Jump to content

Iskra OZ 40 - Što i kako dalje...


mileni16

Preporučeni Komentari

Ne dirajte mi Troelsa, to mi je omiljeni sajt. :smart:

Moj favorit umesto Iskre u ovoj konstrukciji. Moguće je da mu ne i treba Fountek, možda jedan tweeter pozadi da bude dipol na svim frekvencijama i da ne smeta njegova neizbežna usmerenost na visokim. Bass helper se podrazumeva. Šteta samo što je poštarina veća od cene.

https://de.aliexpress.com/item/1005003251192663.html?pdp_ext_f={"sku_id":"12000024859805931","ship_from":""}&gps-id=pcStoreJustForYou&scm=1007.23125.137358.0&scm_id=1007.23125.137358.0&scm-url=1007.23125.137358.0&pvid=75983125-34c3-43db-b7d1-cdf9a4166f89&spm=a2g0o.store_pc_home.smartJustForYou_227652689.0

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 23 minuta, vladd reče

ovo kao niški zvučnik iz radija

Kažu da nije. Da je manja poštarina naručio bih par da probam u nekoj sklepanoj kutiji, ovako ništa za sada. Mala je snaga, valjda oko 12W znači rezervisano je za SE pojačala lampaška ili neku malu A klasu tranzistorsku, 5 - 10W. Za ovu šemu sa Iskrom jako dobar kandidat, ima verzije 4 i 8 oma, jer 4 oma ne volem nikako. Ima i 8" i 5" drajvera na isti način izrađenih, sve na bazi Japanskih Diatone vintage drivera. Ono što je zanimljivo, postoje i lošije Kineske kopije ovih Kineskih kopija. :blink:

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa nije, kazem lici, lici mu tekstura membrane i konus, slikacu dekicu kada stignem kod kuce, nislija je alnico:haha:

 

Diatone-Mitsubishi su drajveri duple membrane sa sacem izmedju, da bude lako i cvrsto.

Izmenjeno od vladd
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

16 hours ago, vladd said:

Moze da napravi i 200x vise, to je low level izrada, diy za mase, lego kockiranje uz pomoc ekskluzivnih jedinica. Sto jeste jedan specifican pravac u diy, lako i prihvatljivo, ali ne i referentnog ili ugledno vrednog dizajna. Nije Biblija, vise je Bukvar.

Za lowthera bih se radje obratio Ming Leongu, nego Troelsu, npr.

Fazne pomake i grupna kasnjenja ne znam kako zanemariti(i lako hendlovati) ako se utrpaju silne reaktivne komponente, FR je od svega toga poprilicno distanciran. I to je specificna prednost koju bi bilo blesavo ispustiti.

Sa druge strane, konstrukcija viseg nivoa treba da ima prioritete viseg reda, osim par bazicnih.

Kao kada bi poredili kompozitora decijih pesmica sa nekim dzezerom.

Ako pratis Troelsov rad pocevsi ako se ne varam od 2017-te ili 2018, svi njegovi zvucnici posle tog perioda su krenuli u boljem smeru bas zato sto je i on sam valjda otkrio time aligment i poceo da pravi zvucnike sa step baflovima, i mnogo su kvalitetniji nego pre tog perioda jer je poceo da obraca paznju i na tu stvar, treba uciti od njega neke stvari jer nije za zanemariti broj zvucnika koje je on napravio! 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da se vratimo na ovaj projekat, ovo ne valja! I nek prizna neko vec jednom da ne valja! Ne dizite tu Iskru u nebesa, da je vredna nebesa nebi kostala dva kisela kupusa. JosipSU vam je dao merenja sa poprilicno ozbiljnom opremom, Luxman l410 - izvor zvuka , Behringer U-phoria um2- zvucna kartica, Behringer ecm8000- mikrofon (nekalibrisan), REW Room software, mereno sa distance pola metra i metar, i da je i greska i u +-2db evo neka je i 5db greska po skali ne moze da opere losu karakteristiku Iskre, nemojte molim vas vise da je dizete uvis, 15 do 20db nelinearnosti govori mnogo o kakvom losem zvucniku se radi, vise o losoj trubici koja mu daje taj los pik i losu karakteristiku. Ovo sto prophet prica da sa ovakvom karakteristikom moze to da ispegla u +-3db daj nemoj me zezati. I kad na sve ovo dodas ribonac sa skretnicom prvog reda dobije pik ovakav / na tom ukrstanju gde je to sve vec ovakvo / sa tom trubicom.

Izmenjeno od savan
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nikad nisu ni znali da naprave zvucnik kako treba, niti Iskra niti Ei Nis, niti su im audio uredjaji valjali pocevsi od onih starih lampaskih radia, do televizora, nijedan nije valjao, tek kada sam dosao u dodir sa Perles, Dual, Pioneer, Kef,  Quadral, sam imao nesto da valja, sve pre toga je bilo onako. Jedini zvucnik koji je valjao jeste Ei Nisov HSR sa Perlesovim basom od 12", ovo ostalo katastrofa.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Takva su vremena bila, neko je obracao paznju na detalje, a neko je krljao tek da svira, i njih je bilo najvise. Od pobrojanih se jedino KEF istice, i to u trenutku kada su krenuli da rade kompjutersku optimizaciju skretnica...to je bio tehnoloski korak iznad.

Domace fabrike su bile bazirane na licencama, a posto su uzivale velike monopole, proizvodnja je bila labava u kvalitetu.

Ovaj kineski navodno diaton zapravo najvise lici na sankio zvucnike koje su usluzno pravili za komplet japansku konfekciju. Tek negde 70-ih su Ameri uneli dosta ozbiljnosti i inzenjeringa u hifu, pre toga je neki kvalitet lezao u profi spravama za PA.

Formula je bila totl je totl i kvalitet, ostalo je konfekcija sa ponekim detaljem. I Filips kada je preselio proizvodnju iz Belgije na Tajvan, postao je krs najstrasniji.

 

 

1637681583057.jpg

Izmenjeno od vladd
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo su lampe dobro pravili u Ei. Ostalo je za zaborav. To je bila praksa u nas, ne samo u ovoj sferi nego svuda. Vezati se za stranu firmu, pokupovati neke licence zastarelih tehnologija i držati zatvoreno tržište za stranu robu bezobraznim carinama kako bi ovi naši uposleni imali šta da rade. Suzbiti svaku inicijativu koja bi nedaj bože srušila tu šemu. Po mogućstvu da radnici nisu vlasnici čak ni stanova u kojima žive, i ubediti ih da su vlasnici fabrika. Da su stvarno bili vlasnici, sve bi bilo drugačije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kef je imao medjusobno usaglasene zvucnicke jedinice. Davao je parametre medju prvima ako ne i prvi. Ozbiljno su to radili. Medjutim ni njihove kutije sa danasnje distance nista posebno, kao i skretnice. Danas to moze mnogo bolje sa istim tim jedinicama. Ali, ova Iskra je bolja od bilo kog Kefa u zadatom opsegu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa bas to i pricam! Drugarova mama koja je radila u Nemackoj a mi bili klinci, koliko je tu zvucnika i pojacala proslo kroz tu sobu ja ti to ne mogu opisati, i kakve su to igrarije bile, izivljavanja, poredjenja, i sad neko da mi nesto prica o tome sta valja a sta ne valja ma daj necu uopste da se nerviram i komentaris i pokusavam nesto da dodkazem. Ti domaci zvucnici, u poredjenju sa ovima gore, znaci teski krs, ja sam to cuo nemojte da mi pricate.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A ko kaze da nisam? Evo ja cu da ti kazem da se ni ne secam, mnogo iskri sam cuo, nijedna mi nije ostala u cecanju po dobrom, niti Ei, jedini koji mi je ostao u secanju jeste HSR od Ei, on je stvarno bio nesto sto se izdvajalo od mnogih koje sam cuo, cak i vise ovih HSR-ova sam cuo, jedini koji se izdvojio je bio onaj sa Perlesovim basem...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

urnisali ste coveku temu igrarijama, pre nego je imao vremena da odgovori na pitanje/dilemu - da li suska visoki ili iskra

drugo - FR zvucnici su drugacija vrsta zvucnika od FiFI zvucnika, drugaciji su i ocekivanja i kriterijumi

sasvim je pogresno mesati te dve vrste

sledece - pisanje bez uspostavljanja kontexta je mnogo neodgovorna stvar - ovde se prica o jednom driveru a izvode se zakljucci iz rada ukupne audio industrije nekadasnje juge ........ 

msm, koliko nepaznje treba da se ne primeti pocetna premisa - da ovaj Iskrin driver jeste izuzetak iz celokupne tadasnje  proizvodne game 

 

Prophet - Iskra je imala vise od dva dobra drivera :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Covek je vec odgovorio da suska visokotonac. NIje odgovorio na predlog da izvadi one srednjo-visokotonce iz Iskre OZ 40 i proba dali ce da suskaju kada ih stavi umesto ribona. Tako bi znali dali se radi o kondenzatorima ili se radi o neispravnim visokotoncima. Mi ovde ozvalavili a nikakav povratni fidbek nismo dobili.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ti si sad zapeo da ides niz vodu, a zasto je sad bitno dali ide opsezno kao ribon, naravno da ne ide tako visoko kao ribon, bitno je da znamo dali su mozda u pitanju neispravni kondenzatori na visokotoncu, to cemo znati tek kada stavi bilo koji zvucnik umesto ribona, dali sam u pravu? Ne razumem cemu sad ovo teranje mak na konac. Dobra je Iskra, ajde necu vise da pricam da nije dobra. :D

Izmenjeno od savan
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...