Jump to content

zanimljiv DIY horn setup


Zen Mod

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 131
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

evo i `PDF MCD-acisto zbog formulanije stalo sve sa strane... isekao je grafikone.ali cisto da se vidi da soft radi OK jer prema njemu sam isekao i uklopio one gore listice za tractrixBeat ako hoces posalji parametre za tractrix pa da ti napravim model za listova je od svega 16 listica a moze i bilo koji drugi brojrecimo 32 ako je precnik grla malo veci...

Mathcad Professional - tractrix.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

evo i `PDF MCD-acisto zbog formulanije stalo sve sa strane... isekao je grafikone.ali cisto da se vidi da soft radi OK jer prema njemu sam isekao i uklopio one gore listice za tractrixBeat ako hoces posalji parametre za tractrix pa da ti napravim model za listova je od svega 16 listica a moze i bilo koji drugi brojrecimo 32 ako je precnik grla malo veci...

Bojim se da će ispasti poveliko. :blush: Evo, baš me zanima praktično rešenje ove situacije:Reč je o srednjetoncu, nisam načisto kako bih praktično izveo montiranje grla - postoji varijanta sa prečnikom 15.5cm, ali je verovatnija sa 17.2cm. Rezna frekvencija je na 280Hz. Ja sam mislio da mi Fo bude 140Hz, ali sada ne znam...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Rezna ili susretna F?nema potrebe da ide oktavu nize...kod horni je Fo ustvari cut off frekvencijasve ono ispod nema znacaja ili ima mali znacaj za horn systemhorn sys radi kao akusticki transformtor pa ce i spektar iznad Fo biti pojacan za oko 4db ili malo manjezbog toga moras jos vise podici susretnu frekvenciju(sem u slucaju da zvucnici ispod i iznad srednjeg nisu za toliko jaci...)To dovodi do vise susretne F i vise Fo horne pa ce ona biti kraca a ne duzakoji su drugi parametri zvucnika?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam baš najbolje razumeo... Apsurdno zvuči - slabo znam engleski, ali bih možda bolje razumeo da si umesto izraza "susretna frekvencija" upotrebio engleski izraz. :D Ipak, radije objasni malo ovaj srpski - jer uvek dobro dođe neko objašnjenje i na potpuno razumljivom jeziku.Radi se o mom aktivnom sistemu (tema postavljena pre par dana), rezne frekvencije su onakve kako sam procenio da mi odgovaraju, prethodni i sledeći zvučnici su onoliko jaki, koliko ih navrnem.Evo srednjetonca:http://www.accuton.de/media/datasheet/Datasheet%20C173-6-090.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako nacrtas spektar tvog centralnog driverasa onako kako izlazi iz skretnice, mozes i shematski uprosceno,i ostale krive zvucnikana recimo providnoj folijiTAJ centralni ce posle horn tretmana u praksi biti jaci za oko 3.5 do 4 dbsadako podignes tu foliju gde je centralni driver za toliko gorevideces da susretne frekvencije vise nisu na istim mestimapa je potrebno korigovati skretnicu posto se spektri preklapaju i susret vise nije na -x db nego oko 0db ili visei to donji deo na gore a gornji deo na dole ako postoji....posto donji spektar ide na gore povecava se i mesto susretne i mesto rezne frekvencijetako da se duzina i precnik usta osetno smanjujunema potrebe uzimati za oktavu nizi cut-iff hornedovoljno je uzeti nize za vrednost Fpocetak reazanja - F susreta....Susretna frekvencija je ona tacka gde se ukrstaju SPL drivera i ona je u zavisnosti od tipa skretnice i drugih okolnostina oko -3 do -6db.F pocetak rezanja je ona frekvencija gde ustvari pocinje promena i sama rec govori gdepocinje rez da bi se dobio zeljeni pad nasusretnoj F...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam razmišljao o tome na taj način. Ako se ostavi takav izdignut nivo, zaista se menja susretna frekvencija. Ali šta dobijam sa tako poremećenim nivoima? Meni se podrazumevalo da intervenišem na skretnici, pojačanjem opsega ispod i iznad, ili stišavanjem "horniranog" drajvera. Meni horna ne bi služila za poboljšanje efikasnosti drajvera, već za druge povoljnosti koje horna pruža. Pa ako bi te povoljnosti preovladale u odnosu na mane, možda bi i ostala.Takođe, nisu isključene ni probe sa hornama na višem i nižem opsegu... :scratch_head: " A viši opseg još nije ni kupljen, tek je u nejasnom planu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa onda utisaj centralni za oko 3-4db ?to je mozda jos i bolje jer onda dodajes snagu u bas i visoke koji se bolje ponasaju sa malo vise snagedok suprotno tome ventralni kada mu se dodaje energija ide u izoblicenja.... to moras malo i da izmeris nekako...ne mora absolut, moze i relativno u odnosu na ove druge drivere....A pogledao sam Tractrix za tvoj driverza 180Hz cutoff je ceo precnik drivera tako da mozes kako rece samo da nataknes... :Viannen_loungelizard: ali to uopste nije velika horna desetak santimetara duzine i oko 30cm precnika ustaposlacu slike tractrix dimenzijaa mislim da moze da se uradi i pureexponencijalna za tu Fo mozda ce biti malo veca od tractrix?u principu taj tractrix shape se koristi kada je cilj smanjiti dimenzije horneinace je preuzet iz arhitekture, tractrix oblik jako dobro "drzi" i rasporedjuje masui koristio se masovno kod gradnje katedrala i drugih gradjevina....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni horna ne bi služila za poboljšanje efikasnosti drajvera, već za druge povoljnosti koje horna pruža.

Ja bih ponovo postavio ono pitanje koje sam postavio i na prvoj strani, sta jos tacno horna pruza osim nesto veceg SPLa?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja bih ponovo postavio ono pitanje koje sam postavio i na prvoj strani, sta jos tacno horna pruza osim nesto veceg SPLa?

Imao sam prilike da čujem oris swing. Izvanredan osećaj relaksiranosti, prisutnosti, neposrednosti, veličine,... u donjem srednjem i srednjem području. Visoki su previše usmereni, što je u nedovoljno velikoj prostoriji bila prilična mana, jedan dobar ribon bi tu bio, po meni, bolje rešenje. Mada bi to bilo teže izvesti kod ovog modela, jer je u jednoj horni dual-concentric drajver. Basovi nisu "uhornirani".PS. Zapravo se iza veće horne nalazi bas drajver, ali je to neka malo kompleksnija konstrukcija, gde kroz hornu prolazi viši opseg basova, a ostatak izlazi nazad - ima, ako se ne varam, po dve 15-ice sa obe strane.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod oris horne je isto predugacka ona horna za srednje-visoki koaksijalni driverkojaima za cil da podigne eff. u najvisem delu spektra i na taj nacin linearizuje malo sys.tako dugack horna inosi malo izoblicenja i usmerava zvuk.Sto si ti i primetio.Tu je mislim izduzena exponencijalno hyperbolicna horna...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

evo i oblika listiova.potrebno je samo spojiti sa strane i kada se sve spoji formira se oblik tractrix horneposto je za tvoj driver za isti poluprecnik usta kao i kod driveraFo oko 180Hz (182Hz)uradio sam ti 2 razlicita sajz faktora sf=2^3 kada je horna u ugluto su slicice sa sf8 na kraju...ali to je mozda premala horna?imas i sa sajz factorom sf=2^2 to je kada je horna u prostoru patos - zid izai to je malo veca ali isto manja horna koja mozda vise odgovara?imas i crossection slicice za obe horne.kockice na grafikonima su 1 x 1 cmako zelis da isprobas proveri u photoshopu da to bude kako trebaa onda se odstampa, isece matrica za listic od recimo nekog kartona,prenese se 16 puta za svaku hornuposto je horna sastavljena od 16 listica(mogu da uradim i bilo koji drugi broj listicasa vecim brojem listica horna gravitira kruznom preseku ali i sa 16 odstupanja su beznacajna...)onda je potrebno samo spojiti listice spoljaja sam koristio neki pergament papir koji je relativno tanak a cvrst.i zutu papirnu traku

post-96-0-21531300-1302080908_thumb.jpg

post-96-0-63444600-1302080923_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja sam zaoblio, mali krajeve listica kod usta da bde kao stari gramofonali ne mora. Taj polukrug se dodaje na vec postojeci listic :dirol:;) ako nekon treba MCD fajl neka pise pa da postujem u temu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo i 3 verzija sa sajz faktorom 2 (sf=2^0)imas i sa 16 listica i sa 32 listajedinice su u [ m ]a ako hoces one ivice kao na starim gramofonimasestar pa fore na krajevima rastojanje do preseka sa linijom 0onda iz te tacke opcrtas od jednog kraja ka drugom... :Viannen_loungelizard: tako sam cini mi se ja uradioisto proveri i resajzuj u photoshopu mere ja sam to odokaktivnoprilagodi jedinici mere kvadratica na grafiku...

post-96-0-62834800-1302180874_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hoću sa faktorom 1! :crying::baby: Zašto smanjivati idealnu veličinu horne, bez nužne potrebe? Razumem kod velikih bas horni, pa da se uštedi. Ali, i tu se zna šta je faktor 2. Sećam se da je neko na hifi forumu napisao da se, kada pridigne Hedlund hornu od patosa, basovi gube kao rukom odneseni. To bi značilo da, mada soba nije free space, kada zvučnik stoji negde udaljeno od zidova i poda, slobodno možemo da računamo sa faktorom 1. Imamo i praktično ograničenje: Ako stavimo okruglu hornu na patos, nećemo postići efekat kao sa ravnim donjim delom Hedlunda.Vidim da zazireš od predugačkih horni, ali mislim da zaista nema straha od prevelike usmerenosti kod ovih frekvencija, pogotovo kada je opseg koji ide kroz hornu prilično ograničen. Tako sam i pravio svoj program - četvrt talasne dužine je default dužina horne. Ali ovo sa listićima mi je super - uvek sam mrzeo matematiku, zaista bih se namučio da to napravim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...