Jump to content

Potrebna preporuka za glasno pojacalo koje trosi malo!


Kuja

Preporučeni Komentari

Hvala puno! :)

 

Nazalost za ovu zelenu pise "Shipping: Does not ship to Serbia" :(

 

Vidim eBay je prepun ovih malih pojacala...

 

Zanimljivo mi deluje i ovo, nije tako snazno, ali je vec skutijano:

 

http://www.ebay.com/itm/Indeed-Tripath-TA2020-Cute-Class-T-Mini-Amplifier-20WX2/290622735502?_trksid=p2047675.c100009.m1982&_trkparms=aid%3D333001%26algo%3DRIC.FIT%26ao%3D2%26asc%3D21142%26meid%3D5385861250575892291%26pid%3D100009%26prg%3D9373%26rk%3D0%26rkt%3D10%26sd%3D161245338888

 

 

Postavljena slika

 

Postavljena slika

 

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 101
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Kujo, sva ta skutijana pojačalca su stereo a tebi treba mono.

Kod tih pojačala u D klasi se ne sme spojiti masa sa levog i desnog zvučnika već moraju odvojeno da se vode. Mislim da kod većine ne može ni da se bridžuje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.ebay.com/itm/DIY-class-D-TDA7492-Digital-Amplifier-amp-Mini-board-2-50W-or-1-100W-BTL-/121076732056

 

1,Work on wide range of voltage :support 10~26V DC,2~4A2,biger rate of power ,RMS:50W/per channel in 8Ohm speaker,or 100W*1 in BTL

 

Eto, može da radi i na 12V, davaće 30akW u mostu.

A možeš i da spojiš dve (manje ili iste) baterije redno pa će na 24V pevati ojha :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni su jedino mozda malo sumnjiva ta pojacalca na eBay za koje sa navodi i bridz mogucnost / mono mod.

 

 

Na Texas instruments sajtu, na stranici posvecenoj tpa3116, postoji uputstvo za chip i za originalnu evaluation plocicu:

http://www.ti.com/product/tpa3116d2

 

Na toj plocici postoje dzamperi koji se spajaju/prespajaju kada se zeli stereo ili bridz mod.

 

 

I na ovom linku koji je skrstic postavio se vide potrebne modifikacije ako se stereo plocica zeli pretvoriti u mono:

 

http://www.diyaudio.com/forums/attachments/class-d/384192d1385337235-tpa3116d2-amp-tp3116d2-mods1.jpg

 

http://www.diyaudio.com/forums/attachments/class-d/384194d1385337400-tpa3116d2-amp-tpa3116d2-2.jpg

 

 

 

Na ovih par kineskih plocica za koje se navodi "2x50W or 1x100W(BTL)" 

 

nigde nisam video nikakve dzampere ili mogucnost nekakvog konfigurisanja za mono...

 

 

Mislim kinezi su to, mozda se nesto izgubilo u prevodu?

 

Mozda su samo prepisali tehnicke karakteristike tpa3116 posto sam chip omogucuje i bridz mod...

 

 

 

Ja ovde ne vidim nikakve dzampere za bridzovanje ili nesto slicno:

 

Postavljena slika

 

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A valjda mož nekako da se preletuje sas let lanpu :mrgreen:

 

 

Šalim se malo, ali jest istina da nema vidljivih džampera, što ne znači da nije moguće ali iziskuje dodatna budženja. Možda i ima navedeno u uputstvu, šemi koja stigne. Ne mogu sada da nađem, ali sam video pre par meseci (kada sam tragao za nekim class D modulom za subwoofer) baš pločicu sa džamperima stereo - mono.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno. I mene je čista znatiželja navela na ovo. :wink2:

Bogami, i mene. Ne toliko sami čipovi, koliko činjenica da si odvojio toliko kapaciteta za njih. Ne znam zašto, ali ljudi izgleda misle da su oni (pojačavači) toliko efikasni da im ne treba mnogo filtracije. Ja opet mislim da im treba isto, ako ne i više, od klasičnih kola, pa me baš zanima kakvi će ti biti ustisci. Srećom, uvek možeš da probaš prvo sa dva, pa sa četiri, pa sa svih šest.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slažem se, ovakve konfiguracije su itekako osjetljive na napajanje. Upravo razmišljam i o djelomičnoj korekciji naručenog sklopa kako bi se što više optimizirao za raspoloživi napon. Inače, kada se sve zbroji (soft start, zaštita za zvučnike, transformator, kondenzatori, pojačalo) neće to biti ni tako mala suma kao što se u prvi mah čini.

Ali sav trud je uzalud ako se posao ne napravi do kraja. Iskustvo......

 

Za sada, ovo napajanje izgleda sjajno na osciloskopu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

imam t-ampove i odnos cena kvalitet zvuka je izuzetan. za novu godinu sam nabavio tpa3116 i u odnosu na t značajna razlika u plusu. ko voli da se malo igra za sitne pare može sebi da priušti puno zadovoljstva. probajte nije skupo. jeftinije od malog hladnjaka za a klsu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pitanje za Zorana i Skrstića:Pošto ste se vas dvojica vidim već dobro zainteresovali za sve to, može li mi neko reći na šta liče strujni kapaciteti tih pojačavača? Naravno da će lepo raditi u 8 Oma, verovatno i u 4 Oma, ali šta se dešava sa tranzijentima u recimo 2 Oma?Pitam jer sam duboko ubeđen da je jedan od pretpostavki sine qua non dobrog zvuka što je moguće viši stepen neosetljivosti na radno opterećenje. Niko živi ne zna na šta sve mogu naleteti pojačavači, od veoma laganih opterećenje (kao što su na primer moje kutije) do apsolutno kriminalnh opterećenja, kao recimo Apogee. Ne znam, pa pitam.Sa 60.000 uF filtracije po kanalu, kako je Zoki predvideo, to bi moralo da radi (impulsno) čak i u 1 Om, dakle stepen tolerncije bi trebao da bude izuzetno veliki. Ali, jedno je teorija, a drugo praksa, praksa ume da bude bitno drugačija od teorije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U pravilu postoje dvije vrste pojačala u D klasi; Half-bridge i Full-bridge. Prvo je osjetljivo na izlazno opterećenje a drugo nije. Dakle, može se napraviti poajačalo po želji snage i ovisnosti od izlazne impedancije ovisno o kompleksnosti izrade i kvaliteti dijelova. Ovo što ja radim je HB s time da se može pretvoriti u FB. U prvoj opciji nije ni predviđeno da radi s opterećenjima manjim od 4 ohma.

Odgovor na tvoje pitanje bio bi da se može napraviti sve što se hoće, ali za svaku želju radi se novi uređaj.

 

 

PS. u pravilu i moderni aparat za zavarivanje tzv "inverter" je jedno pojačalo u D klasi koje radi skoro u kratkom spoju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobro, Zoki, to nije ništa novo, koliko para, toliko i muzike. Najzad, nije ništa bitno drugačije ni sa analognim kolima, ako hoćeš velike struje ma izlazu, izvoli potroši dosta para za napajanje i za izlazni stepen. Hoćeš impulsne snage od 600+ W u 2 Oma, izvoli platiti bar tri para ozbiljnih izlaznih tranzistora po kanalu, ta struja mora odnekuda da dođe.Naravno, cela ova priča je "najgori slučaj", ali ja imam mentalitet malog skauta koji hoće da uvek bude spreman i za najgore. Jeste da višak košta, ali ako ga ima, glava ne boli, gadno je kada zatreba a njega nema.Imaš li neki link za neke modele kojisu tebe zanimali?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Čisto diskutativno:Pogledao sam onaj materijal za ICE module i nešto mi tu nije jasno. Kako sam ja razumeo, on nominlanu snagu razvija samo u kraćim intervalima, jer kao kontinuelnu snagu na drugom mestu navode tačno polovinu od nominalne, tj 55W, a nominalno daje 100W/8 odnosno 200W/4 Oma.Realno gledano, i to je dosta, koliko ljudi poznajete koji sede u sobi i slušaju sinusne talase pri puoj nominalnoj snazi? Ipak, ne dopada mi se to, možda sam ja "stara škola", ali i dalje verujem da se kao nominalna deklariše ona trajna snaga koji pojačavač može da isporuči u trajnom sinusnom obliku, bar dok ja ne preseče kolo za zaštitu od pregrevanja.Drugo, ponašanje pojačavača u smislu izobličenja čak i pri višim srednjim tonovima (cca 6,2 kHz) teško da bi se moglo opisati kao dobro, a kamo li izuzetno. To se poklapa i sa mojim, priznajem skromnim, iskustvima sa ovakvim pojačavačima, basovi sjajni, srednji solidno, ali na visokima to nije to, jednostavno ne mogu da drže korak sa klasičnim, manje efikasnim i sigurno skupljim analognim modelima.I treće, fazno ponašanje na visokim učestanostima (10-20 kHz) je, koliko ja vidim, dosta loše u smislu faznog ponašanja. Pretpostavljam da je to bar donekle neizbežno zbog potrebe da se isfiltrira visokofrekventni spektar, jer ovo je ipak switch-er, ali to mi se uopšte ne dopada. Znam kakva mi je razlika u zvuku bila kada sam odbacio klasične DAC-ove ugrađene u CD čitače (u mom slučaju Yamaha CDX 993) i zamenio ih Real Time DAC-om, sa 8 paralelnih DAC-ova, bez oversampling-a i bez digitalnih "brick wall" filtera - nešto sasvim drugo, samo blago liči na originalnu postavu, inače u svakom pogledu daleko, daleko bolje, a suštinski, sve se svodi na eliminiaciju faznih pomera izazvanih digitalnim filterima.No, teorija je teorija, a praksa ume da bude i drugačija, pa jedva čekam da čujem tvoje utiske sa živim modelom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dejane, koji dijagram gledaš??? 0,002% je loš THD+N?Ili 0,1% pri nazivnoj snazi?

Pa može i taj - upitaj se, ako on sa 7 kHz ima takvo izobličenje, kako stoje stvari sa recimo 10 ili 15 kHz?Inače, gledao sam grafikone za model 200.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...