Jump to content

Onken


milovan1963

Preporučeni Komentari

jel ima neko da zna neki dobar onken napravljen ovde u skorije vreme? vrlo rado bih poslusao dokle je cela stvar stigla. znao sam za jedan u jagodini koji odavno nije kod vlasnika, verovatno je zavrsio u sklopu nekog vasarskog razgasa a sve drugo sto sam cuo nije bilo ovde.hteo bih da proverim neke svoje pretpostavke odnosno ono sto mi je ostalo u glavi na osnovu cega mislim da je to verovatno najrazumnije provereno kucno resenje za 3 way sistem sa hornom. posebno bi me zanimalo da cujem kako radi sa nekim drugim drajverom a ne altecom 416, to znam:)

Čim malo otopli, krećem sa gradnjom - biće kombinacija iverice i brezovog špera. Biće zabavno da se eksperimentiše sa raznim 15" driverima

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kako sam ja shvatio, Onken je samo specijalan slučaj bas reflexa sa 2x3 ili više portova sa leve i desne strane, i bitno je da ukupna površina portova bude približno jednaka Sd drajvera, otud i onaj Onken calculator, i zato se ne uklapa svaki bas drajver u taj koncept. Nije svaki bas reflex sa portovima sa strane Onken. To bi trebalo zvati 'a la Onken'.

 

Sa druge strane, ništa ne fali ni dobrom bas reflexu tako urađenom, veći je izbor drajvera.Rekoše mi Stariji na bigDiy da i nema tu baš velike razlike u zvuku , ako se uradi bas reflex sa recimo 2 porta i malo manjom površinom od Sd. Prednosti Onkena su dobar mehanički damping tj ukrućenje bočnih strana , i naravno egzotičan cool izgled.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

u ovom sportu otprilike ima tri trećine komponenti da bi bilo mompletno zadovoljstvo:

-1/3 radoznalost + neizdrž

-1/3 telesne izlučevine (krv, loj, znoj...whatever)

-1/3 cool izgled (uradka + vlasnika) :)

ponajvise zbog stavke pod 2.

 

:buehehe:

 

ja to iz licnog iskustva. radio, sve sam psovao u sesnaest dok nisam sklopio kabinete.

 

a kad sam sklopio, nirvana. pred-orgazmaticno stanje. katarza.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kako sam ja shvatio, Onken je samo specijalan slučaj bas reflexa sa 2x3 ili više portova sa leve i desne strane, i bitno je da ukupna površina portova bude približno jednaka Sd drajvera, otud i onaj Onken calculator, i zato se ne uklapa svaki bas drajver u taj koncept. Nije svaki bas reflex sa portovima sa strane Onken. To bi trebalo zvati 'a la Onken'.

 

Sa druge strane, ništa ne fali ni dobrom bas reflexu tako urađenom, veći je izbor drajvera.Rekoše mi Stariji na bigDiy da i nema tu baš velike razlike u zvuku , ako se uradi bas reflex sa recimo 2 porta i malo manjom površinom od Sd. Prednosti Onkena su dobar mehanički damping tj ukrućenje bočnih strana , i naravno egzotičan cool izgled.

 

Da li može neki konkretan primer gde je površina preseka BR tunela 0,5-1 Sd ? U velikoj većini slučajeva to ima veće mane nego prednosti. 

post-54-0-31178900-1453208742_thumb.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije sve jedno na kojoj poziciji u boxu i gde u odnosu na driver se nalaze portovi.

Im jedan stari patent na kojem su portovi ukrug oko drivera.

A postoji i stari francuski dizajn koij ima neki podesavajuci sistem.

(clanak iz ruske stare knjige...)

Takodje postoji i preteca onkena - francuski, Supravox dizajn.

pokusacu da nadjem te papire pa saljem. :)

post-96-0-46884000-1453210832_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ponajvise zbog stavke pod 2.

 

:buehehe:

 

ja to iz licnog iskustva. radio, sve sam psovao u sesnaest dok nisam sklopio kabinete.

 

a kad sam sklopio, nirvana. pred-orgazmaticno stanje. katarza.

Sta je sa tvojim Onkenima, saplitao sam se godinama o njih?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo nemoj kao sto je na slici, izbaci WG van kutije, kutiju zarotiraj da bas dodje gore. Interesantna ideja, odustao si od 811 Horne?

Biće kao na slici - trebao bi wg sa lipoverom, to mi nije dostupna opcija, a i nije praktično

Prilikom slušanja 811 horne, okrenuću kutiju za 180 stepeni :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Boki, nisam ja nikaki stručnjak za Onken, samo prenosim što sam čuo na većem vorumu, čini mi se da u kalkulatoru ima koji je odnos.M da, evo ima, piše jednako ili 15% manje. Probaću da nađem moju temu tamo i da ostavim ovde linak, jer pre tqwt za BetsyK sam hteo da probam Onken, jerbo se ona uklapala sa svojim parametrima i davala iskoristive rezultate u tom kalkulatoru. Onda su mi objasnili da je taj Onken malo zastareo koncept i da ta ideja da zbir preseka portova bude jednak Sd i nije baš hvale vredan cilj i da se  bolji rezultati postižu kad je pov. portova manja.

Za početak, mogu da okačim ovde kao prilog taj famozni cinculator, ili da pošaljem kome treba, nije glomazan,12 KB zipovan.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo ću probati napraviti: Onken + WG iz Suma 

nije dobro:

1. bas suvise blizu poda,

2. horna bije direktno u vugla tu ces da popizdis od jet-a (samo je jedan ugao horne prisutan, bolje je kada su 2 ugla, i horizontalni i vertikalni. To znaci da horna mora da bude na visem nivou nego uvo.

3. jedinice fiksitane na osnovnu plocu, nema mogucnosti pomeranja napred nazad, gore - dole, menjanja ugla...

....

Jako je velika kocka praviti onken dizan posto nema validnih simulatora. Barem nisu na nivou predvidivosti kao ovi drugi... Ide ti na ruku za onken to sto je mala pokretna masa ako koristis onaj BD15... Sorry ali primetio sam da se ljudi uvek trude da naprave sto "zatvoreniji" dizajn. Sve zakucano, bez mogucnosti ikakve promene...

To je jako pogresno.

Dizajn kabineta bi trebalo da je sto mobilniji. Narocito ako je sa hornom. Horna jednostavno mora da bude oslobodjena fizicke veze sa kabinetom. Mora da ima mogucnost pomeranja po svim osama. Jednostavno nempguce je skretnicom kompenzovati to.

A i skretnice sa rade iz-prrve-pa zauvek.

...

Neverovatno je i to koliko je prisutan taj momenat, sve zakoceno, bez mogucnosti promena, u odnosu na subljektivne komenare kada se promeni totalno nebitan elemenat ili kabl ili sraf :)

...

Iskoristi sansu, kada vec postoje kvalitne jedinice i dizajniraj mobilni kabinet. U kome sec moci isprobati vise tipova kabineta.

BEZ lepljenja stranica. Cak ne moras ni srafiti, mozes koristiti impregniranu traku za spajanje ivica.

.

Pogledaj i Jordan A.R.U. acoustical resistance unit. recimo. Ako predvidis jedan otvor za plocu koja se mze menjati,

onda mozes isprobati kompresionu kutiju, bas refleks i ARU.

Samo menjas ploce sa razlicitim portovanjem... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Provukao sam dosta bass drajvera kroz taj kalkulator, nema boljih drajvera za onken od Sonida po tim parametrima.

 

Onken je bass refleks (tj mass loading) ali je njegova blaga prednost što nema male portove koji biju iz jedne tačke u prostoriji, nego ima visoku kolonu otvora tako da je udaljenost od poda različita, i na taj način se bar malo ublažavaju stojeći talasi u prostoriji na niskim frekvencijama. Da li je dobit značajna ne znam, ali sigurno je ima.

 

Ne zaboravite da onken kabineti idu veoma nisko što se frekvencija tiče, tako da dobro razmislite u kakvu prostoriju ćete ih staviti. Recimo, ne ispod 35 kvadrata... Takođe to su veliki kabineti a još ih je potrebno dobro odaljiti od zadnjeg zida.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ZZZ

Ništa od onog što si napisao neću sprovesti u delo

Kada budeš radio/završio svoj projekat na ovu temu, ukazaćeš mi uživo na sve prednosti tvog koncepta

:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa nema sta uzivo da se ukazuje... Pogledaj brate malo fotografija i laici kojima je onken prvi kabinet ne postavljaju i horne i basove u isti cab. Cudim se da pravis takve ocigledne kardinalne greske, posto imas iskustva. I to ne malo... :)

Nisam mislio nista lose - samo rekoh da ti napomenem i dam informaciju. Izvini, stvarno nisam imao na osnovu cega sto sam vido na fotki koncepta da napisem - super, bice odlicno, bas dobro i tome slicno...

.

Proveri barem da li je driver koji planiras da koristis odgovarajuci, u nekim od ovih pomagala.

Nije naravno sigurno da li su i koliko tacni, ali do nekih saznanja i informacija ces doci?

http://www.mh-audio.nl/onken_br.asp

ovo je on-line calc

exel calc sam poslao pre neki dan mozda u ovoj temi.

http://www.diyaudio.rs/topic/60-novopridosle-skalamerije/page-328

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ajde nemoj više da me savetuješ , da te lepo zamolim

Izvini Eci, ovo je javni domen. Svi ucestvujemo u razgovoru. Ovo su informacije, koje mogu biti interesantne i za druge clanove.

Kada se informacija primeni ili jednostavno uzme u razmatranje ona postaje neka vsta saveta - posto ti slobodno biras da informacije ne uzmes u razmatranje - onda to i nema kvalitete "saveta" za tebe. Tako da te ne savetujema. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izvini Eci, ovo je javni domen. Svi ucestvujemo u razgovoru. Ovo su informacije, koje mogu biti interesantne i za druge clanove.

Kada se informacija primeni ili jednostavno uzme u razmatranje ona postaje neka vsta saveta - posto ti slobodno biras da informacije ne uzmes u razmatranje - onda to i nema kvalitete "saveta" za tebe. Tako da te ne savetujema. :)

 

Samo napred , piši o Onkenima sve što misliš da može da doprinese realizaciji projekta - nekom može biti od koristi i nečiji pokušaj, promašaj ili pogodak. 

Suština je da treba probati.

I ne pravi se uvek ni referentni ni ultimativni zvučnik - ovo je za mene čista zabava : dam neki okvir u kom ću se kretati i tu ću isprobati neke novotarije. Ne zanima me preterano finansijski dobitak ili gubitak kada eksperimentišem - što mi daje veliku slobodu za dalji rad.

 

;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...