Jump to content

DIY gramofon - III


stein

Preporučeni Komentari

Karbon u određenim okolnostima ima svoje prednosti... Na primer, kod ultralagane tangencijalne ručice gde je svaki deo grama viška jednostavno ... višak, tu težina mnogo više utiče na funkcionalnost... Onda, kopije/replike/klonovi ili jednostavno ručice bazirane na WTA konceptu su prigušene i do velike mere neutralizovane pa se tu razlika između materijala i ne bi trebala toliko čuti...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 274
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Da Stradi, trazio sam njihova imana. Ali 250e za parce drveta je za mene previse, a takodje mislim da je i  za bilo koga previse. Da se razumemo, kod nas se kundak od orahovine prodaje za te pare i to finisiran i ugradjen na mehanizam puske.

 

 

Ovo su sve radijalni lezajevi, ono sto je nama zanimljivije je ovo http://nskmi756.rsjp.net/english/products/products01_09.html jer ovi trpe i nesto od aksijalnih sila.

 

Nemoj me pogrešno shvatiti ali nema potrebe za ovima, te što je Zen linkovao su zapravo sasvim dobri... :) Skini tri cifre/decimale sa svojih uobičajenih načina razmišljanja i spusti se na nivo mikrokretanja - mikrotrenja... Bilo koji klasičan radijalni ležaj može da istrpi bez ikakvih problema i naprezanja sile koje se javljaju sa opterećenjima koje može da predstavlja bilo koja od sila u radu ručice... i deset, sto puta više...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 takodje mislim da je i  za bilo koga previse.

 

Da se razumemo, kod nas se kundak od orahovine prodaje za te pare i to finisiran i ugradjen na mehanizam puske.

 

 

 

Crno boldovano je individualna stvar, Meni je zlocin kada mi majstor upropasti nesto pa se pravi lud kada treba da nadoknadi stetu,.

Nisam ja kriv sto je u Nemackoj drugaciji standard pa njima 250e nije nista a nama cela necija plata. Ponovicu za mene je veci problem kada dam i 10 dinara a ne dobijem sto sam trazio nego da dam i 1000 eura ali da dobijem sta trazim, (milsim da se i drugi slazu). Svako od nas sam odlucuje sta mu je skupo a sta jeftino tako da sam ja zadovoljan jer je moglo i da nece da mi je prodaju jer oni to inace ne rade tako da bih ostao bez dela koji mi je trebao a iz toga proizilazi da je  za mene  onda ta cena bila vrlo podnosljiva, bilo bi najskuplje da nisu hteli da mi je prodaju jer meni krive rupe nasih strucnjaka (majstora) ne treba ju. Naravno ja pricam iskljucivo o onima sa kojima ja imam iskustvo da se ne uvrede oni drugi.

Inace svaki prodavac odredjuje cenu a kupac sam odlucuje da li to njemu odgovara ili ne.

Ne znam gde ima neobradjene ebanovine kod nas (moja  ta sto su je upropastili je stigla iz Juzna Afrike). Raspitaj se kod ljudi koji prave instrumente kod nas. Ebanovina i neobradjena nije bas jeftina ali veruj mi vredi svaki dinar.

Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemoj me pogrešno shvatiti ali nema potrebe za ovima, te što je Zen linkovao su zapravo sasvim dobri... :) Skini tri cifre/decimale sa svojih uobičajenih načina razmišljanja i spusti se na nivo mikrokretanja - mikrotrenja... Bilo koji klasičan radijalni ležaj može da istrpi bez ikakvih problema i naprezanja sile koje se javljaju sa opterećenjima koje može da predstavlja bilo koja od sila u radu ručice... i deset, sto puta više...

 

[*]10.5” Gimbaled Tonearm

[*]Low friction ABEC-5 pre-loaded ball bearings 

[*]Aluminum platter damped with stainless steel

[*]Aluminum and acrylic chassis

[*]Belt drive 600 rpm low noise motor

[*]Standard VPI Classic 2 premium Tonearm mount

[*]RCA jack connections

[*]Tip toe feet

[*]Removable arm assemblies for fast cartridge changing

post-193-0-10573600-1385241597_thumb.png

post-193-0-10281100-1385241614_thumb.png

post-193-0-56557300-1385241637_thumb.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Crno boldovano je individualna stvar, Meni je zlocin kada mi majstor upropasti nesto pa se pravi lud kada treba da nadoknadi stetu,.

Nisam ja kriv sto je u Nemackoj drugaciji standard pa njima 250e nije nista a nama cela necija plata. Ponovicu za mene je veci problem kada dam i 10 dinara a ne dobijem sto sam trazio nego da dam i 1000 eura ali da dobijem sta trazim, (milsim da se i drugi slazu). Svako od nas sam odlucuje sta mu je skupo a sta jeftino tako da sam ja zadovoljan jer je moglo i da nece da mi je prodaju jer oni to inace ne rade tako da bih ostao bez dela koji mi je trebao a iz toga proizilazi da je  za mene  onda ta cena bila vrlo podnosljiva, bilo bi najskuplje da nisu hteli da mi je prodaju jer meni krive rupe nasih strucnjaka (majstora) ne treba ju. Naravno ja pricam iskljucivo o onima sa kojima ja imam iskustvo da se ne uvrede oni drugi.

Inace svaki prodavac odredjuje cenu a kupac sam odlucuje da li to njemu odgovara ili ne.

Ne znam gde ima neobradjene ebanovine kod nas (moja  ta sto su je upropastili je stigla iz Juzna Afrike). Raspitaj se kod ljudi koji prave instrumente kod nas. Ebanovina i neobradjena nije bas jeftina ali veruj mi vredi svaki dinar.

Pozdrav

 

Ma slazem se za cifru. To jeste individualno, ali sa moje tacke gledista mnogo. No to nije ni bitno.

 

Za ebonovinu znam koliko je dobra posto sam se pre interesovao za neke druge stvari od tog drveta.

 

Tu je i fosilni hrast, on je ko kaljen celik tvrd http://prirodnobyjovan.blogspot.com/2013/10/gledacete-u-nedelju-2710-2013.html

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Odlican uradak lokalnih ucenika. Zanimljivi smo mi metalci, Tito je pravio ograde, ja razne tantavice, a oni gramofon.

Osim rucke i motora sve su su sami uradili, cak i kuciste za elektroniku.

Gramofon je logican izbor kad im robotiku predaje  profa hifista koji ima i vlastitu  hifi butigu.  

Dopada mi se kako su rijesili pogon, motor tezi nekih 2-3 kg i to je dovoljno  stoji zasebno bez ikakvih ucvrscenja.

Probacu da sa djecom, kako se to nekad zvalo,  udruzim rad i sredstva: kupim plexy a oni to lepo isfrezuju i ostalo. Meni gramofon, njima trening.

Naravno,i motor bih spakovao u plexy cilindar. 

 

 

post-1452-0-86363600-1385250137_thumb.jp

post-1452-0-87073300-1385250199_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

inace ono sa golf lopticom je mnogo dobro deluje dosta jednostavno :wink2:

 

Nekada se to radilo sa cilindričnim diskom od plastike. Između tog malog diska i same cevke (ručice) je bila distancer nogica/stubić/spojnica i končići su se spajali na disk koji se potapao u kadicu gde se sipa silikonsko ulje. Na taj način se uprošteno gledano i rečeno, cela ručica priguši od rezonancija, kako svojih, tako i onih koje mogu da se generišu od ploče, tanjira, okoline... Takve ručice uvak zvuče veoma neutralno. A da je možda jedno od najjednostavnijih rešenja za samogradnju, to definitivno stoji. Većina se geometrijskih parametara veoma lako može podesiti uz malo pažnje a bez ikakve potrebe za visokom tehnologijom u izradi.   

 

Postavljena slikaPostavljena slika

 

http://www.audioenz.co.nz/forums/showthread.php/11561-Well-Tempered-Record-Player-Sutherland-Ph3d

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da li sam ja ćorav ili na toj ručici nema anti-skating-a? Ne prigovaram, naprotiv.

 

Ima, kako da nema :) pogledaj drugu sliku u postu http://www.diyaudio.rs/topic/6473-diy-gramofon-iii/page-5#entry170211 - trebalo bi da se još uveliča ako klikneš na nju i da vidiš kako je postignut efekat da se pojavi sila koja se protivi klizanju zvučnice ka sredini ploče...

Drugo, bilo je nekada davno, dosta pitanja kako to da ručica ne "skakuće" okolo (u vreme samo štampanog materijala - nix interneta) pa je objašnjenje da to sve reguliše silikonsko ulje u kadici bilo nekako nedovoljno dobro... Jedan kratak mali video od dvadesetak sekundi poprilično mnogo toga otkriva i odgovara na mnoga pitanja - mada je video prvenstveno odgovor na pitanje šta da rade vlasnici koji nemaju lift a ruke im nisu više mirne i sigurne kao nekada - a vidi se da tokom spuštanja, blago vuče zvučnicu dalje od sredine...

 

 

Nisam siguran da ulje koje ja imam, ima ovu viskoznost/gustinu/lepljivost ali doći ćemo i do toga, probaćemo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma zejtin,

ako ne odgovara, odgovarace kad uzegne :wink2:

i dalje mi je sistem fascinantan ni jednostavnije ni bolje :oke:

a za skejting cemo, ako bude trebalo,  magnetom  :wink2:

 

Nadam se da se šališ za zejtin... Micro Hemi ima u ponudi silikonskih ulja raznih gustina, može se naručiti telefonom a ima često i oglase na KP. Ja sam za početak kupio (naj)manju količinu (300gr) što mi otprilike trebalo da bude dovoljno za sve ovakve ručice koje bi se mogle napraviti u narednih tridesetak godina na ovom i svim bratskim i sestrinskim forumima... :buehehe:

Eksperiment će biti ili skup ili jeftin, zavisi koliko sam fulao... Na bočici piše 1000 cPs pa bih molio kolegu Groznog koji se u ove stvari ipak bolje razume da možda doda koju pametnu vezano za ovo...

 

Ono što je bitno je sposobnost ovoga ulja da se NE jedini i ne meša sa bilo kojom vrstom nečistoće, šta god da "zagadi" ovo ulje, ostaje ili na površni, ili tone, ili jednostavno pliva okolo ali se na primer, ne može zagaditi kao što se to dešava sa motornim ili hidrauličnim uljima ... http://www.wacker.com/cms/en/products-markets/products/product.jsp?product=13337&country=RS&language=en

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I ja se nadam

:hihihihi:

 

Nisam našao zejtin u tabeli: http://www.vp-scientific.com/Viscosity_Tables.htm :) Koliko kapiram, voda pri sobnoj temperaturi ima 1cPs pa znači da je ovo ulje hiljadu puta gušće a upola gusto kao med. Da li je dovoljno, videćemo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa mozemo u med da bucnemo bar je to prosto

mada bi bilo dobro dodati mu malo secera da ne moze da se useceri (zvuci cudno ali tako radi)

a za motor:

da stavimo trofazni iz cd roma i napravimo ESC za to jer se kod njega brzina regulise frekvencijom?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sada već zalazimo u teoriju apstraktnog. Dakle, ajd prvo da rešimo osnovu/bazu, osovinu i tanjir i neki motor (od volje svakom šta i kako) :)

Posle ću ja svakako da se igram raznim ručicama pa ću izveštavati i do neke mere pomoći neodlučnima da imaju bolji uvid u eventualne zasede iza ćoška...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Verujem da ćeš uspešno realizovati i ovu ručicu sa silikonskim kupatilom. Moje iskustvo sa silikonskim kadicom je razočaravajuće.

U tehničkom smislu sve radi kako treba ali zbog površinskog napona i kapilarnosti, sama ručica i okolina ručice je uvek blago omašćena. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...... Moje iskustvo sa silikonskim kadicom je razočaravajuće.

U tehničkom smislu sve radi kako treba ali zbog površinskog napona i kapilarnosti, sama ručica i okolina ručice je uvek blago omašćena. 

 

Ja licno nikada nisam imao tako razočaravajuće iskustvo što se tiče omašćenosti same ručice i njene okoline.

Drugim rečima, ako se pažljivo i precizno plasira silikonsko ulje u kadicu nece biti nikakvog "omašćenja".

Ovakav tip ručice imam vise od 20 godina.

 

@stein - samo napred sa ovom iteracijom WTA. Ako bude pitanja, tu sam. :wink2:

Medjutim, moj predlog za rucicu u kombinaciji sa ovom diy bazom bi bila neka totalno plug&play rucica, a ne WTA koja ima podešavanja da te glava zaboli. :dash1:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam onomad imao par komada ručica a sve baziranih na WTA ideji, nikada nisam imao problema sa omašćivanjem okoline - sve bih uglavnom rešio sa jeftinim špric-dozerom (injekcija) koji ima nastavak od gumice za stare Dunlop ventile (kupuje se na metar ili komad) i jedna krpa - komad stare potkošulje. Pošto sa golf lopticom još nisam imao prilike da isprobam, mogu da komentarišem samo za varijetete sa diskom od plastike, kadica je uvek bila bar duplo dublja od vršnog nivoa ulja a dubina potapanja diska je bila podesiva - i tu smo se igrali, ali kako rekoh, nikad oko ručice nije bilo svinjca...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...