Jump to content

EI fabrika cevi,zanimljivosti


deki

Preporučeni Komentari

Poticaje od države i financijsku potporu ni od koga, osim obitelji, nije dobio. Podsjetimo, otac Mate Rimca građevinski je poduzetnik Ivan Rimac.
– Zapošljavam 20 ljudi, mahom dobro plaćenih inženjera 

 

Mamina i tatina decica........ Ja sam bre morao po celo leto kod dede i babe da radim na zemlji za pola sladoleda (i to onaj Rumenko, najjeftiniji, samo zeledjena vodica) dnevno (i to mozda) jos od 9. godine.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

istina Nindja,ali dječica "naših"  tatica i mamica ni ne pomišljaju da pokrenu proizvodnju-nego ako se može ikako biti zastupnik neke što poznatije robne marke pa udri dok traje! ova dječica tamo nisu proizvela samo auto nego i elektromotore i baterije i...što je najbitnije skoro kompletna proizvodnja dijelova odvija se u istoj zemlji! PROIZVODNJA! a to znači od svijetske cijene aluminijuma "na kilo" do gotovog proizvoda koji po kg košta... 750 000e a težak je vjerujem manje od 1500kg što bi izašlo oko 500 dolara po kilogramu njegovog i titanijuma,i specijalne legure aluminijuma,i baterije ali i ugrađene kože,sunđera,plastike i ostalog jeftinog materijala. 

 

ni na kraj mi pameti nije da se intelektualno takmičim i imovinski poređujem sa ljudima iz ovog slučaja,da sam makar i intelektualno blizak njihovom nivou vjerovatno me ni ovakve teme ne bi interesovale i radio bi ko zna šta drugo.  nego ovakav kakav jesam rado rado bi,lupam,šrafio branike i montirao sjedišta ovako nekog proizvoda-takvih nama poslodavaca treba! gdje će on boljeg "menadžera i analizatora tržišta" od potvrde o pet pokidanih svjetskih rekorda!

 

sa druge strane-ne mora se ni ići u ovakav hi-tech proizvod.

 

ko-šta

 

Holanđani-lale

Francuzi-peciva

Nemci-pivo

Mađari-gulaš

Austrijanci-Mozart-kugle

Švajcarska-sir

 

Srbija------žal za mlados´

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam koliko ste pratili vesti , ali trenutno je u poseti šeik koji je naveo da bi uložio oko 8 milijardi u proizvodnju poluprovodnika i traže se bar kako je navedeno mogućnost srbije da obezbedi 1500 do 2000 inžinjera .....kako sam i naveo otprilike pre godinu dana Arapi polako dolaze ....čovek makar pet puta ponovio da dolazi kao prijatelj .........

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 years later...

Ko zna da li će ikada više doći vrijeme da se u ovoj zemlji nešto pravi a pravilo se nekada dosta toga pa i elektronske cijevi :(

Bilo kako bilo, 121-vi na spisku po odluci Vlade RS. http://www.priv.rs/upload/document/spisak_preduzeca_v2.pdf

 

Nema više.

 

Odavno već nema više... Sa 0 zaposlenih slabo se šta može proizvesti...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

EI Niš je propala, kao i mnoga druga velika preduzeća, kada je propao tadašnji sistem ekonomskog razvoja. Taj sistem je počivao na tri stuba: zatvoreno tržište, lak pristup novcu za finansiranje razvoja i potrebna devizna sredstva obezbeđuje država (umesto izvoz).

Najbolji primer je bila izgradnja ( nikad završene ) fabrike kolor katodnih cevi. Nišlije su planirale izgradnju mini fabrike ( za nekih 300.000 komada godišnje) jer je katodna cev bila NAJSKUPLJI deo televizora. Nisu vredela upozorenja da je licenca zastarela i da ostatak sveta kolor cevima snabdeva samo pola tuceta fabrika.

Identičan je slučaj i izgradnja fabrike poluprovodnika ( IC kola serije 4000 ) po (zastareloj ) licenci firme RCA a za potrebe tadašnje JNA.

Na kraju, nestala je jedna RCA, bez traga i bez jasnog objašnjenja za njenu propast.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Potpuno ste u pravu. Mnogo vremena je utrošeno u nadi da će se problemi EI Niš rešiti sami od sebe. Nije izostao ni trud da se "državna" koska glođe što je duže moguće.

Fabrika elektronskih cevi je radila, sa smanjenim brojem radnika i malom proizvodnjom, i tokom neopravdanih i ničim izazvanih sankcija UN. Proizvodili su, pod firmom "no name", određene cevi iz serija PL i KT. Po ukidanju sankcija pojavio se američki investitor sa predlogom da se napravi ugovor o proizvodnji cevi. Ugovor nije potpisan jer je izbila svađa između fabrike i famoznog Holdinga EI. Kao i uvek, mnogo je onih koji žele samo da glođu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

ZASTO TAKO CESTO U RAZNIM DISKUSIJAMA CUJEM SAMO JEDAN TUZNI FENOMEN "ONI SU NAM RAZBUCALI DRZAVU ILI ONI NAS RAZBISE" PA POBOGU LJUDI KADA SMO SVE ZNALI ZASTO NISMO REAGOVALI, PA ZAR ZELIMO DA SEDIMO SKRSTENIH RUKU A DA NAM NEBESKA SILA STVARA PORODICU, FIRMU, DRZAVU?! . OK ZNAM DA JE DRZAVA KRENULA RAPIDNO NIZBRDO KADA JE TO ZAPAD ODLUCIO ALI SU ONI ODIGRALI NA NAJBITNIJU KARTU....NA NAS! E TO ME INACE PODSECA NA ONE VECITE JEDINICARE IZ SKOLE STO NAUCE 10% GRADIVA I UVEK SU IM PROFESORI KRIVI STO NISU DOBILI DVOJKU...E PA BRACO SRBI DA SMO BILI BOLJI LJUDI A NE GOMILA INFATILACA DANAS BI SMO IMALI NESTO...ISTORIJA NE PRASTA....TO STO JOS UVEK NISTA NE POKUSAVAMO TO JE TEMA OBASKA....EI NIS JE PRAVIO LAMPE KO I RUSI MIG-29 MATERIJALA I RESURSA KOLIKO OCES ALI DA LI JE TO KONKURETNO AKO PROBAS DA ZAPLIVAS MIMO DRZAVE? I DA LI JEDNA TAKVA VELIKA KORPORACIJA MOZE DA ZAPOSLJAVA SLJAM NA RUKOVODECIM POLOZAJIMA I DA OPSTAJE...NE MOZE! DA LI SU RADNICI PO MNOGIM NASIM FABRIKAMA MOGLI DA SE UZDRZE OD RAZVLACENJA ALATA I OSTALIH DOBARA NISU! E PA TAKO VAM JE TO.....NA KRAJU OSTAJEMO MI SA SAMIM SOBOM ONAKVIM KAKVI JESMO. DA LI CE BITI BOLJE JEDNOG DANA...DA ALI KADA BI SMO UZELI SVOJE ZIVOTE U SVOJE RUKE.

IZVINTE NA TONU I OPSIRNOSTI...I NAZALOST GORCINI.

POZDRAV

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma ništa, ok, samo velika slova bodu oči.

 
Zasto tako cesto u raznim diskusijama cujem samo jedan tuzni fenomen "oni su nam razbucali drzavu ili oni nas razbise" pa pobogu ljudi kada smo sve znali zasto nismo reagovali, pa zar zelimo da sedimo skrstenih ruku a da nam nebeska sila stvara porodicu, firmu, drzavu?! . OK znam da je drzava krenula rapidno nizbrdo kada je to zapad odlucio ali su oni odigrali na najbitniju kartu....na nas! E to me inace podseca na one vecite jedinicare iz skole sto nauce 10% gradiva i uvek su im profesori krivi sto nisu dobili dvojku... E pa braco srbi da smo bili bolji ljudi a ne gomila infatilaca danas bi smo imali nesto...istorija ne prasta....to sto jos uvek nista ne pokusavamo to je tema obaska.... EI NIS je pravio lampe ko i rusi mig-29 materijala i resursa koliko oces ali da li je to konkuretno ako probas da zaplivas mimo drzave? I da li jedna takva velika korporacija moze da zaposljava sljam na rukovodecim polozajima i da opstaje...ne moze! Da li su radnici po mnogim nasim fabrikama mogli da se uzdrze od razvlacenja alata i ostalih dobara nisu! E pa tako vam je to..... Na kraju ostajemo mi sa samim sobom onakvim kakvi jesmo. Da li ce biti bolje jednog dana... Da ali kada bi smo uzeli svoje zivote u svoje ruke.
Izvinte na tonu i opsirnosti... i nazalost gorcini.
Pozdrav

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ZASTO TAKO CESTO U RAZNIM DISKUSIJAMA CUJEM SAMO JEDAN TUZNI FENOMEN "ONI SU NAM RAZBUCALI DRZAVU ILI ONI NAS RAZBISE" PA POBOGU LJUDI KADA SMO SVE ZNALI ZASTO NISMO REAGOVALI, PA ZAR ZELIMO DA SEDIMO SKRSTENIH RUKU A DA NAM NEBESKA SILA STVARA PORODICU, FIRMU, DRZAVU?! . OK ZNAM DA JE DRZAVA KRENULA RAPIDNO NIZBRDO KADA JE TO ZAPAD ODLUCIO ALI SU ONI ODIGRALI NA NAJBITNIJU KARTU....NA NAS! E TO ME INACE PODSECA NA ONE VECITE JEDINICARE IZ SKOLE STO NAUCE 10% GRADIVA I UVEK SU IM PROFESORI KRIVI STO NISU DOBILI DVOJKU...E PA BRACO SRBI DA SMO BILI BOLJI LJUDI A NE GOMILA INFATILACA DANAS BI SMO IMALI NESTO...ISTORIJA NE PRASTA....TO STO JOS UVEK NISTA NE POKUSAVAMO TO JE TEMA OBASKA....EI NIS JE PRAVIO LAMPE KO I RUSI MIG-29 MATERIJALA I RESURSA KOLIKO OCES ALI DA LI JE TO KONKURETNO AKO PROBAS DA ZAPLIVAS MIMO DRZAVE? I DA LI JEDNA TAKVA VELIKA KORPORACIJA MOZE DA ZAPOSLJAVA SLJAM NA RUKOVODECIM POLOZAJIMA I DA OPSTAJE...NE MOZE! DA LI SU RADNICI PO MNOGIM NASIM FABRIKAMA MOGLI DA SE UZDRZE OD RAZVLACENJA ALATA I OSTALIH DOBARA NISU! E PA TAKO VAM JE TO.....NA KRAJU OSTAJEMO MI SA SAMIM SOBOM ONAKVIM KAKVI JESMO. DA LI CE BITI BOLJE JEDNOG DANA...DA ALI KADA BI SMO UZELI SVOJE ZIVOTE U SVOJE RUKE.

IZVINTE NA TONU I OPSIRNOSTI...I NAZALOST GORCINI.

POZDRAV

Ova tvoja izjava je krajnost kao sto je i pomenuta "oni su nam razbucali drzavu". Nismo mi ni najgori ni najgluplji narod da zasluzimo ovako nesto, u pitanju su mnoge druge okolnosti ali to nisu teme za ovaj forum, nadam se.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ok,

Borko_KA malo sam znas preteraoooo, IZVINTE nego ima jos jedna bitna cinjenica...kad kazemo pametan narod itd. cesto se misli na Pupina, Teslu, Milankovica i stotine naucnika koji su bili umesani u fenomenalne projekte ali se zaboravlja da su to djaci zapadnjackog razmisljanja koji u ovoj nasoj prciji nisu bili nikad stavljeni na zasluzenu poziciju a kamoli razumenvani i postovani kako dolikuje. Druga bitna stvar je da imas pametne ljude ali socijalna svest stanovnistva je debilna tako da dzaba...mozes imati dijamante i ziveti u sredjem veku ili izgraditi sistem i uzivati velike uspehe sa prosecnom inteligencijom ali maksimalno uposljenom....e to nama fali. Pogledaj nam samo nekadasnju igru reprezentacije u fudbalu samo kad ih razljutis i udaris na ego oni postizu rezultate...zasto? pa zato sto jos nisu sazreli ljudi! a pri tom imaju igrackog talenta. znaci za EI nije bilo potrebno samo imati pamet nego i zrelost! A i meni srce zaigra kad vidim cene starih Niskih lampi ili ih vidim u nekom opakom uredjaju stranih proizvodjaca.

Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

     Na to sam i mislio, nema  sistema koji funkcionise i koji bi svaki narod ne vezano za inteligenciju doveo u red i prosperitet, jer resursa ima, bar za poljoprivredu ako nista drugo, da SAMO to radi full kapacitetom , nista drugo posebno nam finansijski ne bi ni trebalo. Ljudi su umorni od lazi a u isto vreme i naplaseni da bilo sta preduzmu jer se zna sta ti ovde sledi ako cak i kritikujes nekog ko je neko politicko mudo i ako si u pravu, kakva sloboda govora i ljudske slobode, plase se za gubitak posla (ako ga imaju), egzistenciju itd. a tako je jos od Titovog vremena... I da neko krene u nesto, svi bi ga podrzavali dok im neko nonsarlantno ne skrene paznju i tu se staje....strah je najpouzdanije sredstvo vladavine.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kada čitam ove vaše "lokalne" teme često se onako kiselo nasmijem prisjećajući se da se ista stvar dogodila u Hrvatskoj prije par godina. Sve je u potpunosti kopirano. U pravilu samo loše stvari.

 

BTW da budem autentičan, nedavno sam išao prijaviti diplomu iz Engleskog C1 stupanj. Zovem zavod za zapošljavanje i oni mi kažu da više nema radne knjižice, nitko više ne vodi evidenciju o stečenoj naobrazbi i to više nikoga ne zanima. "Gospodine čuvajte diplomu kod kuće pa je pokažite onome tko je od vas bude tražio".

Naravno da se više ne evidentira jer se u posljednjih deset godina u Hrvatskoj krivotvorilo tko zna koliko diploma, a obrazovanje se svelo na uzaludno gubljenje vrenmena i odlazak u beskorisnu školu tek toliko da djeca nisu na ulici....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 bar za poljoprivredu ako nista drugo, da SAMO to radi full kapacitetom , nista drugo posebno nam finansijski ne bi ni trebalo.

 

Cima mi je bio student ekonomije (sad je svršeni :D ), iz nekih njegovih knjiga ekonomskih mi je objasnio: Zemlje 5. kategorije imaju samo razvijenu poljoprivredu i ekonomiju baziraju na poljoprivredi. To su Zimbabve, Butan, Čad, Srbija, Makedonija, itd...

Zemlje prve kategorije privredu baziraju na visokim tehnologijama, i to su SAD, Nemačka i Japan.

Ostalo je sve između ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...