Jump to content

Marantz CD4000 - CD Transport


zocky

Preporučeni Komentari

Radovi na prepravci Marantz CD4000 plejera u CD transport su pri kraju. Ostalo je još da isprobam par varijanti oko reklokovanja spdif signala iz dekodera i spuštam "haubu" :)

Ovaj transport pored coaxial spdif-a ima i i2s izlaz drajvovan RS422 interfejsom ( u mom DAC-u postoji podrška za ovu komunikaciju), ovim bi trebalo da bude rešeno pitanje izvora signala u sistemu na duži rok.

 

 

Postavljena slika

 

 

Postavljena slika

 

 

Postavljena slika

 

 

Postavljena slika

 

 

Toliko za sada (čisto da malo razmrdam ovu diy scenu) :D

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 87
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Pošto znam o čemu se radi, a malko sam i ja učestvovao u projektovanju ovog transporta, mogu reći da je napravljen ozbiljan posao i odrađen ozbiljan pristup da se ovo dovede do ovog (zvučnog) nivoa. Uskoro još jedan primerak, ali u "koži" Philipsa CD-723.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidi se da je ozbiljan posao. Sve pohvale komšija i prijateljju. Da li je analogni deo ostao ili si ga "saseko"? Koliko je finansijsko ulaganje (bez ruku, naravno)? Čini mi se prilično. Da li je trebalo toliki trud i hardver uložiti u neki potencijalno bolji CD?

Koji su benefiti? Da li je uopšte moguće oceniti bez kontrolnog, nediranog CDa?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo ja ću da pitam: a čemu zapravo služe ovolki trafojčići?

 

Moglo je sve da se reši i sa dva komada; prvi - originalni iz CD-a za napajanje "perifernih" sklopova i drugi sa sedam sekundara za napajanje elektronike koja ima veze sa "korisnim" signalom. 

Imao sam puno ovih malih, svaki od njih napaja po jedan regulator, svaki sklop (potrošač) ima sopstveno napajanje i time je postignuto potpuno rasprezanje napajanje čak i u primarima trafoa čime je međusobni uticaj elektronike kroz napajanje sveden na apsolutni minimum.

Naravno, sve je to moglo i "skromnije" da se reši ali mene ništa nije sprečavalo da preterujem. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidi se da je ozbiljan posao. Sve pohvale komšija i prijateljju. Da li je analogni deo ostao ili si ga "saseko"? Koliko je finansijsko ulaganje (bez ruku, naravno)? Čini mi se prilično. Da li je trebalo toliki trud i hardver uložiti u neki potencijalno bolji CD?

Koji su benefiti? Da li je uopšte moguće oceniti bez kontrolnog, nediranog CDa?

 

Transport drugare, transport, nema analognih sklopova. Hvala na pohvalama :)

Nisam izveo računicu, ceo projekat traje više od godinu dana tako da stvarno nemam predstavu koliko je novca uloženo. Sigurno nije neka bolesna cifra a da li je trebalo to raditi nekom kvalitetnijem CD-u, mislim da bi se manje dobilo nego u ovom slučaju jer mi nije trebao plejer a CD4000 je savršen donor za ovakav poduhvat. 

Benefit, ako se izuzme lično zadovoljstvo kod projektovanja od nule i praktične realizacije zamišljenog, relativan je sve dok se ne uradi uporedni test sa nečim kvalitetnim... biću sasvim zadovoljan ako ovaj uređaj stane uz rame nečemu što bi se moglo nazvati solidnim CD transportom. Poređenje sa stock CD4000 plejerom nema puno smisla jer je osnovna namena uređaja izmenjena. Već neke "lagane" izmene na početku razvoja ovog transporta dale su čujni pomak na bolje...

Kada sve završim, sredi da odemo kod tvog kumašina pa da vidimo kako će njegov netolerantni sistem da reaguje na ovaj komad elektronike ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na prethodnim slikama se ne vide glavni "začini", klok generator i rekloker sa pripadajućim regulatorima izvedeni su na donjoj strani pcb-a. Regulatori za napajanje elektronike transporta smešteni su ispod mehanike, time je postignuta minimalna udaljenost potrošača, nekih  desetak mm.

 

Postavljena slika

 

 

Postavljena slika

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Komsija, TEKTRONIX ga ceka da mu izmeri "puls"

 

Obavezno, ima da ga stisnemo da prizna i za pumpu i za biciklu ;)

 

 

'Ebo si mu kevu Zoki. Stavrno svaka cast. Kad se domognes vremena postavi i neke semice ako moze? Cisto da te ovi koji neznamo shvate bolje sta si poradio sve na plejeru.

 

Polako sa šeme, prvo da se provere sve relevantne začkoljice i utvrdi realan kvalitet mašine, placebo je vrlo zaheban efekat :)

Može lako da se desi da je ovo što sam pravio samo nabudženo parče elektronike.

 

 

Jedan gosn' Francuz je kompletnoj prepravci prišao mnogo pragmatičnije, odlično je sve odradio pa bih pre preporučio njegov "mod" no ovaj moj.

Svi detalji na:

http://benjamin.silvestre.perso.sfr.fr/cd723/drive/drive.html

 

Jedna od vrlo bitnih prepravki je isključivanje oversemplinga koji se dešava u dekoderu. Prebacivanjem u non O/S mod rada ispravljaju se glavne mane CD4000/CD723 plejera i dobija se "Bit-perfekt" mašina koja može da čita HDCD, Dobly Digital i DTS diskove ( signali pomenutih formata dostupni su samo na spdif izlazu). Na slikama s početka teme, na pločici displeja vidi se jedna mala "zakrpa", njom se rešava mod rada plejera. Sklop je smislio ispred pomenuti gospodin, više o tome ovde .

 

Da rezimiram, ko želi solidan CD plejer za malo para neka odradi sve što je dato na ona dva linka.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja imam samo jedno pitanje za sad koje cu pokusati da iznesem pricom.

 

Pre 20 godina prijatelj kupi Denon deck koij radi na 110V i uz njega dobije eksterni trafo sa 220 na 110. Zamoli me da ga ubacim u kutiju da ne mora da se bori sa dodatnim kucistem vec d aima samo kabel. Ugradio sam ga pored postojeceg trafoa i dobio ogromno brujanje. Morao sam da nedjem neki joga polozaj za taj trafo da ne bi uticao na postojeci i da brujanej bude neprimetno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja imam samo jedno pitanje za sad koje cu pokusati da iznesem pricom.

 

Pre 20 godina prijatelj kupi Denon deck koij radi na 110V i uz njega dobije eksterni trafo sa 220 na 110. Zamoli me da ga ubacim u kutiju da ne mora da se bori sa dodatnim kucistem vec d aima samo kabel. Ugradio sam ga pored postojeceg trafoa i dobio ogromno brujanje. Morao sam da nedjem neki joga polozaj za taj trafo da ne bi uticao na postojeci i da brujanej bude neprimetno.

Јел то алудира на нешто типа пуно трафоа постројених у поредку где није ни један заротиран за 90 степени и могуће је очекивати појаву брума,тј. да се поље једног трафоа пресликава у поље другог трафоа и на тај начин се губи бенефит посебних напајања јер се на овакав начин могу спрегнути?

Надам се да до овога неће доћи,али питам се питам

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ Impuls i @Daudio

 

Retoričko pitanje: šta se dešava kada su u istoj kutiji dva trafoa od po 0,5KVA, što je čest slučaj u dual-mono konstrukcijama pojačavača?

 

Ne znam kakav je međusobni uticaj trafoa kada su "složeni" u nekakav simetričan red, znam da zavojnice u pasivnoj skretnici treba da se zakreću za 90 stepeni i razmiču da im se ne bi menjala vrednost, verovatno ima nekog "kuplinga" ali koliko to može da pokvari veselje u ovom slučaju... šta bi bilo da sam na zajedničkom primaru imao 7 odvojenih sekundara... tu bi "kupling" bio značajno veći.

 

U temi o PCM2704 dac-u član "ZZZ" mi je skrenuo pažnju na moguć naponski potencijal između jezgra dva trafoa ako su primari u fazi ili kontra fazi i zaista je bilo nekih 5Vac. 

U plejeru sam obratio pažnju na tu pojavu, okretao sam pojedine primare da se poništi potencijal između jezgra i to funkcioniše, zatim sam sva jezgra uzemljio preko bakarne podloge a od samog kućišta su izolovani jer je na njemu potencijal digitalne mase plejera.

Nema nikakvog zujanja ni bruma, ponaša se kao da nije ni uključeno u mrežu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Retoričko pitanje: šta se dešava kada su u istoj kutiji dva trafoa od po 0,5KVA, što je čest slučaj u dual-mono konstrukcijama pojačavača?

 

Ovo vam sve kazuje. S' obzirom na jacine struja koje daju pojedinacni trafoi ( po mojoj slobodnoj proceni su miliamperi u pitanju ), tesko da ce doci do iole ozbiljnijeg uticaja jednog na drugi jer su i rasipna magnetna polja veoma mala. U potpunosti podrzavam Zokijevu koncepciju i sam bih tako nesto uradio a uostalim verujem da cu imati prilike i da vidim napravu i d se licno uverim u ovo sto kazem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...