Jump to content

Revizija skretnice i ožičenja na JBL L90


Impuls

Preporučeni Komentari

Ja imam JBL L100... Nemam potrebu za stalcima. Sami su visoki 94cm :)

 

onda nista za stalke...ali sad sam se setio necega..AR(Acoustic Research) je ima 2 modela 30BS,i 30BF,drajveri su na oko bili isti (skretnice pojma nemam),jedan je bio za stalak(BS) dok je drugi (BF) bio podni,iako je ovo za danasnje uslove bio samo nezdo duzi prema podu.i stalak,neki kraci nije bio na odmet i u ovom slucaju,posto nije bio pravi floorstander..zvucali su dosta razlicito...

 

..i vidi za onaj drugi pasus:DIY,audiofilija,muzikoljupci itd...to bi trebalo biti na kraju isti cilj,ali to u vecini slucajeva nema dodirnih tacaka,ja sam se licno oko toga vec dosta puta sukobljavao,i taj deo ostavljam ad acta,drugima..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Upravo slušam ženski vokal britanske njanjave pevačice po imenu Dido. Za nebilivit kako se čuje :)

 

Sinoć pred spavanje pustim Salenu Džouns sa nekog audiofiljističkog CD-a. Lepo lepše :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemojte da se smejete.

Probajte da isterate mechku iz rupe recimo nekim pojacalom u D klasi ako slucajno imate.

Ne mislim da je to nesto pametno ali je jednostavno u smislu da se prveri koliko je taj bas tvrdokoran.

 

Ebes poso ako treba svajs aparat i bakarna cev umesto kabla a mnogo mi se svidjaju i dimenzije i ovako.

 

Cena je 400-450 a ja ne bi dao tu kintu osim kad bi hteo samo da ih gledam.

 

Mislim da to nije za ljude da imaju kod kuce ali isto mislim da bi bio pozeljan za maltretiranje raznih pojacala u testovne svrhe.

 

Jel vam je poznato da je neko uspeo taj bas da spali? Mozda ste culi nesto.

 

Pitam samo. Ne zezam.

 

Jel ste sigurni da je vesanje ok?  On jeste poznat po svojim osobinama ali mu ukruceno vesanje jos dodaje pluseve.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uzivaj u muzici a manje razmljisljaj kako da poboljsas novu kutiju. :)

Upravo slušam ženski vokal britanske njanjave pevačice po imenu Dido. Za nebilivit kako se to lepo čuje :)Sinoć pred spavanje pustim Salenu Džouns sa nekog audiofiljističkog CD-a. Lepo lepše :)

Kako se razradjuje bas? Evo primera:http://www.youtube.com/watch?v=xGDofmxwLPY
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@dranix: L90 je u headbangers drustvu radio bez problema sa Crown K2..to je 2x500..nije bio spaljen ni nakon visemesecne upotrebe,ali to je ona sema kad sa viskom snage ganjas zvucnik,pa mu je manji problem,no kad se koristi sa neadekvatnim koji ode u kliping,pa se sprzi i "extra sadomazohisticki zvucnik"..mislim da nije trik u tome,kako ces extra snagom savladati L90,vec pripitomiti "beast" za normalnu kucnu upotrebu da nekako ozivi i sa manje kilovata ..

 

malo bih ja idejno procunjao po njihovom domacem forumu (audioheritage) za neke ideje,mada je ta serija L90/L100/Ti5000 evropski ciljana,pa je malo informacija oko njih tamo,ali,nikad se ne zna...

 

:drink:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I cambridge a100 i hafler 9505 i na vrlo maloj snazi imaju ceo slusni spektar jednako rasporedjen s tim da je A100 samo ulaznica za L90. Sa drugim pojacalima to nije bio slucaj. Zvu ako imate negde da pozajmite A100 samo na probu uzmite da cujete.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uzivaj u muzici a manje razmisljaj kako da poboljsas novu kutiju. :)

 

 

Meni ni ovako ne predstavlja nikakav problem da ih slušam. Lepo ih pozicioniram i sve se složi. Moraju se oni elektrolitski kondiši promeniti jer im je plastika pukla - malo su se naduli od starosti.

 

Video si blog šta sam napisao i stojim iza toga - da mi je neko kupio ovakve zvučnike pre desetak godina, više nikada se ne bih zainteresovao za druge :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo razradjivanje basa je za jedinice sa velikom masom krute membrane i sa gumenim

ili nekim drugim krutim sintetickim vesanjem,

i jako krutim centratorima koji idu u paketu sa tim,

a za drivere vece snage i velikog hoda voice coila. Upravo kao sto je ovaj na slici i slicno.

.

Mislim da ovakvo razradjivanje nije dobro za drivere potpuno drugacije koncepcije

lakse membrane, manje snage, i papirno ili platneno pokretljivo lako vesanje i meksi centratori,

a manji hod voicecoila...

.

:)

treba biti oprezan da se ne osteti driver

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo je vise bilo iz zezanja :) Generalno ovo je previse ekstremno za moj ukus.

 

Ovo razradjivanje basa je za jedinice sa velikom masom krute membrane i sa gumenim

ili nekim drugim krutim sintetickim vesanjem,

i jako krutim centratorima koji idu u paketu sa tim,

a za drivere vece snage i velikog hoda voice coila. Upravo kao sto je ovaj na slici i slicno.

.

Mislim da ovakvo razradjivanje nije dobro za drivere potpuno drugacije koncepcije

lakse membrane, manje snage, i papirno ili platneno pokretljivo lako vesanje i meksi centratori,

a manji hod voicecoila...

.

:)

treba biti oprezan da se ne osteti driver

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zvule,

Nadam se da ti je poznato da je L100 nastao kao "nus produkt"  proizvodnje 4310-4311 koji su u pro klasi.

Sta to znaci mozemo samo da pretpostavimo ali mi lici da je sigurno da su driveri birani za pro verzije a ostalo je islo u consumer serije.

Kazu da se L100 prizvodio jako dugo i da je proizvedeno preko milion sto samo po sebi nesto govori.

Ako uzmemo u obzir to da JBL ima otpocetka veoma rigorozne proizvodne tolerancije ne mora da znaci da su oni iz "druge klase" losi a ne sumnjam da su upareni za svaki par kutija koliko toliko.

Driveri nisu tranzistori pa da kostaju malo pa koliko se upari odlicno je a ostalo mozes i da bacis.

Da li je tesno uparivanje vredno te razlike u ceni i koliko se to realno cuje ne bi da komentarisem jer ne znam.

Ne znam koja je razlika u kvalitetu skretnica i to treba videti.

Za mene je jedino sramotno sa aspekta danasnjeg vremena da je JBL LE25 SLAB i veoma sklon pregorevanju.Nisam rekao los nego samo slab.

Licno smatram da je L100 jevtin i da onakav kakav je svira za sve pare a moze i bolje verovatno.

Ovde nije rec o tome da li neko voli ili ne voli zvuk JBL-a. 

Da ne zaboravimo i to da je jos 1984. valjda i cuveni UREI usao u JBL.

Verujem da ni to nije slucajno i da nesto pozitivno znaci. 

Inace imam L26 koji ne slusam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve to sto je staro je manje vise isti djavo.Jedino se ovi novi bitno razlikuju.Mislio sam po pitanju upotrebljenih drivera, njihovog kvaliteta i tehnologije.Narocito mislim na magnete.U sustini taj neki JBL zvuk je nesto karakteristicno sto neko voli a neko ne bas.JBL proizvodi ili je proizvodio ogromnu kolicnu drivera i ne verujem da je ista bacio zato i postoje serije i serije a i zbog marketinga.Ako uzmemo u obzir da su se radili i u Skandinaviji dolazimo do zakljucka da imaju i "skandinavski zvuk" koji ti koliko vidim volis ali ga ne vole svi.Isto vazi i za pojacavace.Hocu da kazem da nije isto a ne da je nesto bolje od drugoga.Bilo je prica negde da taj tzv. severni zvuk ima "dark side" jer gore nema sunca i bla bla a da je kalifornijski i juznjacki drugaciji opet zbog klime.Mislim, sta reci na to, ali ima istine definitivno.To ti je isto sto se tacno zna da ljudi iz ravnice imaju mnogo drugaciji temperament nego brdjani kao i razlika severnjaci-juznjaci.Sve je to roba i bitan je kupac sa parama pa se po tome i kroji kao i sve drugo.Svima ja poznato kakav standard imaju Skandinavci.Ne bi me cudilo da u tom nekom deal-u USA (JBL) / Danska ima mnogo toga sto ce za nas ostati enigma. Mislim na tehnicki aspekt a ne samo na poslovni.Ovde aludiram na to da su driveri poznatih danskih proizvodjaca sumnjivo slicni. No nebitno, samo da su ok a ne bi bilo lose da su i malo jevtiniji.Po meni definitivno mnogi komadi ne vrede te pare a odlicni jesu ali ima i drugih koji nisu losi ali su zato znatno jevtiniji.Takodje i papreno skupih koji ne zasluzuju ni izbliza tu cenu.Novinari su placeni da nas lazu a mi uglavnom nemamo prilike da uzivo cujemo mnogo toga pa nam preostaje samo da imamo neko kobajagi misljenje.Cinjenica je kad neko zapocne nesto da ga neki ljudi slede ponekad i u fazonu kao u prici "vodja". To su samo neke ljudske osobine.Plus sto sada imamo svi i net. Sta ces vecu i brzu zarazu od toga. Naravno da se to i zloupotrebljava u komercijalne svrhe.Cinjenica je i to da danas vecina ljudi ne slusa ni blizu muziku kao i pre i sve manje ima sta vredno da se slusa od nove produkcije.Takodje mladi ljudi mnogo manje sviraju instrumente.Prosto.Izvor aktivnosti je danas znatno veci a svima nama je dan kao i nekada samo 24 sata.Internetovanje oduzima enormno mnogo vremena. Tacno je to da su tu vredne informacije i dezinformacije jer na netu pise svako.Ja sam licno "bolesnik" sto se tice neta za sada nadam se samo akutni a jos uvek ne hronicni a mnogi vec jesu.Sta mi vredi sto sada mnogo vise "znam" kad je to "znanje" neupotrebljivo.Mi, saka jada, koji volimo audio tehniku i muziku koja je najcesce iz proslosti upravo i zivimo u tom nekom proslom vremenu.Ok, i to je neciji izbor kao i sve ostalo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 months later...

Stavljeni Icar Ecofill motor run kondenzatori od 100uF, bajpasovani sa Philips polikarbonatom od 1uF, u paralelu sa basem i na red sa srednjetoncem. 

 

Promena što se tiče basa nije bilo - bar ne jasno čujnih. Što se tiče srednjih jeste. Ono što se manifestovalo kao zavesa preko srednjih je nestalo. Dobili su vazduha što se pogotovo oseti kod ženskih vokala. Izgleda da ipak neću morati da diram skretnicu za srednjetonac osim možda zamene kalema koji je povezan na red. Kalem iste induktivnosti ali manjeg otpora. Koristili su jako tanku žicu.Dakle, na srednji vredi staviti bolji kondenzator i skinuti bipolarac dok na basu nema mnogo efekta.

 

Po svoj prilici će najveći efekat što se tiče dovođenja basa u red imati zamena postojećeg kalema sa feritnim jezgrom nečim drugim i prebacivanje bas refleks otvora na prednju stranu kutije. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sve ocekivano

 

inace - HiFish je kontao satnicu za svoje Icar-e  i , po njemu , posle 100-tinak sati rada dolazi do cujne promene

 

na basu se potencijalna razlika svodi na mnogo faktora ..... ali uglavnom na znacaj same vrednosti tog konda u celoj prici ; sto mu je veci posao , veca je sansa da cujes razliku strujnog potencijala izmedju bipa i solid konda

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To za "usviravanje" mi je rekao i Chakija kad sam ga pre par meseci pitao vrede li šta radni kondenzatori u skretnici.Ne usvajam ništa na prečac ali ni ne odbacujem. Sačekaćemo tih stotinak sati mada se razlika osetila čim sam ih stavio. Svira otvorenije - ipak sav zvuk ide na srednjetonac preko tog kondenzatora. Nije to bila nebo/zemlja razlika ali dovoljna da ne vratim bipolarac na to mesto već da zamenim kondove i u drugoj kutiji.Inače značaj tog konda na basu je ogroman. On "samo" skrati sve za još 6dB/o :)Inače, da ne bude kako sam sanjao razliku - u jednom zvučniku sam zamenio kondenzatore, a u drugom nisam. Postavio sam ih na sredinu prostorije jedan do drugog i pustio muziku gde nema stereo munja i efekata. Balans na AIMP-u je sa krajnje leve pozicije naglo prebacivan na desnu. Odmah se čuje ima li razlike i koliko.E da... Merio sam kutije naknadno, posle onoga u blogu - postoje dva pika na visokim - na 4,5KHz i na 9KHz (harmonik). Nisu preterano veliki ali se prostiru na par kiloherca širine pa daju svoj zvučni potpis. Ništa što neki mali noč filter neće rešiti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gdje kupujete te Icar Ecofill kondenzatore? Kratka pretraga mi nije dala neki rezultat. Koje još marke motor run kondenzatora majstori preporučuju za npr napajanje cijevnog preampa?

Osim Iskre - nevjerojatno, ali ni njih ne možeš samo tako nabaviti kod nas.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sta god nadjes , samo da nisu kineski

 

nemas ih ni kod nas svugde , ali se nadju

 

verovatno i kod tebe isti slucaj - velika je to vabrika , tako da ima sanse da se uvoze jednako u obe Pripizdine , mislim - i Gornju i Donju

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sta god nadjes , samo da nisu kineski

 

nemas ih ni kod nas svugde , ali se nadju

 

verovatno i kod tebe isti slucaj - velika je to vabrika , tako da ima sanse da se uvoze jednako u obe Pripizdine , mislim - i Gornju i Donju

 

Pretraga na googleu ograničena samo na HR nije dala nikakav rezultat. To i ne čudi jer nemamo baš ažurne zastupnike kad je riječ o internetskim stranicama. Čak ni na e-gay nisam našao pod tim imenom nijedan proizvod, ali ako je svaki ili skoro svaki nekineski dobar onda je već lakše. Tenx!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Usviravanje Icar kondenzatora je veoma dobar primer da je se itekako čuje promena nakon izsvesnog vremena, tj. da su se "usvirali". Prvi susret sa njima sam imao još onomad kada sam pravio OB sa alpha 6A (odličan srednjetonac BTW), a kasnije i sa nekoliko full range zvučnika. Prvih desetak sati uopšte ne preporučujem da se slušaju zvučnici-kondovi toliko umutave zvuk da sam ih u par navrata momentalno izbacio i slušao bez njih, tj.full range. Nakon perioda usviravanja dolaze u rang performansi kao i bilo koji drugi "audiofilski" kondenzator prosečnog kvaliteta. Ovo je čiisto subjektivni ustisak...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...