sam pregovarao sa @dunavkom da uzmem te Sylvania gold 5963 i vec resio da okoncamo posao ali kao sto rekoh konstruktor me je sinoc obavestio da mi je nabavio lampe a da ce uzeti predhodne koje su bile ugradjene.

 

sta radi gosn dule?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, dunavko said:

zato centriras trap.pozdrav

Nisi razumeo, problem nema veze sa trapom.

Cudi me da nije preporucena ecc802, npr, vec izhajpovana krajnje nepreporucljiva lampa za audio aplikaciju.

To sto je u kompjuteru delida frekvencije ili radila kao oscilator, nema veze sa linearnim rezimom rada.

Valjda neko pozeleo da rasproda silnu furdu i zalihe, pa osmislio price o sonicnosti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Portrait of a Tube

The 5963

The generic part number is 12AU7 / ECC82

The most popular, small double triode is undoubtedly the 6SN7. The 12AU7 is more or less the miniature version of it. There are some small differences, but most of the tube data is close.

So, logically the 12AU7 / ECC82 was the tube of choice for many applications. Also there were many special versions made, like some with lower grid capacitance, called 5814 or a long life version called 6189W, and some others. Since most of the people don't understand what pearls these are, they tend to pay higher prices for low quality JJ Tubes than for 6189W or 5914. Though these SQ (Special Quality) 12AU7 Versions are first class products, and beat JJ stuff by far. But ok, this is mass behavior, and that is hard to discuss.

An interesting member of the 12AU7 family is the 5963.

When reading the data sheet, first thing you see is: it is made for digital circuits. Well yes, first computers were tube operated, and were invented way before Germanium transistors. It would be a mistake to think they can not be used for HiFi. Let's just see here what is in the data sheets.

Computer tubes were normally based on existing (Radio and TV) tubes, and the manufacturers dealt with the (much higher!) requirements for computer service. Here are some of the requirements I know:

Comparing the TUNG-SOL historical data sheet with the SYLVANIA 5963.

  • The temperature inside such tube computers was very high, and even the ambient temperature was a LOT higher than for a household radio or TV. Such a computer room was heated by thousands of tubes. To have a number that you can verify always, the glass bulb temperature of the 5963 is specified (at 120°) vs. unspecified for 12AU7 / ECC82.
  • The defect rate of a lot of -say- 1000 tubes should be as low as can be, and not just initially but during 10.000 hours of service. It is really a pain to exchange single tubes, and control them with a tube tester, etc. So the idea is, such a tube runs extremely reliable during it's specified lifetime, and after that you replace the whole batch. So along with a digital tube computer comes a storage room, with a few thousand spare tubes. This makes us hopeful, new stocks will pop up every now and then :)
  • Higher peak current of the 5963, 100mA vs 60mA for 12AU7 / ECC82. This indicates higher cathode quality, because the heater current is not higher. Note, a higher heater current, would also allow more peak current, but logically with all that heat inside a computer, that was no option. The real solution was: USE BETTER cathodes. 5963 sure is the winner here.
  • Less grid leakage, which reflects in the possibility to use 500K grid resistor for the 5963 vs 250k for the 12AU7, in fixed bias that is, which is always harder.
  • Specified grid dissipation for the 5963. vs. "your own problem" with 12AU7. Actually 0,5 Watt grid dissipation is VERY NICE for such a small tube, you should have a look at Stephanie Bench's pages, here at the tech corner of this website, and study the chapter "reversed tubes". That is a way to use the grid as an anode, and use the anode to control it.
  • Maximum plate 300V for 12AU7, vs 250V for 5963. This is negative for the 5963, but when you give in on the grid dissipation which you do not need for hifi, the 100mA peak that you do not need, the Bulb temperature of 120°C that you probably don't have, etc, somewhere above 250V is possible, but how far above I can't say for sure here.
  • Cut off of 5963 is better. Whereas that is not beneficial for HiFi, this is no disadvantage.
  • G1 to G1 capacitance is specified for 5963, but that doesn't means this is better as 12AU7, but it is specified.
  • Implied by the use for digital systems, the tube can be in stand by mode for a long time. Other than 12AU7 which can NOT be used in stand by, or you loose cathode quality sooner as you like!
  • Last but not least, look inside... you see the long plate system similar to Telefunken ECC802S. That explains better what pearls you have here. Don't bother to compare it with Telefunken ECC802S, because THAT data sheet is unbeaten, but for the price of teh 5963, this tube is sure a good alternative.

Conclusion:

is 5963 a better tube than 12AU7? I think yes. Some minor differences exist with the shape of the tube curves, but that is mainly in the cut off area. In the normal (Single Ended) 8.5mA area, the curves look the same. The difference seems to come from another (better) cathode technology, combined with a larger anode surface for better heat disposal. Same situation as with TELEFUNKEN ECC802S.

Link to Sylvania 5863 data sheet

Link to Tung-Sol 12AU7 data sheet

(please send me the Sylvania 12AU7 data sheet if you can find it)

www.jacmusic.com

sem kvazi zakljucka da ta kuca ima milione tih cevi koje uvaljuje glupim audiofilima koji evidentno nemaju stare racunare na tavanu,sem cinjenice da su el.karakteristike iste - pogledaj sto se moze i videti i ko zna sta treba da gleda - a ako ne znas sta treba da gledas onda ne gledaj ono sto treba da znas treba uzeti u obzir da je ovo balkan i da komsija zika najbolje zna...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

O'ma da ti reknem da su to gluposti, i da se tip lepo ogradio sa licnim misljenjem. Kao procena ocene.

 

Svi elementi koje je naveo, nemaju veze sa realnim audio potrebama..kao veca anoda je bolje, to sto moze da bude u stend baju kao to je super, bolja je lampa koja gura 20ma, od lampe koja gura 10ma, a koriste se na 2-3, najcesce 1,8ma..

Velika impulsna stuja je neobicno bitna za audio...kao za oscilatore kojima treba da klokiju kapije....ali kad nema pametnih argumenata, onda se potezu nebuloze.

Jedino sto im je zajdnicko sto je nalik..srednji mju dupla trioda, lejaut i grejanje...

Uz malo truda, mogu se naci tekstovi logicnijih zakljucaka, koji vise naginju tehnici nego kvaziaudiofilskom prenemaganju.

Ako je vec najjaci argument "internet znanje" :rofl: 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

voleo bih da vidim neki sta je TO "logicniji zakljucak " iako se ovde govori o cinjenicama.jel treba da stavljam karakteristike za svaku cev posebno ili da stavim jednu za obe.i voleo bih da saznam sta je to  kvaziaudiofilsko prenemaganje u ovoj prici.to je mozda logicniji zakljucak kao argument.jel' ecc82 lampa po karakteristikama najslicnija  ili ista (naravno da postoje mala odstupanja,moram da budem precizan da se ne bio opet izveo neki drugi logicniji zakljucak) lampi tipa 5963 ili ne?pitanje je vrlo jasno,bez ikakvih realnih audio potreba.jesu ili nisu?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kvaziaudiofilsko prenemaganje je tekst doticnog blogera, inostranca  kojem se slepo veruje.

Lampa je prekidacka, pravljena za rad u racunaru, bez karakteristika suma, koji je nebitan za predvidjen rezim rada, pravljena je da bude robusna, pravljena je za vecu impulsnu struju zbog potreba guranja vise sklopova, bilo da radi kao delitelj frekvencije ili u oscilatoru, nebitno.

Zanemaren linearni rezim, geometrija predvidjena za naporan rad u losem okruzenju sa malim zahtevima sto se tice signala.

Industrijska lampa, koja ima svoju proceduru u radu, kao i sve profesionalne sprave, da se periodicno pregledaju, mere potrebne karakteristike i menjaju, i to prvom sledecom sa police ..koja daje dovoljnu struju..

Za razliku od drugih opcija ECC82, E82CC, 12AU7, ECC802, ECC182..koje su od bazicne samo bolje u nekim parametrima, linearnim rezimima rada, uparenoscu trioda...

I smatram da negde treba jasno reci da su ove ECC za audio, pa sta ko vise voli, a meni lici da za doticnu 5963 zaista neko zeli da isprazni silne magacine i restlove, papotura price i cudne argumente o "boljosti"..

Ima vecu struju...da proglasimo za bolje, ima snazniju anodu, resetku, da proglasimo za bolje...mnogo naivna metoda.

5963 ima previse losih osobina za audio, a malo dobrih, uglavnom nepotrebnih.

A svaka trioda ima slicnu karakteristiku, i u sustini jako lice....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Posto mi iz vaseg odgovora nije jasno ,iako su  sve triode triode da li su istih karakteristika a vidim da ste upuceni u problematiku predlazem da ovaj mali spor,da li je ecc82 ista kao 5963, resimo na sledeci nacin.na nekom mestu kod nekog kolege koji je spreman da ucestvuje u testu a koji poseduje cevni audio system gde je u upotrebi ecc82,pusticemo 10 puta neku muzicku kompoziciju,vi izaberite koju hocete.od tih deset puta 9 puta ce biti cev 5963 a jedanput ecc82.posto posedujete sem sposobnost logickih zakljucaka  I najmanje prosecan sluh za vas ocigledno nece biti nikakav problem da prepoznate kada je ecc82 u radu a kada 5963.

Nadam se da necete predloziti da devet puta u radu bude ecc82 a jedanputa 5963 I da onda pogadjate jer to ipak ne lici na vas .

 Ako pogodite kada je u radu 5963 ja sam spreman da priznam da sam pogresio I uplaticu 100 eura u fond za proslave veselog audio drustva koje ima sklonosti ka kvaziaudiofilskom prenemaganju I plus vlasniku audio Sistema poklanjam jednu ecc82 od kog hoce proizvodjaca.Ukoliko nekim cudom izgubite I vi cete isto uraditi,doniracete 100 eura sa istim ciljem,I dacu vam ja 5963 cev da je imate da kompenzujete gubitak.neka internet  juniverziti bude zaboravljen nego cemo da se poduhvatimo stvarima u realnom vremenu . jer,moram da vas citiram onda kada ste uporedjivali cevi “Jedino sto im je zajednicko sto je nalik..srednji mju dupla trioda, lejaut i grejanje...” Siguran sam da cu na ovom testu izgubiti ali neka,hocu da naucim nesto novo.I verujem da necete odustati ili na neki drugi nacini izbeci ovo testiranje jer vam to vasa cast nece dozvoliti a sigurno necete ni na koji drugi nacin izbeci ovo .Mozda je ovo pravi nacin da se resavaju raspre, ali kad nema pametnih argumenata, onda se potezu nebuloze,kako vi to kazete.Dakle,kada pocinjemo sa testom?Ujedno pozivam sve kvaziaudiofilske prenemagatore a  I one druge da se ukljuce u radnju,bilo kao vlasnike audio uredjaja bilo kao sudije-posmatrac-slusac.Ja sam ovo ozbiljno shvatio jer I sam zelim da iz ovoga nesto naucimo,svi mi.G.Vladd je na potezu I nadam se da ovo sto pre resimo.pozdrav p.s. posle ovoga otvaramo fond za proslave pa na nekom zgodnom mestu da potrosimo te pare.ako budu isle na ice I pice ko me poznaje zna da cu veliki deo od svojih 100 eura kompenzovati ako ne budem u pravu u ovom sporu.

Jer sem grafikona I krivih ima nesto sto se zove I na uvo I siguran sam da g.Vldd pripada toj grupi sretnih obdarenih ljudi.neka sam se malo I zaletio u ovom dokazivanju,neka,valjda ce da me se sete drugovi ,dok budu krkali cevape…

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

od otih cevova , ECC81 je nastala kao RF cev , tako da njena audio primena je sekundarna stvar

ECC82 i ECC83 jesu nastale prvenstveno namenjene audio (NF)  primeni

znajuci razlike izmedju pojedinih cevi generickih serija i tzv. SQ iteracija istog tipa , ja licno imam jedan jedini stav - daj mi kuteju cevi da ocenim da li su te bolje ili nisu za konkretnu primenu

primer ....... dobijes/kupis/ukrades kutiju ultraskupihprepucijum TFK ECC83 , izmeris ih na testeru , one feeeeenomenalne ( Radovan III artikulacija) .......... turis ih u phono sekciju ili u ljubljenog ti Marshall-a ........ i dobijes sačmu u zvučniku , od svake ceve u toj kutiji

eto ti ga , a taman si se ponadao

dakle , tumacite datasheet , manite se mudroseranja , i drzite se one da ako laze koza ne laze rog

datasheet koristi kao guidelines , a cinjenice mogu i da ih potvrde i opovrgnu

 

zakljucak - a mogao sam ga lepo odmah nakucati i ustedeti 8 redova - sve je to relativno , moj Ajnstajne

 

sto ce reci - i Dunavko i Vladd su u pravu , a manje je u pravu onaj koji je vise militantan u iznosenju svog stava

 

:rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja ne pripadam grupi sretnih ljudi sa predispozicijama za dirigenta, i slusne testove ne smatram relevantnim. Nparotiv, vrlo subjektivnim. A i godina berbe mi ne podrzava kvalitet sluha.

Da sa tim budemo nacisto.

 

Ali cemo jednog trenutka napraviti test jig za lampe, gde moze da se testira i nivo suma, linearnost i dinamika.

 

I da ponovim,  vec x puta receno, podaci proizvodjaca su orijentacioni, a situacija u sklopu je najbitnija. Za prefinjeni audio svakako nije random ubacivanje lampi i osluskivanje. .mada je to zabava za neke dokone wanabe audiofile..koji valjda ne mogu da nadju neku drugu zabavu pa im je roundup ubijanje vremena,,.

Tako da imam nisko misljeenje o toj metodologiji, forsiranja hajpa ispred elektronike.

Cisto za info, moraju se znati svi detalji pojacavaca, nivo pojacanja lampi u odredjenom sklopu, nivo struje kroz anodu, da bi se dalo bar malo smisla, bilo kakvom eksperimentu..

Pa sami probajte, pa nadjite razliku, kada su pojacanja mala, kada su priblizna pojacanju lampe, kada su anodne struje i 2 i preko 7mA za tu vrstu lampi..

Nadjite neki obrtac faze, zamenite lampe i merite simetricnost izlaza, ili slusajte..mada se to nesto teze cuje..ali se jasno vidi..

Pa da nastavimo pricu sa cvrscim osnovama (nazalost) elektrike, a sa manje internet hajpa, zarad nas samih..

 

P.S.

Cak i da ne pravim analogiju sa tranzistorima, da li se prekidacki stavljaju u audio aplikacije, jasno je da prekidacke komponente nisu dobar eksperiment za audio, pa tako ni prekidacka lampa nije otkrovenje da nije preporucljiva u zoni signala. Mozda u ispravljacu..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Postovani,ako za vas to sto cevi ecc82 i 5963 imaju iste karakteristike ipak nisu iste,jer zaboga miloga " A svaka trioda ima slicnu karakteristiku, i u sustini jako lice.... " ,posle mog predloga da posto je za vas datashet,nedovoljan da probamo slusajuci da odredimo razlike izmedju 5963 i ecc82,jer ipak cevi za to i sluze-za slusanje i morate priznati da zamenom mesta ostaju isti elektricni uslovi za obe cevi ,evo citat:

Ja ne pripadam grupi sretnih ljudi sa predispozicijama za dirigenta, i slusne testove ne smatram relevantnim. Nparotiv, vrlo subjektivnim. A i godina berbe mi ne podrzava kvalitet sluha.

Da sa tim budemo nacisto

Ali cemo jednog trenutka napraviti test jig za lampe, gde moze da se testira i nivo suma, linearnost i dinamika.

I da ponovim,  vec x puta receno, podaci proizvodjaca su orijentacioni, a situacija u sklopu je najbitnija. Za prefinjeni audio svakako nije random ubacivanje lampi i osluskivanje. .mada je to zabava za neke dokone wanabe audiofile..koji valjda ne mogu da nadju neku drugu zabavu pa im je roundup ubijanje vremena,,.

Tako da imam nisko misljeenje o toj metodologiji, forsiranja hajpa ispred elektronike.

Cisto za info, moraju se znati svi detalji pojacavaca, nivo pojacanja lampi u odredjenom sklopu, nivo struje kroz anodu, da bi se dalo bar malo smisla, bilo kakvom eksperimentu..

Pa sami probajte, pa nadjite razliku, kada su pojacanja mala, kada su priblizna pojacanju lampe, kada su anodne struje i 2 i preko 7mA za tu vrstu lampi..

Nadjite neki obrtac faze, zamenite lampe i merite simetricnost izlaza, ili slusajte..mada se to nesto teze cuje..ali se jasno vidi

I sta sad,necete da poverujete karakteristikama,necete da poslusate pa da nam dokazete da su sonicno razlicite.jedino ,po vama razlog zbog cega nisu iste je taj sto je ova radjena i za primenu u digitalnim kolima i ima ih na milione i neko oce da isprazni rafove.A to sto ona perfektno radi u audio uredjajima je cista slucajnost i neka namestaljka a i godina proizvodnje vam je zardjala.da covek pukne od muke!!!!

jel' ecc82 lampa po karakteristikama najslicnija  ili ista (naravno da postoje mala odstupanja,moram da budem precizan da se ne bio opet izveo neki drugi logicniji zakljucak) lampi tipa 5963 ili ne?pitanje je vrlo jasno .da ili ne? da li je slucajnost sto kada izvadite iz podnozja ecc82 i stavite 5963 pojedinci ne mogu da odrede razliku u zvuku,sem da im  godina proizvodnje ne dopusta tako nesto?sta jos treba da dodam u prilogu da bih cuo DA ili NE?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...