Jump to content

Marantz CD4000 - CD Transport


zocky

Preporučeni Komentari

@ ZZZ


Hvala za linkove, ne bih da rizikujem, ne znam koliko su pouzdani ovi polovnjaci...  :crazy:

Izgleda da ću morati da se zadovoljim merenjima koja su mi dostupna i njihovom verifikacijom opšte prihvaćenom "na uvce" metodom  ;)

Pošto je ovde reč o CD transportu bitan je kvalitet izlaznog S/PDIF signala,o kvalitetu podatak koje on nosi mogu suditi jedino na osnovu onog što se čuje iz zvučnika. Potrudio sam se da uradim sve što mogu da iz sklopova za "čitanje" CD-a izvučem njihov maksimum. Na osnovu prvih poređenja ovog transporta sa starim transportom (takođe tvikovan Marantz CD63) u mom sistemu, mlađi brat je odneo očekivanu pobedu u svim aspektima kvaliteta zvuka.


 

Da sam pametan, na ovome bi se priča završila... no, pošto mi đavo ne da mira, potražiću nekog jačeg protivnika za poređenje, prvi će biti McIntosh CD plejer (ne znam tačno koji model, na SH tržištu traže za njega oko 1700€) kod mog drugara. 

Da se vratim na merenja, koristio sam GWInstek GDS-1022 digitalni osciloskop, nije neka jaka sprava ali poslužio je svrsi.

Povezuje se preko USB-a na PC pa sam to iskoristio da sadržaj memorisanog signala zabeležim u video fajl.

Signal je ručno "skrolovan" zbog lakšeg praćenja "događaja"; CH1 (žuti osc.) prikazuje spdif signal iz dekodera koji ulazi u rekloker a CH2 (plavi osc.) reklokovan i baferovan izlazni signal koji iz transporta ide u eksterni DAC. Ceo uređaj se taktuje iz preciznog klok generatora.

U prvoj polovini snimka je prikaz sa vremenskom bazom od 100ns a druga polovina je sa VB 50ns.
 


Evo i slike istih signala merenih analognim osciloskopom (isti je raspored signala kao kod prethodnog merenja), sva merenja su vršena u realnim radnim uslovima, transport i DAC spojeni koaxom, tako da sam gledao upravo ono što slušam ;)

 

Postavljena slika

 

Ja sam zadovoljan dobijenim rezultatima, ovih dana će da se uradi i neki uporedni slušni test, bez lažne skromnosti, očekujem dobar ishod.

 

P.S. ovo je obnovljeni post iz mog back up-a jer je originalni i još nekoliko sledećih nestalo zbog problema u radu sajta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 87
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Ajde onda i ja da ponovim post

stvarno nestade?

.

Super su rezultati

Jesi merio na ulazu u receiver DACa?

.

(posto imas izlazni trafo ako se ne varam,

ne zaboravi probati masu na receiveru, a ne na transportu.

ali verovatno si to tako i izmerio...)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ajde onda i ja da ponovim post

stvarno nestade?

.

Super su rezultati

Jesi merio na ulazu u receiver DACa?

.

(posto imas izlazni trafo ako se ne varam,

ne zaboravi probati masu na receiveru, a ne na transportu.

ali verovatno si to tako i izmerio...)

 

Nisam merio na ulazu recivera, nije mi se dalo da rasturam DAC ali hoću i to ovih dana.

Trafo trenutno postoji samo na ulazu dac-a, imao sam ga i na putu spdif signala koji dolazi iz dekodera u transportu, taj signal sam merio i nije bilo razlike između onog u primari u na sekundarnoj strani, očekujem da će i na izlazu biti isti slučaj.

 

evo tog oscilograma:

 

post-65-0-78085400-1359153133_thumb.jpg

 

(e, mnogo volim da kačim sličice u postovima, oprošćavajte :D)

 

Oni oscilogrami na video klipu  mereni su direktno na BNC priključku sa opterećenjem koje čini ulaz DAC-a, u realnim uslovima upotrebe spdif-a iz transporta

 

 

Ima li neki CD plajer iste klase da se premeri njegov spdif?I uporedi.

 

Nemam ništa slično na dohvat ruke, trebalo bi da Nešić ima jedan stock CD4000 (kako beše Bobi, jel ga još imaš?), njega bih mogao da "snimim" jednom...

Imaš li ti negde u Nišu nešto?

Ne reče ništa za slušni test kod tvog kuma?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako te mrzi da otvaras dac postavi samo "realni" kabl na izlaz- posle kabla RCA i terminisi sa 75oma

(a takodje imas na shemi receivera ulazno kolo diff receivera sa otporima unutra... pogledaj

To je najpribliznije bez otvaranja daca A pre trafoa.

A dalji rezultati zavise od toga da li trafo step-up, step-down ili 1:1

najbolje bi bilo da je 1:1

.

mislim da je sve to dobro nego kad vec imas volje da izmeris sto da ne...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

izvini ali gresis

generalno, potrebno je bas suprotno

zbog toga sto je sve posle output jacka na bilo kom uredjaju

racuna kao load a uredjaj se upravo i odredjuje kako se ponasa sa razlicitim

opterecenjima. Zbog toga u skoro svim datasheetovima

recimo OP ampova i imas grafikone koji pokazuju ponasanje

sa raznim vidovima opterecenja uglavnom kapacitivnim

a u ovom slucaju to je kompleksno opterecenje i kapacitivno i induktivno

zbog trafoa...

Nisam nista lose mislio, samo kad vec postoji oprema i volja

jednostavno da se uoci ta razlika...

:character59:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@zzzNe izvinjavam i ne gresim. :-) Ova merenja na Dacu su samo jedan partikularni slucaj i nemaju veze sa nekim drugim npr.Naravno da je ovo projekt za sebe i za svoj dac pa onda ima smisla meriti na ulazu ali nema nikakve druge svrhe.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ ZZZ i @ sir Oliver

 

Trebalo ili ne, ponoviću sva merenja, i u DAC-u, obzirom da imam i direktni i2s iz transporta i njega ću uporediti sa signalom koji se dobija iz spdif-a.

Imaću i stock plejer za poređenje zahvaljujući Nešiću pa će merenja biti kompletna.

 

Samo malo strpljenja :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jel I2S in sa transporta? Moze li da bude swichable pa i sa nekog externog izvora i2s da se prosledi? ( apple, PCM270x, ...)

 

Ide sa transporta, iz dekodera koji se nalazi iznad padova označenih strelicom.

Nije predviđeno nikakvo preklapanje tih signala.

Bilo bi izlišno uvlačiti neki eksterni i2s u transport samo da bi bio prosleđen ka dac-u. Može to elegantnije da se reši upotrebom predajnika iz RS422 (IC košta 50-ak RSD) u vidu modula koji će imati svoje napajanje i priključke za prihvat "gostujućeg" I2s.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Super su rezultati Jesi merio na ulazu u receiver DACa?

 

Evo svežih merenja, analognim i digitalnim osciloskopom, pored oblika signala ima i numeričkih vrednosti istog:

 

Postavljena slika

 

Ostalo je da pokušam nekim RC članom da smanjim "zvonjavu" na izlazu transporta. Ako u tome uspem - super - ako ne uspem, neću da se sekiram, bitno mi je da bridovi četvrtki imaju solidno kratka vremena.

 

Ima li neki CD plajer iste klase da se premeri njegov spdif? I uporedi.

 

Evo drugare i za tebe slička, meren identičan plejer u stock stanju:

 

Postavljena slika

 

Obrati pažnju osim na oblik signala i na Rise/Fall vremena modifikovanog plejera u odnosu na fabrički.

A evo ti i jedne poslastice; kvalitet i2s signala na izlazu iz dekodera ( to su upravo oni signali koje dalje u plejerima obrađuje neki DAC) kod jednog stock i dva modovana plejera - prepoznaćeš koji je od njih u fabričkom stanju :)

 

Postavljena slika

 

Ostaje još da ovo što je izmereno bude slušno verifikovano u nekom ozbiljnijem audio-sistemu. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Možda će i ovo biti nekom interesantno, merio sam i2s i spdif (iz dekodera i klok generatora ispred reklokera) signale kod različitih setovanja MCU-a koji diktira režim rada playera ( http://benjamin.silvestre.perso.sfr.fr/cd723/hack/hack_e.html#bug )

ovo su moguće opcije:

post-65-0-05887400-1360190922_thumb.jpg

Merene su sve kombinacije osim "Sony 18bits" formata:

Postavljena slika

Toliko za sada, sledeći put dolazim sa slušnim impresijama :)

EDIT:

Nešto zeznuo "photobucket" pa su slike u lošoj rezoluciji, pokušaću to da sredim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nego mi nesto pade na pamet. Ne li je mogao samo jedan uoblicavac signala da odradi poso?

Xm. I ja sam pomislio tako nesto. Ubacimo jedan Schmitt trigger i gotova stvar. Nego sta cemo sa jitter-om.? Iz ovih merenja se jasno ne vidi sta se desava sa istim, vidimo samo drasticno poboljsanje talasnog oblika. Zoki znam da nemas cime da izmeris jitter (nemam ni ja) ali mislim da bi upravo tu trebalo traziti pravi dobitak a ne u brzini porasta/opadanja ivice signala. Ako ta ivica ne "podrhtava" nije problem da je uoblicimo i ispravimo.

Ovim ne bih hteo da omalovazim tvoj rad, naprotiv mislim da si napravio sjajnu stvar :respect: ( pazljivo sam ispratio od pocetka ) samo je steta sto ostajemo uskraceni za jedan vazan podatak,naravno iz razumljivih razloga. Ne preostaje nam nista drugo nego da skarabudzimo neki DIY jittermetar  sta mislis?

Nadam se kao i Siroma Branko da cemo imati prilike videti i poslusatitu "skalameriju" uz neko :drink:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala za ove uporedne slike spdifa stock i modifikovanog. Dosta impresivna razlika koju cemo valjda probati da uocimo i sa usi.Nego mi nesto pade na pamet. Ne li je mogao samo jedan uoblicavac signala da odradi poso?

 

Probaćemo, 'aj organizuj nešto po tom pitanju... planiram kod Miloša promociju ovog transporta a bilo bi fino ako možeš i ti da udesiš negde neko slušanje.

 

Šta podrazumevaš pod "uobličavačem", kakav sklop?

Moždo je moglo, kao Francuz, paralelisanjem invertora, nisam to probao jer je ovde malo drugačiji koncept:

 

post-65-0-92786200-1360194735_thumb.jpg

 

P.S. evo komparacije transporta u boljoj rezoluciji:

 

post-65-0-69370100-1360194810_thumb.gif

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...