Jump to content

DIY gramofon - III


stein

Preporučeni Komentari

Moje misljenje da to nece doprineti smanjenu otpora kotrljanja. Teoretski kontaktna povrsina izmedju sipke i lezaja je tacka, ali posto na ovom svetu teorija i realnost nisu skroz identicni imamo da je kontaktna povrsina zanemarljivo veca od tacke jer su u pitanju cvrsti materijali koji nemaju elasticne deformacije (kao guma). Uzimajuci sve ovo u obzir treba samo naraniti prasice i slusati muziku :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 274
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Jebo aksijalnu silu kad je stvara manje od 300g.

 

zamenjeni šarafčići - sad ne samo da je manje od 300 nego je manje i od 30 grama... :)

 

Što se tiče contact patch-a - kapiram o čemu Zen govori - to ima uticaja kada u ležaju imaš dovoljno zazora da unutarnji-spoljnji prstenovi - a sve via kuglice, budu dovedeni u situaciju da kuglice ne funkcionišu više kao medium za umanjivanje trenja tj kao usmereni mediatori kretanja. 623 po prirodi stvari nema slobodnih kuglica - kontroliše ih mali kavez - venac, koji drži kuglice uvek na istom međusobnom razmaku a istovremeno i sve "in-line" a samim tim i spoljašnji i unutrašnji prsten drži poravnatim. E sad, ako pretpostavimo da je opteretna masa na svakom od ležajeva ista - cca 30gr/4 ležaja - to je oko 7.5 grama po ležaju. Po podacima http://tinyurl.com/p7xzkrj statički load limiti su na 210N i  a pretpostavljam da iza toga dolazi do deformacije strukture ležaja. Pošto je 623 "deep groove" tip, površina kojom se delovi ležaja međusobno oslanjaju jedan na drugi je prevelika da bi pritisak - pogotovo ovako mali - imao uticaja na karakteristike samog ležaja tj njegove performanse.

 

Naravno, ostaje da se proba u praksi - teoretiziranjem se može doći do nekih zaključaka ali sam naučio da u ovakvim slučajevima jednostavno mora da se proba i ustanovi funkcionalnost u datim okolnostima - ili pak, odsustvo iste... Na bigDIYA je jedan lik ovo odradio u sijaset varijacija - poigravao se zvučnim k-kama - ni jednom nije prijavio mehaničke probleme - osim kad je napravio verziju ručice koja je bila prevelika pa je cenim, dobio preveliku masu za vozanje - ipak, najkritičniji je deo priče gde brazda uz pomoć igle treba da pomera skalameriju...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Inicijalna proba - ležajevi odmašćeni - preduvani teflonom - izvrćeni na bušilici - fail.

Naravno - isprobavam sa pločom do koje mi nije preterano stalo - i sa NAD9200 što je neka varijanta ADC glava - nove igle za ovu zvučnicu su oko 15-20€, ako se skenja i nije šteta - a i ko zna u kakvom mi je stanju prihajala...

Ispiramo ležajeve u medicinskom benzinu...

nastavak sledi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma sad se sigram - nix struganja do druge nedelje/sedmice sledeće godine pa ubijam boredom... Sutra mi stiže paketić, pa sve u njemu tri slatkiša...

nego, videh onog lika http://www.diyaudio.com/forums/analogue-source/238027-diy-linear-tonearm.html#post3534699 gde je ovako izveo... otprilike... pa reko' da probam - ništa me ne košta...

A taman mi se kiseli ona osovina i vabi... Probam ja sa ispranim ležajima... Kad popijem kavu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...