Jump to content

Zvucnicki Kablovi i Interkonekti


Mikorist

  

68 članovâ je glasalo

  1. 1. Da li cujete razliku u zvuku izmedju razlicitih kablova ?

    • Da
      43
    • Ne
      10
    • Nisam siguran
      2
    • Nekad da nekad ne
      12
    • Nekad sam cuo razliku
      1


Preporučeni Komentari

Moze da bude pun presek , visezilni , obicni bakar ili srebro

OFC (oxygene free cooper) odnosno OFS (oxygene free silver) bez primesa kiseonika - ili cak "Magican" :sarcastic_hand: kabl - dokle god je otpor u provodniku 5% manji od zvucnicke impedanse ---> Ne postoji zvucna razlika dok je zica odgovarajuce velicine :no:

Cak i otpor manji od 10% od nominalne vrednosti moze da se koristi sa nekim zvucnicima i ne cuje se razlika.

Danas je prakticno nemoguce naci kvalitetniji bakreni provodnik koji nema cistocu barem na trecu decimalu (99.999 %)

Kolicina kiseonika u bakarnoj zici ne cini nikakvu razliku. Proces uklanjanja kiseonika, takodjee uklanja necistoce gvozdja i to je to necistoca koje mogu izazvati otpor da bude nesto veci. Razlika u otporu izmedju bakarne zice i zice bakra bez primesa kiseonika je suvise mali da bi bio znacajan za zvucnik i ozicenje.O buncanju o skin efektu ne zelim ni da govorim.

Procitao sam gomile i tomove clanaka casopisa i radova i istrazavanja nalaza i misljenja o raznim vrstama zvucnicke zice.

Niko nije mogao nepobitno da dokaze da postoje razlike izmedjuu zica zvucno.

Najglasniji Audiofili koji tvrde da postoji razlika imaju uglavnom preko 40 godina zivota.

Medjutim sa godinama nasa osetljivost na visoke frekfencije smanjuje se dramaticno.

Muskarci od 35 godina imaju smanjenu osetljivost na dole za oko 11db na 8000Hz , za zene u tim godinama je samo oko 5db....

Pa su njihovi slusni testovi kablova slepi ili ne potpuna nebuloza.

Sve te price su izmisljene kako bi trgovci mogli da prodaju svoje proizvode...

ovo je mojih :my2cents:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 334
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

ajd ovako ;zameni te tvoje zmijurine od kablova sa kvalitetnom zicom ( bakar - posrebreni ) od 0,15mm precnikaslusaj malo i javi sta si cuoYGPP

promenio sam i cuo oko 200 razlicitih kablova od 1990 godine :sarcastic_hand:imam sve zapisano.nema razlike. :tongue10:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

onda si promenio 200 slicnih kablova :sarcastic_hand:..... na EI NIs zvucnicima :Viannen_loungelizard:(ufff ....... ovo je bas bilo nisko ....... izvini Miko )

kad ne znas celu pricu....imao sam oko 50 razlicitih zvucnika do 2001 godine :sarcastic_hand:u jednom periodu cele plate sam davao samo na komponente - dok se moglo i zivelo sa roditeljima - a radim od 18e :serbvidkakisicl0: onda sam se pokajao sve prodao i sastavio EI :Viannen_loungelizard:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

O važnosti kablova za kvalitet reprodukcije sam počeo da saznajem negde sa 20 godina, ali tada nisam imao puno slušalačkog iskustva i nisam tome pridavao veliki značaj. Mislio sam da će to doći s godinama, kada izmenim više komponenti sistema i kada moja hifa bude makar na nivou više srednje klase, he, he ... Beše to u najvećoj meri preko tekstova o radovima vdH-a i ponešto iz riznice francuskog L'Audiophile, a vrlo malo slušalačkog iskustva.

Sa nekih 26 godina sam već učestovao u razvoju zvučničkih kablova ovde u Beogradu, naravno, isključivo skromnim doprinosom pri slušnim testovima, jer kao neobrazovan iz elektrike samo tako sam mogao da učestvujem a da to ima nekog smisla. Danas se ti kablovi prodaju kao proizvodi Teresonic.

Sve to sa kablovima me je držalo do pre deceniju, te je dosta pre 40-e počelo da splašnjava, tako da danas mogu slobodno reći da nisam ovisnik o "slušanju kablova" što je, otprilike, izraz kojim vole da nas etiketiraju oni koji nas ne razumeju.

PS: dopada mi se ona priča koju su na domaćem terenu proturili diy-eri o kablovima Mogami. Bilo je o tome dosta na HiFiles forumu. Nisam ih probao - zato i kažem da mi se dopada priča - ali bih voleo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

'Ajde za nas koji sporije razumevamo:1. n_1 x licna od 0.15mm?2. n_2 x žička od njih nekol'ko iz UTP...?n_1=?n_2=?Nikako ja da raz'mem šta Vi 'oćete da mi saopštite...Pozdrav,Slušalac NAUK-a... U njem' su licne, ne verujem da su deblje od .15mm...(Od nakjuče i slušalac Mogami-ja u celini celosti...)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam NAUK900 sa sitnim licnama, ali po meni nema smisla da ga koristim za full range zvucnik od 20W.

Zašto?Da li ste upoređivali NAUK i UTP? Unapred hvala, ako jeste, na opisu poređenja...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre svega, NAUK900 mi je nezgodan za rad. Nisam ih direktno poredio, ali pomenuti audioquest mi je davao muljaviji bas, povucen srendji opseg i malo naglaseniji visoki. UTP je daleko bolje legao na Alpaire. Muljavost basa je nestala, srednji i visoki ujednjaceniji... Nisam sredio terminale na kutijama, ali cim to uradim probacu da cujem i sa NAUK-om kako svira.I jos jedna stvar, molim Vas nemojte mi persirati ! Ipak ste Vi kojima bi ja trebao da persiram. Licno mislim da bi komunikacija na forumu trebala da bude neformalnog karaktera. :to_become_senile:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre svega, NAUK900 mi je nezgodan za rad. Nisam ih direktno poredio, ali pomenuti audioquest mi je davao muljaviji bas, povucen srendji opseg i malo naglaseniji visoki. UTP je daleko bolje legao na Alpaire. Muljavost basa je nestala, srednji i visoki ujednjaceniji...

Nisam sredio terminale na kutijama, ali cim to uradim probacu da cujem i sa NAUK-om kako svira.

Polako, nema žurbe. Ako me u'vati neizdrž probaću ja... :)

Cat5e UTP na 5m (kol'ko je, za svaku stranu, meni potrebno) ima 1Ohm otpora (DC loop)...

Dakle, valjda, upotrebljeno kao zvučnički, dve parice po channel, frtalj Ohm-a po channel-u...

dopada mi se ona priča koju su na domaćem terenu proturili diy-eri o kablovima Mogami. Bilo je o tome dosta na HiFiles forumu. Nisam ih probao - zato i kažem da mi se dopada priča - ali bih voleo.

Ja sam dugo odolevao. Al' zaista nije teško probati ih. Prodaju ih, sada, povoljno, za poneti...

Za verovati je da bi svi mogli imati korist od toga. Naročito ako ih probate Vi, sa velikim slušnim iskustvom...

Mene što se tiče, zahvalan sam obojici začetnika te priče: mislim da su to, azbučnim redom, anubisgrau i Kuja...

I jos jedna stvar, molim Vas nemojte mi persirati ! Ipak ste Vi kojima bi ja trebao da persiram. Licno mislim da bi komunikacija na forumu trebala da bude neformalnog karaktera.

:to_become_senile:

Ne obraćajte pažnju na to. Objašnjavao sam, navika je to, a i safety measure da ne napravim, sebi, problem u drugom prozoru... Godine su, samo, moja mana, nikako vrlina...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

promenio sam i cuo oko 200 razlicitih kablova od 1990 godine :sarcastic_hand:imam sve zapisano.nema razlike. :tongue10:

ako si ti onaj što je zapisivao kod dejana d. onda si mogao da čuješ neverovatnu razliku tvog i njegovog kablaa ako nisi taj....zaboravi
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

znaci sve sam cuo kablove koje imaju u ponudi na nasem trzistu.imao cak i one pravljene sa bakarnim folijama :Viannen_loungelizard: od UTP i raznih kablova pleo dok mi krv nije isla iz prstiju.isti mi q samo baceno vreme i novac na gluposti.dok je zica odgovarajuceg preseka i otpora za dat zvucnik i pojacalo.Nema nikakve razlike. ovo dakle pricam kad kabl odstoji na sistemu jedno vreme.posle 100 sati slusanja svaki zvucnicki kabl isto svira. :rules::crazyrocker:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...