Jump to content

Scan Speak| od SP95 preko Jensen do custom, by Shonne


shonne

Preporučeni Komentari

  • 3 months later...
40 minutes ago, shonne said:

Se slazete sa ovim?

Bolji je onaj grafikon par postova pre toga, gde odziv ravnomerno opada. Za baš ovakav nisam siguran. Vodi računa da je to ozdiv zvučnika u prostoriji. Znači, to je sve posledica onog sto talasi niže frekvencije idu na sve strane, dok su visoki usmereni. Pa se onda ti niski odbiju od zidova pa ih tako čuješ pojačane. Ali realno to u prostoriji ne možeš da izmeriš, jer sve što ćeš izmeriti su slaganja stojećih talasa usled dimenzija prostorije itd. Zato se meri gated odziv da eliminišeš zidove. E, taj gated odziv treba da bude ravan.

Pogledaj malo Erin's audio corner, kako on meri zvučnike sa onom njegovom klippel mašinerijom, pa šta dobije kao odziv u sobi. Objasni u svakom videu šta treba da se gleda, a imaš i na sajtu sve.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, Koja said:

Bolji je onaj grafikon par postova pre toga, gde odziv ravnomerno opada. Za baš ovakav nisam siguran. Vodi računa da je to ozdiv zvučnika u prostoriji. Znači, to je sve posledica onog sto talasi niže frekvencije idu na sve strane, dok su visoki usmereni. Pa se onda ti niski odbiju od zidova pa ih tako čuješ pojačane. Ali realno to u prostoriji ne možeš da izmeriš, jer sve što ćeš izmeriti su slaganja stojećih talasa usled dimenzija prostorije itd. Zato se meri gated odziv da eliminišeš zidove. E, taj gated odziv treba da bude ravan.

Pogledaj malo Erin's audio corner, kako on meri zvučnike sa onom njegovom klippel mašinerijom, pa šta dobije kao odziv u sobi. Objasni u svakom videu šta treba da se gleda, a imaš i na sajtu sve.

Pa vidi kako je Alexx 5 odradjen. Mislis da je ovo lose?

WWW.STEREOPHILE.COM

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidi kako je merio:

The blue trace below 300Hz in fig.3 shows the complex sum of the nearfield port, woofer, and midrange responses, taking into account their radiating areas, amplitudes, and acoustic phase angles. The small peak in the midbass is probably an artifact of the nearfield measurement technique

Znači, kombinovano nešto bog zna šta, near field woofer pa gated itd. Jasno je da je cilj da u tom slučaju bude ravan odziv.

Taj bokijev odziv koji opada, to više posmatraj kao nešto teoretski, što ne možeš da izmeriš. Nego kao neka simulacija kako bi to bilo u sobi. Ili meri stojeće talase sa 20 pozicija, pa vadi prosek.

Ne moraš uopšte da razmišljaš o tim stvarima. Dovoljno je da imaš meren odziv midbass-a na open baffle-u, i da znaš koliko decibela ima u basu a koliko gore. Uradiš baffle step kompenzaciju skretnicom, što znači da finalni midbass odziv treba da ti bude negde 6 decibela niži od onog što je na open baffleu bilo na basu. U praksi u stvari je to nekih 5 decibela.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Kako ide ona poslovica, ne kuva se čorba dok je fazan na grani, ili tako nešto :)

Ja to dok ne držim u rukama, oni su tamo negde u magnovenju, možda stignu možda ne, kao šredingerova mačka :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)
On 2/2/2024 at 5:28 PM, Koja said:

Kako ide ona poslovica, ne kuva se čorba dok je fazan na grani, ili tako nešto :)

Ja to dok ne držim u rukama, oni su tamo negde u magnovenju, možda stignu možda ne, kao šredingerova mačka :)

Skoro kad kupio par 22W/8851 platio sam sa postarinom 330 eur, a carina i porez 30 eur. 

Neki mesec kasnije par 12MU/4731 sam platio 250 eur a carina i porez isto 30 eur. 

Oba paketa iz Francuske...

Bas me zanima kakva ce sad magla da bude, kad se ima tracking i sve ostalo sto podleze osiguranju. 

Javim...i saljem slike kada stignu. 😁🤗

Izmenjeno od shonne
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Inace u planu su vise kombinacija.

Jedan 3.5 way sa 2x22W/8851, mid 12MU/4731 i D3004/6600. To planiram za selo, gde mogu lako da odvrnem muziku i ne plasim se sta ce komsija da kaze. 

Druga kombinacija je 2 way, sa 18W/8531 i D2904/7100, kutija koja bi bila za stan. Od jednog prijatelja iz Kanade sam cuo samo reci hvale za te kutije i koncept koji hocu da radim.

😁

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3.5 way? Znači jedan taj 8" bass bi išao do 400-500 Hz, a drugi samo nešto dole oko 100 Hz? A srednjak bi radio preko 500?

18W/8531 stavi u transmisiju, nemo' da si sisa...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)
12 minutes ago, Koja said:

3.5 way? Znači jedan taj 8" bass bi išao do 400-500 Hz, a drugi samo nešto dole oko 100 Hz? A srednjak bi radio preko 500?

18W/8531 stavi u transmisiju, nemo' da si sisa...

Mozda sam se lose izrazio ali ja dva bassa gledam kao 3.5 way. Ti si lepo napisao 🤗 

Kojo. Dva u paralelu, da povecam dB. 

Nesto nalik ovome. Pogledaj pdf. 

Scan-Speak B741.pdf

Za 8531 imam vec kabinete sa BR, ali ne znaci da nekad necu da probam transmisiju. Lepa ideja. 🤗

Izmenjeno od shonne
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hehehe.

Da, 3.5 way je ono sto sam ja napisao, a samo obicna paralela, to je i dalje 3 way.

A vidi kako su oni sve lepo stavili samo Illuminatore. Ne valja da mešaš iluminatore i revelatore, otvori se kapija ka dimenziji X pa mora Krang da obrne transdimenzioni polaritet.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...