Jump to content

Sta ste udomili od drajvera i zvucnika u skorije vreme.....


Mikorist

Preporučeni Komentari

Ne može simulator dobro da odredi odziv na gore. To može samo merenjem no ne verujem da ću ga puštati visoko. Softver je "tačan" do nekih 500 Hz ili čak manje.

 

Nema potrebe za gainom sobe. Sonido SCW300 i Deltalite II 2512 su radili u kutiji 114 litara tjuniranoj na 44 Hz pa je bas kidao po sobi. To je neka zlatna sredina. Kad je -3dB tu, ima dubokog basa da se oseti u stomaku i grudima, a nema onog jurenja nedefinisanog basa po sobi. Nema muljanja, taman da nije vufer nego pravi bas :)

 

Munje sa tjuniranjem koje je niže od ovoga mi uvek rezultuje lošijim bas odzivom i nedefinisanim basom bez obzira što na papiru može delovati impozantno. U sobama od 30-40kvm bi možda moglo niže ali do 20kvm po mom iskustvu ne bi trebalo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Puna kapa. Ja kad kažem ljudima na koliko Hz je -3dB na zvučnicima u mojoj sobi (i kod Sonida i kod Deltalite je bilo 45Hz) uvek se susretnem sa pogledom neverice i komentarima "ma nemoguće", "ma ovo ide dublje sigurno". Ljudi izgleda ne znaju kako se čuje 25-30Hz zapravo. Tu malo šta muzike ima, a o definiciji da ne pričamo.

 

Za filmove odlično, za muziku nikako.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam u mjerenjima, pa niti sam ne znam koliko Hz se kako čuje. Znam da su bivši prijateljevi matrix imali 15-ice u basu i da su prema speksima bili tunirani na 39Hz. To je micalo nogavice na hlačama kad zaore.Slušajući neke kutije koje su nominalno trebale ići niže nisam bas doživio na taj način.Eto otkuda mi to za 40Hz i veliku membranu.

 

 

susretnem sa nevericom
 

 

Šok i vjeverica, ha? :lol:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moguće greške prilikom bojenja...

Meni se baš dopada boja na ovim zvučnjacima...

 

:air_kiss:

 

 

Nisam u mjerenjima, pa niti sam ne znam koliko Hz se kako čuje. Znam da su bivši prijateljevi matrix imali 15-ice u basu i da su prema speksima bili tunirani na 39Hz. To je micalo nogavice na hlačama kad zaore.

Slušajući neke kutije koje su nominalno trebale ići niže nisam bas doživio na taj način.Eto otkuda mi to za 40Hz i veliku membranu.

 

Šok i vjeverica, ha? :lol:

 

Evo šta bi uradio JBL 2226H u nešto većoj kutiji. Po softveru kreće kao kamen da pada od 300Hz ali u 4Pi kutiji je sasvim lepo ukršten na čini mi se 1200 Hz bez ikakvih dipova u odzivu učestanosti - na osi i van ose.

 

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a jel pad od 500hz navise prirodan roll off drivera ili tu ima neki filter gore?

 

drugo pitanje, jel to ona beyma sto se vise ne pravi a svojevremeno je bila na glasu kao 1 na 1 kopija nekog dobrog JBL drajvera, pa je neko jedno vreme na KP valjao (tj pokusavao da proda) za 500e?

 

edit: shvatio sam da to nije taj zvucnik, i da je ovaj planiran da bude klasican bas ili subbas drajver, bez izleta u sredinu. vidim i da se ne preporucuje iznad 200hz. evo kabineta u koji ga stavlja neki turcin - obrati paznju da su ledja drajvera otvorena (neki psuedo OB sa prednjim horn loadingom, ovo stvarno ne bi smelo da se pusti da svira u zoni ljudskog glasa.

 

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije to taj bas. To na šta misliš je Beyma 15B100R i taj i dalje pokušava da ih proda za 500 evra par.

 

Objasnio sam Zeru da pad u simulatoru ne vredi ič jer simulator nema pojma šta radi preko nekoliko stotina Hz:

 

 

Evo šta bi uradio JBL 2226H u nešto većoj kutiji. Po softveru kreće kao kamen da pada od 300Hz ali u 4Pi kutiji je sasvim lepo ukršten na čini mi se 1200 Hz bez ikakvih dipova u odzivu učestanosti - na osi i van ose.

 

Postavljena slika

 

 

Na ovoj slici tirkizna je JBL 2226H pa ispada da od 300Hz ne može da svira uopšte ali to je loša strana simulatora. Simulatori su dobri za određivanje basa, a ostalo se mora meriti.  Inače, po parametrima, ovo deluje kao varijanta JBL 2226H. Vrlo sličan rad i TS parametri.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sta mislis da li ovaj zvucnik moze da prodje umesto B&C 15TBX100 kao bas/midbass za summa clone? ako sam uspeo da iscivijan, tu je DE250 secen na 880hz nekim vrlo strmim filterom (4 red, na primer). sto znaci da bi trebalo da dodje dosta blizu toga linearno, recimo 800hz.

 

 

iskreno, nisam fan B&C basa, daleko vise volim kako prijaju beyme za kucnu upotrebu. ova cena je bezumno dobra, nadam se da nije neka B klasa ili slicno. u americi su $400 komad.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sta mislis da li ovaj zvucnik moze da prodje umesto B&C 15TBX100 kao bas/midbass za summa clone? ako sam uspeo da iscivijan, tu je DE250 secen na 880hz nekim vrlo strmim filterom (4 red, na primer). sto znaci da bi trebalo da dodje dosta blizu toga linearno, recimo 800hz.

 

 

iskreno, nisam fan B&C basa, daleko vise volim kako prijaju beyme za kucnu upotrebu. ova cena je bezumno dobra, nadam se da nije neka B klasa ili slicno. u americi su $400 komad.

 

Pazi kad ne znam. On ima pad odziva od 3-4dB na 350 Hz. Ja sam ga naumio za probu u varijanti sa WG-om ili (što je mnogo verovatnije) da svira sa Teslama na OB gde bi mu rez bio na nekih 300Hz. To što ga neko tamo negde preporučuje samo za bas možda stoji, a možda i ne. Bumo videli. Kombinovanje je već počelo pa ako ti nije frka, sačekaj do sutra da ih izmerim u kutiji. Nekada zvučnik ima neki dip na infinite baffle koji ne postoji nigde kad se stavi u kutiju. Ovde je taj grafik u pdf-u napravljen na infinite baffle. Ako se bude linearizovao u kutiji i bude bez problema do 1KHz, mislim da imamo dobitnika.

 

Bilo kako bilo, od B&C-a će raditi bolje svakako jer ima lakšu membranu za 60 grama. Mora da radi bolje, a koliko bolje, videćemo. Žao mi je samo što nisi napravio snimak frekventnog odziva za Sume dok si ih imao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Chakija, radi se o tipu iz Niša koji prodaje Beyma 15B100R (stari model) za 500 evra već nekoliko godina. Pominjao sam ti ga u PP-u pre nedelju dana, možda dve.

 

@Grau: Što se tiče porekla drajvera, ne pitam odakle mu. Nisam pitao ni Dekija iz SU odakle mu B&C DE250 za 140 evra par svojevremeno pa sam naučio da ne postavljam suvišna pitanja :) Zvučnici su origigi, toliko se vidi. Dalje me malo šta interesuje :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Bilo kako bilo, od B&C-a će raditi bolje svakako jer ima lakšu membranu za 60 grama. Mora da radi bolje, a koliko bolje, videćemo. Žao mi je samo što nisi napravio snimak frekventnog odziva za Sume dok si ih imao.

 

mozda bi mogli da dogovorimo snimanje ako te ne mrzi da jednog dana podjemo do zrenjanina. doduse, treba videti i sa novim vlasnikom da li bi to bio problem ili ne.

 

merene su kada je jedan bas bio pogresno polarizovan, ili nesto slicno (FFL ce vec znati sta) tako da to nije bilo relevantno... jedino cega se secam sto bi jos moglo da pije vodu je bas solidna dipcina na 4.5k od jedno 5db najmanje on-axis. verujem da je to bio glavni razlog sto je geddes ponavljao kao papagaj da se slusaju tako da se ose ukrstaju pola metra ispred slusaoca.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...