Jump to content

DIY pojačala ...... izborno Babelfish J Mini , a posle ko zna


progster

Preporučeni Komentari

Neće ni ovako, probao sam i da koristim trik sa druge teme o mini aleph-u koji je pomogao, i ništa...

Namučio sam Vas propisno, izvinjavam se zbog toga, hvala Vam na pomoći u svakom slučaju... :)

 

Nego jedna stvar me sad kopka, ne znam da li je unimer lud, ili možda ja...

Ugašen amp (izboden kabl od napajanja, otkačen NTC, htedoh da proverim da nešto nema kontakt sa šasijom i sl... Pokazuje mi oko 1100 kilo oma između mase i šasije, kako je to moguće? Prvo mi nije jasno kako može da ima konačan otpor, a drugo zašto je ovoliko velik?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Probajte jos samo jednu stvar, jednostavna je, signalne upletene vodove ste na moj nagovor obmotali oko mase sa napajanja. Ako je struja kroz tu masu pulsirajuca u namotaju koji pravi signalni vod se indukuje isti signal kao da se radi o trafou. Mada magnetne sile nisu bas u najboljem polozaju za signalni vod ipak probajte signalni upleteni vod da vucete paralelno sa vodom mase od napajanja ali sto blize njemu da ne pravimo velik ground loop. Znaci samo ono sto je obmotano da ide paralelno sa vodom. Ako to ne uspe onda nemam resenje bez osciloskopa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne štima ni to...

A i rekoh da sam probao da uklonim signalne i direktno kratkospojim ulaze i isti problem ostaje, znači da nije problem u njima, brum ostaje isti i kad ih vodim direktno, i umotane, i paralelno, i kad ih približim transformatoru, kondenzatorima, kad ih oklopim... Buni me što bilo šta da pomeram od kablova nema nikakve promene, barem ne da ja čujem... Pročitah na forumu da je nekom pomoglo da masu od psu vodi do jedne pločice, pa od te pločice do druge, ali ni to ne pomaže. Ni ono zen-ovo da premostim pločice. Ni svašta, više ne znam ni šta sam probao, valjda negde grešim i ne pratim to do kraja...

Rekoh ranije da se čuje blago zujanje iz filtera koje se direktno prenosi na zvučnike (to sam primetio zato što se pri naglim promenama mrežnog napona to zujanje menja, istovremeno i brum), ima li načina da se to eliminiše?

Sklopio sam sad pojačalo, vratio ga u koliko-toliko pristojno stanje, polemio sve što je bilo odlemljeno, sutra putujem, i neće me biti dok ne prođe kolokvijumski rok, do kraja aprila, pojačalo ostaje u Kruševcu, a ako neko ima neki predlog u međuvremenu neka iznese pa ću pokušati kad se vratim.

Kad se vratim planiram da prečitam ovu temu i sve što ste mi predložili još jednom, probati nešto drugo, nešto mora da pomogne... Ako ništa potrudiću se da pozajmim osciloskop od nekog. Ovo mi je oduzelo vremena skoro koliko mi je efektivnog rada trebalo da sve sklopim, polemim, skutijam...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja imam predlog koji možda nije nešto preterano u skladu sa audiofilijom... ali...

 

Namestiš zvučnike tamo gde ih namestiš za slušanje, staviš pojačalo na mesto, i sedneš tamo gde nameravaš da sediš dok slušaš muziku. Ostvariš adekvatnu tišinu (da ti ne drnda veš mašina, fen, mikser, usisivač itd) i staviš neki fin CD sa klasikom (ako možeš da je slušaš sa koliko-toliko uživanja) i to ako nije previše za očekivati, neki snimak koji ima dosta tihih i glasnih pasaža. Namestiš glasnoću na glasnim pasažima da ne bude ni pretiho ali ni preglasno... Pustiš mjuz, sedneš i slušaš. Ako se brujanje probije do tvojih ušiju kada su najtiši pasaži, onda nije dobro. Ako ne čuješ to brujanje kada praktično ni nema muzike, onda to i nije tako strašno - dakako, nije savršeno, ali me zapravo zanima koliki je intenzitet brujanja - da li se čuje na 2 ili 3 metra od zvučnika...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 Neoklopljeni kockasti trafo je na par centimetara od gejtova mosfetova.

Impulsne struje trafoa su i dalje 100hz, da ne pomisli neko da su 50.

 

 

Il ga izbaci iz kutije za probu.

 

Opet nisam citao detaljno zadnjih par strana, pa ako si to vec radio, ignore.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Skiciraš trenutno stanje i nađe se rešenje vrlo brzo.

Misliš raspored kako sam šta vezao i to?

 

Ja imam predlog koji možda nije nešto preterano u skladu sa audiofilijom... ali...

 

Namestiš zvučnike tamo gde ih namestiš za slušanje, staviš pojačalo na mesto, i sedneš tamo gde nameravaš da sediš dok slušaš muziku. Ostvariš adekvatnu tišinu (da ti ne drnda veš mašina, fen, mikser, usisivač itd) i staviš neki fin CD sa klasikom (ako možeš da je slušaš sa koliko-toliko uživanja) i to ako nije previše za očekivati, neki snimak koji ima dosta tihih i glasnih pasaža. Namestiš glasnoću na glasnim pasažima da ne bude ni pretiho ali ni preglasno... Pustiš mjuz, sedneš i slušaš. Ako se brujanje probije do tvojih ušiju kada su najtiši pasaži, onda nije dobro. Ako ne čuješ to brujanje kada praktično ni nema muzike, onda to i nije tako strašno - dakako, nije savršeno, ali me zapravo zanima koliki je intenzitet brujanja - da li se čuje na 2 ili 3 metra od zvučnika...

Čuje se na 2-3 metra, ne nešto intenzivno, ništa što ja ne bih mogao da izdržim dok slušam, ali me malo nervira... Probao sam baš sa klasikom, pošto to često slušam, ili neku muziku sporijeg tempa, i nije da se to čuje previše, posle 10-15sec uši to ni ne registruju, ali u odnosu na "tišinu" pre praljenja čuje se...

 

koliko vidim sa slike niste napajanja doveli direktno na elektrolite od 1000uF, kao sto sam napisao u postu 253, vec su ostali na J3 i J8

A da, to sam prvobitno uradio, i probao, ali brujanje nije nestalo, onda sam ih vratio na pad-ove pošto nisam mogao da učvrstim pločicu sa tim kablovima ispod...

 

 Neoklopljeni kockasti trafo je na par centimetara od gejtova mosfetova.

Impulsne struje trafoa su i dalje 100hz, da ne pomisli neko da su 50.

 

 

Il ga izbaci iz kutije za probu.

 

Opet nisam citao detaljno zadnjih par strana, pa ako si to vec radio, ignore.

Nisam, to sam hteo da pokušam, možda probam sutra ako mi ostane vremena ujutru...

Ali o čemu mi pričamo:

http://s318.photobucket.com/user/acamilicko/media/23_zps0fa727bc.jpg.html

Identičan trafo, identične pločice, identičan princip ožičenja kakv sam ja koristio na početku (samo su moji kablovi bili duži, ali i kad ih skratim nije pomoglo), jedino je oklopljen činč (i to sam eliminisao kao uzrok). Dok Alex ima jedva čujan brum (kad se prisloni uvo), ja čujem brum na 4m od zvučnika...

Evo recimo dok se pravilo pojačalo:

http://www.diyaudio.rs/uploads/monthly_03_2015/post-1764-0-54233100-1426254296.jpg

Nije se čuo ni šum, ni brum, u ovom kupusu, čak sam i uspravljao hladnjake i stavljao ih blizu trafo-a da bih napravio bolje hlađenje... A razlika trenutnog u odnosu na to je što sam zamenio 4 keramička kondenzatora, smanjio otpore na jfet-ovima, i stavio metalne grec-ove... Tačno mi dođe da probam da vratim sve kako je bilo da vidim hoće li biti brum-a...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

u kupusu nisi imao ulazne vodove ni blizu trafoa i filtra, ako smem da primetim.

 

da je zajeb na pločici ili nedovoljnoj filtraciji, brujalo bi ti i u kupusu, prema tome IMHO razlog brujanja može biti samo u ožičenju.

 

mojih pet lipa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ali kako onda kad uklonim ulazne i kratkospojim direktno na ploči i dalje bruji, to valjda znači da oni nisu problem? A i rekoh da sam i njih približavao blizu trafo-a i fiiltera kad sam uspravljao hladnjake, ovo je bilo samo za slikanje...
A i taj kupus je bio na 1A struje, ovo je na 2A. :)

A brujalo  je i kad sam pravio test probu za 2A, samo ja tome nisam pridodavao značaj, mislio sam da je neki vod blizu trafo-a, ionako je bila samo proba od 10-ak min i posle toga sam rasturao i čekalo je kutiju...

Pošto svi kažu da je u ožičenju promeniću kompletno ožičenje sledeći put, po detaljnim uputstvima, samo što više ne znam šta da radim... Blizina trafo-a nije, kod Alex stoji na 2cm od pločica, pločice su ok (možda ne savršene, ali dovoljno dobre da ne stvaraju brum), ulazni vodovi nisu, ove ostale kad šetam po kutiji ništa se ne dešava... Jedino pomaže kad otkačim jedan kanal (nebitno koji, oba sam probao).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Komplet napajanje jednog kanala (plus, minus, masa), ulazni ne prave baš nikakvu razliku kad se otkače i kratkospoje direktno na pločici.Ovo sa napajanjem sam probao oba kanala posebno, i i u jednom i u drugom slučaju brum je skoro neprimetan, a raspored u kutiji nije menjan. Znači, bruij samo kad su oba kanala prikačena...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cekaj majku mu, hajdemo da idemo logikom:

 

''Nije se čuo ni šum, ni brum, u ovom kupusu, čak sam i uspravljao hladnjake i stavljao ih blizu trafo-a da bih napravio bolje hlađenje... A razlika trenutnog u odnosu na to je što sam zamenio 4 keramička kondenzatora, smanjio otpore na jfet-ovima, i stavio metalne grec-ove... Tačno mi dođe da probam da vratim sve kako je bilo da vidim hoće li biti brum-a...''

 

Kazes da je pojacalo radilo rasklopljeno bez bruma cak i kada si sve stavljao kao u kutiji sto na s dovodi do zakljucka - razlika u konfiguraciji bez i sa brumom je : drugi grecovi, drugi keramicki kondovi i otpori na J fetu. I najvaznije od toga PROBAO si ga sa biasom od 1 amper.

 

Navodim:

''A i taj kupus je bio na 1A struje, ovo je na 2A.  :)''

 

Posto si probao sve sa ozicenjem i posto si iscrpio sve savjete koje ti je Impuls dao, vrati se na onu konfiguraciju kada je radilo bez bruma. Smanji struju na 1 amper pa vidi da li radi kako valja, ako ne zuji eto gdje je problem, ako ni to ne pomogne raskupusaj ga i stavi u polozaj kad nije zujalo, ako ponovo ne zuji dodaji jedan dio po jedan i kada pocne da zuji znas gdje je bio gremlin koji ti je napravio jad. 

Prije nego raskantas kutiju pokusaj da kompletno napajanje izbacis napolje, produzi zice pa vidi sta se desava, lakse je nego da sve rastavljas. ovo jeste ''seljacki' nacin ali bez osciloskopa ili nekog u blizini da ti pomogne teko da moze drugacije, ja sam tako dva puta na nekim projektima isao unazad i rijesio sam probleme. ..

 

Sa srecom... 

 

P.S.

 

Pitanje za sve forumase: 

 

Kako kvotirate tekst u porukama ? Malo sam priglup pa ne mogu da nadjem sam... :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne kondenzatora, otpora, moj typo (bili su 0R68, sad su 0R33).

Pa baš to, meni to nema logike... Pokušaću to sa napajanjem, a ako neće ondaću pokušati da vratim kanale kakvi su bili pre i vratim sve u kutiju, ako to pomogne znači da je problem u samom PSU, a ne u ožičenju... Jeste da će to dosta vremena da mi oduzme, ali nemam drugo rešenje, nemam osciloskop...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...