Jump to content

DIY gramofon - III


stein

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 274
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Evo ovako...

Pošto sam odradio gro poslova na plinthu - ostaje da nađem parče lepe alu vinkle da nakačim konektor za napajanje, izvučem osovinu pota za fino ugađanje brzine i još malo da razmislim o tome da li ću prekidač za uklj/isklj da stavim napred gde sam i pripremio mesto ili ću ga samo zveknuti negde nazad (moglo bi biti praktičnije da bude napred - lak pristup tokom rada - testiranja ručica) onda da finiširam priču serijom sličica - čisto da se vidi sa više strana šta je gde i kako odrađeno pa ako se nekome dopadne super, a kome ne, onda zna da ne radi kako sam ja odradio - ponoviću - nije mi cilj biti nešto posebno niti originalan niti imam intenciju da radim neki fenomenalni dizajn ili hajend gram... bitno je da je simple and functional - mostly practical...

 

Slike - nema pojašnjenja... sve bi trebalo da bude prilično očigledno...

 

 

post-13-0-12412900-1386499466_thumb.jpg post-13-0-40563600-1386499467_thumb.jpg post-13-0-27222500-1386499468_thumb.jpg post-13-0-18779900-1386499469_thumb.jpg post-13-0-02857300-1386499470_thumb.jpg post-13-0-80665400-1386499470_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

rucica odlicno izgleda a nije ni do pola napravljena :oke:

motor mi se bas i ne svidja.. mislim da ce da prenosi vibracije na tanjir jer je mali odnos precnika krugova na koje se kaci remen

mozda nezaviso od toga probati motor u spoljnom kucistu koji bi vozao remen po obodu tanjira...(otom potom i ovaj vrsi poso)

crvena mi se sve vise svidja :hot:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Rekoh već - ja ne znam hoće li se i u kolikoj meri čuti motor kada se zvučnica spusti na ploču - odvojen je gumicama od kućišta - guma sprečava bilo kakav krut kontakt sa svih strana - remen taman toliko napet da ne proklizava - taman toliko opušten da nema transfera sa remenice motora na subtanjir...

 

Postavljena slikaPostavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Urađeno je dosta (na žalost, trenutačno nisam u mogućnosti da ispratim slikama) i nekim detaljima nisam baš bio zadovoljan pa idemo ponovo... To će danas biti gotovo pa sledi mozganje kako to pričvrstiti na plinth a da ga se ne izbuška do besvesti :)

Kadica je strugana iz jednog komada, stub koji nosi ručicu od aluminijuma fi 20 visine 90mm - horizontalna šipkica je inox 6mm a namesto plastičnog komada za kačenje strune urađen novi, od aluminijuma. Sređen headshell, oba kraja cevi fi8mm zatvorena alu čepovima, loptica ubušena za kačenje niti (0.3mm) i sleduje osmišljavanje protivtega - mislim da neće biti klasični okrugli komad... imam neke druge ideje :)

Popodne moram da spremim VF pletenice i da ih terminiram pa provučem kroz ručicu... To će biti zanimljivo...

Više o detaljima čim budem u mogućnosti da potkrepim slikama...

BTW, hvala na podršci, pa makar i moralnoj :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja nadjoh lelemenat kritican za napraviti rotating shell za RS-A1

 

:hihihihi:

 

Ajd onda da i to više napravimo...

Moraću da uslikam ono što već ima...

Ti uslikaj ono što ti imaš...

Pa onda ovde...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na molbu nekih članova - evo par delova za modeliranje gramofona u SW12 formatu...

 

grado.zip

clearaudio.zip

headshell screw.zip

LP.zip

 

Grado - model zvučnice sa realističnim dimenzijama - bez igle i pinova za žičice - može da posluži za proveru geometrijskih pozicija

Clearaudio - model zvučnice sa realističnim dimenzijama - ima i iglu i pinove - pogodniji za vizuelnu prezentaciju

Headshell screw - veran model vijka za zvučnicu

LP - model gramofonske ploče

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U slučaju da nekome može da bude od koristi:

 

3D model motora - AC sinhroni ili step motor - SMR 300-100 (SMR 300-100-RI/24)

Oba motora su identični po dimenzijama - već sam spomenuo da su ako ne identični, onda skoro fizički identični u mnogim gramofonima - Pro-Ject/Tesla, Linn LP12, Systemdek, Lenco, Rega... (neki modeli gramofona - ne svi modeli ovih proizvođača) postoji ceo niz Premotec, Philips i drugih brandova koji imaju identične ili skoro identične motore...

 

SMR_300-100.zip

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zatreba li nekome još nešto... Može ovde da kaže šta mu treba - ako imam - nije greda... tj, nije problem. Za one koji ne koriste SW ili koriste stariju verziju - može da se prebaci u IGES ili STEP...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mr.Stajnika  evo krece i kod mene to ludilo zvano diy gramafon.Za pocetak stigo tanjir fi 300mm debljine 25mm tezine oko 4 kg aluminijum liven pod pritiskom bez vazduha gledan na rengen + baza fi 350 mm debljina 25 mm tezina 6 kg.Zasad toliko ceka se osovina sa kliznim lezajima /bruseno sve na cilindricno brusenje/mere u brucku.Imam jedan motor u pripremi proban na 12 v prilicno jak posto planiram da remen ide po obodu tanjira pa kad stigne osovina ce probamo.Osovina ce biti fi 18 mm sa kuglicom od 9 mm a lageri od grafitne bronze.Kad sve bude na okupu onda bi mi trebala pomoc da svi zajedno resavamo ovo cudo.Evo i slicke

post-1362-0-54456000-1387460885_thumb.jp

post-1362-0-83809400-1387460902_thumb.jp

post-1362-0-99885100-1387460928_thumb.jp

post-1362-0-80419100-1387460961_thumb.jp

post-1362-0-12141500-1387460978_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I tako...

 

post-13-0-15719200-1387552817_thumb.jpg post-13-0-93545100-1387552817_thumb.jpg

 

Ja završio...

 

Doduše, treba dodati neki komad nečega na šta će se fiksirati činčevi i konektor za napajanje te pot za fino ugađanje brzine, ali....

 

Ja završio...

 

Sad će malo da radi ovako, posle skidam ručicu i prebacujem na onaj veliki gram...

 

Onda sledi sklapanje nove tangencijalne ručice sa kotrljajućim ležajevima...

 

Doduše, biće tu posla i oko zamene kablaže na RIAA korektoru i tako...

 

Al' svira sasvim dobro... A to je važnije od svega, ne? ;)

 

Ajd sad vi momci... Ja idem da slušam muziku... Ploče, da budem precizniji...

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...