Jump to content

Potato pit


beatgoeson

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 161
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Iako u PDF fajlu nude "vented" varijante kao najbolja rešenja, drajver je, po parametrima, pogodan i za "sealed" opciju. Na jednom sajtu sam našao da u kompresionoj kutiji ide do 40Hz (-3dB). Trgovačka posla. Kasniji proračuni su pokazali da je pravi broj 50Hz -3dB. Tu sam se malo razočarao. A šta je, u stvari, istina?Ne znam šta bi pokazala merenja, ali, slušne impresije mi kazuju da je ovaj bas, osim što je lepši i čistiji od onog kod Ardena, takođe i mnogo VEĆI, ako ne i dublji. :tongue10: Stereophile testni CD sadrži korisne zvučne alatke, pa sam zaključio da jedva da ima primetne razlike u nivou glasnosti između 40 i 50 Hz, da 31.5 Hz još uvek solidno zvuči, a čuje se i 20 Hz, mada nije baš ubedljivo. Uostalom, to je karakteristika sealed boxa, da mu krivulja basa dosta blago pada.Do blage tutnjave dolazi samo kod nekih ekstremno nabudženih snimaka najnovije "audiofilske" generacije. U mnogo manjoj meri nego kod Ardena. No, to nije kod onih dubokih frekvencija, nego, pretpostavljam, kod onih na kojima rezoniraju zidovi spoljne kutije. Ne zaboravimo da tu još fali pesak. :heh: Da ne bi talasi samo rastresli pesak i prošli dalje, biće tu i limovi, koji bi primili udare, ali ne bi puno mrdali - zbog peska. :lol: E, da. Spoljne dimenzije su (BxHxT) 57x88x120. Zapremina same zvučne kutije je oko 115 L. Svaki sanduk je na po šest točkova, mislim da nešto nalik šiljcima nema naročitog smisla. :D Materijal je puno drvo, što se čistuncima neće svideti, ali pored svih preduzetih mera za umrtvljavanje, mislim da se značaj samog materijala potpuno gubi, a lakše je raditi sa drvetom

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izbor srednjetonca isto nije bio lak. Posto sam prethodno bio u fazonu da gradim neki FR sistem - horne kao kuca i slicne gluposti, pomisljao sam na neki takav drajver, pa cak i na Lowther. To je doslo otuda, sto svi hvale srednji opseg kod njih. Onda sam pomislio da bi neki dobar, specijalizovani srednjetonac, rasterecen obaveze da svira i duboke tonove, morao da bude bolji u toj ulozi. Tako sam odabrao THIEL C173N-T6-90, sa keramickom membranom. Ideja je, opet, da zvuk bude brz i precizan. http://www.riviera-acoustics.com/catalog/product_info.php?manufacturers_id=44&products_id=1042&language=enKutija je, opet, zatvorena, oko 5L zapremine.post-59-1247908356386_thumb.jpgpost-59-12479083982976_thumb.jpgpost-59-12479084262166_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

da te ne hvalim previse i da ne zalazim u konstrukcijske detalje ( nemam sta da dodajem ) - sama ideja da se moze koristiti camovina (lakoca , jednostavnost izrade i niska cena) u kombinaciji sa sand box ....... skidam kapu za praktican inzinjerski pristup !ako jos negde napises da ti , eto kao , nisi DIY ........ znamo ti adresu i dolazimo da te kaznimo ....smislicemo vec kako ..... hehekako si rasporedio amplifikaciju ?za par dana mozes smatrati da cu ti sastaviti onaj pot box ;manji zastoj zbog nalazenja adekvatnog preklopnika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Najzad, visokotonac. Kopkalo me je kako ribbon zvuci, od pre dva dana znam - izvanredno. :tongue10:http://www.raalribbon.com/products_flatfoil_70-10.htmpost-59-12479090538654_thumb.jpgOvako to izgleda kada nemam policu:post-59-12479097205342_thumb.jpgMoje impresije o sveukupnom zvuku je tesko opisati. Ocekivao sam nesto slicno ovome, ako je moguce zamisliti zvuk koji jo

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kako si rasporedio amplifikaciju ?

Ispostavilo se da je dugme za regulaciju nivoa ulaza na skretnici dovoljno za regulaciju sveukupne glasnoce, pa sam izbacio pretpojacalo. Yamaha je na basu, Quad na srednjim, i DIY made by Boban na visokim.Izgleda da veza pojacalo - zvucnik bez posrednika zaista izvlaci maximum iz pojacala. Tek, zvuk je analitican, precizan, brz,... bla, bla. :tongue10: Ima aktiva raznih prednosti. :heh:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Čestitam na ovako ambicioznom i lepo urađenom projektu! Nadam se da ćeš dugo godina uživati u muzici. Za izbor zvučnika mislim da je sjajan, iako sam do sada imao priliku da slušam samo Audiom i RAAL u raznim kutijama, a ove keramičke nikada.Pročitao sam celu temu juče i danas, uključujući i informacije na linkovima, i na ovom i na onom forumu, pa me interesuje da nam malo elaboriraš kako si namestio skretnicu. Do sada smo saznali samo to koja pojačala guraju koji par zvučnika, a voleo bih da čujem nešto više o samoj skretnici (naravno, i o kojoj skretnici se ovde radi). Pretpostavljam da tu ima more varijanti, jer sam i ranije viđao slične sisteme.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

beat - u vezi shokinga u visokotoncima - da li se to desava kad gasis samo pojacalo , ili se to desilo kad gasis sve na centralni prekidac ?u svakom slucaju (mada verujem da si vec i sam skontao) prvo gasi sve ampove , pa tek onda skretnicupri paljenju obrnuto - prvo pali skretnicu , pa tek onda ampove .u red sa tweetom ipak stavi neki kond - cisto kao zastita od prelaznih pojava - em ima trafo em je ribon ;ni trafo ni ribon ne vole prelazne pojave pri paljenju i gasenju

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

beat - u vezi shokinga u visokotoncima - da li se to desava kad gasis samo pojacalo , ili se to desilo kad gasis sve na centralni prekidac ?u svakom slucaju (mada verujem da si vec i sam skontao) prvo gasi sve ampove , pa tek onda skretnicupri paljenju obrnuto - prvo pali skretnicu , pa tek onda ampove .u red sa tweetom ipak stavi neki kond - cisto kao zastita od prelaznih pojava - em ima trafo em je ribon ;ni trafo ni ribon ne vole prelazne pojave pri paljenju i gasenju

Kada gasim pojačalo - ništa, sve je u redu. Dešava se kada se gasi skretnica, da li na sopstveno dugme, ili na centralni, sve jedno. Čak iako je pojačalo ugašeno, opet ima šok (možda za nijansu slabiji).Čto se stereo efekta tiče, evo šta sam probao. Na stereophile test CD-u ima kera koja laje iz levog, pa desnog kanala, pa iz centra, pa onda iz centra, ali out of phase.1. Izvadim levi input konektor u skretnicu, u redu je - desno i oba centralna lajanja se čuju - iz desnog kanala, levi ćuti.2. Isto za desni, sve se logično dešava.3. Utaknem oba inputa, sve se čuje iz centra, osim out of phase - mukla tišina.Eni ideja? Verovatno ću morati da pišem firmi.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kada gasim pojacalo - nista, sve je u redu. Desava se kada se gasi skretnica, da li na sopstveno dugme, ili na centralni, sve jedno. Cak iako je pojacalo ugaseno, opet ima sok (mozda za nijansu slabiji).Cto se stereo efekta tice, evo sta sam probao. Na stereophile test CD-u ima kera koja laje iz levog, pa desnog kanala, pa iz centra, pa onda iz centra, ali out of phase.1. Izvadim levi input konektor u skretnicu, u redu je - desno i oba centralna lajanja se cuju - iz desnog kanala, levi cuti.2. Isto za desni, sve se logicno desava.3. Utaknem oba inputa, sve se cuje iz centra, osim out of phase - mukla tisina.Eni ideja? Verovatno cu morati da pisem firmi.

probaj da duze pricekas da ugasis i xover - posle ampova - da im das vremena da se isprazne kondovisto se tice skretnice - bem ga - verovatno bi mi bilo jasno da sam tu i da probam ....... ovako sam zbunjen - previse varijabli kako je sta povezano
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3. Utaknem oba inputa, sve se čuje iz centra, osim out of phase - mukla tišina.

Da ti nije negde na skretnici ukljuceno sabiranje kanala pa kad su ti u kontra fazi oduzmu se pre no sto stignu do ampova. To je jedino logicno resenje i pri tom bi se ostali slucajevi poklopili kako si naveo.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da ti nije negde na skretnici ukljuceno sabiranje kanala pa kad su ti u kontra fazi oduzmu se pre no sto stignu do ampova. To je jedino logicno resenje i pri tom bi se ostali slucajevi poklopili kako si naveo.

Ne, nema nikakvog slicnog dugmeta, inace je skretnica minimalisticki uradena, ima samo ono sto je neophodno. Pogledacu konektore na ulaznim kablovima, mozda nisu ljuCki uradeni, ve
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uh, tek sad videh temu...Sta reci...izbor drajvera je cini mi se bekompromisan i u takvoj situaciji uz pazljivo konstruisanje tesko je napraviti nesto da ne valja. Jedva cekam da ih cujem ! Za vikend nisam uspeo da se izorganizujem, ali u toku nedelje obavezno dolazimo ! (naravno ako odgovara preko nedelje da dodjemo)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uh, tek sad videh temu...Sta reci...izbor drajvera je cini mi se bekompromisan i u takvoj situaciji uz pazljivo konstruisanje tesko je napraviti nesto da ne valja. Jedva cekam da ih cujem ! Za vikend nisam uspeo da se izorganizujem, ali u toku nedelje obavezno dolazimo ! (naravno ako odgovara preko nedelje da dodjemo)

Da, ba
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...