Jump to content

The Piano Project


michabass

Preporučeni Komentari

Montage kit odlično drži bitumenske ploče samo dosta se brzo troši, potrošio sam za ovih 2 do 2,5kvadrata bitumena oko 3 patrone Montage kita.... koji nije ni jeftin baš...

Pred samo zatvaranje kutija polepio sam bitumen na tu bočnu stranu i proverio kako pasuje, kad se nanese drvofiks kasno je za dorade...

Postavljena slika

Postavljena slika

Lepak je nanesen a stege spremljene

Postavljena slika

Sad nema gde da mrda

Postavljena slika

Sledi barem 12h sušenja

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 131
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Čim sam sklopio kutiju naravno nisam nogao da izdržim, uglavio sam bas, lego je na ledja i malo poslušao i rešio da polepim još par tabli bitumena... za svaki slučaj... :D

Postavljena slika

Postavljena slika

Nema škrtarenja i kompromisa, pod rukom mi se učinilo da sam osetio blage vibracije kad se malo odrvne bas, pa reko bolje da je to odma uštrojim, nije da ću ga inače nešto odvrtati ali eto kako da se pogledam u ogledalo a da ih ne polepim? :L3000:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Došo red na obaranje ivica kutije

Postavljena slika

Postavljena slika

Ovo sam radio ranije opisanim ručnim ober-frezerom i hronerom radijusa r=9mm

Postavljena slika

Spreda naravno nisam obarao jer će tu da se lepi prednja strana od oraja

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre lepljenja prednjih strana sam pripremio sav potreban alat i lepo razradio u glavi šta kojim redom ide... kad se namaže lepak mora brzo da se radi jer se lepak dosta brzo suši.

Postavljena slika

Od kompleta gedora sklopio improvizovani produžetak da dohvatim s unutrašnje strane vijke koji pričvršćuju orah za medijapan:

Postavljena slika

Franken-ge-dore:

Postavljena slika

To je taj rad, isprobano - može da dohvati

Postavljena slika

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Iver vijak sam donekle navio da malo izviri iz medijapana da orah lakše nadje svoje mesto i da manje imam da zavrćem jer kad krene da se suši lepak - svaka sekunda je bitna:

Postavljena slika

Postavljena slika

PVA lepak tj takozvani drvofiks nanesen na medijapan:

Postavljena slika

I na orah

Postavljena slika

Pa u stegice

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To se tako sušilo brat bratu jedno mesec dana..... :wink2: naravno da nije moralo i da je bilo dosta i dan-dva ali eto nisam imao vremena....a kad sam skinuo stegice i ogulio višak lepka, valjalo je malo ošmirglati sastav oraha i medijapana:

Postavljena slika

Iako izgleda fino taj sastav, moguće je da ima lepka još... koristim trik sa prskalicom za prozorskla stakla napunjenom običnom vodom, ako ima lepka kad se pokvasi bolje se vidi, valja ga ošmirglati fino da ne smeta posle kad krene gitiranje i farbanje

Postavljena slika

Dobro je.... :hot:

Orah sam rešio da zaštitim kvalitetnim sadolinom sa malo pigmenta mahagonija da se zarumeni oraj:

Postavljena slika

Biće nanesen makar i morao da ga skidam i ponovo nanosim posle čisto da drvo bude zaštićeno od prašine tokom šmirglanja gita i farbe i laka.... kad sve izlakiram i kad se stegne lagano ću ošmirglati ovaj sadolin i naneti još koliko bude bilo potrebno, ako bude potrebno....

Mali trik je da se nanosi krpicom i da se skida sav višak dok sadolina upija, i tako ponovim jedno pet-šest puta, sadolin fino upije u drvo a sloj ostane tanak i elastičan. Prvi nanos već pokazuje pun potencijal ovog finiša:

Postavljena slika

Sexy :inlove:

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Medijapan ću počastiti profesionalnim izborom:

Postavljena slika

Akrilni špric git. Za karoserije automobila se valja dobro razrediti jer se nanosi pištoljem. Za ovu primenu može da se nanese maltene bilo čime jer će medijapan dosta da upije a ionako ću da šmirglam do besvesti i nazad... naravno nanosio sam ga valjkom jer za kućni DIY najzahvalniji, razredjen u odnosu recimo jedan deo gita na pola dela razredjivača iliti 1:0,5

Prvo ću malo više naneti špahtlom na same ivice i sastave jer oni tokom sušenja najvišee "potonu" jer izgube zapreminu...

Postavljena slika

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U medjuvremenu je i druga kutija zaštićena sadolinom, šara je malčice drugačija nego na prvoj ali nema veze, to je priroda... ova čak nekako dodje lepša, ima neke dževeraste i rebraste naznake...

Postavljena slika

Sadolin je još svež nije upio kako valja pa se cakli...

Pre nanošenja gita valja zidarskom krep trakom zaštititi orah na sledeći način.....

Postavljena slika

...radovi u toku....

Postavljena slika

Postavljena slika

Obe izgitirane, sledi šmirglanje:

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gornja strana nakon intenzivnog šmirglanja gradacija 320, 400, 600, 800...

Postavljena slika

Ko pasja muda! :D

Naneo sam i crnu farbu na akrilnoj osnovi iz tog kompleta za auto:

Postavljena slika

Postavljena slika

...i tu sam otprilike stao pre mesec -dva...

Sledi ono najlepše: finiširanje dvokomponentnim auto lakom i njgovo dovodjenje do visokog "piano gloss" sjaja... i to bi bilo to što se tiče finiša.

Pristalica sam finiširanja kutije kako bog zapoveda pre nego se krene sa ugadjanjem skretnice i ostalih "sitnica", jer ima gomila primera da ljudi nešto sklepaju i to im tako stoji ko neko ruglo nasred kuće... i time se diče čak... nemam ništa protiv ko tako voli ali ja ne...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Mićo... vrednice naša forumska, imam jednu molbu :)Hajde molim te, probaj da staviš tu modifikovanu Alpha 10-ku u neku kompresionu kutiju između 50 i 60 litara i poslušaj je malo, kada budeš imao vremena. Znam da si BR freak (i ja sam) ali mislim da ovo može dobro da radi u kompresiji sa modifikovanim vešanjem.Neko vreme se razmišljam o nekom cheapo 10" basu koji bi mogao lepo da radi u kompresionoj trosistemskoj kutiji i ne mogoh da nađem nešto što nam je svima dostupno i jeftino, a radi dobro. Mislim da bi Alpha u tvojoj izvedbi sa izmenjenim vešanjem mogla to. U 60-ak litara bi to radilo kako treba, a nije preveliko. Može da se napravi lepa, šira bookshefl kutija. Padaju mi na pamet i neki drajveri za srednjetonac i visokotonac ali o tom potom.Ako to radi kako treba, ima se prva stavka za forumski projekat trosistemskih HiFi zvučnika :wink2:Ispunjava gotovo sve uslove. Jeftin je, dostupan svima preko LNO-a, dovoljno veliki za prosečnu sobu od 15-20kvm. Sad nije baš out of the box rešenje jer mora da se menja vešanje ali ovo i jeste DIYaudio forum :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovde je promenjeno samo gornje i dobijen je Fs-38Hz, Qts-0,49 i Qms-9,5.Vešanje je klasično od 10" koje se prodaje u Elementi iz Su. Skinuo bih i postojeću kalotu kod montaže vešanja i stavio najmanju moguću, mada to i ne mora pošto bi i ovako služio za do max-500Hz.Jedino me malo brine Xmax od 3,2mm. Xmech je 9mm. Sad ću da ubacim u WinISD da vidim šta kaže za 60L box.EDIT: Sa 55W dolazi do Xmech-a. Iz Xmax-a izlazi pri 15-ak W ... shit

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dakle,M ......što bi rekao moj profesor elektrotehnike Andrijević , ovo je klasičan primer kako ne treba raditi ......pošto se radi o zvučnoj kutiji a ne komadu nameštaja , kritika ide na račun TUNELA koji se nalazi neposredno iza bas zvučnika , koji je toliko velik da gotovo zatvara otvore na zadnjoj strani zvučnika . Posledica je pumpanje odrećenog spektra i koloracije koje idu uz to . U principu nije nikakav problem proveriti koliko i gde pumpa . Nisam ja to ništa izmislio , nego samo video snimke kako izgleda kad je dobro urađeno i kako izgleda kad nije . Druga zamerka ide na račun paralelnih strana tamo gde najviše boli , a to je srednjetonac . Ja stvarno apelujem na zdrav razum / to mi je politička partija / da svaki put kad je to moguće , a moguće je svaki put da se stavi makar jedna i to zadnja stranica malo nakošena .....bar ovde to nije bio problem . Pre par godina 5-6 stranica u AR je posvećeno tome , što znači da nije baš toliko naivno . Posmatrajući svet autokonstruktora oko sebe zaključili su da nije dovoljno što se piše po forumu , nego su odlučili da sa jednim tekstom i serijom merenja pokažu i dokažu šta se dešava kad se stave tuneli iza zvučnika i kad je samo jedna stranica nagnuta unazad , upravo kod srednjetonaca . . PS postoje dve vrste autokonstruktora .......ako se uzme u obzir da se radi obično o amaterima , nije daleko od istine da svako ima na raspolaganju određeno vreme , novac , i strpljenje ......neko svoje resurse potroši na dizajn i na izgled i kad dođe vreme da se sve to lepo finišira dobrim zvukom , nema se više ni strpljenja ni volje da se završi kako treba . Ja recimo spadam u one druge , koji svoju energiju troši na zvuk , a kad dođe da treba sve da se finišira sa izgledom , meni je svega dosta ......ja sam već tada spreman na nešto novo ....kao , evo ja sam moj deo posla završio , još samo treba da se furnira i finišira i gotovo .....još samo to skoro da nikad ne dođe na red ....i ono šta je najgore od svega , tolika me muka spopadne kad treba to radim da je neopisivo .OFF Još nisam pronašao način da u pola sata završim i furniranje i sastavljanje , jer svaka operacija posebno iziskuje određenu koncetraciju .....to što još nisam pronašao ne znači da neću pronaći :smesna: ......najelgantnije rešenje je ono kako radi Dynaudio .......i već sam gledao , frezer koji pravi komlikovan rez za 45 stepeni košta 80 evra , još samo da naštelujem makitu da bude precizna kao CNC i rešen problem , Zašto ovo pišem , pa jednostavno jer sam zaključio da ni MDF nije više kao što je bio a ni lepkovi nisu više kao što su bili . U upustvu za lepak piše da je spoj proporcionalno snažan u dnosu na pritisak .....kako može nešto da se dobro pritisne , kad bega na sve strane .....sa druge strane nešto nanose na površinu MDF tako da i to pravi problem ....dobro , to treba izbrusiti i gotov problem . Bem ti lepak kad se dve zalepljene starnice mogu odvojiti samo da ih staviš na malo jaču promaju . Dakle komlikovani rez pod 45 stepeni koji ne bega kad se pritisne , pa ako će se furnirati , može i pre frezenkovanja , ako će da se farba , onda može da se zaoble ivice i nakon spajanja . To što neki spajaju pod 45 stepeni ima neku svoju logiku koja funkcioniše na istim principima kao slučaj da se prednja stranica lepi na kutiju a ne unutar kutije ......transfer energija koje deluju na stranice bolje je raspoređen , jednostavno kruže , dok kod klasičnog ugla od 90 stepeni , kad udari u susednu , hoće da je razbije , a ne može , pa vibrira ko luda .... U principu , nije potreban onaj frezer od 80 evrića , pošto usluge na CNC tamo u Srbiji ne koštaju nešto preveliko , a nije ni neki veliki problem da se uradi neki program gde bi CNC odradila neki specifičan spoj za 45 stepeni u tren oka . Onda se dolazi do situacije da je za furniranje potrebno vrlo malo vremean jer to uradi neki tišljer na presi i to bude onda onako profesionalno ......zatim tako vurnirane stranice se odnesu na CNC koji u tren oka napravi profil i kanal za petu stranicu / zadnju / ......sa tako obrađenim stranicama kutija bi trebala da bude spojena za manje od 3 minuta ......dakle , 27 minuta imaju CNC i tišljer da urade sve ostalo ......neka mala razmišljanja kako uraditi kutiju u pola sata :smesna: .......kad budem znao kako prefarbati kutije sa poliuretanom za pola sata , budem javio ......i tako

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Heh vi se raspisali a ja na moru... Pisem vam s Blackberry-ja...@ZvuA zato ti mene pitas dal sam probao u kompresiji?! :D pa ajde cim se vratim s mora nazvacu te da nesto zajedno smislimo... Ova kutija ima vise od tih 50-60 koje si zamislio, pa da vidimo ako ti imas nesto I'll neko drugi pa da se proba... Generalno I ja sam se lozio na kompresiju ali uglavnom EBS fora... sam koncept kompresije katastrofalno stroji dBe, a to ne zelim nikako. Generalno se slazem sa najmanjom mogucom kalotom zbog ekstenzije ka visokim ali mislim da ovaj zvucnik nije bas neki igrac za gornje midove,....ja cu ga terati tu do 500Hz max.... @RadeHvala na konstruktivnoj kritici. Moram ipak da primetim da je glavna zamerka neprimenjiva, bas refleks nije neposredno iza bas jedinice, imam dva tunela I oba su razmaknuta bar 200-300mm od ivice bassa. Pogledajte slike ponovo molim vas.Sto se tice drugog dela posta tj tirade na racun kvaliteta mdfa I lepkova, ne mogu da se slozim. Konstrukcijski gledano mdf nije najjaci moguci materijal to je jasno, ali smatram da ima svoje mesto u hifi kutijama ako se pravilno koristi. Sto se tice lepkova tek ne mogu da se slozim da nema vise lepkova "...ko nekad". Pogledajte samo ponude po lokalnim stovaristima gradj materijala I farbarama. Trziste je prezasiceno kvalitetnim uvoznim lepkovima I farbama. Danas nam je na raspolaganju toliki dijapazon proizvoda kakav nekad nismo mogli ni da sanjamo... Proizvodjaci se prosto utrkuju ko ce izbaciti bolje, jace, trajnije a jeftinije... Implementacija je ipak najbitnija I naravno pravilna upotreba u skladu s uputstvima proizvodjaca... Mogu da razumem da je neko lenj da pripremi povrsinu za finisiranje pa onda dobije generalnu averziju ka samom procesu finisiranja ali ne mogu da razumem da neko ko se zalaze za automatizaciju procesa izrade kutija putem recimo Cnca koji pominjete, nije spreman da odvoji vreme I resurse pa da I to finisiranje poveri drugome ako je to neophodno da se projekat dovede do kraja. U svakom slucaju hvala na doprinosu mojoj temi. Pozdrav s plaze! :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...