Jump to content

Lagana pričica o zvučnicima


DYNABLASTER

Preporučeni Komentari

dok ne pripremim sve snimke koji će ilustrovati na neki način priču i pokušati dokazati to što tvrdim

A šta to tvrdiš? :lol:Na području oko frekvencije čija je talasna dužina raspojanje centra mid-basa od poda se stvara "ulegnuće" u freq. odzivu kao posledica refleksije od poda i delimičnog poništavanja odbijenog i nadolazećeg talasa. Koliko je izrazito to ulegnuće, zavisi od oblika zvučne kutije, prostorije i poda.(0,8 m je 430 Hz). što se tiče baš niskih frekvencija iz malih dvosistemaca i interakciji sa podom, sa tim bi mogla neka manja studija da se napravi, sa dosta merenja i isprobavanja. Znači, nezgodan uticaj poda, i treba to imati u vidu....mada, kada se bolje razmisli, sve to po prostoriji (zidovi, nameštaj, predmeti,...) je više ili manje nezgodno, tako da za zaista kvalitetnu reprodukciju preporučujem, brate, livadu. :buehehe: (bez domaćih životinja da ne bi mukale preko snimka koji slušamo)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 239
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Tvrdim da pod utiče na reprodukciju niskih frekfencija i nekih idicija ima da sve skupa gde , na čemu , i kako stoji .....naravno ne na način bar do sada opisan i opevan po literatiri .......radi se o prvih 100 hz .

Zbog prenosa vibracija na pod ? Mislim, nabadam jer mi ništa osim ovoga ne pada na pamet...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Volio bih ćuti neko suvislo objašnjenje jer sam i sam svjedok da se promjenom postolja ispod zvučnika ili promjenom udaljenosti drivera od poda ili upotrebom zloglasnih šiljaka i još zloglasnijih shun mook drvaca zvuk pomalo mijenjao i kod mene i kod prijatelja.Čak je zanimljiv i primjer moje sobe. Naime nitko od upućenih u "audiofiliju" mi ne bi preporučio moje zvučnike unutra jer je, eto, premalena, ali ipak nemam mumljavog basa.Pod je od laminata ispod kojeg je 5 mm spužvice i ispod kojeg je nekakva termomasa sastavljena od cementa i komadića drveta, a kutije stoje na 3 shun mook nožice koje stoje na betonskom bloku koji stoji na 10 mm pluta.Ja sam zadovoljan zvukom. Svjestan sam da bi moglo i bolje, ali višak vremena i nedostatak sredstava je doveo do eksperimentiranja koje je rezultiralo solidnom implementacijom ovelikih zvučnika u relativno mali prostor. (Dynaudio Audience 72)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zbog prenosa vibracija na pod ? Mislim, nabadam jer mi ništa osim ovoga ne pada na pamet...

Pa da , o tom se radi ......naizgled vrlo čvrst pod koji pod nogama ne vibrira niti ima bilo kakvih vidljivih deformacija , može da prouzrokuje probleme ......testove koje sam radio / za upućene i neupućene , moj hobi je percepcija zvuka i sve što ide uz to , a ne kao što većina misli konstrukcija zvučnih kutija / pokazuju da u zavisnosti od položaja kutije varira i uticaj poda na prvih sto herca .....bez obzira jel kutija A ili B .....jednostavno na tom mestu kutija ima problem ......problem nije vezan za to da li je ispod prazan prostor ( kao kod recimo mene garaža ) ili zemlja , problem je vezan za nešto što se nalazi ispod poda a ulazi u rezonanciju sa kutijom .......Nije ni problem to što pod vibrira kad kutije rade na određenim snagama , to je logično ......ono što nije logično je da ARTA to snimi na veoma malim signalima gde nema nekih rukom prepoznatljivih vibracija i to što na snimku impedance nema vidljivih tragova .....na akustičnom merenju se vidi i na slušanje se čuje ....... Zerowaf ......za to što si napisao , po meni , pošto sam se sinoć uhvatio da izgovaram ' treba da sredim basove na malim kutijama koji mi nisu kao što su bili nekad ' .......dakle opet onaj top sa početka .....top kad opali , onda nešto ide napred nešto nazad a nešto i odleti .....stim u vezi iako po malo nevidljivi pokreti koje izaziva stalak za zvučnike utiče na to da apsorbuje deo energije koje bi trebalo zvučnik da iskoristi za pritisak .....razni apsorberi koji se stavljaju ispod stalaka i ispod kutija takođe utiču na to .....dakle mali zvučnici bi trebalo da su 'zavareni' za stalak a stalak za pod bez ikakvog mogućeg pokreta koji mogu napraviti u pravcu napred nazad ......na umanjivanje mogućnosti membrane da korektno ide napred nazad utiče i materijal koji se stavlja između korpe i kutije i što šta ostalo ....i naravno ako pod na tom mestu dozvoljava ...... PS u jednom pokušaju da utvrdim šta se to dešava sam se popeo na kutiju i sa svojih 100 + kila pritisnuo kutiju .....samnom ili bez mene snimak je identičan ........
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa da , o tom se radi ......naizgled vrlo čvrst pod koji pod nogama ne vibrira niti ima bilo kakvih vidljivih deformacija , može da prouzrokuje probleme ......

Da li je ispravno reći da to spada u domen finetuning-a ? Mislim na rad oko eliminacije rezonancije poda.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Rade, znači li to da pokretanje membrane može uzrokovati (neprimjetno) pomjeranje kutije, te da zbog toga membrana pokrene (nešto) manje zraka ispred sebe i da je to razlog što se mijenja percepcija niskih frekvencija ili se pak promijeni rezonancija kutije, pa se valovi međusobno ne sudaraju ili preklapaju?Kako u to uklopiti tvoje iskustvo sa "dampiranjem" kutije vlastitom težinom?Sve u svemu ne želim reći da sam sa bilo kojim eksperimentom dramatično promjenio prezentaciju, ali se (ponekad) promjena mogla osjetiti iako mi je teško objasniti na koji se točno naćin manifestirala. Mislim da tu ulazimo na sklizav teren jer će se naći ljudi koji a priori prihvaćaju takve mogućnosti iako ih iskreno nisu iskusili i ljudi koji to neće prihvatiti jer imaju ponešto drugaćija iskustva ili okolnosti.Po ovome što si rekao Zvuletu rekao bih da je odgovor ipak u vrsti poda, odnosno onoga što je ispod njega prije nego u samom postolju na kojem mi zvučnik stoji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Rade, znači li to da pokretanje membrane može uzrokovati (neprimjetno) pomjeranje kutije, te da zbog toga membrana pokrene (nešto) manje zraka ispred sebe i da je to razlog što se mijenja percepcija niskih frekvencija ili se pak promijeni rezonancija kutije, pa se valovi međusobno ne sudaraju ili preklapaju?Kako u to uklopiti tvoje iskustvo sa "dampiranjem" kutije vlastitom težinom?

Ja sam kontao da je hteo da sve moguće vibracije sa kutije prenese na pod pomoću sopstvene težine. Verovatno se vodio logikom da rezonancija poda jeste mala ali je površina koja rezonira mnogo velika pa time nadoknadi potrebnu glasnoću koju je mislio uhvatiti merenjem.Ili bar tako nešto :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Refleksija.korisno štivo : http://www.ndt-ed.or...sound_index.htm

Stein ..........mikrofon na 3 cm od zvučnika .......ja znam da odziv ume da varira u zavisnosti od oblika membrane ........ali da pokupi neku refleksiju prosto nemoguće ....... ZVU .......kako eliminisati vibraciju betonskog poda kad je na jednom mestu ima a na drugom nema ?Zerowaf ......baš tako , problem je u podu , a manje u postolju ......logično razmišljaš , možda zato što si amater baš kao i ja :oke: .....penjanje na kutiju je bio pokušaj da se proba zaustaviti rezonacija panela kutije , ako ih ima .....nema ih , dihtuju samo tako .....
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ZVU .......kako eliminisati vibraciju betonskog poda kad je na jednom mestu ima a na drugom nema ?

U cilju eksperimentisanja... ???Ja je ne bih eliminisao nego bih probao da izolujem zvučnik od poda. Treba probati sa zvučnikom koji visi sa plafona ali okačen o uže sa oprugom na polovini da bi se izbegle potencijalne vibracije plafona.Treba videti na kojim frekvencijama vibrira pod i postaviti nešto teško (sebe :) ) na to mesto pa opet videti/meriti šta se dešava.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tvrdim da pod utiče na reprodukciju niskih frekfencija i nekih idicija ima da sve skupa gde , na čemu , i kako stoji .....naravno ne na način bar do sada opisan i opevan po literatiri .......radi se o prvih 100 hz .

A ja se slažem, i ne treba mi bilo kakva teorija ili merni instrumenti, dovoljno mi je samo da spustim moju desnu kutiju na pod, sa kreveta na kome inače stoji podbočena poprečnom daskom (šta da radim, takva mi je soba). Leva kutija stoji oko 1 m iznad poda, a kao "stalak" koristi dve druge zvučne kutije, postavljena je tako da joj je prednja strana oko 10 cm ispred one dve dole, a gleda na jednu fotelju, ne na pod. Mnogo komplikovano, ali u celini, to zajedno lepo radi.

Čim onu desnu kutiju sa kreveta (koji ima vrlo hrapav pokrivač nalik peškiru, od pamuka) spustim na pod, ukpna tonska slika se jako poremeti baš na basu, srednje i ostalo da i ne spominjem, ali opet to i očekujem kada me visokotonac udara po stomaku. Efekat je pomalo nalik na uključivanje nekog Low Filter-a sa recimo -3 dB na oko 50-ak Hz, drugi red filtera.

Dok je svaka tamo gde treba da bude, bas reprodukcija je stvarno impresivno dobra čak i sa najslabijim od mojih pojačavača, H/K 6550 (nominalno 2x50/70W u 8/4 Oma). Sa Karanom (nominalno 2x180/250W u 8/4 Oma) je već neka druga priča, ALI, koliko sam primetio, to je efekat koji potiče mnogo više od napajanja i NFB faktora nego od apsolutne snage. Tako sva braća Marantz (integralci 1152 DC i snagaš 170 DC) imaju monumentalan bas - ko sumnja, neka dođe da proba, a formalno, nemaju neku posebnu snagu (nominalno 2x76/8 Oma i 2x85W/8 Oma), ali zato imaju masivne trafoe i 50% veće elektrolite od H/k (22.000 uF u odnosu na njegovih 15.000 uF) i koriste veće stepene NFB od njega, kome je 17 dB ukupnog NFB jedna od ključnih tačaka prodaje (nisam merio, ali mislim da su braća Marantz tu negde u rasponu 30...36 dB NFB, just a feeling).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stein ..........mikrofon na 3 cm od zvučnika .......

A vi to merite samo zvučnik ? Mea Culpa. Svikao sam da se kod mene kući merenja uvek vrše u poziciji gde se sedi i sluša muzika. Zanemarite moj komentar, nemojte zanemariti po meni veoma koristan link sa dosta toga korisnog.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ zvule ...okačio sam planetu zemlju za svemir i opet ima ....@ dvv , probe na zvuk rađene sa više pojačala od niskog nivoa do izuzetno visokog ......merenje sa standarnim pojačalom sa mnogo povratne sprege ...mislim da nema veze sa pojačalom jer mi problem pravi samo jedna kutija na određenom mestu , stim da nema veze jel se na tom mestu nalazi leva ili desna kutija .....mesto A pokazuje identično merenje za A i B kutiju / i C i D jer sam i to radio / , mesto B pokazuje nešto drugo bez obzira na kutiju ....@ Stein .......nije problem odakle se meri i kako se meri ......problem je bio u očitavanju dobijenih merenja gde ja nisam upevao da povežem logično ono što sam dobijao merenjem ......sve dok nisam povezao mesto ne u prostoru , nego na mestu merenja ...i onda je usledila serija merenja sa gumom ispod , sa metalnim platnama , sa teškim podnožjem .....i svaki put manje ili više samo jedno mesto .....svaki put kad je promenjeno mesto problem je bivao sve manje uočljiv na merenja ....na slušanje ne možeš proveriti ako je to mesto sredina prostorije ........dakle još jednom . problem koji je uočen na slušanje nije mogao biti otkriven snimcima iz daljine jer uvek postoje razlike zbog samog položaja koji nikad nije simetričan ili vrlo teško ......a inače snimci niskih frekfencija se rade iz bliskog polja ........i mani se penjanja po zvučnjacima , popni se na neku Sosu , biće korisnije , a i lepše :dodo: ..........off ima jedan spot od Cukera / Italijan / gde jedna riba pleše tako da su joj , kao kod ove gore pokreti sinhronizovani , i onda u jednom trenutku svaka za svoj račun počnu da igraju .....e tri dana budem bolestan posle kad to vidim :ludiloooo:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Beatgoeson je car :D

.... u raznim diskusijama se, u poslednje vreme sve češće, javlja rečenica „najvažnija je muzika“. Obično potpuno van konteksta, zazvEči, onako, baš šuplje. šta, zaista, znači ta rečenica usred debate o tehničkim detaljima nekih uređaja? Svrha je jasna – hoće se reći : „Zamlaćujete se oko uređaja, ja sam iznad toga, jer slušam muziku“. To se može uporediti sa situacijom da ste član fudbalskog kluba, a na sastanku gde se raspravlja o strategiji za sutrašnju utakmicu, prekidate raspravu rečima „baš ste dosadni, bitno je da se bavimo sportom, i vodimo zdrav život“. Pretpostavljam da je svaka takva izjava izraz neke lične frustracije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...