Jump to content

SLCF


Nesic

Preporučeni Komentari

Allen Wright http://www.vacuumstate.com/index.tpl?rubrik=8〈=2&a=%25B3%2588%258D%25B71%257DB%2526&b=734094.4795522681

Postavljena slika

Andypairo http://www.diyaudio.com/forums/tubes-valves/76602-my-version-vacuum-state-fvp5.html#post893451

Postavljena slika

http://www.customanalogue.com/joe%27s_fvp_page.htm

Super Linear Cathode Follower (SLCF)

In his book, Allen is asked by someone whether he uses Cathode Followers. When he answers 'sometimes yes' his questioner turns his nose up. But Cathode Followers do provide the low output impedance that is often needed, especially on the main output of pre-amps. But they have sonic problems: They loose information. If you are using a good Single Ended power amp (I say 'good' as all SE amps are not created equal) or something equally revealing, then the loss is crucial.

Introducing the SLCF: An improved Cathode Follower that leaves many of it brethren behind. It is fed in a Constant Current mode and the follower element (triode) works in Constant Voltage mode due to bootstrap fitted. See Allen's book for further analysis. A 'mu' follower or SRRP could also have be considered. It seems a good idea since it overcomes short-comings in Cathode Followers but has higher output impedance.

Recent experiments show that the SLCF is sonically W*A*Y better than SRPP.

Oće li ko da pojasni kako rade prikazani SLCF, kako "doterati" CCS-ove, izbor cevi, radne tačke, itd... thx.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

donja slika - Super Linear Cathode Follower ;donja dva bjt-a cine CCS , gde je aktuelni CCS donji tranzistor , a gornji mu dodje kaskodastruja je (Vled-Vbe)/Re , napamet Vled je 1V8 za crvenu ledovku , Vbe je 0V65 , Re je 220Eotpor 47K vrsi polarizaciju baza - najbolje ga razbiti na dva od 22K i srednju tacku dekuplovati kondom od desetak uF na -Ub struja CCS-a vrsi biasovanje cevi ;momci sa big DiyA ( Geek,P10, SY) su napravili jedan zgodan pdf (Diyaudio CCS Beta3 ili tako nekako ) gde su lepo objasnjene razne varijacije tih 2bjt CCS-ova ; rekose da su na princip naleteli valjda u Morganovim (moram proveriti) knjigama i semama , te je isti aminovao dalju razradu evo nadjoh navod :

This project came about when planet10contacted Morgan Jones (of Valve Amplifierfame) about using a 317 for a CCS. Hesaid that wasn’t good enough. With hispermission pinkmouse came up with circuitboards for the constant current sources inValve Amplifiers. Input & assistance fromSY, EC81010, & Gregg-the-Geek.

IRF nije nista drugo do kaskoda cevi , gde je deliteljem napona sa Ub na masu polarizovan gate i samim tim odredjen napon na sorsu istoga .SLCF je kovanica Allen Wrighta - princip koji je on preuzeo po sopstvenim recima - iz starih Tectronix osciloskopa .caka je da je CCS radni otpor u CF , maximizirajuci pojacanje , linearnost stepena ;uvodjenjem kaskode na top CF , cev radi u rezimu konstantnog napona , samim tim dalje smanjujuci izoblicenja ,nulirajuci usput i bilo kakvu mogucnost pojave varijabilnih kapacitivnosti cevi .e sad - kako se bira radna tacka ....... malo duza prica .potrazicu link za Pete Millet site , ima jedna knjiga za download u PDF , gde je sve objasnjeno u sitna crevca - graficko odredjivanje radne tacke , za razne upotrebeedit: ne gledajuci trenutno bias same 6922/ECC88/6H23П ,samo da dodam da je -25V sasvim dovoljno ; ne treba ici na -50V po svaku cenu .80-ak volti napona od A to K je muss za upotrebljenu cev
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

recimo da izaberemo radnu tacku 80V/10mAonda to izgleda ovako (radna prava je kobajagi horizontalna linija)i to bi trebalo nekako ovako ostaje grejanje i Ub reg ...... verovatno skiciram veceras

post-2-125855617937_thumb.gif

post-2-125874955902_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

BLJAK!Moj sin Pavle bi to lepo rekao "ovo mi je baš bljakavo".Naime, ako nešto ne volim, to je komplikacija bez potrebe... hajde da dodamo gomilu elemenata da bismo postigli... šta ono beše, zvuk (sic!) ili pak elektronsku vežbanku?Pa ko voli nek izvoli, a ja moram da komentarišem. Dobronamerno :clap:PSZašto je ono big DIY, a ovo valjda small DIY (samo da ne bude petty DIY)? Zato što ima manje genijalaca, jer je Srbija mala zemlja, a njihovo anglofonsko područje ogromno?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

hehe

sva sreca pa svi imamo mogucnost izbora ...... :clap:

meni ovde CCS zvuci bolje od otpora , kao sto i kaskodirani CF zvuci bolje od nekaskodiranog .

sto se tice big DiyA - oni su jednostavno big-iji od nas ....... po broju clanova i po broju postova .

ja nijednog momenta nisam pomislio da su oni -u proseku- pametniji od nas .

ne znam zasto ti jesi pomislio ista po tom pitanju .

:(

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko sam razumeo Alexov komentar on je bas to i rekao da oni s obzirom na velicinu nisu pametni koliko ih ima i da ce na nasem forumu izaci bolja resenja. Moje iskustvo sa forumima je da nijedna sema ne radi. Samo mi u Srbiji imamo dovoljno vremena da sve to sastavimo i ustanovimo da ne radi.Edit: ko mi je promenio potpis u avataru? Svidja mi se iako ste to uradili ne pitajuci glas razuma.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Edit: ko mi je promenio potpis u avataru?

Zar ne pristaje? Nisam ja, a neću reći da je ili Zen ili Mika... :clap:Ja samo čekam da se konačno finalizira jedan cevni projekat koji je "freiware", koji radi i koji je vredan rada i truda. Što se SS-a tiče, tu sam sve pozavršavao, probao, napravio radi. So, Tubes su next... Inače ja sam onaj što može da nešto sastavi i da svima radi osim meni :( Kako mi se isplati, ne znam... :(
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko sam razumeo Alexov komentar on je bas to i rekao da oni s obzirom na velicinu nisu pametni koliko ih ima i da ce na nasem forumu izaci bolja resenja. Moje iskustvo sa forumima je da nijedna sema ne radi. Samo mi u Srbiji imamo dovoljno vremena da sve to sastavimo i ustanovimo da ne radi.Edit: ko mi je promenio potpis u avataru? Svidja mi se iako ste to uradili ne pitajuci glas razuma.

oni su isto tako pametni tamo kao i mi ovde - cisto zakon velikih brojeva , da ne pominjem statistiku i ostalo .sto se tice sema - generalizujes ga malo puno :clap:ja sam ti promenio potpis u avataru .edit :sto se cesce setim pitanja big diya/mali diya ...... sve cesce zakljucujem da me uopste ne zulja to pitanje .
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ta neka je ..... ne treba ti sim za ovo ; :clap: sto se mene tice - ECC88 malo vise volim u poziciji CF , zbog vece strmine i manje Ri .s druge strane - treba ti manje napona .no - kako ti drago...... odnosno - koje cevi vec imas , a ti radi ;6SN7/12SN7/ECC82 i svi ostali derivativi pasu za to sto je simovano .i za to vazi da ti ne treba vise od -25V dole

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Кад си већ радио симулацију могао си да убациш и пропусни опсег и тхд.А онда исти режим цеви само чисто анодни -катодни отпор.Ово ради поређења. :clap:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ta neka je ..... ne treba ti sim za ovo ; :clap: sto se mene tice - ECC88 malo vise volim u poziciji CF , zbog vece strmine i manje Ri .s druge strane - treba ti manje napona .no - kako ti drago...... odnosno - koje cevi vec imas , a ti radi ;6SN7/12SN7/ECC82 i svi ostali derivativi pasu za to sto je simovano .i za to vazi da ti ne treba vise od -25V dole

ma drugar nije imao drugu cev u bazi :(... probamo kasnije i ecc88, Zenov predlog
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma drugar nije imao drugu cev u bazi :clap:... probamo kasnije i ecc88, Zenov predlog

www.duncanamps.com - naci ce model ;nije bitno baza - zen - bitno je sta ti zelis i koju imas u fioci .......znas ono golub/vrabac/grana/ruka ........ :(
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ajmo diode ovog puta.

OK videcu da li stizem crtati veceras ...... moram da se izborim za gasenje crtanog i sve ostalo sto sledi posle toga ..... :clap:malo editovana sema PSM SLCF - a na prvoj strani
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sve ti je nacrtano na semi ;proverio sam je jos jednom i editovaovideh pocetak pcb-a ;nemoj zavrsavati , nego kad nacrtam i grejanje i reg za anodni napon - onda sve smesti na isti pcb sa cevkomdakle - jedna cevka , dva ccs-a , dve kaskode , jedna CCS za grejanje , dva shunt rega .ispravljace mozes i posebno da radis - blizu trafoa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...