Jump to content

zanimljiv DIY horn setup


Zen Mod

Preporučeni Komentari

da dodam jos i ovo: koliko sam shvatio do sada: ultimate match bio bi horna ili njena forma, tzv waveguide sa sled karakteristikama:minimalni beaming (sto je bolest svih horni, ali delimicno reseno tzv waveguidom, njegovim specif oblikom), da prifata grlo 1.5 ili 1.4", kao optimalnog resenja u pogledu freq opsega u kom radi odn da ide od 400, 500 Hz - do gore.. kompresioni ga ima i vec je neko koristio i zadovoljan, no nikom bas nije verovati 100% na rec.. to je varijanta 2 way sistema, pri cemu horna/cd rade kao prakticno full range, odn wide band driver.. time se primicuci zeljenoj one point source mastariji... sustinski, ne bi bilo strasno ni da moze da fuklja do 12-13, pa da gore ima tweeter, ali samo da taj srednjetonski opseg radi kako valja.. :0002trtum3: babi je milo, sto joj se ...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 131
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Slicna situacija ovoj odvijala se nedavno, kada sam ulovio tipa koji je napravio hornu za 1.5" grlo, prostim scaliranjem originalne velicine namenjene za 2" kompresione...

Meni je ovo krajnje sumnjiv postupak. Kakva god da je formula za proračun te horne, gotovo sam siguran da ne dozvoljava takvo poigravanje. :sarcastic_hand: Ako ništa drugo, rezna frekvencija određuje dužinu horne, obim usta. Ako se ona ne menja, a ti promeniš ceo profil na taj način...? :scratch_head:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

beat, u proracune horni jos nisam zasao, a nisam siguran da li to zelim..elem, mozda nisam bio jasan sta je on uradio: originalne mere, dakle one za citavu hornu sa grlom 2" je uneo u Auto cad, izradio tu hornu, da bi mu zatim palo na pamet da uzme citav, sklopljen objekat, iscrtan u cad-u i da ga umanji za 1/4 i onda za isti dobije tacne, precizne mere..obe velicine horne je izradio na cnc-u, tako da bi se tek merenjem videlo sta se dobilo.. nisam ni od koga uspeo da dobijem ikakav siguran odgovor..rezna bi sigurno bila veca za umanjenu verziju..za ostalo pojma nemam..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

beat, u proracune horni jos nisam zasao, a nisam siguran da li to zelim..elem, mozda nisam bio jasan sta je on uradio: originalne mere, dakle one za citavu hornu sa grlom 2" je uneo u Auto cad, izradio tu hornu, da bi mu zatim palo na pamet da uzme citav, sklopljen objekat, iscrtan u cad-u i da ga umanji za 1/4 i onda za isti dobije tacne, precizne mere..obe velicine horne je izradio na cnc-u, tako da bi se tek merenjem videlo sta se dobilo.. nisam ni od koga uspeo da dobijem ikakav siguran odgovor..rezna bi sigurno bila veca za umanjenu verziju..za ostalo pojma nemam..

Pa razumeo sam šta je uradio... Da je konusna, još i da prihvatim. Ja sam pre dve - tri godine napravio programče za kalkulisanje tractrix profila, siguran sam da ne postoje dve horne sa iole drugačijim parametrima, a da se iz jedne može dobiti druga, uspostavljanjem neke proporcije. :angry27: Gotovo je izvesno tako i sa drugim, eksponencijalnim profilima - a ova drvena je takva nekakva.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

neverovatno,pored krucijalnih Salmon tipova horniosnovnih tipova koji imaju smislaa ima ih nekoliko,ljudi uvek izmisljaju nekekvazi horn oblikekoji samo izgledaju poput "pravih" hornia ovo sve neke kvazi conical?nije mijasno sbog cega se skoro vise ne praveexponencijalne, hyperbolicno-exponencijalne, itd itdi jos nestovidim da na netu ima mnogo potpuno neispravno tretiranih horni kao sistemahorn sys obuhvata ne samo hornuvec i komoru ispred i komoru iza drivera(kod kompresionih horni te komore vec postoje...) :scratch_head::cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...horn sys obuhvata ne samo hornuvec i komoru ispred i komoru iza drivera(kod kompresionih horni te komore vec postoje...) :scratch_head::cheers:

Nisam nigde naišao na suvislo objašnjenje uloge prednje komore. Otuda imam o tome samo mišljenje, ali je to više pitanje nego konstatacija:Prednja komora je izvor dodatnih distorzija (o tome sam negde i čitao neke napomene). Da li je korist od njih samo ta - da se može "nataći" horna sa manjim grlom, samim tim je i cela horna manja?U čemu je problem da se obim horne poklapa sa obimom drajvera, pa on ne mora da se muči da "ugura" zvuk u nju?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne ide to bas tako... Da se "ugura"ovaj kompletni horn system je neophodanza front loaded koncept.dok kod back loaded principa postoji samo jedna komora koja se nalazi iza zvucnika, izmedju zvucnika i hornekod svih sistema sa hornom karkteristicno je da diametar za montazu zvucnikanije isti kao i jedan od osnovnih parametara, povrsina grla horne Stpovrsina grla horne je uvek manjaA izracunava se na osnovu parametara zvucnika, Fo horne, i zapremina komora takodje itd itd....recimo kod kompresinih drivera te zapreminesu uglavnom fiksnea ona zapremina na koju dolazi horna je ujedno i neka vrsta "duct-a" membrana je okrenuta konkavno pa treba povesti racuna o fazia prostor iza konveksne membrane je zatvoren, taj prostor cini zapreminu iza drivera.Google o hrnama - Marshall Leach, Beranek, itd.tipican primer horne je pure exponencial hornakoja ima precnik isti kao i duzinu 2r=LA jos jedna tipicna stvar sa neta je dok su horne za basove prekratke i sa malim otvorima usta Smhorne za srednje i visoke su predugacke i sa vecim Sm nego sto je potrebno za te Fcut-off..itdda sada ne davim :pioneer:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cak i kad nataknes samo hornu na zvucnik imas malu komoru,prostor izmedju membrane zv i porsine grla horne..mislim te komore nisu neke velike zapremine ulavnom su to manje zapreminerecimo za 12 do 15 in ta komora koja jeispred zvucnika je oko 3-5 litara, a ove iza su uvek vece uonosu na one ispred i to reda 10 - 20 litara...a kod manjih drivera komore ispred su mnogo manje tako da je nekad dovoljno postavitisamo prsten koji formira zapreminu iodredjuje posle toga St koji je uvek manji od diametra drivera... :drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

neverovatno,pored krucijalnih Salmon tipova horniosnovnih tipova koji imaju smislaa ima ih nekoliko,ljudi uvek izmisljaju nekekvazi horn oblikekoji samo izgledaju poput "pravih" hornia ovo sve neke kvazi conical?nije mijasno sbog cega se skoro vise ne praveexponencijalne, hyperbolicno-exponencijalne, itd itdi jos nestovidim da na netu ima mnogo potpuno neispravno tretiranih horni kao sistemahorn sys obuhvata ne samo hornuvec i komoru ispred i komoru iza drivera(kod kompresionih horni te komore vec postoje...) :scratch_head::cheers:

izvini zoki, mozda sam pogresno shvatio, hoces da kazes da razvijanje tipova horni, odn oblika nema smisla?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kod svih sistema sa hornom karkteristicno je da diametar za montazu zvucnikanije isti kao i jedan od osnovnih parametara, povrsina grla horne Stpovrsina grla horne je uvek manjaA izracunava se na osnovu parametara zvucnika, Fo horne, i zapremina komora takodje itd itd....

To je i meni najzanimljivije pitanje - zašto je površina grla horne manja? Kada može biti ista.Zanima me, ne samo iz puke radoznalosti.Kao što sam ranije napomenuo, napisao sam pre nekog vremena program za proračun tractrix horne. Koji radi drugačije nego oni na koje sam naišao na netu.Ti programi rade ovako: Kaže - unesi prečnik usta i cut off frekvenciju. Onda ja uzmem primer nekog srednjetonca, pa unesem prečnik 9cm, Fo=1000. On onda fiksira obim horne na osnovu date frekvencije, izbaci izračunate vrednosti za profil, i obavesti me da nisam dao dobre parametre, horna je prekratka! Ispada da ja treba da računam vrednosti koje će njega zadovoljiti. :connie_nutzo: E sad - to jeste horna dimenzionisana prema zadatoj cut off frekvenciji, ali me tera da smanjujem grlo horne dok ne zadovoljim dužinu. Što automatski povlači neophodnost upotrebe prednje komore.Moj program radi ovako: Za zadatu vrednost Fo izračuna četvrtinu talasne dužine (minimalna dužina horne). Onda izračuna obim usta horne, ako on nije dovoljan, produži hornu do odgovarajućih dimenzija. I onda izračuna radijuse po segmentima. Opciono, može da dimenzioniše hornu da zadovolji odnos grlo:usta=1:5Na ovaj način, horna je obično predimenzionirana (Fo je niži od zadate vrednosti), ali ispunjava najvažnije kriterijume: montiram je na drajver koji imam, ne treba mi prednja komora, nemam probleme sa fazom koje spominješ... :rolleyes: Verovatno je mana ovog postupka što se uskraćuje na gornjem frekventnom opsegu, ali ako mi je potrebna za ograničen opseg (a jeste), mislim da je OK.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gagi nema smisla upotrebljavati neke medijalekoje su pogresnog Flaer-a...to su ujedno kljucni frameo-vi ovi svi drugi izmedju su nebitni...i upravo ti kljucni oblici SU VEC razvijeni..Ove druge horne koje se masovno koriste u home audio syssu zapravo za ozvucavanje gde je potrebna velika efikasnosti u principu su sastavljeni iz vise horn modula2 ili 3 horn sekvencepocevsi od pocetka grla gde se nalazi valjak ili cak valjak + zarubljena piramidapa onda tek dolazi multihorn systemTo stravicno povecava efikasnost ali i unosi izoblicenjalinearizuje doduse kompresione drivere na najvisim freq. zbog toga sto vecina ima pad na oko 12-15KHz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tractrix formula je nesto drugacije od klasicnih horninije moguce izvesti X u analitickom oblikui jedino se i moze zeljena vrednost duzine ostvariti digitalnim putemmoze i rucno bez kompjuteraali ako se napravi for petlja sa dovoljno malim korakomlako se odredi pomocu racunaraMath cad je zgodan program za to....Obratiti paznju kod tractrix formule figurira hiperbolicni Sin i Cos HSin i HCosGooglesto je veoma razlicito od obicnog sinusa i cosinusa...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tractrix formula je nesto drugacije od klasicnih horninije moguce izvesti X u analitickom oblikui jedino se i moze zeljena vrednost duzine ostvariti digitalnim putemmoze i rucno bez kompjuteraali ako se napravi for petlja sa dovoljno malim korakomlako se odredi pomocu racunaraMath cad je zgodan program za to....Obratiti paznju kod tractrix formule figurira hiperbolicni Sin i Cos HSin i HCosGooglesto je veoma razlicito od obicnog sinusa i cosinusa...

Ovo je neka izvedena formula sa kojom se barata, svojevremeno sam kontrolisao rezultate, slažu se sa primerima:HornCalc is based on this formula:x = a * ln((a + sqrt(a^2 - r^2)) / r) - sqrt(a^2 - r^2)where;x is the distance from the mouth of the horn,a is the radius at the mouth, andr is the radius at distance x from the mouth.Naravno, do rezultata dolazim velikim brojem ponavljanja proračuna - za to služe računari. :lol: Zanima me još jedna "sitnica". Koliko sam razumeo, svugde se za Fo uzima tačka preseka (-3dB), što mi je malo čudno - kao da ono što je još malo ispod nije zanimljivo? I to treba "proterati" kroz hornu. :dubbio:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gagi nema smisla upotrebljavati neke medijalekoje su pogresnog Flaer-a...to su ujedno kljucni frameo-vi ovi svi drugi izmedju su nebitni...i upravo ti kljucni oblici SU VEC razvijeni..Ove druge horne koje se masovno koriste u home audio syssu zapravo za ozvucavanje gde je potrebna velika efikasnosti u principu su sastavljeni iz vise horn modula2 ili 3 horn sekvencepocevsi od pocetka grla gde se nalazi valjak ili cak valjak + zarubljena piramidapa onda tek dolazi multihorn systemTo stravicno povecava efikasnost ali i unosi izoblicenjalinearizuje doduse kompresione drivere na najvisim freq. zbog toga sto vecina ima pad na oko 12-15KHz

ja sam te samo delimicno, odn manje nego delimicno razumeo.. ocigledno da ste i ti i beat upuceniji, pa ne bi bilo zgoreg da osim razgovora o konstruisasnju reknete na racun nacina na koji razl tipovi horni rade i prednostima i manama tih osnovnih. oblika "pravih" horni. Dakle, malo o osnovama i recnikom koji podrazumeva da neko neupucen razume o cemu se tu radi.Da me ne bi pogresno shvatio, dzaba da mi pravis reply i da trosimo vreme ako te ic ne razumem. Bolje da trazim da mi pojasnis, nego da se pravim da razumem ili da odustanem..Beat, jesi li ikad probao da sprovedes u delo nesto od toga sto si proracunavao za tractix i ako jesi kakvi su utisci bili?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ocigledno da ste i ti i beat upuceniji,

Mene izuzmi. :sarcastic_hand: Svojevremeno sam se odlučio za tractrix, da nije tako komplikovana izrada, već bih imao informacije i savete iz prakse... Sada ne znam ni ja, da li da krenem da se bakćem i sa tim.Moj generalni utisak da fenomen em nije potpuno ispitan, em je nabačeno dosta magle - a kako bi i moglo bez nje?Evo na Zenovom linku ima dosta priče baš o dugogodišnjem iskustvu sa različitim hornama. Svaki tip ima mane i prednosti...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Beat nema nikakve maglesve horne rade po istom principuALI neki tipovi hotni to jest neki tipovi Flaer-ato bolje efikasnije i primerenije rade od drugih.Najupecatljiviji primeri za to sukada stavite ruke oko ustai ushirecimo macije uho je totalno kao neka mobilna Karlson hornadok ljudsko vise oblikom podseca na exp-hyperbolic....Ajde videcu da iskopam MCD fajlove pa da pogledam.A za tebe Beat ako hoces Tractrix hornu imam izracunavanja i to veoma lako moze da se napraviJa sam pravio jednu probnu za Fostex fe83 Fo=120Hzi ispalo je jako dobroimam cini mi se i nkoliko fotkipa cu a postavm u posebnu temumislim da cu nacifora je bila u tome da se horna formira od listova kao one kod starih gramofonaa da pri tom naravno zadrzi ispravan tractrix obliki da se sve moze lako napraviti u home vezijii da nije prljavo, nema izlivanja kalupasamo makazice neki savitliv a cvrst karton,posle se moze preparirati i ucvrstiti cime ko zeli epoxy, poly, spric-git, papir mashe itd .najteze je bilo isprogramirati da kada se saviju listici formiraju ispravan oblik

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...