Jump to content

Novopridosle skalamerije


Preporučeni Komentari

8 minutes ago, Doktor said:

960 . . . nist' drugo do  :worship:

 

Mali apdejt . . . . ako ne zadovolji, ponesi ga na leto  . . . . sold. B)

Pa imaš već CA, što će ti i ovo? :P

Overall - if you can find it - SNAP IT if you can!!! they don't make them anymore. 
It's gonna have high resell value like real estate in Dubrovnik. Or a new old stock Volkswagen Beetle. 

:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, Doktor said:

^

Kao sta ce mi ?

Pa, cisto kao 'lector's item. :P

Pokusaj naci i 880, ako se moze tu "gore".

I on je kao bonbona. A i svira i dan danas kao slavuj. :D

Ima i taj, ali malo skuplji, zato sam uzeo 960.... ali ko zna mozda i on osvane na 960 ili ispod ako je žensko :D

Posle par dana sa Teacom, TDA je definitivno to što ja hoću, "vinyl"  za sve ono što nemam na LP. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Just now, ninja said:

Ima i taj, ali malo skuplji, zato sam uzeo 960.... ali ko zna mozda i on osvane na 960 ili ispod ako je žensko :D

Posle par dana sa Teacom, TDA je definitivno to što ja hoću, "vinyl"  za sve ono što nemam na LP. 

Uhhhhhh . . . . model koji je bio "ispod" njihovog Landmark iliti Flagship 960 modela ?

Paaaaa . . . . dobro . . .  opet se ide na look . . .  na spoljasnji izgled . . . "sminku" . . . ;)

960 jeste " ruzan po ponedeljak " , sa onim odvratim vratancima koja bude decu i odrasle u susednoj sobi, ali je bio model br.1 tada, a 880 je bio (ipak) br.2.

Ma koliko lepsi, i dan danas, odmereniji, skladniji . . . ne bih imao nikakvu dilemu koji odabrati ni onda, a ni danas.

Naravoucenije : ako si se domogao 960, onda ti zaista ne treba 880, sem ako hoces da "skockas" policu da izgleda ono bas, bas do 00. :)

A kada je rec o TDA . . .  ja imam u CA 4 komata, a u The Model-u svega komata 1.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

imao sam nekad davno sve te modele 880, 960, marantz 94 i MKi i MKii, revoxe 224, 225 itd. Svi su imali taj raskravljeni i anestezirani zvuk zbog skoro identicnog audio izlaza koncepcije sa NE55xx OP pojacavacima u povratnoj sprezi i SAA chipom ispred TDA1541A konvertera. TAj SAA koji radi 4xoversampling je katastrofa. Kao i audio izlaz koje se ponavljao decenijama... Tek kada sam izvrsio izmene na izlazu izbcio SAA oversampling chip, TDA1541A je poceo da radi propisno. Tako da ja ne verujem u tu "analogiju", i mislim na osnovu visestrukog iskustva sa tim u sustini istim playerima da je to lazna analogija. I TDA1541A kao i TDA1540 vrlo dobro zvuce ALI ne u tim aplikacijama i NE na taj nacin izvedeno.

Najbolji je Marantz 94 MK2. Sve je vrhunski urdjeno, odlicni materijali, odlicne komponente, za klasu bolje od phililipsovih i revoxovih. Kao i dizajn. Nepotrebni dugmici koje niko ne koristi su pokriveni pokretnom maskom koja ima cak mali hidraulicni amortizer... Unutra su 2 x TDA1541A ALI single crown !!! Ne "obicni". Transport isti CDM1.

Revox recimo ima ultrajednostavno ali i najbolje resenje izbacivanja platforme transporta - letvica sa zupcanicima. Malo je bucna ALI ne zakazuje i kaisevi se ne istezu sto je problematicno kod ovih drugih mehanika... :)

Moj tip za te playere je Marantz CD94MKII, naravno sa prepravkama i rezervnim CDM1 mehanizmom...

http://vintage-audio-laser.com/liste_dac/images/marantz/marantz_cd94mk2.html

ili ako se ima srece i novca Model LHH1000 by Philips (Mada mislim da im je o radio Marantz) u 2 komponenete, odvojen transport i poseban DAC :) Luksuzno upakovano i izvedeno ali jako retko...

http://www.dutchaudioclassics.nl/philips_lhh1000_cdplayer/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, prophet said:

Potrazi Philips LHH2000. Slusao sam kod jednog clana foruma diy izvedbu dac sekcije i dopalo mi se.

Ima na KP jedan Marantz 94 DAC.

Samo je DAC TDA1540 je isti inace sve ostalo je drugacije :) BTW uspreo sam da ga nateram do 384KHz bez oversampliga. Neverovatno mada odgovara podacima 12Mbit. Negov mladji brat 2 u jedan TDA1541A svega 6Mbit brzine tako da mu je limit 192KHz... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Fikus "kaže" da treba izbjeći oversampling I da je to jednostavna operacija na 960 ali ću da vidim. Sreća da slušam sa svojim ušima a i ne volim da je sve klinički tačno i na mjestu za koje niko u stvari ne može da kaže gdje je tačno. 

A kažu da je 960 i 94 isto samo drugačije zapakovano. 

A da li je lažna ili prava analogija mi je manje važno ako mi se sviđa. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, ZZZ said:

Samo je DAC TDA1540 je isti inace sve ostalo je drugacije :) BTW uspreo sam da ga nateram do 384KHz bez oversampliga. Neverovatno mada odgovara podacima 12Mbit. Negov mladji brat 2 u jedan TDA1541A svega 6Mbit brzine tako da mu je limit 192KHz... 

Sa tim i Pedja eksperimentiše. 

https://www.audialonline.com/topics/another-story-about-tda1541a-384-khz/

A LHH1000 sa LHH1002 su zanimljivi. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, ZZZ said:

imao sam nekad davno sve te modele 880, 960, marantz 94 i MKi i MKii, revoxe 224, 225 itd. Svi su imali taj raskravljeni i anestezirani zvuk . . . 

Imao prilike slusati sve gore nabrojane modele.

Philips CD 880 najvise. :)

Trebalo bi ovde pomenuti i Philips CD 304 MK II, cisto da kompletiramo "legende".

Sto se tice tvoje ocene o audio utisku gore navedenih uredjaja sa TDA 1541 upravo i govori koliko se razlikujemo. 

Meni bolje i "raskravljeno" i "anestezirano", nego da mi lete case, flase, tanjiri i viljuske oko glave, srcha do kolena, a da mi povremeno visoki otvaraju trece oko kao sto je slucaj u 90% slucajeva novih DAC-ova i chip-ova. 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, ninja said:

Sa tim i Pedja eksperimentiše. 

A LHH1000 sa LHH1002 su zanimljivi. 

Ti bi tamo u SWE i mogao naci tako nesto?

Pogledaj i jos jedan veoma zanimljiv ali malo redji model na istim osnovama uradjen ali sa CDM3 transportom. Taj transport se koristio u uredjajima za medicinu i nekim skupljim automobilima. To ga svrstava u jako pouzdane i precizne transporte. Mozda i nadjes spare part u fabrici negde u magacinu :)

Model Studer Revox 730. Samo to je studijska sprava, od momenta kada se stavi disk stalno se okrece, i top loader je ustvari pod nekim uglom. Ima ga drugar 20 godina i odlicno radi. Revox je (uz Philips studijske modele) jedini iz te grupe stavljao sprezne trafoe na izlaz sa dobrim driverima.

ovaj je imao srece, posto im je izgleda cena porasla - odlican player stvarno

https://www.ebay.com/itm/studer-d-730-compact-disc-player-professioneller-cd-player/121781863280?hash=item1c5ac3c370

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

25 minutes ago, Doktor said:

Imao prilike slusati sve gore nabrojane modele.

Philips CD 880 najvise. :)

Trebalo bi ovde pomenuti i Philips CD 304 MK II, cisto da kompletiramo "legende".

Sto se tice tvoje ocene o audio utisku gore navedenih uredjaja sa TDA 1541 upravo i govori koliko se razlikujemo. 

Meni bolje i "raskravljeno" i "anestezirano", nego da mi lete case, flase, tanjiri i viljuske oko glave, srcha do kolena, a da mi povremeno visoki otvaraju trece oko kao sto je slucaj u 90% slucajeva novih DAC-ova i chip-ova. 

 

Da bi se razlikovali potreban i neophodan uslov je da ja mislim onako kako si ti napisao. To jest da cenim i glorifikujem zvuk escajga. Medjutim ja tako ne mislim... :)

Nisam nigde rekao da je to sto si naveo sa escajgom neki ideal? Upravo suprotno.

Tako kako si napisao zvuce samo jeftine izvedbe kineskih ali i skupe firmirane i lose verzije malih savremenih dacova. Ima primera gde je sa istim chipom postignuto sasvim suprotno. Ja jednostavno ne pristajem vise da slusam (odavno) onako kako su to projektovali Philips ing sa ciljem da se dodvore publici i da sve postane normalizovano, na prvi pogled priblizno gramofonu a ustvari je postignut jako izrazen zvucni potpis karakteristican za skoro sve modele iz te ere... Koji idijoti. Da je to tacno potkrepljujem cinjenicom da za 30-40 godina nisu ni za pedalj odstupili od koncepta. Los oversampling, Los OPamp isti chipovi i topologije decenijama / duze od 3 hladna rata...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ZZZ

Nema potrebe za filozofiranjem ( escajg, uslovi, misljenja etc. ). :) 

Mogu se i najjednostavnije izjasniti po pitanju 90% DAC-ova i chip-ova koji nisu TDA1541. Zamaraju.

Ne mogu ih slusati sa paznjom duze od 15-20 min. Opet, IMHO.

Najverovatnije je navika obzirom da imam Cambridge Audio CD3 player sa komada x 4  TDA1514 ( 16 bit x 16 oversampling ) i Audial The Model DAC ( non-oversampling ) sa samo komada x 1 TDA1541A.

Obe sprave sviraju bez grama "digitalnog" escajga, a kamoli srche. 

 

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo je DAC TDA1540 je isti inace sve ostalo je drugacije [emoji4] BTW uspreo sam da ga nateram do 384KHz bez oversampliga. Neverovatno mada odgovara podacima 12Mbit. Negov mladji brat 2 u jedan TDA1541A svega 6Mbit brzine tako da mu je limit 192KHz... 


Ma ne, ovo sam slusao kod boki 007 kada je bokitokiwoki pravio prezentaciju njegovih zvucnika sa onim Aleph grdosijama.

A taj tvoj TDA1540 je bio kod mene u gostima dve nedelje i bio sam odusevljen kako radi. Tada je islo do 192 kHz, pisao sam to tada na forumu. Pricao si mi jos tada da ce ici do 384 kHz a od tada ima bar tri godine.

Od svega sto sam slusao nekako mi je on najvise prenosio sustinu, najispravniji ton, bez ovih artefakata koje Doc pominje. I to stvarno nema dodirnih tacaka sa fabrickim izvedbama koje su u poredjenju sa ovim ko nedonoscad. Sve je tu bolje uradjeno, nije samo izbacen oversampling, i napajanja i izlazni stepen... prosto da ne poverujes da sami nisu uzeli i izmerili podatke, pa i te podatke koji su dati u sheet-ovima nisu ispostovali. Secam se i tvoje prepiske sa Philipsovim inzenjerom koji je razvijao te cipove. Ja eto nisam mogao da poverujem da slusam cipove iz 1982. godine. U poredjenju sa Wolfsonom u tvojoj izvedbi imao je manje basa ali mislim da je kod Wolfsona on za nijansu prenabudzen, sto je koliko sam shvatio karakteristika samog cipa. I taj Wolfson je bio mnogo bolji od fabrickih izvedbi. O Sabre necu trositi reci. Dopao mi se i onaj sa 16xTDA1543 za koji mislim da ima ubedljivo najbolju sredinu ali je bio dosta slab na ekstremima, sto je najverovatnije posledica toga da je radio bez buffer-a na izlazu. Bogami, naslusasmo se DAC-ova, zvucnika, pojacala i dobre muzike tih godina.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Doktore,

Nije nikakvo filozofiranje. Ti si izneo neku tezu i ujedno rekao da ja mislim drugacije i da zastupam ono protiv cega si ti. Ja to jednostavno nisam rekao i ne mislim tako. Tako da ne stoji da se razlikujemo po tom pitanju. Da uprostim isfabrikovao si tu razliku :)

A da dodam u procentima isto 99% fabrickih dacova koji upotrebljavaju SAA philipsov oversampling i digital filter chip u neizbeznoj kombinaciji sa NE5532 na izlazu zvuci sa efektom kompresora / limitera, dosadno, sa jakim zvucnim potpisom, sve zvuci isto ili slicno, fejk analogno, pa cak i to da ne zamara, i to im je isto...

Znam da Audial Dac NE koristi taj koncept (verovatno zbog toga sto je covek to primetio, pa ne zei da ponavlja...). Za kem. aud. nisam siguran sta koristi i kako tretira tda1541A. Ali mislim da je nemoguce da radi 16X oversampling, jednostavno zbog podataka samog dac chipa. Mada mozda radi prvo oversampling pa onda downsampling ko ce ga znati...

A taj takodje jako neprijatan zvucni potpis kod savremenih dacova dolazi ne do izdizanja visokih i srednjih, vec zbog znacajnog nedostaka bas delova i donjeg mid/basa. Pa je tako cela zvucna slika u velikom debalansu i cini se da su visoki izdignuti. To je nemoguce slusati na duze staze i jednostavno je grozno. Takjodje je izlazni deo kod takvih dacova PO PRAVILU isti kao i kod svih dosada pa i phi. Sa OP ampovima potpuno isto - samo se tipovi OP ampova menjaju...

Medjutim ima modela i konstrukcija koje sa savremenim chipovima odlicno zvuce, nema zrna, nema nedostaka bas spektra, nema isticanja visokih itd...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

31 minutes ago, prophet said:

 


Ma ne, ovo sam slusao kod boki 007 kada je bokitokiwoki pravio prezentaciju njegovih zvucnika sa onim Aleph grdosijama.

A taj tvoj TDA1540 je bio kod mene u gostima dve nedelje i bio sam odusevljen kako radi. Tada je islo do 192 kHz, pisao sam to tada na forumu. Pricao si mi jos tada da ce ici do 384 kHz a od tada ima bar tri godine.

Od svega sto sam slusao nekako mi je on najvise prenosio sustinu, najispravniji ton, bez ovih artefakata koje Doc pominje. I to stvarno nema dodirnih tacaka sa fabrickim izvedbama koje su u poredjenju sa ovim ko nedonoscad. Sve je tu bolje uradjeno, nije samo izbacen oversampling, i napajanja i izlazni stepen... prosto da ne poverujes da sami nisu uzeli i izmerili podatke, pa i te podatke koji su dati u sheet-ovima nisu ispostovali. Secam se i tvoje prepiske sa Philipsovim inzenjerom koji je razvijao te cipove. Ja eto nisam mogao da poverujem da slusam cipove iz 1982. godine. U poredjenju sa Wolfsonom u tvojoj izvedbi imao je manje basa ali mislim da je kod Wolfsona on za nijansu prenabudzen, sto je koliko sam shvatio karakteristika samog cipa. I taj Wolfson je bio mnogo bolji od fabrickih izvedbi. O Sabre necu trositi reci. Dopao mi se i onaj sa 16xTDA1543 za koji mislim da ima ubedljivo najbolju sredinu ali je bio dosta slab na ekstremima, sto je najverovatnije posledica toga da je radio bez buffer-a na izlazu. Bogami, naslusasmo se DAC-ova, zvucnika, pojacala i dobre muzike tih godina.

To je Henk Ten Patrik, dao je informacije oko DEM clockinga. Nisam to isprobao Ali jesam nesto drugo oko tih DEM Pinova i to je mnogo bolje nego sto je PHI to radio. Neki konflikt je bio izmedju CPLD elementa koji pakuje specificni digitalni format koji je potrban da bi TDA1540 radio, a koji nije standardni I2S format. (BTW i TDA1541A ima mogucnost da radi na tom formatu ali na 16bita). To sam otklonio i bez greske radi NOS do 384KHz bas kao sto podaci pokazuju... Probao i diferencijalnu verziju sa 2 chipa po kanalu i isto vrlo dobro radi ako ne i bolje. Posto je razlika samo u 14/16bita, a sklop koji pakuje taj format ima mogu podesiti i na 16bita isprobacu isto to i sa 1541A...

Da taj TDA1543 u toj 16x izvedbi stvarno cudnovato radi. Muzicari ga jako vole, cupka im noga, osmeh na licu. Nemam pojma u cemu je tu fora. I za to je zasluzan Kusunoki koji je pre puno godina medju prvima odstupio od PHI koncepcije :) HVALA, i afirmisao NOS koncept. Ko zna koliko bi jos decenija tupili...

Wolfson WM8740 (verovatno i WM8741 nisam isprobao, ostali modeli NE) je jako jako dobar ali u dual mono dual diff. izvedbi naravno bez OP ampova. Fantastican bas registar, neutralna sredina nema digitalisa kada se lepo izvede, jako je zgodan za ugadjanje zvucnika, skretnica i kao neki zero level dac. Ali zahteva trafo na izlazu da napravi SE od balansiranog signala - kao i sve balansirane verzije uostalom. Moze se uraditi i jeftinije i na manje prostora ali jednostavno to ne zvuci kako sa dobrim trafoom... Odlican Scotish chip :) i po mom misljenu jedan od malobrojnih u moru Delta/Sigma dacova koji vrede.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Fikus "kaže" da treba izbjeći oversampling I da je to jednostavna operacija na 960 ali ću da vidim. Sreća da slušam sa svojim ušima a i ne volim da je sve klinički tačno i na mjestu za koje niko u stvari ne može da kaže gdje je tačno. 
A kažu da je 960 i 94 isto samo drugačije zapakovano. 
A da li je lažna ili prava analogija mi je manje važno ako mi se sviđa. 


Fikus sa 15 godina zaostatka. A i ovo sto radi sa Amanerom u najnovijoj izvedbi,@zzz uradio pre nekoliko godina. Slusao sam upravo na malopre pomenutim DAC-ovima.

Probaj bez oversamplinga, mislim da je to jednostavno za uraditi.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...