Jump to content

zanimljiv DIY horn setup


Zen Mod

Preporučeni Komentari

sve izvedivo kod kuce kupuju se samo driveri i drvenarijahttp://www.hifiwigwam.com/showthread.php?46846-Getting-the-horn-well-2-to-be-precise...&highlight=getting+the+horn

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 131
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Steine - odvadi malo japajapajakrenem temu o ornama koje su onako taman velike kako treba a mogu biti zabadzaba a ti uvaljujes te prcvoljketo ti i nije orna , nego TQWT

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sto be tako, sto sad bre, bre! evo, ovako nesto moze da se sklepa - http://www.6moons.com/industryfeatures/oswaldmill08/oswald.htmlraal ribon imamo na dovat ruke..
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

evo iscitah temu..usi mi se otegle..ic ja ne radzumem ove mere koje si dao, ali sam video njegove...i potpuno sam radzumeo da je tip nenormalan..koristi micenik tannoye kao midbass jedinice..dobro, mimo toga, mene me interesuje beaming, comp driver i constant directivity.. ima jedno mesto na kom pricaju o tome, ali nisam uspeo da povatam konci..tvrdi lepo da one najmanje beamuju ili nesto tome slicno..to je ok, ako je istina..drugo - kompresione koje koristi ne samo da su ckupi, nego ih je zaista nemoguce naci.. mislim moguce, ali usi otpadaju koliko kostaju - u rangu su sa tad-om... o polovnim ne vredi pricati, jer tek toga nema.. stvar je toga kako bi radili sa coax BMS, 1.4 ili 1.5" grlom..i hajde sve to, ali buskanjem proteklih meseci stalno dolazim do toga da je majka dobre kombinacije, kada su horne i waveguid-ovi u pitanju, konstantna direktivnost..da to nije stvar samo sirokog sweet spota, ni toga da li ces moci da ih cujes kako tako dobro ako ti nisu u visini usiju.. nego je jako povezano as nacinom na koji se zvucna slika kreira,. problemi, odn nedostatci u tom smislu drasticno uticu na zvuk..kako sada da saznamo sta je sa ovim hornama kada je to u pitanju?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zvuble, prosasavi koju ako te ne mrzi, o toj direktivnosti, citao si o tome dosta pre mene..Inace, deda, de opet pojasni to oko beaminga i na koji nacin se sa tim ljudi bore?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moze li jedno kratko pitanje, posto sam manje-vise neupucen u horne.Sta se tacno njima dobija? Samo povecanje decibela u smeru horne ili jos nesto? Sto jednostavno ne ostaviti obicne visokotonce i srednjetonce ili sta vec koriste.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ajde da ja ne bulaznim u vezi principa rada horni i kompresionih drivera, jer ovde ima onih koji to mnoogo bolje razumeju i mogu da objasne..ono sto je mene licno navelo na razmisljanje o hornama jeste par varijanti koje sam u vise navrata imao prilike da cujem.. zapanjila me je neposrednost, dinamika takvog zvuka.. obzirom na to da nemam neko bogato iskustvo u slusanju razlicitih sistema, ne zelim da svoj sud stavljam kao relevantan..naravno da horne ili waveguidovi sa CD nisu jedino sto sam imao prilike da cujem..

evo malo na temu od jednog horniste :Viannen_loungelizard:

Wayne (http://www.pispeakers.com/contents.html) does use the B&C DE250. Same as Geddes (http://www.gedlee.com/). I have three on QSC waveguides now and I like it. The advantage of a 1" throat is that it doesn't beam until about 15khz. A 1.4-1.5" throat beams at about 11-12khz. A 2" throat beams around 7khz like he said. Not only that, most 2" throat CDs don't even play much above 12khz. The TADs being the exception but they are very expensive.

The disadvantage of the 1" CDs is that they usually don't like being played lower than about 1000hz and many can't even play that low cleanly. The 1.4-1.5" drivers usually work well down to the 500-600hz range.

There is a tradeoff to be made and some people would rather cross over lower and beam a little up top. Others would rather get good directivity up higher and cross over higher. There is no right answer, it is just a tradeoff

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

gagice - tip u linku je spakovao Tannoy u kartonske kutije i ostavio ne kazem da se ja sad palim kako ovo svira bolje od Tannoya , ( mada tip tvrdi da u neku ruku i svira bolje - stvar ukusa ) ,nego je stavr u tome da imas gotov rojekat sa - recimo - nabavljivim driverima ;to sto on koristi prepucijum kompresione - pa sta ?mozes i ti da kupis neke dobre mada i dalje tvrdim da treba da sastavis EV i da uzivas , a da o ovome sanjaris iz zadovoljstva , ne iz ludila :connie_nutzo:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

gagice - tip u linku je spakovao Tannoy u kartonske kutije i ostavio ne kazem da se ja sad palim kako ovo svira bolje od Tannoya , ( mada tip tvrdi da u neku ruku i svira bolje - stvar ukusa ) ,nego je stavr u tome da imas gotov rojekat sa - recimo - nabavljivim driverima ;to sto on koristi prepucijum kompresione - pa sta ?mozes i ti da kupis neke dobre ....................................

Zapravo, može da kupi neke dobre ali to ni u kom slučaju ne znači da će ti kompresioni drajveri "sarađivati" sa tom hornom. Može da se desi da kupi i jeftinije ali čiji se izlazni ugao kompresionog drajvera poklapa sa tim koji je koristio bata sa tog sajta pa da svira mnogo bolje od gomile drugih/skupljih.B&C DE250 (koji košta 130 evra po komadu) u waveguide-u koji imam radi sa dipom od 6dB na oko 10KHz dok se za 30% cene može kupiti Selenium D220Ti koji radi skroz linearno u istom waveguide-u. Tek posle modifikacije adaptera bolt on /screw on može da proradi kako treba...Iznalaženje kompresionog drajvera koji bi radio dobro sa hornom sa linka bi bio "trial and error" proces. Za to čovek treba imati ili dosta poznanika koji imaju kompresione drajvere ili jako mnogo parica na "probanje".Što se tiče prostorije u kojoj bi se ovo čulo kako treba... Pa trebala bi biti ogromna. Nemam ništa protiv nekih ovakvih horni ako nekada budem imao svu mernu opremu, malo više novca i kuću od barem 250kvm pa da izdvojim 50-ak kvm za di00rnik* i slušaonicu. :)*diJAJArnik
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

da..loodilo me u`fatilo i napokon sam sputio letelicu, kao sto sam vec napomenuo obojici.. opasno je je bilo u prethodnih mesec dana, jer sam poceo hod po zici - pocelo da me jako nervira to sto nikako da uhvatim zicu i pronadjem neki ultimate horn setup o kome bih razmisljao naredne 2,3 godine....dakle sama teoretska razrada i razumevanje i koncepcije i konkretnog projekta - sve misleci da je vise novca potrebno za probaj/menjaj od ubadanja necega sa malo kompromisa, ali i pak dohvatljivog, jer je u DIY varijanti.. toliko silno dopisivanje i intenzivno interesoanje retko kada da sam obavio po pitanju icega.. i dokle sam stigao? do toga da mnooogo jos treba uciti, citati, zapitkivati, ali na mnogo smireniji, opusteniji nacin, bez potrebe za uplivom emotivne energije i volje koji se brzo potrose, bolje reci strace..Zaista mi postade jasno kako ljudi za kratko vreme mogu da sprcaju mnogo novaca i napraviti toliko promasaja, kada je ovaj sport u pitanju. Zvucnici jesu bitna karika i kao takvi zahtevaju najvise paznje - moj subj stav..

Nravno to ne znaci da cu da prekinem da razmisljam..ovo je druga tema u kojoj bacam ono sto me interesuje i sto drugima koji imaju slicne preference (po pitanju zvucnika) moze pomoci.

Slicna situacija ovoj odvijala se nedavno, kada sam ulovio tipa koji je napravio hornu za 1.5" grlo, prostim scaliranjem originalne velicine namenjene za 2" kompresione, sto bi zaista mogla biti dobitna kombinacija.. evo linka, pogledajte o kakvoj se hornici radi http://www.audioheritage.org/vbulletin/showthread.php?28503-Wooden-horn-2435hpl.. Ukoliko bi on mucenik se skockao da je izmeri i vidimo kako radi, na osnovu tih rezultata bi bilo lakse odluciti da li vredi truda. Medjutim, covek napravio, kupio besne drivere, ali mu sve to, zajedno sa jos 101-im zapocetim projektonm cuci i ceka da dodje na red.. I ne bih ja toliko mozda ni oklevao sa eventualni izletom u probu da imamo sa foruma barem jednog ko poseduje par prsitojnih 1.5 ili 1.4" kompresionih drivera i voljan je da ih probamo..ali znam da nema, odn ne znam da ima..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...