Jump to content

Karpov hybrid phono


krca44

Preporučeni Komentari

Evgenij Karpov - Crystal Start 7

phono - napravljen uz modifikacije.

Gledao sam shirom interneta sta ima i naleteo na stranicu gospodina Karpova. 

Videci shtoshta a narocito vise phono predpojacala poskidao sam raznu dokumentaciju i krenuo da citam.

Ovaj phono pre izdvojio se jednostavnoscu, odgovarajucim gain-om i dostupnim tekstom sa kompletnim layout-ima.

Nabavio sam neke kriticne delove a onda je proslo dosta vremena u razmatranju kola, konsultaciji vezanoj za HV regulator itd.

Posmatrajuci phono kolo smatrao sam da je autor namerno odabrao neka kompromisna resenja koja mozda nisu razvijena koliko su mogla biti - mada ovo moze biti moje pogresno misljenje.

Ipak krenuvsi u realizaciju morao sam uraditi neke promene :

Layout phono sekcije je izmenjen za koriscenje THT elemenata i delova koje sam vec imao.

Originalni HV regulator i DC grejanje bez regulacije su odbaceni u korist predlozenog TL783 HV regulatora + Petar Miletic LV regulatora sa LM1085.

Rad je potom uspesno izveden i zelim da se zahvalim kolegama na pomoci i savetima koje sam ovde primio.

 

Sam phono radi odlicno i kasnije cu uraditi merenja osciloskopom.

Izrada je vrsena sa premerenim i probranim delovima tipa Dale otpori, Wima fkp2&3 za RIAA eq, Ero mkt1813 i Wima mkp10 za kuplovanje, Nichicon za lokalno dekuplovanje na phono pcb itd.

Trafomatic trafo, PSU je C-RC viseclani radi smanjenja napona a potom TL783 regulator, delovi su Vishay i Rubycon elkoi + 5W zicani otpori iz lokala.

Grejanje - dva LM1085 regulatora, C-RC ispred, UCC kondovi, Samwha + 2W mox otpori i Triad CMMR induktori.

Vakuumske cevi 6N23P i E180F Philips.

Prilazem pdf dokumenta i slike.

:D

IMG_00004_BURST20230210193834-01.jpeg

KARPOV RIAA 7 - CRYSTAL START 2 - PCB LAYOUT - BOM !(1) (2).pdf riaa7 (2).pdf filreg_sch (2).pdf

Izmenjeno od krca44
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

IMG_00007_BURST20230210193330-01.jpeg

 

Malo bolja slika.

Ulazni stepen je 6N23P - obe sekcije u paraleli.

RIAA - jedan deo pasivan a za drugi nisam siguran - dakle svakako split RIAA.

Drugi stepen E180F + IRF830 SRPP.

Izmenjeno od krca44
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Karpov je mislim uradio ipak kvalitetan dizajn.

Zvuk je cevni samo vrlo cist.

Uopste nije kao kad bih povezao jedan aparat cevni pa iza jedan diskretni - onako kako bi tipicno zamislio takav zvuk, koji sam vise puta slusao...

Uskoro cu potraziti kutiju za ovaj phono.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 9 months later...

Update

Mozda sam pominjao da je pri prvoj izradi koriscen TL783 egulator - radio 3-5 dana i crkao, nisam obratio paznju na vise obaveznih sitnica u implementaciji.

Potom aparat radi sa jakim pasivnim filterom - ovim resenje nisam bio zadovoljan jer iako je funkcionisalo i preamp davao dobar zvuk - smatrao sam da usled vise razloga nije uradjeno kako valja.

Konacno resim se da napravim originalni Karpov HV Regulator, verzija 2 iz pdf dokumenta sa layout-ma ( post #1 ) s tim da sam koristio sve THT elemente ukljucijuci i prvobitno predvidjeni BJT tranzistor MJE5852G On Semi.

Reg ukratko cine BC557C, MJE5852G, Zener diode + IRF740.

Postignuta odgovarajuca voltaza od 238,2 Vdc mereno posle 25-30 min rada ( nominalno bi trebala biti 240 Vdc ).

Shum je na moje iznenadjenje nizi.... a i zvuk bolji takodje. Utegnutiji bas itd.

Slede slike, reg je ruzan kao djavo, pcb radjena kuci, bez ikakavih ocekivanja sem da radi. Prilazem sliku preampa, reg je dole desno.

 

P.S. Trenutno koriscene cevi su 6N1P obe sekcije u paraleli a drugi stepen cine E180F+IRF830 u SRPP / Split RIAA.

6J9P-E umesto E180F se ceka.

 

 

Karpov Phono + Reg 1 !.jpg

Izmenjeno od krca44
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dodacu da je ovaj phono preamp izuzetno zahvalan za "low cost" zvucnice - dok sam cekao iglu za Shure V15/3 koristio sam Elac 455 i bio veoma iznenadjen sta sve ova zvucnica izvlaci iz brazdi ( otprilike pandan Shure M95ED modelu ).

Naravno cule su se i mane u odnosu na Shure V15/3.

Kvalitet produkcije i press-a samih vinyl-a se jasno cuje kao i razlike izmedju gramofona tipa Technics 1210mk2 i Lenco L75 u fabrickoj varijanti.

Dok sam slusao Lenco radio sam delimicno podesavanje kapaciteta ali na kraju se sve svelo na to da je trenutno Technics sa Shure-kom jednostavno bolji i da sam Lenco mora biti modifikovan, u odnosu na "Tech-u" zvucalo je sve sirovije, tu jednostavno nije bilo pokrivanja mana mada sta sve treba menjati da se izvuce potencijal - to ne znam tacno dok ne pocnem sa necim bitnim tipa plinth i rucka.

 

Da se vratim na phono - layout-i se nazalost ne mogu direktno iskoristiti da Vam neko izradi pcb jer je autor na vodovima zadrzao slike smd otpora i slicno - ali uz neko znanje izrada je moguca jer su sve pcb single layer - pa je moguca i modifikacija za THT elemente sto sam ja uradio npr. - cena mislim da nije uopste velika u odnosu na dobitak, vise je tu manuelnog rada.

 

Slika kutije koju sam nabavio i trenutno lenjo obradjujem  :bad_boys_20: , profi sistem sa unutrasnjom fiokom tako da ce trafo morati u vertikalu :

 

KUTIJA ZA KARPOV PHONO 1.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...