Jump to content

IT razno.


Mikorist

Preporučeni Komentari

Zamenio sam laptop koji koriatim kao player u sistemu.

Ranije je bio Dell Inspirion i5 star oko 10goduna, preziveo neizdrzivo... Umrla baterija (druga po redu), napajnje jos starije od njega, jer je fabricko crklo pre jedno 5 godina. (Najvise sto me nervira pres F1 zbog umrle baterija, da bi nastavio podizanje)

 

Stavim Lenovo ThinkBook i7 star malo vise od dve godine, baterija jos dobra, sve ok, nov sistem legalan ... i shvatim da je matori Dell bolji (za ovu namenu) ... obaška što povremeno zapucketa na zvucnicima, nisam jos uhvatio tacno kad.

 

Nisam ocekivao ...

Izmenjeno od Zbora
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, Mikorist said:

Ne zaboravi da staviš hladnjak. 

2023-12-08_08-35.png

Niko ti neće reći da treba. Što je hladniji to duže traje ;)

Ispod procesora koji je glavni za pcie 4 ima hladnjak na mb. Verovatno ima i folija ispod pa me sad ovo sa slike zbuni. Da li se to skida ili ne? Nije valjda neki termo?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 minutes ago, Zbora said:

Ovo je dodatni hladnjak za ssd. Steze se ovim gumicama. Izmedju ide ova "termo žvaka".

Ja bi reko da je Mika na to mislio.

Da, izgleda da je mi mislio na termo. 

Ovde kazu da se skida navlaka, zato me i malo. 

Screenshot_20231208-1916112.thumb.png.e491f5e0d1218037d5a8777d030d36c0.png

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kraj jednog doba: ia32_emulation=off u naredbenom nizu u grub-u isključuje podršku za 32-bit x86. Linux, naravno... Čisti 64... :) Naravno, 6.6+ jezgra su u pitanju...

Naravno, zaboravih: ovo javljanje je sa takvog, 64-bit boot-a.

Izmenjeno od zika
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neki dan mi sin reče da je dobio punu licencu (preko firme “BP”) za “ChatGPT” i da je bio veoma iznenađen kako je najnoviji PUNI MODEL ChatGPT sa plaćenih servera OpenAI dobro sugerisao više logiku razvoja projekta nego same komande u interpreteru pogotovo kada je rad sa slikama u pitanju.

Dakle budućnost, čini mi se” su čipovi tipa Google “Tensor” BAŠ sa hardware koji podržava AI nego ovo što vidimo trenutno kod drugih.

Kada čovek pogleda potencijal mobilnog Google “Pixel 8 Pro” ne može a da ne primeti da hardware AI čipova i rutine njime podržane izgledaju dalekooooo važnije od same sirove brzine ostalih procesorskih čipova i da će naravno i OS-ovi morati da dožive drakonske izmene da bi koristili punu snagu takvih AI čipova.

Zato navijam za Google jer mi se nekako čini da je to ono što će u godinama koje dolaze biti main stream.

Drugi npr. Open AI me podseća na firme koje trenutno proizvode grafičke procesore karte i za razliku od Nvidia nisu implementirali u te grafičke procesore-karte AI biblioteku rutina te je Nvidia postala neprikosnoven-jedini izbor za svakoga koji projektuje bilo šta u AI domenu, što je trenutno pravi hit.

Liči da bi uskoro Google mogao biti budući Apple sobzirom da je “Tensor” čip čip sa kojim oni odavno kreiraju i razvoj svojih osnovnih AI modela i poput ovoga Tensor čipa u Pixel 8 Pro već su počeli da implementiraju delove svoje AI slagalice u svoje proizvode i za nas navijače.

Microsoft je takođe sa ovih 10 biliona USD datih Open AI u trci ali i dalje ne primećujem na tržištu Hardware koji bi trebalo da odrađuje posao poput game Google Pixel.

Ne kažem da Microsoft neće uskoro izaći sa paletom pametnih proizvoda niti da Apple neće uskoro imati svoje AI čipove jer Apple je uvek u zakašnjenju:D (čini se da je logika tih čipova drugačija nego ovih sadašnjih sa možda 32-kom kao simbolom jedne ere i da će biti potrebno značajno vreme za razvoj takvih čipova), pogotovo kada se zna koliko Google zna da bude “neefikasan” (koliko je projekata započeo i ugasio da ne nabrajam) ali da Google trenutno ima popriličnu prednost u odnosu na druge rekao bih da je mnogima jasno.

Izmenjeno od Srecko
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 hours ago, shonne said:

Nego gsn @Srecko, dal AI zna koliko Fernando Alonso ima pobeda u Formula 1?

Ne znam ni ja ali znam da mu je ova riba, sa kojom je sada, mrak!

Što se tiče AI i konkretno ChatGPT, modeli kojima mi pristupamo su znatno nižeg nivoa od komercijalnih kojima pristupaju firme za lovu i to verovatno veliku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, shonne said:

Pored sve naše muke još nam je samo on trebao.

Verujem da ste svi pročitali kako je se poneo prema svojoj PRVOJ-NSJBLIŽOJ saradnici, koja je sa njim gradila mu imperiju 10 i kusur godina kada mu je zatražila povišicu (valjda joj je plata bila 200-tinak hiljada dolara).

Kojim se likovima dopadamo, kao narod, prosto je zabrinjavajuće.

Samo još Tramp nam fali sa nekom izjavom kako on to već ume.

Sreća da je Bajden dementan te nije mogao da promeni mišljenje o svojim favoritima na Balkanu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...