Jump to content

Lowther driveri


milovan1963

Preporučeni Komentari

Nije tu Lowther MUST BE, da bas ti driveri moraju biti upotrebljeni. Postoji citava grupa savremenih jedinica iste porodice. Ne mora se ici na vintage stare jedinice. Koje se moraju naknadno reparirati. Tu su kljucne reci AL-NI-CO, papir. Ima na primer Sonido, Supravox, LCao, Fostex, i more drugih isto novih jedinica.

<a ako je problem vesanje evo sa koznim vesanjem to je vecito :) replike legendarnog klasicnog Japanskog drivera, veoma pristupacni (cene za par) novi

https://www.aliexpress.com/item/There-have-a-fever-6-5-inch-610S-full-frequency-magnetic-cobalt-magnetic-steel-Alnico-full/32729961163.html?spm=2114.10010108.1000014.8.aaQfiU&scm=1007.13338.70306.000000000000000&pvid=4b77818c-3300-4f78-bf7e-3f888c36a329&tpp=1

https://www.aliexpress.com/item/Aucharm-using-6-5-inches-full-leather-edge-cast-aluminum-frame-frequency-cobalt-magnet-full-frequency/32733430157.html?spm=2114.10010108.1000013.6.aaQfiU&scm=1007.13339.60109.0&pvid=ca8288c2-021f-4ff1-a9c9-413417bd2e57&tpp=1

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

13 hours ago, Lemić said:

Naravno da FR jedinica ne može da pruži teoretski potrebno, zato se poštapa raznoraznim dovijanjima manje ili više uspešnim, a subjektivizam je verovatno odlučujući pri pokrivanju vojničkim ćebetom, ko što rekoh, nema tu zadizanja tepiha ili pucanja čaša, ko to očekuju ne treba da se bavi ovakvom postavkom.

Nemam ništa protiv ličnog izbora koji je u zoni subjektivizma. Po sistemu: meni se ovo sviđa, i baš me briga šta ko misli.

Problem je kada neko subjektivizam proglasi za referentni base line (ne ti, pišem uopšteno), iako za to nema nikakvog osnova, osim svoje virtuelne realnosti, bazirano uši-mozak, i ničega drugog na šta se ni on niti bilo ko drugi može osloniti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 hours ago, ninja said:

Eto, meni se pravo svidjela Hörning:ova izvedba gdje je on rijesio "problem" (nedostatak) basa a i visokih sa hibridnom kutijom.

Da sam nasao nacin da to unesem u stan danas bi umjesto Tannoya slusao Hörning :)

Ako sam otišao na ispravan site, ima 3 modela zvučnika i svi su trosistemci. Meni je bez veze takav način podilaženja FR fanovima, gde se kaže: Pa to je FR zvučnik, ali sam samo dodao basove i visoki, tako je bolje, i ja to sada zovem "hibrid". Ne, to je trosistemac. I jeste tako bolje. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A sad malo o Lowther-u i uopšte FR jedinicama i zvučnicima (kutijama).

Plašim se da ništa od "poštapalica" ne može da "izmisli" dobre bass-ove, ali ni dobro visokotonsko područje. Većina Lowther zv. jedinica su 8", dakle 210 cm2, Mms=11 gr, a Mmd=12,75 gr. Xmax je malen +/- 1mm. 

Te modele (ima ih veći broj) bih koristio kao srednjetonac, na području 250-300 Hz do 2,5-3 kHz. Išli bi u kompresionu kutiju. Odsečeni sa barem 12 dB/oct. na 250-300 Hz, ne bi izlazili iz +/- 1mm ni na većim glasnoćama. E sad, da bi freq. odziv na pomenutom području bio koliko toliko ravnomeran, a T/S parametri odgovarajući za kutiju netto 8,5-9,5 L (Qtc=0,7), treba izabrati odgovarajuću model zv. jed. Ne ove sa višim BL a nižim Qts, već npr. DX2 ili slične. Vas oko 48-56 L, Fs=45 Hz i Qts oko 0,3 ili malo iznad. Po merenjima, Fs je ipak oko 55 Hz, pa u kompresiji od 9 L i malo do srednje dampinga, Fc izađe oko 130 Hz. 

Nije lako naći merenja FR jedinica i zvučnika. Nekako se stiče utisak da se to i u velikoj meri izbegava. Uvek je u pozadini ona priča: kakve veze imaju merenja, bitno je da se to meni sviđa.

Ovo je link za merenja Audio Nirvana Super8 Cast Frame : http://rutcho.com/speaker_drivers/audio_nirvana_super8_cast/audio_nirvana_super8_cast.html
Merno je kompresionoj kutiji i nekoj univerzalnoj Horn. 

Na slici se vidi da je odziv solidan na području 200 Hz do 3 kHz. Ispod 200 Hz spl naglo pada, iznad 3 kHz preuzima "trubica" koja je u stvari pasivni visokotonac. Odziv je vrlo neravnomeran, glasniji nego srednjetonsko područje, i na waterfallu se vidi produženo delovanje u vremenu, što u praksi stvara harshness i zamućenje.

Audio Nirvana 8.jpg

Audio Nirvana 2.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Našao sam merenja za Voxativ Ampeggio loudspeaker na Stereophile-u. Link: http://www.stereophile.com/content/voxativ-ampeggio-loudspeaker-measurements

Da ne bude da preko Audio Nirvane 8 generalizujem, lepo se te "generalizacije" mogu videti i na ovom slučaju. Impedanca pod uticajem horna konstrukcije.

Zatim freq. odziv mereno 1m ispred FR i 1m ispred usta horne. Lepo se vidi da direktno emitovanje FR pada ispod 200 Hz, ispod preuzima horna do nekih 70 Hz i ispod se trmoglavi. Visokotonsko područje je naglašenije i neujednačeno, a tu je za odziv rađen i smooting verovatno 1/5 oktave da bi lepše izgledalo. Iz horne izlazi (očekivano) i dobar komad na srednjetonskom području, sve do 800 Hz, na (pre)visokom nivou od -5 dB u odnosu na FR, što je previsoko, jer negativno utiče na direktnop emitovanje FR-a. Na waterfallu se vidi taj energy storage i produženo delovanje na visokotonskom području. 

Inače, ovaj zvučnik košta 30.000 $. 

 

 

811Voxfig1.jpg

811Voxfig2.jpg

811Voxfig5.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A sada poređenje sa meni jednim od omiljenih proizvođača - Revel (under Harman). Zašto? Pa, ljudi stvarno pošteno odrade inženjerski posao, i to se vidi, a verovatno se i čuje.

U pitanju je Revel Performa3 F208 loudspeaker koji košta 5.000 $, dakle Voxativ Ampeggio je 6X skuplji. Relativno ravan odziv, sa izdignutim bass-om taman kao što treba po psihoakustici. Čist waterfall na visokima.

 

714R208fig3.jpg

714R208fig4.jpg

714R208fig8.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kada se krene u osmišljavanje trosistemskog zvučnika, bira se "glavna" zvučna jedinica, a to je mid-bass tj. srednjetonac, jer on nosi najviše zvučnih informacija. Ako se krene izborom nekog srednjetonca ili FR jedinice više efikasnosti npr. 95-98 dB, zašto se to radi, iz kojih razloga? U toj situaciji, lakši posao je pronaći vioskotonac koji će se tu uklopiti sa SPL-om, i dr. Ali, šta ćemo sa niskotonskim područjem 30-200 Hz. Ako je zvučnik predviđen da bude full pasivni, kako dostići skoro 100 dB na području 30-200 Hz u pasivi? Otprilike nikako, a da to svira dobro, i da ima podnošljive dimenzije. Jedino u aktivnoj varijanti, ili da je makar bass u aktivi, pa da se može podesiti nivo u odnosu na ostatak opsega. Sa mog stanovišta, kada se razmatra višestazna pasivna zvučna kutija, izbor srednjetonca više efikasnosti je potpuni promašaj. U praksi to ne može da se izvede da dobro svira na celom opsegu, i da freq. odziv bude ujednačen. Jedina varijanta u pasivi više efikanosti je 2x15" na OB koji je vrlo širok, oko 2-2,5 m da bi imali i niske frekvencije. Ali, tu onda ima drugih problema: velike dimenzije, problem prostora, akustike i odziva. Fazno kašnjenje zadnjeg emitovanja i zamućene ukupnog tona u zbiru sa prednjim emitovanjem, itd.

Inače, negde sam guglao da nađem merenja za Teresonic sa Lowtherom, i zapamtih mini-sličicu freq. odziva: visoki na 100-102 dB, srednji oko 95-97 dB i područje 50-200 Hz na oko 90 dB. Toliko o njegovih deklarisanih 103 dB eff., i o ravnomernom freq. odzivu duž opsega.

Uostalom, gde su te firme koje prave vrhunske zvučnike sa full-range jednicama? I nema ih baš. Barem poznatih i u većem broju, dok multi-way koliko hoćete (Revel, Marten, Kharma, Tidal, Zellaton, Wison A., MBL, itd.)

just my 2c.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Boki uvek kad pišeš o FR zvučnicima stavljaš  http://rutcho.com  i merenja sa tog sajta koja su vršena na nekoj "univerzalnoj horni". To mi je toliko glupo da nemam reči. Izčupaj zvučnike iz tvojih zvučnika, stavi neke random, može i drugih veličina pošto je genije to radio, ostavi tvoju skretnicu pa da izmmerimo i okačimo merenja u "univerzalnom dvosistemskom kabinetu". Ne ide. Što ne budeš korektan i okačiš merenja proizvođača? Razlikujiu se a koga interesuje ima baš na tom sajtu pdf-ovi pa pogledajte. Da just my 2c.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, BokiTokiVoki said:

Ako sam otišao na ispravan site, ima 3 modela zvučnika i svi su trosistemci. Meni je bez veze takav način podilaženja FR fanovima, gde se kaže: Pa to je FR zvučnik, ali sam samo dodao basove i visoki, tako je bolje, i ja to sada zovem "hibrid". Ne, to je trosistemac. I jeste tako bolje. :)

Pa normalno je da je FR i da je trosistemski. Ne razumjem sto ti se sad TO ne svidja! Ne valja kad je sam, ne valja kad su tri ....

Hibridom ga zove zbog horne koja se koristi za donji dio.

Izabrao je elemente da pasu na svojim mjestima a Lowthera tamo gdje je najbolji. Osjetljivost je oko 100dB a mozda i vise, ne sjecam se sad.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 hours ago, BokiTokiVoki said:

Ako sam otišao na ispravan site, ima 3 modela zvučnika i svi su trosistemci. Meni je bez veze takav način podilaženja FR fanovima, gde se kaže: Pa to je FR zvučnik, ali sam samo dodao basove i visoki, tako je bolje, i ja to sada zovem "hibrid". Ne, to je trosistemac. I jeste tako bolje. :)

hehe, tesko da su to trosistemci....:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

fullrange je ustvari izraz iz broadcastinga i odnosi se na prvobitne standarde emitovanja muzickog sadrzaja u odredjenom frekventnom opsegu i to je tipicno od 60Hz do 12KHz tako nesto verovatno na nekih -3db. Otuda i driveri koji su otprilike istog tog opsega. U principu ne postoji fullrange driver za savremeno shvatanje opsega. I pored toga sto su standardi broadcastinga manje vise ostali isti. I to su cak driveri iz mono perioda i pre FM broadcastinga... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa BTV je ovde u pravu sto se tice procene lowthera kao drajvera ciji je optimum da radi kao srednjetonski. ne bih da otkrivam tajne majstora kuhinje ali i na zrenjaninskom remek delu se njegova upotreba u donjem spektru poklapala manje vise sa ovde izlozenim misljenjem. visokotonac moz da bidne al ne mora da znaci, bitno je obuzdati sekundarne efekte vizera sto jednim delom moze da uradi i drugacije projektovani fejzplag od onog koji ti uvali fabrika, a realno s obzirom da su na lowtherima vise matorci nego mladjarija, stvarno je pitanje sta nam treba gore kada vise ne cujemo kao sismisi.

 

sto vise razmisljam, sve vise zakljucujem da je ovo sto je radio horning fundamentalno ispravno. u novoj generaciji koristi lowther kao cisti srednjak i to ovu manju seriju (tipa DX65, 6.5") koja ne pokusavajuci da proizvede bilo sta ispod 100hz svira cistije i sa manje posledicnih efekata nego kada se upotrebljava kao broadbander (da ne kazem fullranger), pritom strahovito brz i tranzijentan tako da je izazov ne samo naci bas nego i visokotonac koji moze da ga prati. mislim da horning koristi neke bizarne preradjene tvitere bez spajdera a u basu jasno veci broj manjih drajvera u push pullu da ne bi gubio na brzini, mislim da u najvecem modelu ima nesto tipa 8 x 8" po strani.

ja bi to rado poslusao, ovo sto ima da se cuje u gradu je (da znam) jedan stariji model koji ima klasicne 8" i cini mi se 2x12" ili mozda cak 15" po strani, to je mnogo strejt:)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

FR ne postoji. (i tačka da se razumemo)

Sve su to širokopojasni zvučnici. Što manje fali na krajevima to se lepše čuje. Al sam se... i ne reko ništa pametno predhodnom rečenicom. Kao i uvek pitanje je kompromisa i u krajnjem slučaju ukusa. 

Ono s čim se ne slažem je odsecanje na 4k ako on svira do 10-15k. Meni je 2,2 kond na super tviteru i to je to. Mogo sam dosta niže da sečem ali zašto kad dobro svira.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nisu problm visoki. nego bas centralni deo spektra gde su nagomilani svi instrumenti i gde je pocetak svih tonova i dogadjaja. A cesto i njihovih harmonika.

I zbog toga ovi driveri zvuce neverovatno prirodno i prave veliku razliku izmedju glasova instrumenata i svega ostalog. Ali to su prvenstveno driveri male snage do 10 - 15W

i idijotski ih je uporedjivti sa PA ili FiFI driverima od po 100-200W. KO to nije sposoban da shvati ima plitku matericu... :(

Vecina Lowther kabineta NEMA direktnu radijaciju iz zvucnika, to izravnava porast u visokima a platna ispred drivera vrse disperziju. I naravno da niko ne slusa muziku sa 1m.

E sada da pitam koliko vas je slusalo neke originalne Lowther horne?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, skrstic said:

Boki uvek kad pišeš o FR zvučnicima stavljaš  http://rutcho.com  i merenja sa tog sajta koja su vršena na nekoj "univerzalnoj horni". To mi je toliko glupo da nemam reči. Izčupaj zvučnike iz tvojih zvučnika, stavi neke random, može i drugih veličina pošto je genije to radio, ostavi tvoju skretnicu pa da izmmerimo i okačimo merenja u "univerzalnom dvosistemskom kabinetu". Ne ide. Što ne budeš korektan i okačiš merenja proizvođača? Razlikujiu se a koga interesuje ima baš na tom sajtu pdf-ovi pa pogledajte. Da just my 2c.

Zato sam okačio i merenja  Voxativ Ampeggio na Stereophile, da bi se videlo da dobra implementacija FR-a (koliko već može da se izvuče) ne eliminiše neke od problema FR-a koji su praktično univerzalni.

Tu mislim na visokotonsko područje. Lepo se vidi da su problemi vrlo slični. ZA niske frekvencije je malo drugačije. Dobra horna može da poboljša stvari, ali opet nije dovoljno dobro.

Postoji i problem kako uraditi merenja. O tome je pisano na početku članka. John Atkinson je merio FR zv. jed. iz blizine, a isto tako i ispred usta horne. Onda je samo dodao odziv tunela preko FR-a. Po meni, to je problematično jer postoji direktivnost i viša efikasnost samo ispred izlaza horne. U praksi, na malo većem udaljenju, sa mesta slušanja SPL će biti niži (oko 4-6 dB) jer se niske frekvencije prostiru sferno u slobodan prostor. Mislim da je takav slučaj i kod Teresonica. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...