Jump to content

DIY gramofon - III


stein

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 274
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Svako ga pravi/zove po svom nahođenju.

Uvrežilo se da ga se zove tako u kasnim '70-im poslednjeg veka prošlog tisućleća pa sam 'teo da ne uzburkavam vodu.

Ako je potrebno, meni je lakše, zvaću ga uglomer a Vi ćete da objašnjavate onima koji budu pitali.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Protractor (nazovi - uglomer) se može koristiti kao pomoćna alatka za fino podešavanje pod i samo pod uslovom da je ručica postavljena na neku poziciju odakle se može na dve tačke tokom kružne putanje igle po ploči dobiti tzv nula - tačke gde igla pogađa u tangentu kružnice. Ako se izvede bez prebačaja, matematika kaže da je to izvodljivo u samo jednoj tačci na ploči... To sad studiram, zašto bi neko svesno i namerno broj odstupanja ugla pod kojim igla pogađa ploču povećavao namesto da to smanji  - i kako to može da bude bolje ako je osnovna premisa što manje sakatiti već postojeću informaciju... A neka logika verovatno da postoji i neko obrazloženje siguran sam, ima, mene sad zanima u čemu je stvar... Ja ili ću se sa konceptom složiti i isprobati ga u praksi, ili se neću složiti i držaću se radije mnogo rasprostranjenijeg metoda izvedbe, sa nulom u dve tačke...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako služi za merenje uglova onda je uglomer. Kakav vražiji traktor :D

 

U tome i jest stvar - ne služi za merenje uglova.

 

Koristi se samo da se zvučnica u dve tačke podesi pod devedeset stepeni u odnosu na poluprečnik ploče i na sebi nema ni jedan drugi ugao, daklem, reč je o "pravo-ugaoniku" ne poznaje, naime ni jedan drugi ugao niti se može išta njime smeriti... Dakle, može eventualno da bude ugaonik, uglomer nikako. A to kako gugl prevodi, to je i inače plač majke božije. Zamisli kad stranac hoće da se udvara devojci u Srbiji pa pismo napiše na svom jeziku i samelje ga kroz gugl prevodilac...  khm... iliti... "who the fuck, fuck it, I'm getting married tomorrow"

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U međuvremenu urađena elektronika za regulaciju broja obrtaja motora... Zahvaljujem dragom kolegi koji je ne samo sve osmislio i izmozgao, nego i izvršio komplet matematiku, crtanje nacrta štampane pločice, izradu filma, izradu pločica, buškanje, pa je jednu čak i kompletnu sastavio, isprobao sa motorom (SMR 300-100 RI/24) i sve to lepo zapakovao i poslao mi na kućnu adresu :)

 

post-13-0-83261000-1386158141_thumb.jpg post-13-0-24118900-1386158145_thumb.jpg

 

Meni ostaje da počistim sto, stavim strobo i namestim da vrti tačno toliko koliko treba - mada, i ovako mi deluje blizu...

 

Što se tiče brujanja, buke, vibracija, za sada je teško biti 100% objektivan ali mi se čini da sve radi savršeno bešumno.

 

Napajanje bi trebalo da bude Skilov AC/DC adapter punjača od gecrkt aku-bušilice - 15VDC 400mA - nominalno, u praznom hodu (neopterećeno) 20.3VDC... Za sada deluje da će to i da radi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Malo eksperimentisao vrednostima konda za frekvenciju/takt i našao vrednost koja je idealna za 45rpm na tanjiru... sad da nabodem tačnu vrednost i za 33.33rpm... Znam koliko je matematički ali mora da šljaka i u praksi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U sreći i zdravlju da ga podešavaš i slušaš. Prijatno.

Verovatno će se jako malo slušati, primarni cilj "pokazne vežbe" je gradnja cenovno pristupačnog, u DIY režiji lako izvodljivog (lako dostupni materijali i operacije/procedure za gradnju), te u svakom slučaju, kvalitetnog gramofona - za mene ovo sokoćalo treba da bude pomoćna alatka za isprobavanje raznih konstrukcionih rešenja što se tiče ručki :)

Ali zahvaljujem na lepim željama i podršci ;)

 

Elem... Sad bih malo rezimirao...

 

Rešene su tri vitalne stavke što se tiče gramofona: kupljen je kvalitetan set ležaj/osovina/subtanjir (~30€), napravljena je baza (plinth) i rešena je problematika pogona i kontrole broja obrtaja motora.

Plinth je koštao cca <20€, motor otprilike isto toliko, tanjir je izrađen od dva sloja #19mm mediapana i preduvan prvo temeljnom bojom a potom crnom u spreju... Regulacija je DIY a glavni delovi su NE555 i 4013B te 4 fet-a (BUZ11) jedan 10k pot (fini tuning) na maloj pločici malo većoj od kutije šibica a napajanje dobija sa DC adaptera 15VDC/400mA koji je zaostao od crknute baterijske bušilice.

Dakle, što se tiče ulaganja čisto finansijskog karaktera, potrošeno je cca 70€ "žive love" a sve ostalo je odrađeno od stvari koje su zaostale od nekih prethodnih projekata, iz šteka... Recimo da bi to sve moglo da košta iliti da se odradi od nekih 30€ (obrada tanjira, regulacija, adapter) - suma sumarum, upada se u nekih 100€...

 

Još malo tehnike/tech priče... Da bi se mogao (motor) tanjir fino podesiti da se vrti željenom brzinom, poželjno je imati stroboskop. Na vinylengine ima nekoliko varijeteta već pripremljenih strobo predložaka ali se može uraditi i nešto u domaćoj radinosti...

Evo kako:

Prvo matematika: prvo da se ustanovi frekvencija koja je kod nas u mreži nominalnih 50Hz-a ali je malkice nepouzdana jer hoće da varira. Ako se oslonimo na mrežnu frekvenciju, dovoljno je za osvetljavanje koristiti običnu tinjalicu. Ako želimo nešto mnogo preciznije, treba napraviti fini generator frekvencije a može se uraditi na više načina...

ovako, na primer:

 

Postavljena slika

 

Moj je izrađen slično ovome ali sa 4MHZ kristalom i PIC16F84A na parčetu raster pločice.

Tinjalica trepne (nominalnih) 100 puta u sekundi a to rade i kvarc regulisani stroboskopi, dakle 100x@50Hz i 120x@60Hz.

Sledi pitanje koliko tačkica treba imati po obodu tanjira ili strobo-predlošku da bi se mogla tačno očitati brzina? Ima više načina da se to izračuna, ali je najjednostavniji da se krene od proste računice...

 

(ciljani) broj obrtaja tanjira - 33.333 o/m

broj sekundi u minutu - 60

broj bljesaka strobo svetla - 100 (50 u + i 50 u - ciklusu)

broj obrtaja tanjira u sekundi - 33.333/60 = 0.55555

potrebni broj tačkica - 100/0.55555 = 180,001 - može se zaokružiti na 180...

 

To znači da nam treba 360 polja, od toga pola treba da bude belo a pola crno - 180+180=360 što je savršeno jer pun krug ima ravno 360 stepeni!

Napravio sam jedan takav šablon, po meni praktičniji od većine koji imaju polja i za 45 i 16 i 78 obrtaja... Ovaj je samo za 33.33!

 

Pre štampanja obavezno podesiti margine, fajl je pravljen da maksimalno iskoristi širinu A4 papira a vodio sam računa i o tome da bude štedljiv što se tiče potrebne količine boje/tonera...

 

50Hz-33.33rpm.PDF

 

Ovim bih, manje više, i završio na temu gradnje gramofona (kao osnove). Sledi još fina montaža - ugradnja pločice regulatora i sitnih crevaca u plinth, fiksiranje osovine i priprema za gradnju/ugradnju prve ručice u nizu...

Fotke tokom dana, kad sve postavim na svoje mesto...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne bi da kvarim raspolozenje. Ima dosta godina prije , pravio neke drajvere za CNC sa steperima, ne zovu ih djabe "digitalni" motori, ako nije vrhunski drajver tipa geko ili slicni motor vibrira , odnosno konstantno ubrzava i usporava , to radi 200 ili vise puta po okretu , ma koliko brzo okrece i nama se cini da je to OK :)

 

Jedini drajver koji to radi analogno su tipa "geko" drajveri , postoji i mikrocipov softver i mikrokontroler koji to radi kao geko ali to kosta samo u dijelovima da ne preterujem 100E , mozad za ovakav mali motoric puno manje , inace to sve pogoni "otrovni" mikrocipov mc od 70 ili 80 mipsa ,inace mislim da geko i ostali koriste FPGA ili nesto slicno da bi "napravili" drajver i "analogni"  motor od digitalnog stepera. 

 

To su moji utisci , ponavljam ne zelim da kvarim parti. Ovdje treba uzeti u obzir da je motoric jako slab ,pokrece preko remena dosta veliku masu i postoji porilicna redukcija i masa koju pokrece tako da se mozda ponistavaju vibracije koje proizvodi motoric u radu. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I ja sam bio pomalo skeptičan kada sam čuo "step" ali pošto je motor kupljen kao deo negdašnjeg gramofona, ispravan, pomislih, whataheck - why not?

Razlikuje se itekako od onih, da ih nazovem klasičnih ili još bolje, veoma rasprostranjenih koračajnih motora kojih ima po fotokopirima, štampačima... nema onog grubog koraka, što maltene pa da uradi "klik" za svaki korak...

Evo, odvrteo motorić celu noć na stolu, nivo buke je zanemarljiv (klasični šrafciger-na uvce-stetoskop test zadovoljava) - stabilnost broja obrtaja tanjira zadovoljavajuća... Ja sam zadovoljan...

Kad se dođe do testiranja prve ručice, pokazaće se i kako to funkcioniše u stvarnom životu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Danas na probi nova pogonska gumica u DIY varijanti - nešto je elastičnija od fabričkih sa kvadratnim presekom i plus je okruglog preseka, ali puna - 1.8mm preseka. Nivo buke i sa uvcetom direktno na plinthu nikakav - očekujem da to bude tako i kad se zvučnica spusti na ploču... Vrti sad već nekoliko sati, lepljeni spoj još uvek nije popustio pa očekujem da će da potraje... U rezervi imam još jedno 4 metra.. :)

Kasnije večeras sledi full montaža delova koji su istestirani pa potom i rad na ručici...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo pvog koraka kod mene nabavljen jedan motoric pa na probu.Prikopcao 220 pa se prilicno ugrejao za veoma kratko vreme,onda preko trafa na 110 v mnogo bolje ali se opet greje.Sad ne znam na koliko radi jer nemam ni jedan podatak o njemu. Ne znam ni da li treba neki kondezator vidim krece iz mesta odlican smer i prilicno je jak jer s koro ne mogu prstima da ga zustavim.Pitanje da li neko ovo zna sta ovo moz biti i da li bi to moglo da se upotrebi za pogon gramofona. Na kucistima lezaja im samo slova J .Evo slika.

post-1362-0-44997800-1386435526_thumb.jp

post-1362-0-70522800-1386435546_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo meni liči na tzv "shaded pole motor" iliti AC asinhroni motor za ventilatore i slične stvari (kalorifere, duvaljke u termo pećima itd)

Ja sam mislim, više nego dovoljno rekao o motorima - ovo ne spada u kategoriju motora koji bi jedan samograditelj trebalo da uzima u razmatranje za pogon gramofona. Čak ni ako je reč o budžet klasi u DIY izvedbi... Nije da ne može ali...

Obično se vrte na oko 2800-3000 obrtaja

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Shaded-pole_motor

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo meni liči na tzv "shaded pole motor" iliti AC asinhroni motor za ventilatore i slične stvari (kalorifere, duvaljke u termo pećima itd)

Ja sam mislim, više nego dovoljno rekao o motorima - ovo ne spada u kategoriju motora koji bi jedan samograditelj trebalo da uzima u razmatranje za pogon gramofona. Čak ni ako je reč o budžet klasi u DIY izvedbi... Nije da ne može ali...

Obično se vrte na oko 2800-3000 obrtaja

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Shaded-pole_motor

Fala lepo Steinika onda idemo dalje jer ovo je tek prvi korak a ucim da idem. :oke:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za prvi levo u gornjem redu sam našao podatke...

 

Diameter 37MMLengte 57MMAs 10x3max voltage 24Vmedium voltage 15VMax current 1.6Ano load current 0.1Ano load speed 3540 rpmmax power 8.72starting voltage 3Vresistance 11.6 ohmsvolts at 1000 revolutions: 6.4Vinertia 50 (gm.cm2 ?)moment on the shaft of 6.08 N*cm/Amax moment 9.4 N*cm

 

Može se naći pod dve oznake:

- Mabuchi C4557-60003

- Mitsumi PJN29ED18C

 

u konkretnom slučaju - motor nosi Mitsumi oznaku. http://www.feedroller.com/store/product_info.php?products_id=14008 koristi se inače u štampačima i košta i do 55USD - mada, cenim da može da se nađe ponegde i za desetinu te cene...

 

Što se mene tiče, mogu da dodam par detalja - ni malo scientific level data: motor počinje da vrti već pri 1V, pri 6V ima više nego dovoljno snage da zavrti bilo šta a iznad 17V počinje da bude bučan - bar po meni, previše bučan da se koristi u gramofonu. Recimo da bilo šta do 12V može da bude prihvatljivo dobar odnos snage, broja obrtaja i nivoa buke koji se stvara - na 9V se bukvalno i ne čuje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...