Jump to content

Koji phono preamp?


artyom997

Preporučeni Komentari

Koliko vidim, i šema koju je postovao Alex je niskoimpedansna, pa očekujem da ZZZ sada i njemu lepo objasni kako to ništa ne valja i kako je pitanje da li će uopšte raditi.Isto kao i ona BB šema, koja, koliko znam, radi u Pančevu i čini mi se Zrenjaninu.Inače, ZZZ, čitaš i previše špijunskih romana. Nazvao sam ono originalnim jer sam se kasnije bavio mišlju da je donekle modifikujem, nešto sam malo petljao sa njom, ali sam posle odustao jer gramofon nisam ni uključio već ravno 20 godina. Umesto toga, pokupovao sam CD izdanja mojih omiljenih LP ploča.

nigde nije napisano da nista nevalja i da nece raditi...

samo da bi trebalo dodatno proveriti greske na shemi koje je postovana

i koja i u tom obliku verovatno "radi" ALI nema ispravnu korekciju karakteristike...

.

nema potrebe da odmah započinješ svadju,

nisi ti projektovao shemu nego si samo kako i sam rece "nesto malo petljao sa njom".

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uvek mi se svidjalo kako impuls razmislja i slozio bih se u potpunosti sa ovim gore iznetim pa sam u ime toga i narucio DIY  pasivnu phono sekciju koja USKORO STIZE.

 

Ukratko :  Ova moja rija je malkice drugacija , pre svega jer ima simetrican pasivni filter , otpr.. to je dve rije po svakom kanalu gde svaka jedna drugoj referenca  tako da ono sto se cuje je srednja vrednost te dve rije. Ako bilo koja rija ima iole malu gresku u komponentama ili u bilo cemu a u ovom slucaju  u filteru,  posto je pasivna   onda mora  da postoji neka greska , ovde se greska potire sa ovom sto je u ogledalu  , zato sto nema sansi da dve rije imaju greske na istom mestu , ako imaju greske  onda su one na razlicitim mestima , razna izoblicenja, nelinearnosti komponenti itd. U ovoj riji ce sve biti pasivno , nista nece postojati aktivno .Ova konstrukcija umesto da ima 2 rije koje se gledaju u ogledalu imace 4 , znaci dve + dve .

 

Ova rija ce imati rol off filter tako da nece imati ramble, ona skida ispod 20 Hz ima roll of  od 24 db po oktavi tako da skida sabsonicno ako su krive ploce  -  automatski to  radi . MC step up deo je sa prekidackim malim napajanjem koji radi preko magnetnog ringa i tako se napaja ceo taj deo  tako da je i galvanski potpuno izdvojen od ostatka rije ,  tako da moze da ima nezavisno napajanje  i onda kad na taj nacin ima reseno nezavisno napajanje ceo taj  mc stepen ima virtuelno samo jedan tranzistor kroz koji prolazi zvuk  tako da ce to biti veoma transparentno a pritom tacno, bez suma itd , Svaki deo se napaja sa nezavisnog izvora i sto se tice napajanja tu je sve apsolutno stabilno . Po svakom stepenu napajanja se nalazi regulator , bice ih ugrubo gledano oko 6, mada to mozda i ne moze da se gleda tako direktno kao 6 napajanja otpr... moze da se gleda i drugacije kao mnogo vise jer  svaki  od tih delova ima svoj nezavisni strujni izvor, ima brdo nekih drugih zezalica , plus ima neki svicer koji ima posebno te magnetne izlaze za te mc step  up - ove  , u stvari  je to malo teze izbrojati , odnosno zavisi sve kako se broji . U svakom slucaju da skratim svaki stepen je razdvojen i kada se izmeri svaka linija napajanja prakticno nigde se ne vidi muzika . U prevodu napajanja su potpuno stabilna i na njima nema nikakvog signala sto je i najbitnije .a sto se da l lako proveriti oscoloskopom , jer se kod loseg napajanja vidi muzika  i kako se napajanje mrda od potrosnje muzike jednog kanala  tako automatski i drugi kanal vidi to mrdanje i tako dolazi do preslusavanja levog i desnog kanala . Kod rije je to veoma bitno jer su gejnovi za mc po 70 - 80 db i veoma je bitno da napajanje ne svira i da bude apsolutno stabilno. 

 

Generalno daleko je lakse napraviti aktivnu riju gde povratna sprega uradi ekvalizaciju i  automatski  o istom trosku eliminise probleme sa napajanjem . Ima dosta konstrukcija pasivnih rija koje su neki kompromis  ali se to svodi obicno na to da nije bas skroz pasivna nego da su basovi aktivni  , tamo gde je najveci gain to ide aktivno da bi se smanjio brum , znaci basovi idu aktivno a visoki pasivno i to je u principu  dobro resenje jer visoki tonovi prave mnogo vise problema u povratnoj sprezi nego sto prave basovi i to je dobar kompromis ako nemas drugog nacina , u ovoj mojoj konstrukciji nije se  islo na ovaj kompromis , prakticno primenjena je potpuno nova konstrukcija da se napravi kolo koje je potpuno imuno na tip komponenti , ovde se ide  samo sa jednim tranzistorom ali zato taj jedan mora da ima flooting napajanje  jer  ako nema takvo napajanje ne moze da bude low noice . Svakom problemu moze da se pridje sa dve strane , tako da je ovde primenjeno to napajanje jer sa njim moze da se drze tranzistori tako okrenuti  da oni sami sebi predstavljaju lokalni feed back da poniste svoj  rodjeni sum , Umesto da se ima dosta njih poredjano paralelno koji rade tu istu stvar  u ovom mom slucaju rije radi  se u stvari o novoj vrsti audio konstrukcije.  O zvucnim utiscima vrlo brzo cu pisati . Trenutno koristim  fabricku Accuphace aktivnu  riju iz  preampa C 200 L koja nije nimalo naivna,   tako da ce ova nova imati sa cime da se kvalitetno uporedi a ici ce i u goste kod kolega da je uporedimo sa jos skupljim fabrickim phono preamp - ima . U svakom slucaju bice jako zanimljivo   :oke:

Shuco izgleda da ta tvoja nova riaa - prkosi obichnom :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako sam dobro shvatio ustvari radite potpuno balansirani preamp sa ekvilizacijom u svakoj grani. Moglo bi biti problema s transparentnošću odnosno muljanjem u visokim tonovima. Želim vam puno sreće, a mislim da je bolji put bio kvalitetno uparivanje komponenti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije dobro resenje raditi dve riaa-e pa sabirati njihove signale. Samo identicne smetnje u obe ce se potirati a to je samo spoljna elektromagnetna smetnja sto se resi oklapanjem i dobrim napajanjem. U svim ostalim slucajevima smetnje i greske jedne i druge ce se sabirati. Mozda ste razmisljali na bazi balansiranih kablova alli samo savrseno uparivanje svih komponenti i identicno podesavanje radnih tacki moze da spreci stvaranje greske.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izreka iz Švajcarskog časopisa Technisher Rundschau iz 1969. godine, koji mi se toliko dopao da sam ga do danas zapamtio:Razlika između teorije i prakseTeorija je kada svi znaju kako to treba da radi, a to ne radi, ili radi loše.Praksa je kada niko pojma nema kako i zašto, a to divno radi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izreka iz Švajcarskog časopisa Technisher Rundschau iz 1969. godine, koji mi se toliko dopao da sam ga do danas zapamtio:Razlika između teorije i prakseTeorija je kada svi znaju kako to treba da radi, a to ne radi, ili radi loše.Praksa je kada niko pojma nema kako i zašto, a to divno radi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Je li neko probao Le Pacific MC prepre kao zaseban step up?

 

 

meni to davno (sredina 80-tih) bio deo najboljeg gramofonskog sistema rane mladosti (TD125/grace707/supex900/ hafler pre/power/bradac zvucnjaci) ali nisam cuo od tada. danas je elaboracija baterijskog napajanje daleko bolja nego u vreme kada je sema pisana, narocito u smislu nacina da sa smanji impedansa baterija. mislim da ako ne pucas previsoko u smislu analogne ezoterije ovo moze da bude trajno resenje. 

 

pored toga ima to pravilo za sve uredjaje koje je napravio hiraga, resenje je uvek ultimativno muzikalno cak i kada postoje domeni u kojima moze bolje. JFET tu sigurno ima zvucni pecat, treba da vidis sa sobom da li volis ili ne.

 

generalno su aktivna pojacanja za MC ispala malo iz mode pod pritiskom SUT egzotike da ne kazem snobizma ali je to samo pitanje odabira nacina na koji ces da oderes zeca. mene je skoro jedan vintage ortofon headamp prilicno iznenadio sa performansom koja nije dramaticno zaostajala za razvikanim SUT trafoom od nekih 600e i ni na koji nacin nije bio usko grlo za ortofon glavu od 1000 i kusur evara. plus nije bilo negativnih efekata napajanja iz zida na MC pojacanje (sto sam ruku na srce ocekivao).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

i HA12017 je operacioni i još ultra mator, pa ništa. lepo sviri.

Kod phono stageova je veoma poželjan veliki headroom koji obezbeđuje veći napon napajanja. To zbog neprijatnih  "iznenađenja" u vidu mehaničkih oštećenja na vinilu, brži je recovery nakon overdrive-a i konsekventno manji uticaj tih "zvučnih efekata". Ovaj opamp je opak za takve svrhe, može da se pogoni sa +/-24V. 

 

Bio sam prijatno iznenađen kad smo drugar i ja otvorili neki Magnum integralac koji je stajao nekorišćen 20+ godina kod trećeg drugara i kad sam video da je phono sekcija  sa HA12017.

 

Naravno, veliki headroom je dobar i za vrhunski otisnute vinile gde signal nije mnogo kompresovan/limitovan.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Usput, jedan fono, kojeg sam uz desetak drugih također radio, je i ovaj Eliottov, koji svira vrlo svježe, upravo zbog jednostavnosti. Ja sam ga sastavio na bušenoj pločici veličine ne više od 8 x 6 cm zajedno s napajanjem.

 

http://sound.westhost.com/project06.htm

 

Umjesto navedenih opampova koristiti OPA2134 za softy zvuk ili OPA2228 za niskošumni zvuk.

Odličan je kompromis između performansi, jednostavnosti i lako nabavljivih komponenti. Pravio sam ga na originalnoj pločici. Moja jedina zamerka je da je visokofrekventna eq na izlazu, tako da imamo izlaznu impedansu od 820 ili 750 oma. To može da bude problem ako se za linijsko predpojačanje koristi PGA2310 ili sličan digitalni pot. Oni imaju veća izobličenja ako primaju signal iz izvora koji ima izlaznu impedansu veću od 600 oma. 

 

Jednostavno treba premestiti Hf eq da bude između opampova.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

OPA2604 nije ni približno pogodan za phono stage kao HA12017. Prvo, abs max rating za HA je 26,5V što znači da može bezbedno da se vozi na +/-24V, dok bi OPA mogla da se vozi možda na 22V. Drugo, zbog j-fet tranzistora na ulazu OPA ima ograničen common mode range za ulazni napon na +/-13V. Znači ograničenje koja nam baš smeta da ga upotrebimo za RIAA. Treće, imaćemo daleko više šuma sa OPA zbog j-fet na ulazu.

 

HA je baš specijalno pravljen kao niskošumni opamp za RIAA.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...