Jump to content

Open Baffle-part 2


chakija

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 123
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

  • 4 nedelje kasnije...

Posto smatram da mi je eksperiment uspeo, zavrsio bih ovaj deo price o OB zvucnicima sa trenutnom konfiguracijom-veoma sam zadovoljan dobijenim zvukom. Sad treba napraviti "appropriate baffle", odnosno baffle koji ce biti dovoljno cvrst i stabilan da citavu skalameriju drzi kako treba. Razmisljam se cak i o livenju armirane betonske konstrukcije-nesto tipa onog sto je Vix okacio na linku ranije... Jedino se postavlja pitanje koliko bi to sve bilo tesko i koliko bi bilo izvodljivo u mojim uslovima.Jel ima neki predlog kako napraviti dovoljno krutu i cvrstu plocu. Mozda neka vrsta sendvic kontstrukcije sa kombinacijom medijapana i iverice ???

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Super, sada si zadovoljan OB-ima.... Ja jos nisam. Nesto mi Visaton B200 zvuci priguseno, bljutavo. Razmisljam o nekoliko varijaniti:1. Zameniti B200 sa Fostex-om Fe206 e (trenutno zapakovan i ne sluzi nicemu) Downside: Nesto nisam bas odusevljen 8-inch-nim fulrange-ovima, bar ne sa B200-ticom i FE206-icom. Oba pate od "beaming-a", s'tim sto B200 daje malo tamniji zvuk. Midrange je dobar, ali su zato visoki "off". Na netu ima par pokusaja da se ubaci i visokotonac i da se napravi 2-way, ali to vise nije to,a i skretnica nije bas prosta. Bedak. FE206 E ima bolje visoke, ali se zato "dere", sto ponekad zvuci interesantno, a ponekad zvuci ko da zileti izlaze iz njega. 2. Zbog gore navedenih problema,radije bih probao neki manji driver, 3-5".3. Naci par ovalnih Iskri, saba ili nesto slicno, pa visokotonac, pa...Da ne davim, da li si napravio serijsku skretnicu, ili jos teras ovale punom parom?Pozdrav,Vix

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovali samo pun gas i to redno vezani :) . Prosto mi je neverovatno koliko bolje sviraju(tj. da budem precizniji-svirali :) ) 2 redno vezana ovala nego samo jedan i koliko sam dobio na spl-u, uravnotezenom odzivu sa alfama i seleniumom koji ide preko 220nF. Verovatno da se moze nariktati da taj visoki bude jos koherentniji, ostriji itd. ali za sad najbolje rezultate dobijam upravo sa ovom kombinacijom.Toliko mi nedostaje njihov zvuk da cu nacisto izludeti :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kolike su dimenzije ploče? Pošto se ja eto, malkice bavim konstrukcijama, malkice i diyaudiom, možda da ti iscrtam svoj predlog. Prvo, išao bih na dovoljno masivnu prednju ploču i elastično vezivanje zvučnika da u korenu sasečemo vibracije koje bas jedinica može vibracijama preko korpe da prosledi. Sekundarna istitravanja ćemo onda prigušiti dodatnim elementima. Dakle, daj mi neke dimenzije i ako imaš neki materijal pri ruci, da ga uklopimo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa dimenzije ploce bi bile 1500x500 mm.(masinac pa moram u milimetrima :) )Opasno se razmisljam o betonskoj konstrukciji-ima po meni niz prednosti, ali i mana. Najveca prednost je svakako cena i lakoca kasnijeg detaljisanja oko izgleda. Pod elasticnim vezivanjem zvucnika pretpostavljam da mislis na tzv. "magnet mounting" ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da bi na betonskoj ploči bolje bilo kruto vešanje zvučnika zbog velike mase ploče. Postoje dve koncepcije koje se koriste za "smirivanja" vibracija :

- beskonačno velika(praktično što veća) masa uređaja - dampiranje(otežavanje zidova) kutije, masivna kućišta, masivni tanjiri (kod gram.) - energiju generisanu na izvoru vibracija apsorbuje velika masa uređaja

- beskonačno mala(tj što manja) masa - sa generatora vibracija (gram. zvučnica, kretni kalem zvučnika ...) se prenose minimalne (zanemarljive) vibracije na kućište uređaja, nedovoljne da ga pobude da rezonuje

Betonska ploča bi trebala da bude dovoljno velike mase da apsorbuje vibracije korpe, tako da se one u tom slučaju ne bi prenosile na kretni kalem i membranu zvučnika.

Btw, jesi li proveravao odziv u nekom programu za simulaciju(npr. Edege) kod ploče tih dimenzija, ili si to uradio odokativno "metodom uzaludnih pokušaja"Postavljena slika ; il' su to možda dimenzije vrata od regala na koja su sada smešteni zvučnici i zadovoljan si tom kombinacijom ?

Postavljena slika

P.S. Ako budeš još malo kuk'o za PCB od PSU za Babela, daću ti i njih ako budeš prolazio ovim krajevima.Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

samo da dopunim ovo sto je BP Guru krenuo da tolmaci - jedan princip je velika masa - lossy smirivanje vibracija ( narodski receno - pijenje :) )drugi princip je lossles - mala masa a jako krut sistem - cilj je da se vibracija sto pre izvede iz sistema glede P.S. - ja oduvek govorim da je mali Chakijica jedna totalna sreckara .....cika Beli - jes' skont'o kako nam se mali nabildov'o lately - jedva ga poznadoh neki dan :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:) Hah, to je od mog posla divnoga- puna 3,5 kW sa treceg sprata vuglacenje+proteini iz staklene vune koje redovno inhaliram i da vidish ! Inace, ne bih da kukam toliko za te plocice jerbo koliko vidim, grunucu samo kondove u napajanje, spojiti ih plastikom ili silikonom i finito.Mada, ako budem prolazio put palanke-batcha, mozda ti i zakukam na vrata :).Apropo baffle-a, betonska mi konstrukcija totales gotiva. Taman malo definiciju da odradim kad ih budem trebao pomerati po sobi :)Dimenizije ploce sam uzeo taman tolike jerbo su vrata siroka 500mm a visina od 1500mm je taman dovoljna da pokrije gornji oval i da ostane malo mesa (a i bas je lepa okrugla cifra :) )EDITVec se vidim u samogradnji "kutija", onako za meshalicom i mistrijom u ruci :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ZM : 'teo sam već sto puta, al' mi uvek nešto iskrsne ... 'oću prvo da skoknem kod onog mog drugara da vidim šta ima da kaže čerez Hamletalenda

@chakija : ako kreneš s mešalicom i mistrijom moraćemo da maznemo piletu avatar Postavljena slika ...

pile je ionako prerasto ovaj i treba da mu avatar bude bar neki nadzornik il' preduzimač(izvođač radova) Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

'teo sam već sto puta, al' mi uvek nešto iskrsne ... 'oću prvo da skoknem kod onog mog drugara da vidim šta ima da kaže čerez Hamletalenda

lako cemo mi za Hogare , to mozemo i telivonima ...... kahva se oladi .....
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:)

Apropo baffle-a, betonska mi konstrukcija totales gotiva. Taman malo definiciju da odradim kad ih budem trebao pomerati po sobi :)

Pa da, i ako se u skorijoj buducnosti nekome ne budi svideli, ili pak zasmetali posto strce na sred sobe, samo reci: "Izvoli pa ih premesti sam(a)!!" :) :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nesto nisam bas odusevljen 8-inch-nim fulrange-ovima, bar ne sa B200-ticom i FE206-icom. Oba pate od "beaming-a", s'tim sto B200 daje malo tamniji zvuk. Midrange je dobar, ali su zato visoki "off" ... FE206 E ima bolje visoke, ali se zato "dere", sto ponekad zvuci interesantno, a ponekad zvuci ko da zileti izlaze iz njega.

A jesi li možda prob'o da turiš neki phase-plug na njih ?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...